İspanya Oturum ve Vatandaşlık - Schengenvize.net
İspanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İspanya Oturum ve Vatandaşlık

İspanya Oturum ve Vatandaşlık Hakkında

İspanya oturum izni, D tipi Ulusal Vize kategorisine girmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’da yaşaması için başvurması ve onay alması gereken vize tipidir. İspanya’da yaşamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya Konsolosluğu’na oturma izni başvurusu yapmalıdır. İşlemlerinin ardından başvuru sahiplerinin D tipi vize başvurusu yapması gerekmektedir. İspanya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlara uymayan başvuru sahiplerinin İspanya’da yaşamaları için izin verilmemektedir. Gerekli olan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunulması gerekmektedir. Ulusal Vize olması nedeniyle uzun bir inceleme sonrasında hatalı evraklara rastlandığında başvurular direkt olarak reddedilmektedir.

İspanya Vize İşlemleri Formu

Usun süreli İspanya içerisinde ikamet etme hakkına sahip olan Türk vatandaşları, İspanya’da yaşama ve çalışma hakkına sahip olmaktadırlar. Ancak başvuru kısa süreli oturum izni olduğunda kişilere çalışma hakkı tanınmamaktadır.

Ancak kısa süreli oturum izinlerinde kişilere yenileme ve süre uzatma hakkı verilmektedir. Burada önemli olan geçerli bir sebep sunmak ve geçirilen sürede İspanya’ya uyum sağlamış olmaktadır. Kısa süreli oturum alan kişilerin çalışmak istemesi durumunda, çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

İspanya Oturum İzni Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

İspanya Oturum ve Vatandaşlık
İspanya Oturum ve Vatandaşlık

İspanya oturum izni başvurusunda gerekli şartlar sağlandığı takdirde başvurular İspanya Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Uzun süreli olarak İspanya’da yaşamak isteyen kişilerin tüm başvuruları konsolosluğa yapılmalıdır. 90 günden daha az İspanya seyahatlerinde başvurular İspanya Konsolosluğu yerine vize merkezlerine yapılmalıdır. Vize merkezleri, İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup yetkilendirilmiştir. Gerekli olan her işlem kısa süreli vizelerde vize merkezlerinden yapılmaktadır.

İspanya Oturum İzni Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya oturum izni başvurularında hazırlanacak olan evrakların asılları olması gereklidir. Sunulacak evrakların arasında fotokopiler kabul edilmemektedir. Başvurular gerçekleştirilirken belgelerin hem asılları hem de fotokopileri ibraz edilmelidir.

Kurumlardan alınacak olan her belgede, kurum yetkililerinin ıslak imzası, kaşe ve imza sirküleri bulunmalıdır. İspanya’ya giriş hakkı elde eden başvuru sahipleri, ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 30 gün içinde Yabancı Polisi’ne giderek oturum kartlarını almalıdır. Oturum için izin almanın bir diğer yolu da İspanya’ya yapılacak olan yatırımdır. İspanya Konsolosluğu, 160.000 Euro ve üzerinde değeri olan gayrimenkul satın alan kişilere İspanya içinde oturum hakkı tanınmaktadır.

İspanya vizesi kolay bir şekilde nasıl alınır; >> schengenvize.net/ispanya-vize bağlantısın’dan yeni yıl için hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İspanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da uzun dönem kalacak olan T.C. vatandaşlarına dair D tipi vize türü paylaşılır. İspanya oturum izni nasıl alınır sorgulayanların D tipi vize kriterlerini dikkate almaları istenir. Bunun için de talep edilen evrakların hem asıllarını hem de fotokopilerini çıkartarak konsolosluk üzerinden başvuru sürecinin yönetilmesi esas alınır.

Giriş hakkına sahip olan T.C. vatandaşlarının aynı zamanda Yabancı Polis merkezleri üzerinden oturum kartı almaları istenir. Seyahatten maksimum 30 gün içerisinde alınan oturum kartı değerlendirilir. Aynı zamanda İspanya’da ev alarak oturum izni için minimum 160 bin Euro değerine sahip gayrimenkul yatırımlarına geçerek başvurularınızı iletebilirsiniz.

İspanya’da oturum izni sahibi olmak isteyenler yabancılar şubesi üzerinden başvurularını iletir. Sosyal Sigortalar Sistemi üzerinden çalışmaya dair beyanda bulunan vatandaşlar da iznini alabilir ve ülkeye yerleşebilir. Nitekim oturma ile çalışma vizesi prosedürleri birbiri ile benzerlik gösterir ve uzun dönem kalma süresini kapsar.

Çalışma vizesine dair İspanya Çalışma Bakanlığı üzerinden ilgili firmanın başvuruları değerlendirilir. İspanya Çalışma izni nasıl alınır soranlar bakanlık onayına sahip davetiyelere karşı müracaat edebilir. Bunun yanı sıra olmazsa olmaz pasaport ile biyometrik fotoğraf gibi evrakların da ibrazına geçilir.

Söz konusu aile birleşimi ise bu durum üzerine de oturum iznine başvurulabilir. Örneğin İspanya’da evlenerek oturma izni nasıl alınır merak edenlere uluslararası evlilik belgeleri sergilenir. Belgelerin partnere ve kişiye özel olarak paylaşılmasına dikkat edilir. Her biri İspanya Konsolosluğu üzerinden alınan randevuya karşı değerlendirmeye alınır.

Merak edenler aynı zamanda İspanya göçmenlik şartları nelerdir öğreniyor ve bunun üzerine ülkedeki konaklama sürecini uzatıyor. Göçmenlik adına ülkede kalmanız gereken gün aralığını dikkate almalısınız. 1 yıl içerisinde minimum 183 gün olacak şekilde kalma süresinin ispatlanması talep edilir.

İspanya’da yaşamak için ne yapmalıyım soranlar işletme kurmak için harekete geçebilir ya da danışmanlık hizmetleri ile ülkenin vatandaşlık hakkında faydalanabilir. Öyle ki kurulan işe ya da uzun süredir çalışılan sektöre bağlı olarak vatandaşlık hakkı doğar. Bunun yanı sıra isteyenler gayrimenkul yatırımlarına karşı tekrardan vatandaşlık taleplerinde bulunabilir.

Ispanya Kaç Yılda Vatandaşlık Veriyor?

İspanya, her yıl vatandaşlık verebilir. Ancak aynı kişinin her yıl vatandaşlık alması gibi bir durum söz konusu değildir.

Ispanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

İspanya’da, çifte vatandaşlık söz konusu geçerlidir.

Ispanya'da Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da oturum izni alabilmek için İspanya Konsolosluğu müracaat edilmelidir.

İspanya Oturum İzni

İspanya oturum izni için başvurmak isteyen kişilerin D türü vize talep etmeleri gerekir. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin başvurularını D türü üzerinden iletmeleri gerekmektedir. 90 günden kısa kalacak olan kişilerin ise C türü vize talep etmeleri gerekmektedir.

Ev Alana Oturma İzni Veren Ülkeler Hangileri?

Ev alana oturum izni veren ülkelerden biri Portekiz’dir. Bu aşamada alınan evin değerinin en az 500 bin Euro olması gerekmektedir. Değer ölçümleri sonrasında kişilerin diğer oturum kurallarına da uygun olması durumunda ancak oturum izni verilecektir.

İspanya'da Ev Alarak Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ev alarak oturum izni talep eden kişilerin bu adımları yatırım aracılığı ile oturum talep etme olarak da tanımlanmaktadır. Bu adım Altın Vize olarak da belirtilmektedir.

İspanya'da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izni almak isteyen kişilerin öncelikli olarak diplomalarını sunmaları gerekir. Uluslar arası alanda saygınlığı olan diplomalara sahip olan kişilerin çalışma izni alması çok daha kolay bir biçimde tamamlanacaktır.

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileri?

Vatandaşlık almak isteyen kişilerin yatırım yolu ile bu imkanı sunan ülkeleri kullanması gerekir. Bu vize adımlarında ülkelerin dilediği anda oturum iznini iptal etme hakkı olduğu da unutulmamalıdır. Genel olarak ülkenin menfaatinin aleyhine bir suça karışılması vatandaşlık bağının ortadan kaldırılmasına neden olabilmektedir.

İspanya Oturma İzni 2020 Nasıl Alınır?

Oturma izni almak isteyen kişilerin özellikle D türü vize talep adımında başvuru formu doldurma detaylarına dikkat etmesi gerekir. Başvuru formu doldurma adımının akabinde tam tekmil nüfus kayıt örneği sunulmalıdır. Ülkenin diline ne derece hakim olunduğuna dair sınav verilerinin de sunulması gerekmektedir. İspanya oturum izni öğrencilik aracılığı ile alınacaksa, hangi okuldan kabul aldığınıza dair de bilgi sunmanız gerekir.

İspanya Oturma İzni

İspanya oturma izni almak için D türü vize ile giriş adımının onaylanması gerekir. Bu adımın hemen sonrasında çalışma için de ayrıca başvuruda bulunmanız gerekecektir. Kısmi zamanlı çalışacak olan kişilerin dahi çalışma iznini prosedürlere uygun olarak alması gerekir.

Ev Alana Oturma İzni Veren Ülkeler 2020 Hangileri?

Ev alana oturma izni veren ülkeler Altın Vize olarak da tabir edilen sistem üzerinden işlemektedir. Oturum izni talep aşamasında kişilerin satın aldıkları gayrimenkul değerinin 500 bin Euro veya üzerinde olması gerekir.

İspanya'da Ev Alarak Oturum İzni Alınır Mı?

Alınan konut 500 bin Euro değerindeyse yatırım olarak değerlendirildiği için vize ve oturum hakkı elde etme fırsatını geliştirebilirsiniz. Pandemi sebebi ile bu tür vizelerde bazı onay sorunları meydana gelebilmektedir.

İspanya'da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izni almak isteyen kişilerin eğitim durumlarını eksiksiz bir biçimde sunması gerekir. Eğitim durumlarına dair sorun meydana gelmemesi için tüm diplomaların ve sertifikaların ek olarak sunulması gerekir. Entegrasyonun ne yöne olacağına dair bilgi sunmak için de kesinlikle dil durumunuzu net olarak belirten geçerli bir sınav sonucu sunmanız gerekir.

En Kolay Oturma İzni Veren Ülkeler 2020 Listesi

Balkan ülkeleri oturum izni verme konusunda Yunanistan haricinde kolaylıklar sağlamaya devam etmektedir. Oturum izni verme aşamasında özellikle aile birleşimi üzerinden gerekli başvuruların yapıldığı durumlarda elde edilecek olan verimlilik de hız kazanacaktır.

İspanya Oturma İzni 2020 Nasıl Alınır?

Oturum izni talep adımlarında nerede ikamet edeceğiniz, maddi durumunuz, eğitim durumunuz ve daha öncesinde bir AB ülkesinde kalıp kalmadığınıza dair de bilgi sunmanız gerekir. Bir AB ülkesinde bir yılı aşkın çalışma hayatına sahip olan kişilerin vize alma adımı çok daha kolay şekilde tamamlanacaktır.

İspanya'da Oturum İzni

İspanya’da kalmak ya da çalışmak isteyenlerin önceliği iş sözleşmelerini ve sabıka kayıtlarını ibraz etmek olmalıdır. Aynı zamanda eğitim düzeyine dair diplomalar, özgeçmiş ve kişisel belgeler dahilinde başvuruya geçilmesi istenir.

İspanya’da Ev Alarak Oturum İzni

Gayrimenkul yatırımlarına karşı oturum izni veren ülkelerden bir tanesidir. Bunun için en az 160 bin Euro olan gayrimenkul yatırımlarınız dikkate alınır. Neticesinde oturum izni başvurularına geçilebilir.

İspanya’da Şirket Kurarak Oturum Almak

Birey ya da ortaklık usulüne uygun olacak şekilde şirket çalışmalarına geçilebilir. Aynı zamanda serbest çalışan olarak kurulan şirket üzerinden de oturum iznine dair müracaat edilebilir.

İspanya’da Çalışmak

Gıda üzerine kurulan işletmelere ilgi bir hayli fazla. Bunun yanı sıra yatırım ürünleri üzerine hizmet veren kurumlar da öne çıkmıştır. Talepleri dikkate alarak İspanya iş başvurularına geçilebilir ve çalışma izni üzerinden faaliyet gösterebilirsiniz.

İspanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İşveren tarafından iş akdinin gerçekleşmesi ve izin şartlarına uygun olmak dikkate alınır. Aynı zamanda vatandaşların Sosyal Sigortalar Sistemi üzerinden giriş yapmaları ve yabancılar şubesinden izinlerini çıkartmaları esas alınır.

İspanya Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

En az 18 yaşında olmak şartıyla evlilik yoluyla başvurulara geçilebilir. Bunun yanı sıra anayasada geçerli olan 3 dilden birine hakim olmalısınız. Bir de en az 1 buçuk yıl kadar ülkede çalışmış olanların vatandaşlık almalarına izin verilecektir.

İspanya Oturma İzni

Amacın aile birleşimi, eğitim ya da çalışma olması neticesinde oturum iznine yer verilir. Tüm bu amaçları kanıtlar nitelikte belgelerin ibrazına geçilir ve şartlara uygun olan vatandaşların başvuruları değerlendirmeye alınır.

İspanya Süresiz Oturum İzni

Gayrimenkul yatırımlarına karşı İspanya vatandaşları arasında katılabilirsiniz. Süresiz oturum iznine karşı İspanya’da sürekli olarak kalmanız gerekmez. Adı üstünde süresiz olarak verilir ve dilerseniz Schengen Bölgesi üzerinden seyahate geçebilirsiniz. Nitekim serbest dolaşım hakkına sahip olmanız sağlanır ve bu durum Schengen ülkeleri üzerinden gerçekleşir.

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×