İspanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İspanya Oturum ve Vatandaşlık

İspanya Oturum ve Vatandaşlık Hakkında

İspanya oturum izni, D tipi Ulusal Vize kategorisine girmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’da yaşaması için başvurması ve onay alması gereken vize tipidir. İspanya’da yaşamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya Konsolosluğu’na oturma izni başvurusu yapmalıdır. İşlemlerinin ardından başvuru sahiplerinin D tipi vize başvurusu yapması gerekmektedir. İspanya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlara uymayan başvuru sahiplerinin İspanya’da yaşamaları için izin verilmemektedir. Gerekli olan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunulması gerekmektedir. Ulusal Vize olması nedeniyle uzun bir inceleme sonrasında hatalı evraklara rastlandığında başvurular direkt olarak reddedilmektedir.

Usun süreli İspanya içerisinde ikamet etme hakkına sahip olan Türk vatandaşları, İspanya’da yaşama ve çalışma hakkına sahip olmaktadırlar. Ancak başvuru kısa süreli oturum izni olduğunda kişilere çalışma hakkı tanınmamaktadır. Ancak kısa süreli oturum izinlerinde kişilere yenileme ve süre uzatma hakkı verilmektedir. Burada önemli olan geçerli bir sebep sunmak ve geçirilen sürede İspanya’ya uyum sağlamış olmaktadır. Kısa süreli oturum alan kişilerin çalışmak istemesi durumunda, çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

İspanya Oturum İzni Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

İspanya oturum izni başvurusunda gerekli şartlar sağlandığı takdirde başvurular İspanya Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Uzun süreli olarak İspanya’da yaşamak isteyen kişilerin tüm başvuruları konsolosluğa yapılmalıdır. 90 günden daha az İspanya seyahatlerinde başvurular İspanya Konsolosluğu yerine vize merkezlerine yapılmalıdır. Vize merkezleri, İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup yetkilendirilmiştir. Gerekli olan her işlem kısa süreli vizelerde vize merkezlerinden yapılmaktadır.

İspanya Oturum İzni Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya oturum izni başvurularında hazırlanacak olan evrakların asılları olması gereklidir. Sunulacak evrakların arasında fotokopiler kabul edilmemektedir. Başvurular gerçekleştirilirken belgelerin hem asılları hem de fotokopileri ibraz edilmelidir. Kurumlardan alınacak olan her belgede, kurum yetkililerinin ıslak imzası, kaşe ve imza sirküleri bulunmalıdır. İspanya’ya giriş hakkı elde eden başvuru sahipleri, ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 30 gün içinde Yabancı Polisi’ne giderek oturum kartlarını almalıdır. Oturum için izin almanın bir diğer yolu da İspanya’ya yapılacak olan yatırımdır. İspanya Konsolosluğu, 160.000 Euro ve üzerinde değeri olan gayrimenkul satın alan kişilere İspanya içinde oturum hakkı tanınmaktadır.

İspanya vizesi kolay bir şekilde nasıl alınır; >> schengenvize.net/ispanya-vize bağlantısın’dan yeni yıl için hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×