2021'de Bulgaristan Vizesi: Kesin Kılavuz - Schengenvize.net

2021’de Bulgaristan Vizesi: Kesin Kılavuz

Bulgaristan Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Bulgaristan Vizesi

Ülkemizin kuzeybatı sınır komşularından olan Bulgaristan, köklü bir tarihe sahiptir. Bir Balkan ülkesi olarak Roma, Osmanlı, Yunan ve Kelt kültürlerinden kalma tarihi yapıları barındırmaktadır. Çok kültürlü bir tarihi mirasa sahiptir. Bulgaristan, bu zengin bir kültürel mirasın yanısıra doğa turizmi ile de yabancı ziyaretçi çekmektedir.

Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasındadır. Ancak Schengen Antlaşması’ nı henüz imzalamamıştır. Dolayısıyla Bulgaristan’ a gitmek için Schengen vizesi başvurusu değil Bulgaristan vizesi başvurusu yapılır. Schengen vizesi ile Bulgaristan ziyaret edilebilmekle birlikte sınır polisi bu konuda sorun çıkartabilmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Veriyor mu?

Bordo umuma mahsus pasaport sahipleri vize alıyor. Siyah ve gri pasaportlular, en fazla 30 gün vize muafiyeti alırken; yeşil pasaportlular, 6 ay süre içinde, en fazla 90 gün vizesiz Bulgaristan’a giriş yapar.

Bulgaristan Ne Kadar Vize Veriyor?

Kısa dönem vize başvurusu yanında, ulusal vize başvurularında 90 günden fazla vize süresi alabilir.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar 2021?

0-5 yaş ve 6-11 yaş arası vize harç bedeli bulunmaz. 12 yaş ve üzeri bireyler için 80 Euro’dur.

Dolayısıyla amaç Bulgaristan ziyareti ise bunun Schengen ülkelerini ziyaretten sonra Schengen vizesi ile planlanması hatalı olacaktır. Bulgaristan’ a gitmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin vize alması şarttır ancak siyah, gri ve yeşil pasaport hamilleri için Bulgaristan vizesi başvurularında bazı esneklikler vardır:

 • Siyah ve gri pasaport hamilleri en fazla 30 günlük ziyaretleri için vizeden muaftır.
 • Yeşil pasaport hamilleri altı aylık süre içinde maksimum doksan günlük ziyaretleri için Bulgaristan vizesi almak zorunda değildir.

Bulgaristan vizesi, kısa dönemli vize ile 90 günü geçen ziyaretler için ulusal vize şeklinde alınabilmektedir. Her iki vize türü de başvuru aşamasında farklılıklar ve detaylar içermektedir. Bulgaristan vize başvurularınızın olumlu sonuçlanması başvuru sürecini doğru biçimde ve planlanan seyahat zamanına uygun olarak süreyi iyi yöneterek mümkündür. Başvuru süreci içinde evrakların eksiksiz teslimi kadar başvuruyu nereden ve nasıl yapacağınız ve Bulgaristan Konsolosluğu’ nun beklentilerini karşılayabilmeniz de son derece önemlidir.

Vize başvuruları, özellikle bazı ülkelerin başvuru sürecini giderek zorlaştırmasıyla beraber danışman desteği ile yapılması gereken ve titiz bir çalışma isteyen bir süreç haline gelmiştir. Dolayısıyla alanında deneyimli bir firma ile çalışılarak Bulgaristan vize başvuruları özellikle ilk kez vize alacaklar için karmaşık bir süreç olmaktan çıkartılmalıdır.

Schengen Vize Başvuru Merkezi https://www.schengenvize.net olarak Bulgaristan kısa ve uzun dönemli vize başvurularınızda sürecin başından sonuna dek yanınızdayız. Firmamız, yılların saha deneyimine sahiptir ve başarı odaklı bir yaklaşımla hareket etmektedir. Sahada deneyim kazanmış uzman danışmanlarımız Bulgaristan vize başvuruları öncesinde samimi bir şekilde sizinle iletişime geçer. Bilgilerinizin gizliliği esastır ve bize sunduğunuz bilgiler uzmanlarımız tarafından değerlendirilerek yurtdışı seyahatinizde durumunuza özel belgelerinizin listesi yapılır.

Bulgaristan vizesi evrakları tarafınızdan şahsınıza özel hazırlanarak bize sunulduktan sonra titiz bir çalışma ile evrak dosyanız kontrol edilir. Sıfır hata ile hareket eden profesyonel ekiplerimiz, vize başvurularınızda olumlu sonuca odaklı olarak başvuru sürecinizi dikkatli biçimde yönetir.

Bununla birlikte Schengen Vize Başvuru Merkezi, yurtdışı seyahatiniz öncesi uzman danışmanlarımızın rehberliği ile uçak ve konaklama rezervasyonlarınızda da size destek sunar. Talebiniz doğrultusunda rezervasyonlarınız konusunda uzman danışmanlarımız tarafından gerçekleştirilir.

Vize başvurularınızı işin bizzat içinde olan, sahayı tanıyan uzmanların yönetimine bırakarak başvurunuzun olumlu sonuçlanması için en uygun adımı atın.

Bordo pasaport sahipleri seyahat nedenlerine bakılmaksızın Bulgaristan’ a ancak vize ile giriş yapabilirler. Bulgaristan’ a aile ziyareti, turizm amaçlı gezi, tur, ticari faaliyet gibi herhangi bir nedenle gidecek olanlar, vize başvurularını direkt biçimde Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ ne yaparlar.

Bulgaristan vizesi başvuruları, evrakların eksiksiz biçimde hazırlanarak başvuru sahibinin ikamet bölgesine uygun vize temsilciliğine bırakılması ile tamamlanır. Bu noktada kısa süreli Bulgaristan vizesi için başvuru sahibinin evraklarını şahsen bırakma yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Çünkü Bulgaristan vizesi randevularında parmak izi alınmaz. Ancak Bulgaristan’ a uzun dönemli ya da ulusal vize talebinde bulunacak başvuru sahipleri, randevuda şahsen hazır bulunmalıdır. Bulgaristan İstanbul ve Edirne Başkonsoloslukları ile Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ve Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’ na başvuracak olanların şehirleri belirlenmiştir:

 • İstanbul, Kocaeli, Çanakkale ve Sakarya ile çevresi İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile Bulgaristan vizesine başvuru yapacaktır.
 • İkameti Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ile çevresi olanlar Bulgaristan’ a gitmek için vize başvurularını Edirne Başkonsolosluğu’ na şahsen yapar.
 • Diğer iller ve çevreleri, Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla Bulgaristan vizesine başvuracaklardır.
 • Bulgaristan Bursa Konsolosluğu kısa süreli vize işlemleri için tüm illerden başvuru kabul etmektedir.

Bu sayfa içerisinde Bulgaristan vizesi hakkında aradığınız tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Bulgaristan Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey
Bulgaristan Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan vizesi başvuruları , uzun dönemli vize başvuruları için şahsen vize başvuru merkezinde bulunmanızı gerekli kılar. Ancak kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları, anlaşmayaptığınız firmalar tarafından belgelerinizin randevu gününde teslim edilmesi ile de yürüyen bir süreçtir. acentemiz

Schengen Vize Başvuru Merkezi https://www.schengenvize.net bu noktada deneyimli personeli için her tür rehberliğe hazırdır. Bulgaristan vizesi başvuruları, durumunuza göre başvuru evraklarınızın eksiksiz hazırlanması, başvuru formunun doldurularak online sistem üzerinden randevu alınması ve randevuda evraklarınızın teslimi işlemlerini kapsar. Bulgaristan ulusal vize başvuruları, kısa süreli vize alım işlemlerine göre biraz daha karmaşık bir süreç olabilmektedir.

Bulgaristan Vize Randevu

Bulgaristan vizesi başvurularında başvuru sahibinin bulunduğu ilin görev alanı içinde yer alan konsolosluk, başkonsolosluk ya da elçilikten online randevu alınmalıdır. Randevu, başvuru belgelerinin eksiksiz biçimde konsolosluğa teslim edilmesi sürecidir. Bulgaristan vize randevusunda parmak izi alınmamaktadır. Randevuya yarım saat önceden giderek hazır bulunmanız önemlidir.

Bulgaristan vize başvurularında randevu, bir mülakat değildir. Belge dosyanızı teslim ettiğiniz bir işlemdir. Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması, belgelerinizi vize merkezine eksiksiz ve istenilen niteliklerde sunmanıza bağlıdır.

Bulgaristan Vize Sorgulama

Bulgaristan vizesi sonuçları ancak başvuru sahibinin pasaportu başvuru merkezine geldiğinde öğrenilebilir. Bulgaristan vizesi başvurularınızın hangi aşamada olduğunu pasaport numarası ile sorgulanabilmektedir. Ancak bu sorgulama başvuru sahibinin pasaportunun ne zaman başvuru merkezinde olacağına dair bilgi içerir ve vize başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı yönünde bir bilgi alınamaz.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Bulgaristan vizesi, başvuru döneminin yoğunluğuna bağlı olarak 7 ile 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre, çok yoğun başvuru dönemlerinde uzayabilmektedir. Ortalama olarak Bulgaristan vizesi başvuru süreci 14 günde sonuçlandırılır. Başvuru sürecini başlatırken bu süre mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Bulgaristan vizesi için başvuru sürecinin seyahat tarihinden 3 ay önce başlatılması başvuru sahibinin yararına olacaktır.

Bulgaristan Vizesi Almanın Kolay Yolu

 1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

 1. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Bulgaristan vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

 1. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Bulgaristan vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan vizesi başvurularında teslim edilecek evraklar listesi, başvuru sahibinin ülkeye gidiş nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bulgaristan vizesi almak için gerekli belgeler, başvuru sahibinin özeli durumuna, çalışıp çalışmamasına ya da sigortalı çalışan, işveren, emekli olmasına göre farklılıklara sahiptir.

Bulgaristan vizesi başvuruları için bazı evraklar standart nitelik taşımaktadır. Bulgaristan vizesi başvurularında teslim edilmesi gereken evraklar:

 •  Pasaport: Bulgaristan vizesi başvuruları sırasında teslim edilecek olan pasaportun sen az on iki sayfası vize işlemleri için boş bulunmalıdır. Ayrıca pasaport Bulgaristan seyahat tarihinin bitiş günü itibariyle altı ay daha geçerli olmalıdır.
 •  Nüfus Kayıt Örneği: Bulgaristan vizesi başvuruları sırasında teslim edilecek olan nüfus kayıt örneği barkodlu olmak koşuluyla e-devletten alınabilecektir. Belge, doğrudan nüfus müdürlüğünden de çıkartırılabilir.
 •  Vize Başvuru Formu: Bulgaristan vizesi başvuruları için en önemli belgelerden biridir ve kişisel bilgilerinizle seyahat planınızı içerir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro tazminatı garantileyen bir seyahat sigortası, vize başvuru dosyanızda bulunmalıdır.
 • Fotoğraf: Son altı ay içinde çekindiğiniz ve alın bölgeniz ile kulaklarınızın açık biçimde göründüğü fotoğraf vize başvurularında gerekli olmaktadır.
 •  İkametgah: Bulgaristan vizesi evrakları dosyanızda e-devlet üzerinden ya da muhtarlıktan alınmış onaylı ikametgah yer almalıdır.
 • Banka Dökümü: Bulgaristan vizesi için başvuranlar, evrak dosyasına son 1 ay içinde banka dökümünü gösteren belgeyi bulundurmalıdır.
 •  Konaklama ve Ulaşım bilgileri: Bulgaristan ziyareti için uçak ya da ulaşım rezervasyonları ile konaklamada kullanılacak otel rezervasyonu başvuru belgeleri arasında gösterilmelidir. Başvuru sahibi, seyahati özel aracı ile yapacaksa araç bilgileri ve gereken belgeler vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.

Bulgaristan vizesi başvurularında başvuru sahibinin durumuna göre belgeler değişecektir. Özel bir durumunuz varsa konsolosluk durumunuzu kanıtlar ek belgeler talep etme yetkisine sahiptir.

Ulusal Bulgaristan vizesi evrakları için biraz daha detay ortaya çıkmaktadır. Ulusal Bulgaristan vizesi alma sebebi doğrultusunda gerekçelerin net olarak kanıtlanması gerekir. Bu durumda, Bulgaristan ulusal vize evraklarının önemli bir bölümünü başvuru sahibinin durumunu kanıtlayıcı belgeler oluşturmaktadır.

Bulgaristan Vize İşlemleri & Vize Türleri

Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan vize işlemlerinizi firma olarak belgelerinizi ikamet bölgenizin görev alanı içinde bulunan başkonsolosluk, konsolosluk ya da büyükelçiliğe ulaştırıyoruz. Bulgaristan vize işlemlerinde biyometrik işlem gerçekleştirilmediği için dilerseniz firmamızın uzman desteği ile belgeleriniz sizin yerinize başvuru noktalarına ulaştırılarak, pasaportunuz geldiğinde teslim alınarak size ulaştırılır.

Bulgaristan vize işlemleri genel olarak şu yolu izler:

 •  Durumunuza ve seyahat nedeninize göre belgelerinizin listesinin oluşturulması
 •  Belgelerinizin eksiksiz ve usulüne uygun biçimde temini
 •  Bulgaristan vize başvuru formunun doldurularak vize başvuru merkezinden randevunun alınması
 •  Randevuda belgelerin teslimi
 • Vize başvuru sonuçlarınızın alınması

Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan vizesi türleri iki ana başlığa ayrılır; kısa süreli vize ve ulusal vize. Kısa süreli vize 90 günü geçmeyecek seyahatler içindir. Durumunuz nedeniyle 90 günden fazla Bulgaristan ‘ da konaklayacağınız zaman uzun süreli vize ya da ulusal vizeye başvurmalısınız. Her iki tip Bulgaristan vizesi de kendi içinde başvuru sahibinin ziyaret nedenine göre çeşitli kategorilere ayrılır.

Bulgaristan kısa süreli vize türleri genel olarak şu şekildedir:

 • Bulgaristan’ a turistik amaçla gezecek olanlar için, Bulgaristan turistik vize
 •  Bulgaristan’ da bulunan yakınlarını ziyaret etmek isteyenler için, Bulgaristan aile ya da arkadaş ziyareti vizesi
 •  Bulgaristan’ da ticari faaliyetlerde bulunacak olanlar için, Bulgaristan ticari vize
 • Bulgaristan’ da tedavi olmak isteyenler için Bulgaristan tıbbi vizesi
 • Bulgaristan’ da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için Bulgaristan öğrenci vizesi.

Bulgaristan ulusal vizesi: Bulgaristan’ da uzun süre kalmak ya da oturum izni almak isteyenler, Bulgaristan ulusal vize başvurusu yapmalıdır. Bulgaristan ulusal vize, evlilik nedeniyle, üniversite eğitimi gibi uzun süreli eğitim için, temsilcilik açmak ya da şirket kurmak gibi ticari faaliyetler ve çalışma izni nedeniyle alınabilir.

Bizimle İletişime Geçin

Bulgaristan Vize Ücreti Tablosu

Bulgaristan Vize Ücretleri

Bulgaristan vizesi, konsolosluk harç ücreti 2020 senesi için 60 Euro’dur. Bu ücret 12 yaş altı için 35 Euro olmaktadır. Vize hizmeti servis bedeli olarak da ortalama 25 Euro alınmaktadır. Bununla beraber sigorta bedeli, konaklama rezervasyon bedeli gibi ücretlerle beraber uzmanca bir destekle alacağınız Bulgaristan vizesi için ortalama 115 Euro ödemeniz gerekir.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti Zorunlu Kargo Ücreti Schengen  Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 0 € 45 TL 38,5 € 45 €
6 – 11 Yaş 0 € 27,50 € (TL Karşılığı) 45 TL 41 € 75 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 27,50 € (TL Karşılığı) 45 TL 41 € 155 €

Bulgaristan Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretlendirme Tablosu –

Avrupa/Schengen Ülkeleri için

Gün Sayısı Ücretlendirme (0-80 Yaş) Ücretlendirme (81-90 Yaş)
1 – 16 Gün 10,00 € 20,00 €
1 Ay 20,00 € 40,00 €
3 Ay 30,00 € 60,00 €
6 Ay 40,00 € 80,00 €
1 Yıl 50,00 € 100,00 €

 

Not: Seyahat sağlık sigortası kayak amacıyla yapıldığında %25 ek prim uygulanır

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu – Türkçe – Yeni

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bularistan vizesi başvuru formu, en önemli başvuru evraklarındandır. Bulgaristan başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış resmi bir belgedir. Belge, konsolosluğun resmi sitesinden indirilerek eksiksiz ve özenle doldurulmalıdır. Başvuru formu başkonsolosluk tarafından başvuru sahibinin resmi belgelerine uygunluğu açısından titiz biçimde kontrol edilir.

Bulgaristan vizesi başvuru formu, kişisel bilgilerinizin yanısıra seyahat planınızı da yansıttığınız bir evraktır. Bu sebeple başvuru formu doldurulmadan önce seyahat planınızı yapmış olmalısınız. Seyahat planı tüm detayları ile ortada olmalıdır.

Bulgaristan vize başvuru formu doldurulurken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Başvuru formunda yanlış ya da eksik bir beyanda bulunmayın,
 •  Başvuru formunu anlaşılır ve düzgün, net ifadelerle doldurun,
 • Başvuru formunda verdiğiniz bilgilerin resmi evraklarınızdaki bilgiler ile tamamen uyuşması gerektiğini unutmayın,
 • Başvuru formunu doldururken verdiğiniz bilgilerin kanıtlanabilir evrakları olması gerektiğini göz ardı etmeyin.
 • -devletten barkodlu)

2021’de Bulgaristan Vizesi: Kesin Kılavuz Video;

İlginizi Çekebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye