İspanya Vizesi: İspanya Schengen Vizesi

İspanya Schengen Vize işlemleri

İspanya Vizesi

İspanya Vizesi için İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapılabilmesi için İspanya’ya planladığınız seyahat tarihinden bitişinden itibaren 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. İspanya Büyükelçiliği ve İspanya Başkonsolosluğuna ispanya schengen vizesi başvurusu yaparken pasaportunuzda Vizenin basılacağı boş bir sayfanızın olmaması durumunda, başvurunuzu yapmadan önce yeni bir pasaport almanız gerekmektedir. İspanya Vize başvurusu yaparken Pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenler:

  İngiltere Vizesi

  • İlk veriliş tarihi 10 seneden eski olan pasaportlar kabul edilmez
  • Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaporta sahip olunmalıdır.
  • Boş 2 sayfa olmayan pasaportlara vize verilmez
  • Hasarlı pasaportlar kabul edilemez

Schengen vize başvurusu seyahate çıkacağınız asıl ülkenin konsolosluğuna ya da elçiliğine yapılmalıdır. Bu yüzden, başvuru öncesinde seyahat planınızı gözden geçiriniz.

Birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en uzun kalacağınız ülkenin konsolosluğuna veya büyükelçiliğine başvuruda bulunmalısınız. Eğer her ülke için kalacağınız gün sayısı aynıysa, ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapmalısınız.

İspanya Schengen Vize işlemleri
İspanya Schengen Vize işlemleri

 Schengen vizesi ile schengen bölgesinde en fazla 90 gün kalma hakkına sahipsiniz. Eğer yatırımda bulunmak, eğitim almak veya çalışma amacıyla Fransa’ya gitmek istiyorsanız schengen vize başvurusu yerine ulusal vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.Başvuru esnasında vize ücreti ve servis ücreti Türk Lirası olarak ödenir. Başvurunuz ret ile sonuçlanması yada başvurunuzu  iptal etmeniz durumunda ödemiş olduğunuz ücretler iade edilmez.

İspanya Vizesi Ankara Büyükelçiliği Sorumluluk Alanına Giren İller

Aşağıdaki İller Haricindeki İller İstanbul Başkonsolosluğu SorumlulukAlanına girmektedir

Adana Batman Erzincan Kahramanmaraş Kütahya Şanlıurfa
Afyon Bayburt Erzurum Karaman Malatya Siirt
Adıyaman Bingöl Eskişehir Kars Mardin Şırnak
Afyonkarahisar Bitlis Gaziantep Kayseri Mersin Sivas
Ağrı Çankırı Gümüşhane Kilis Muş Tokat
Aksaray Çorum Hakkari Kırıkkale Nevşehir Tunceli
Amasya Diyarbakır Hatay Kırşehir Niğde Uşak
Ankara Elazığ Iğdır Konya Osmaniye Van
Ardahan         Yozgat

Amsterdam ya da Berlin’e gitmek için İspanya schengen vizesine başvurabilir miyim?

Schengen vizesi için İspanya Vize Başvuru Merkezinden başvuruyorsanız asıl seyahat edeceğiniz ve en uzun kalacağınız ülkenin İspanya olmalıdır. Seyahat edeceğiniz asıl ülkenin İspanya’dan schengen vizesi alabilmek için: 

  •   Seyahat edilecek ülkenin İspanya olduğunu
  •   En uzun ikamet edeceğiniz ülkenin İspanya olduğunu
  •   İlk giriş yapılacak ülkenin İspanya olduğunu ispatlamak zorundasınız.

Vize Hangi Ülkelerde Geçerli Olacak?

Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği/ Konsolosluğundan alınan vize ile tüm Schengen anlaşmasına taraf olan ülkelere seyahat edebilirsiniz.

Ne zaman İspanya Vizesi Başvurusunda Bulunabilirim?

Seyahat tarihinden en fazla 90 gün önce başvuruda bulunabilirsiniz. Seyahat planınızın aksamaması için Vize başvurunuzu seyahat tarihinden 15 gün önce yapmanız gerekmektedir.

İspanya Vizesi Başvurum Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvurunuz ortalama 10 iş günü içinde sonuçlanır. Büyükelçiliğin/Konsolosluğun seyahat detayları ile ilgili ek evrak ya da mülakat talep etmesi durumunda başvurunuzun sonuçlanması uzayacaktır.

İspanya Vizesi Başvuru Merkezinden Randevu Almak Zorunlumudur?

Ankara’daki Vize Başvuru Merkezin yapılacak vize başvuruları için randevu alma zorunluluğu yoktur. Ankara’dan yapılacak Vize Başvurusu için şahsen müracaat zorunludur. İstanbul’dan Vize Başvurusunda bulunmak için Merkezinden başvurmayı planlıyorsanız randevu almak zorunludur ama şahsen başvuruda bulunma zorunluluğu yoktur.

İspanya  Vizesi Başvurusu için Gerekli Tüm Evraklarla Konsolosluğa Teslim Etmezsem Ne Olur?

Eğer başvurunuz sırasında İspanya Büyükelçiliğinin/ konsolosluğunun istediği bütün evrakları teslim etmezseniz başvuruyu bu şekilde yapmak isteyip istemediğiniz size sorulur. Eğer kabul ederseniz başvurunuzun sisteme kaydı yapılır ve değerlendirme sürecine geçilir. Eksik evrakla yapılan başvuruların değerlendirme süresinin daha uzun olduğunu unutmayın.

İspanya Vize Başvuru Merkezinin Başvurumu Kabul Ettiğinden Nasıl Emin olabilirim?

Başvurunuzun sisteme kaydı yapıldığında başvurunuzu takip edebilmeniz için size özel bir referans numarası verilir ayrıca yaptığınız ödemenin faturası size teslim edilir.

Pasaportumu geri almak için prosedür nedir?

Başvurunuz İspanya Büyükelçiliği/Konsolosluğu tarafından değerlendirildikten ve pasaportunuz Vize Başvuru Merkezine ulaştıktan sonra başvuru esnasında size verilen fişle birlikte gelip pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Pasaportumu şahsen teslim almak zorunda mıyım?

Pasaportunuzu sizin yerinize başkası teslim alacaksa: başvuru sırasında size verilen fişiniz, imzalı yetki dilekçesi ve nüfus cüzdanınızın fotokopisi ile gelerek pasaportunuzu teslim alabilir. Ankara’dan yapılan vize başvurularında bazı durumlarda Büyükelçiliğin talebi üzerine başvuru sahibi pasaportunu sadece kendisi imza karşılığında teslim alabilir.

Pasaportumu posta ile teslim alabilir miyim?

İspanya Vize Başvuru Merkezinin çalıştığı kargo firmasının servis ağı içinde ikamet ediyorsanız pasaportunuzu size kargo yoluyla ulaştırabilir. Pasaportunuzu kargo ile teslim almak isterseniz başvuru esnasında belirtmeniz gerekmektedir. Yapmış olduğunuz teslim şekli vize başvurusundan sonra değiştirilemez.

İspanya Vizesi Başvurumu geri çekmek istersem ne olur?

Başvurunuzu tamamen geri çekmek isterseniz geri çekme sebebinizi belirten, iletişim ve pasaport bilgileriniz içeren bir dilekçe yazmanız gerekir. Başvurunuzu geri çekmeniz durumunda ödediğiniz ücretler iade edilmeyecektir.

Vizem reddedilirse ödenen ücretler iade edilir mi?

Vize başvurusu için ödenen ücretler başvurunun değerlendirilmesi için alınır ve iadesi yapılamaz.

Vize Başvurusu Ret Edilirse Ne Zaman Tekrar Başvuruda Bulunabilir?

Vize ret sebebinizi göz önünde bulundurarak durumuzu başvuruya uygun hale getirir getirmez, istediğiniz zaman tekrar başvuru ücretlerinizi yatırıp vize başvurusu için gerekli evraklarla başvuruda bulunabilirsiniz.       

Vize Reddine itirazda bulunabilir miyim? 

Başvurunuzun hatalı değerlendirildiğini düşünüyorsanız şahsen konsolosluğa yazdığınız dilekçe ile itirazda bulunabilirsiniz.

İspanya Erasmus Vizesi

Erasmus öğrenci programlarına katılmak isteyenler İspanya Konsolosluğu üzerinden başvurulara geçmelidir. Bunun için de talep edilen belgelerin her biri toplanmalı ve ibraz edilmelidir. Pasaport, kabul belgeleri ve fotoğraf olarak zorunlu olan belgelerin her biri paylaşılmalı ve İspanya Erasmus vizesi müracaatına geçilmelidir.

İspanya öğrenci vizesi 90 günden az ise öğrenci belgelerinin paylaşılması istenir. Varsa sponsorluk evraklarının da paylaşılması ve tek yetkili merci olan İspanya Konsolosluğu bünyesinde müracaata geçilmesi esas alınır. Son adımda belgeler kadar harç ile başvuru ödemelerinin de yapılması beklenir.

Öğrenci olarak seyahat edecek olanlar vize başvuru formunu İngilizce olacak şekilde doldurmalıdır. Bunun ardından ders saatlerini belirten belgelerin paylaşılması önem arz eder. Hatta banka hesap özeti ile öğrenci belgesi şeklinde çeşitli evrakların incelenmesi üzerine İspanya öğrenci vizesi başvurularına netlik kazandırılır.

İspanya vizesi için hesapta ne kadar para olmalı sorgulayanlara da kalacakları gün sayısına göre ayrı bakiyeler ifade edilir. Ancak yaygın olarak bu tutar 3.000 TL’nin altına düşmez ve yüksek olması vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması adına önemli bir yere sahiptir. Nitekim banka ekstresi değerlendirilir ve sonuç mevcut bakiyeye karşı ele alınır.

Bir diğer merak edilen husus İspanya öğrenci vizesi kaç günde çıkar oluyor. Öğrenciler başvurulara en az 3 – 4 hafta öncesinden yer veriyor. Çünkü minimum 3 ile en fazla 15 iş günü aralığında sonuçlanması esas alınır. Bu süre aralığı eksik ya da hatalı belgelere karşı uzayacağı için önceden müracaat etmek en doğrusu olacaktır.

İspanya Erasmus staj vizesi almak isteyenlerin sponsorluk evraklarını paylaşmaları ve eğitim uygulamalarına özel sertifikalara yer vermeleri önem arz ediyor. Hatta konaklama dair teminatların dahi paylaşılması başvuruları etkiler. Tüm bu belgelere ilişkin danışmanlıklar ve okul idaresi tarafından bilgi verilir.

İspanya öğrenci vizesi nasıl alınır sorgulayanların önceliği zorunlu belgeleri öğrenmek ve ardından konsolosluk randevularına geçmek olmalıdır. Bu adımlar üzerine birkaç iş gününe yer verilir ve sonuç açıklanır. Ret yanıtı alan öğrencilerin karara itiraz ederek tekrardan başvurularını iletmeleri esas alınmıştır.

Ispanya Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

İspanya vize başvuruları başlama tarihi, güncellik gösterir. İspanya vize merkezi ile iletişime geçilip, öğrenilmesi mümkün.

Ispanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya vize başvurusu, İspanya Konsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliğine yapılır.

Ispanya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

İspanya vizesi için hesapta en fazla, 12.000tl bulunması yeterlidir. Bu miktarın düşük olması, ek belgelere göre farklılık sağlar.

İspanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya vizesi başvurusu için İspanya İstanbul ve Ankara Başkonsolosluğu’na ya da İspanya Büyükelçiliği’ne başvuru yapılması gerekir.

İspanya Vize Veriyor mu?

Gri pasaport, yeşil ve siyah pasaport sahipleri vizeden muaf olurken; bordo pasaport sahipleri, en az 3 ay geçerliliği olan pasaportlarıyla vize almak zorundadır.

İspanya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Banka hesabı en az 3 aylık aktifliğe sahip olmalıdır. 1 haftalık seyahatlerde en az 600 Euro para banka hesabında olmalıdır.

İspanya Schengen Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekilebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye