İspanya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

  İspanya Vize Başvurusu, İspanya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

  İspanya Vize İşlemleri

  Ekonomisi ile dünyada önde gelen ülkelerden birisi olan İspanya gereksinimleri karşılama noktasında da oldukça iyidir. Birçok amaçla İspanya’ya gitmek için ise vizeniz olması gerekmektedir. İspanya vize işlemleri ile alakalı yapacağınız başvuruları hassas şekilde tamamlamalı ve sorun yaşanmayacak düzeyde sunmalısınız.

  Başvuru kontrollerinden geçebilmeniz için de belge teminlerine özen göstermelisiniz. Ayrıntı ve bilgi gerektiren bir alan olmasından dolayı da araştırma yaparak sonuca gitmeye çalışmalısınız. İspanya vizesi ile ilgili olarak doldurulması gereken formlar seyahat amacına uygun olacak şekilde hazırlamanız elzemdir. Elbette bu işlemleri yürütmeden önce uygun bir pasaport temin etmeniz gerekir.

  Pasaportunuz varsa geçerliliğini kontrol edip, evrak teminine yönelmelisiniz. Pasaport sahibi değilseniz ya da pasaportunuzun süresi dolmuşsa bulunduğunuz yerin il ya da ilçe emniyetine başvurmanız gerekir. 3 – 4 günde sonuçlanan pasaport işlemlerinden sonra artık vize başvurusu için hazırsınız demektir. Unutmamanız gereken en önemli ayrıntı ise her pasaport sahibi isteği her ülkeye gidemez.

  Schengen ülkeleri arasında yer alan İspanya’ya gitmek için başvurmanız gereken vize türü seyahat amacına göre değişmektedir. Schengen vizesi alarak gidebileceğiniz ülkeye gidiş amacınıza göre de evrak temin etmeniz gerekir. Amaç belirlemek vize işlemlerinde en önemli unsur olurken tüm işlemleri de etkilediği unutulmamalıdır.

  Hazırlayacağınız dosya bu düzene uygun şekilde olursa İspanya vize başvurusu işlemleri yürütülebilir. Vizelerde gelir durumunuzu veya mesleki durumunuzu gösterir belgeleri eklemeniz önemlidir. Eksik belge olmamasına ve formların doğru şekilde doldurulmasına dikkat etmelisiniz. Değerlendirme aşamasında sizi sıkıntıya düşürecek hallerden uzak durarak doğrudan talepleri karşılamaya yönelik hazırlık yapmalısınız.

  Seyahat ile alakalı bizzat konsolosluğa hitaben yazmanız gereken dilekçenin doldurulmasında hassas olmaya ve talebinizi en iyi şekilde sunmaya özen göstermelisiniz. Hem dilekçe hem de formların doldurulması ile alakalı Vize ofisi ile irtibatlı olarak destek alabilirsiniz. Bu tür belgelerin hazırlanışlarında hata olmaması başvurunun olumlu sonuçlanmasına etki etmektedir.

  Verilen bilgilerin doğru olmasına ve çelişkili ifadelerden uzak durulmasına da ayrıca dikkat edilmelidir. Verdiğiniz her bilgilin sorgulandığını ve karşılaşma yapıldığını unutmayın. İspanya vize işlemleri ile alakalı tüm ayrıntıları inceleyerek hareket etmelisiniz. Birbiri ile bağlantılı olan evraklarında hazırlanışa dair incelikleri bilmek her açıdan önemlidir.

  İspanya Turistik Vize

  İspanya’ya turistik seyahatler planlayan kişilerin, İspanya turistik vize almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu vize ile İspanya’ya 90 günlük bir seyahat gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır. Kısa Schengen vizesi olan turistik vize başvurusu sadece Bordo pasaport sahiplerine zorunludur. 

  Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günü aşmayacak olan turistik seyahatlerinde vize uygulamasından muaftırlar. İspanya vize başvurularında gerekli olan şart ve koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Schengen vizesi koşulları burada da geçerlidir. Başvuru sahipleri, İspanya’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerinde eksiksiz hazırlanmış evraklar sunmalıdır. 

  İspanya Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

  İspanya vizesi başvurularında ilk işlemlerin yürütüleceği merkez, talep edilen vize süresine göre değişmektedir. 90 günü aşmayacak İspanya vize başvuruları gibi İspanya turistik vize başvuruları da vize merkezlerine yapılmaktadır. Merkezler tüm yetkiyi İspanya Konsolosluğundan almaktadır. Sadece 90 günü aşan uzun süreli İspanya vize başvuruları direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Ancak biometrik verilerin işlenmesi nedeniyle kişiler konsolosluğa gidebilir. Alınacak olan parmak izleri, İspanya Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

  İspanya Turistik Vize Başvurusu Kaç Günde Onaylanır?

  Yapılacak olan vize başvurusuna göre onay süresi değişmektedir. 90 günlük kısa süreli İspanya turistik vizesi yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü içerisinde onaylanmaktadır. Onay sürecinin hızlı olması, başvuruda sunulacak evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ile doğru orantılıdır. Evraklarda eksik ve hata olması durumunda İspanya Konsolosluğu, vize başvurularını reddetmektedir.

   İspanya Konsolosluğu, başvuru sahiplerinden ek belge talep edebilir ve bu belgenin hazırlanma süresi nedeniyle onay süresinde uzama söz konusu olabilir. Tüm bu unsurlardan yola çıkarak, vize başvurularının seyahat tarihinden önce yapılması tavsiye edilmektedir. 

  İspanya Turistik Vize Kaç Günlük Verilebilir?

  Seyahatin amacı turistik olması nedeniyle vizeler kısa süreli olarak işlem görmektedir. En fazla 90 günlük bir İspanya turistik vizesi alınabilir. Daha uzun süreli vize talep edilecek ise farklı vize türlerine başvuru yapılmalıdır.

  İspanya Turistik Vize Evrakları

  • İspanya Vize Başvuru Formu

  İspanya seyahati için doldurulan vize başvuru formunda bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Vize başvuru formu, İspanya Konsolosluğu’nun başvuru sahipleri hakkında bilgi edinmesi için düzenlenmiş bir formdur. Form doldurma işleminin ardından inceleme yapılmadan imza atılmamalıdır. İmza atılma işleminden önce formda yer alan hatalar düzeltilmelidir. İspanya Konsolosluğu’na teslim edildikten sonra vize başvuru formu üzerinde değişim yapılmamaktadır.

  • Pasaport

  İspanya vizesi için başvuracak kişilerin sahip olduğu pasaportların en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve seyahat öncesinde en az 2 adet boş sayfası olan pasaportlar olması gerekmektedir. Aksi söz konusu olan pasaportların yenilenme işlemi yapılmadan İspanya vizesi için başvuru yapılmamalıdır.

  • Biometrik Fotoğraf

  6 aydan eski olmayan, başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olan biometrik fotoğraflar kullanılmalıdır.

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Başvuru sahiplerine ait olan Nüfus Cüzdanı fotokopileri, İspanya vize başvurularında ibraz edilmelidir. Dosyaya eklenecek olan fotokopilerde kişilerin yüzü net bir şekilde görünmeli ve fotoğraf üzerinde herhangi bir leke olmamalıdır.

  • Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

  Seyahati gerçekleştirecek olan kişilerin, seyahat masraflarını karşılayacağına dair maddi durum kanıtı olarak belgeler sunması gerekmektedir. Banka Hesap Cüzdanı belgelerinin banka yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

  • Vize Talep Dilekçesi

  Şahıslar tarafından oluşturulmuş olan vize talep dilekçesi de evrak dosyasında olmalıdır. Dilekçe, İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Yazı içerisinde seyahat amacı ve detayları var olmalıdır.

  • Meslek Detayı Belgeleri

  Başvuru sahiplerinin mesleklerine dair detaylar içeren resmi kurumlardan alınmış belgeler sunulmalıdır. Her meslek ve işi için sunulacak olan belgeler farklı olmaktadır.

  • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

  İspanya turistik vize başvurularında bulunacak kişi adına yapılmış olan uçak bileti ve konaklama rezervasyonları olmalıdır.

  İspanya Ticari Vize

  İspanya ticari vize sadece İspanya’ya ticari nedenlerden dolayı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Ticari nedenler ile seyahat edilmeyecek ise bu vize türüne başvuru yapılmamalıdır.

  Aynı zamanda başvuru sahiplerinin ya da işverenlerin İspanya’da bulunan şirketten vize davetiyesi alması zorunludur. İspanya’da bulunan şirket, fuar ya da organizasyonlardan davetiye alınmadığı takdirde ticari konulu bu vizeye başvurular kabul edilmemektedir.

  Evrakların bu vize türünde sadece seyahati yapacak kişi tarafından hazırlanması yeterli olmamaktadır. Türkiye’de çalıştıkları kurumun da gerekli olan belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

  İspanya vize fiyatları, başvurulan olan vize türüne göre değişmektedir. Vize başvuru ücretlerine ek olarak başvuru merkezleri tarafından alınan ücretlerde eklenmektedir. Vize reddi söz konusu olduğunda İspanya Konsolosluğu, başvuru sahiplerine ücret iadesi yapmamaktadır.

  İspanya Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

  Ticari nedenler ile yapılacak olan bu vize türü, kısa süreli vize olarak tanımlanmaktadır. İspanya Konsolosluğu, kısa süreli vizelerde direkt olarak konsolosluğa başvuruları kabul etmemektedir. İspanya ticari vize başvuruları, konsolosluk tarafından belirlenen ve yetki verilen merkezlere yapılmaktadır.

  İspanya Ticari Vize Başvuruları Ne Kadar Zamanda Onaylanır?

  Schengen vizesi başvurularının gerekli koşulları yerine getirilmesi durumunda İspanya Konsolosluğu, vize başvuruları 5 – 10 iş günü içerisinde onaylamaktadır. Ancak İspanya Konsolosluğu’nun ek belge talebi nedeniyle bu sürelerde farklılıklar meydana gelebilir.

  Başvurular esnasında resmi tatillerde İspanya Konsolosluğu’nun çalışmadığı unutulmamalıdır. Sürecin hızlı ve normal ilerlemesi için evrakların eksiksiz bir şekilde İspanya Konsolosluğu’na sunulması şarttır. Aksi takdirde inceleme süresinde uzamalar söz konusu olabilir.

  İspanya Ticari Vize Evrakları

  • İspanya Vize Başvuru Formu : Schengen kapsamında olan İspanya seyahatlerinde doldurulması gereken vize başvuru formu, Schengen vize başvuru olarak da bilinmektedir. Form seyahat ve konaklamaya dair tüm bilgileri içermelidir. Dijital ortamda doldurulması gereken vize başvuru formunda yazıların tamamı büyük harfler ile yazılmalıdır.
  • Pasaport : Seyahati gerçekleştirecek olan kişilere ait pasaportların 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. İspanya için yapılacak olan ticari ziyaret öncesinde pasaportlarda en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf : 3,5×4,5 mm ölçülerine sahip olan, deforme olmamış ve İspanya ticari vizesi başvurusundan önce başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olan fotoğraflar kullanılmalıdır.
  • Kimlik Fotokopisi : Fotokopisi çekilecek olan evrakların net olması vize başvurularında aksaklık yaşanmaması adına önemlidir.
   Vize Talep Dilekçesi : Türkiye’de çalışmakta olunan kurum yetkili tarafından, İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Ticari olarak gerçekleştirilecek olan seyahatin detayları ve seyahati yapacak olan kişinin bilgilerine yer verilmelidir.
  • İspanya Ticari Vize Davetiyesi . Ticari vizeler için oluşturulacak davetiyeler olmadığı takdirde bu vize başvurusu başlatılmayacaktır. Davetiye mektubunu, İspanya’da bulunan şirket, kurum ya da fuar oluşturmalıdır. Davetiye içerisinde; seyahatin bilgiler, tarihleri, davet edilen kişi ve çalıştığı kurum hakkında bilgilere yer verilmelidir. Antetli kâğıtta ve kaşeli belgeler kabul edilmektedir. Söz konusu olan başvuru sahibi bir fuara katılacak ise İspanya’da bulunan fuar tarafından oluşturulmuş davetiye olmalıdır ya da fuar katılım belgesi bulunmalıdır.
  • Banka Hesap Dökümü : İspanya seyahatini gerçekleştirecek olan kişiye ait Banka Hesap Döküm Belgesi sunulmalıdır. Belgede, banka yetkilisinin imzası ve banka sirküleri olmalıdır. 3 ay içerisinde alınmış olan güncel belgeler kabul edilmektedir. İspanya seyahati masrafları eğer Türkiye’de bulunan şirket tarafından karşılanacak ise; şirkete ait hesapların da dökümü sunulmalıdır.
  • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyon Bilgileri : Başvuru sahibi adına düzenlenmiş olan ulaşım ve konaklama için yapılan rezervasyon işlemleri belgelendirilmelidir.
  • Seyahat Sağlık Sigortası : İspanya ticari vize başvurusunda bulunacak kişi adına düzenlenmiş, 30000 Euro teminatlı bir poliçedir.

  İspanya Aile Ziyareti Vize

  İspanya’da ailesi bulunan ve ziyaret etmek isteyen kişilerin İspanya aile ziyareti vizesi alması zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, aile ve arkadaş ziyaretlerinde bu vize olmadan İspanya’ya giriş yapamamaktadırlar.

  Ziyaret vizesinde en önemli unsur, davetiye almaktır. İspanya’da yaşayan aile ya da arkadaş tarafından Türkiye’de bulunan kişi ya da kişiler adına bir davetiye oluşturulmalıdır. Oluşturulan davetiye ile bu vize türüne başvuru yapılmaktadır.

  Davetiye olmadığı durumlarda kişiler turistik vize başvurusunda bulunabilirler. Hazırlanacak olan evrakların İspanya Konsolosluğu’na eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir. İspanya vizesinin onaylanması için evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması oldukça önemlidir.

  İspanya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

  Öncelikle kişiler adına İspanya’da yaşayan aile tarafından bir davetiye oluşturulmalıdır. Davetiye ile beraber seyahatin amacı belirlenmektedir. Dijital olarak vize başvuru formu da seyahatin amacı doğrultusunda doldurulmalıdır.

  Dijital olarak doldurulan form sonrasında imzalanmalıdır. 2 hafta öncesinden vize başvuruları yapılmalıdır. Aksi takdirde seyahat tarihine vizenin yetişmemesi gibi bir aksaklık yaşanabilir. Bu süre en fazla 90 gün olabilir. 90 gün öncesinden İspanya aile vizesi başvuruları yapılır ise, diğer işlemler de rahat bir şekilde ayarlanabilir.

   İspanya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

  Başvuru sahiplerinin hazırladığı evrakların durumu, vize inceleme süresini etkilemektedir. Her şey doğru ve tam yapıldığı takdirde İspanya Konsolosluğu, vizeleri 7 – 10 iş günü içerisinde onaylamaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süreler uzamaktadır.

  Resmi tatil dönemlerinde yapılacak olan başvurularda işlemler tatil sonrasına kalmaktadır. İspanya Konsolosluğu, vize başvurusunu yapan kişilerden bazı durumlarda ek belge talep edebilir ve ek belge talebi söz konusu olduğunda yine onay süresi uzayabilir. Her şeyden önce hazırlanacak olan evrakların eksiksiz bir şekilde sunulması önemlidir.

  İspanya Aile Ziyareti Vize Evrakları

  Vize başvurusunda hazırlanacak olan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulmalı oldukça önemlidir. İspanya Konsolosluğu, eksik ya da hatalı belgelerden dolayı vize başvurularını reddetmektedir.

  • Pasaport : Seyahatte kullanılacak olan pasaportların 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması şarttır. Aile ziyareti tarihleri sonrasında da en az 3 ay daha geçerliliği devam etmelidir. Şahısların sahip olduğu pasaportlar bu şartlara uymuyor ise vize başvurusundan önce pasaportlarını yenilemelidir.
  • İspanya Vize Başvuru Formu : İspanya aile ziyareti vizesi işlemlerinden önce dijital ortamda vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize başvurusunda bulunacak kişiler için birer tane form doldurulmalıdır. Doldurma işleminin ardından imza atılmadan önce form üzerinde var ise hatalar düzeltilmelidir.
  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Meslek Durumu Belirten Belgeler
  • Vize Davetiyesi : İspanya’da yaşan kişi tarafından oluşturulmuş davetiyedir. Aile ya da arkadaşınızdan bu davetiye alınmadığı sürece İspanya aile ziyareti vizesi başvurusu yapılmamaktadır. Kişilerin bir davetiyesi yok ise turistik vize başvurusunda bulunabilirler.
  • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyon Belgeleri : Seyahatin tarihleri için ayarlanmış uçak bileti ve konaklamanın yapılacağına dair otel rezervasyonları belgelendirilmelidir. İspanya Konsolosluğu tarafından vize onaylanmadığı sürece uçak bileti alınmamalıdır. İşlemler rezervasyon olarak kalmalıdır. Vize onaylandıktan sonra alım işlemleri yapılmalıdır.

  İspanya Transit Vize

  İspanya üzerinden yapılacak olan aktarmalı yolculuklarda, İspanya transit vize alınmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bu vize, kısa süreli vize grubunda yer almaktadır. İspanya üzerinden geçilecek olan bir üçüncü ülke olması gerekmektedir. Vize başvurusunda da üçüncü ülkeye kişinin kabul edildiğini gösteren belgeler bulunmalıdır. İspanya Konsolosluğu’na sunulacak olan her belgenin 3 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Güncel olmayan belgeler ile başvurular kabul edilmemektedir. Alınacak olan bu vize ile İspanya içerisinde uzun süreli bir seyahat yapılamaz. Sadece üçüncü ülke uçuş saatine kadar vize verilmektedir.

  İspanya Transit Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

  İspanya kısa süreli vize başvuruları direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapılmamalıdır. Sadece uzun süreli başvurularda konsolosluk başvuruları kabul etmektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen ve belirlenen vize merkezlerine vize başvuruları yapılabilir. Ancak biometrik veri işlemlerinde kişilerin İspanya Konsolosluğu’na gitmesi gerekebilir. Bazı durumlarda vize başvurusunu yapan şahıslar, İspanya Konsolosluğu tarafından mülakata çağırılabilir.

  İspanya Transit Vize Gerekli Evrakları

  • Pasaport : İspanya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportların Schengen vize başvurusu şartlarını karşılaması gerekmektedir. 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve İspanya transit vize işlemlerinden önce en az 2 adet boş sayfası olan pasaportlar kullanılmalıdır.
  • Schengen Vize Başvuru Formu : Form tamamı büyük harflerden oluşan ve seyahat detaylarının doğru bir şekilde aktarıldığı şekilde doldurulmalıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurma yapıldıktan sonra kontrol edilmeli ve hatalar düzeltilmelidir. Her şey tamamlandığında ise teslim etmeden önce başvuru sahipleri tarafından imzalanmalıdır.
  • 3,5×4,5 Ölçülerinde 2 Adet Biometrik Fotoğraf
  • Vize Talep Dilekçesi : Oluşturulacak olan dilekçe İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı ve seyahate dair tüm bilgileri içermelidir. Aktarmalı yolculuğu yapacak olan kişiye dair de tüm bilgileri içermelidir. Aynı zamanda seyahat edilecek olan üçüncü ülkeye dair ulaşım, konaklama ve ayrıntılara yer verilmelidir.
  • Rezervasyon Belgeleri : Başvuru sahiplerinin İspanya’ya almış olduğu uçak bileti rezervasyonları, geçilecek olan üçüncü ülkeye alınmış olan uçak bileti ve konaklama rezervasyon belgeleri olmalıdır. Vize onayı gerçekleşmeden biletlerin satın alınmaması tavsiye edilmektedir.
  • Giriş Yapılacak Olan Ülkeye Alınmış Vize : Geçiş yapacağınız üçüncü ülke konsolosluğundan alınmış olan vize onayı olmalıdır. Yapacağınız seyahatin onaylandığını kanıtlamak gerekmektedir.
  • Kimlik Fotokopisi
  • Seyahat Sağlık Sigortası : İspanya transit vize başvurusunu yapan kişi adına düzenlenmiş, 30.000 Euro teminatlı poliçe bulunmalıdır.

  İspanya Erasmus Vize

  İspanya Erasmus vizesi, İspanya’da eğitim görmek amacıyla Türk öğrencilerin başvurduğu bir vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir kurumda eğitim gören ya da eğitimini tamamlamış kişiler tarafından başvurulmaktadır. Avrupa Birliği programı olan Erasmus programının öğrencilerin hayatına olumlu etkileri olmaktadır. Bu nedenle öğrenciler tarafından ilgi görmektedir. 

  Öğrencilerin ileride meslek hayatlarına katkı sağlaması, farklı kültürlere ve projelere tanık olması nedeniyle eğitim kurumları tarafından teşvik edilmektedirler. Eğitim kurumunda 1. Sınıfta olan öğrenciler Erasmus programına katılamazlar. Aynı zamanda Türkiye’de eğitim gördükleri kurumun da belirli şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Ve tabi eğitim gördükleri kurum ile İspanya’da bulunan kurum arasında bir anlaşma olmalıdır. Öğrencinin ortalaması ve diğer şartları yerine getirmesi söz konusu da olsa iki kurum arasında bir anlaşma yok ise Erasmus programına katılamaz.

  İspanya Erasmus Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

  İspanya Erasmus vizesi başvuruları, direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapılmalıdır. 90 günü aşan seyahatlerde İspanya Konsolosluğu başvuruları almaktadır. Ancak seyahatin süresi 90 günden kısa olduğu zaman başvurular direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapılmamalıdır. İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenen ve yetkilendirilen kurumlara başvurular yapılmalıdır. Erasmus vizesi 90 günü aşan uzun süreli vize grubunda yer alması nedeniyle başvurular, İspanya Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

  İspanya Erasmus Vizesi İşlemleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Eğitim kurumu tarafından Erasmus programına kabul edilen öğrenciler, İspanya’da bulunan okuldan da kabul aldıktan sonra seyahat tarihinden 30 gün önce İspanya Erasmus vizesi başvurularını gerçekleştirmelidir. Konsolosluk tarafından istenebilecek el belge ve konsolosluk yoğunluk dönemlerinde bir aksaklık yaşanmaması adına başvurular önceden yapılmalıdır. Eğer vize reddi olursa tekrar başvuracak ya da vize reddine itiraz edecek bir zaman aralığı kalmalıdır.

  İspanya Erasmus Vize Evrakları

  İspanya Erasmus vizesi almak isteyen kişiler, İspanya’da eğitim veren kurum ve Türkiye’de öğrencinin hali hazırda eğitim gördüğü kurum tarafından evraklar hazırlanmalıdır. Herhangi birinin evraklarının eksik olması durumunda vize başvuruları reddedilmektedir. Seyahat amacı burada doğru bir şekilde tespit edilmeli ve gereli olan vize kategorisine başvuru yapılmalıdır. 180 günü aşan İspanya süresinde öğrencilerin oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

  • Pasaport : İspanya Erasmus programına dahil olacak olan öğrencilerin pasaportları 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar olmalıdır. İspanya dönüş tarihinden sonra en az 1 yıl daha pasaportların geçerlilik süresi devam etmelidir. İspanya’ya yapılacak olan seyahatten önce başvuru sahiplerinin pasaportlarında en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Başvuru öncesinde eski pasaportları var ise; başvuru evrakları arasında eski pasaportların aslı ve fotokopileri yer almalıdır.
  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf : Beyaz fonda çekilmiş, güncel, 3,5×4,5 mm ölçülerine sahip biometrik fotoğraflar kabul edilmektedir.
  • İspanya Vize Başvuru Formu : Eğitim görmek isteyen ve vize başvurusunda bulunan kişi tarafından İngilizce ya da İspanyolca olarak doldurulmalıdır. Tamamı büyük harflerden oluşmalı ve eksiksiz bilgi aktarımı söz konusu olmalıdır. Başvuru sahiplerinin sunacağı belgeler ile form arasında bilgilerin çelişki yaratmaması gerekmektedir.
  • İspanya’da Eğitim Görülecek Kurumdan Kabul Belgesi : Erasmus programında eğitim görülecek olan kurumdan başvuru sahibi adına kabul belgesi olmalıdır.
  • Türkiye’de Bulunan Eğitim Kurumundan Kabul Belgesi : Öğrencinin Erasmus programına kabulünü kanıtlayan belgedir. Türkiye’de bulunan eğitim kurumundan alınmalıdır. Belgelerin güncelliği önemlidir.
  • Burs / Finans Belgeleri : Eğitim sürecinde kişilerin masraflarının karşılanacağına dair kanıt içeren belgeler sunması gerekmektedir. Burs alacak kişiler bu belgeleri sunmalıdır. Aile desteği ile eğitim alınacak ise anne ve baba imzalı belgeler ibraz edilmelidir.
  • Sağlık Raporu : Kişiler İspanya’da 1802 günden fazla kalacak ise; sağlık raporu ibraz etmelidir.
  • Kimlik Fotokopisi
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi : Aile bilgilerinin yanı sıra iletişim bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kanıt Belgesi ibraz edilmelidir. Belgeler güncel ve kurum yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.
  • Vize Talep Dilekçesi : İspanya Konsolosluğu’na hitaben bir dilekçe oluşturulmalı ve dilekçe içerisinde seyahat bilgilerine yer verilmelidir.
  • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları : İspanya Erasmus vizesi başvuruları esnasında uçak bileti rezervasyonları ve konaklama rezervasyonunu içeren belgeler sunulmalıdır.

  İspanya Vize Ücreti

  Vize taleplerinizin değerlendirilebilmesi için vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Başvuru evrakları sunulurken İspanya vize ücreti ödendiğine dair dekontun dosyada olması gerekir. Ödeme yapmadan başvuruda bulunmaya dikkat etmeniz gerekir. 0 – 6 yaş grubunda bulunan çocuklar için hizmet bedeli ve vize ücreti talep edilmemektedir.

  Başvurunuzun ret ile sonuçlanması durumunda ödemiş olduğunuz ücretler iade edilmemektedir. Yeni bir başvuru yaptığınızda tekrar ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı, havale ve nakit olarak ödemeleri gerçekleştirip dekont alabilirsiniz. İspanya vize ücreti vize türüne göre değişiklik söz konusu olabileceği için bu konuda bilgi edinmeniz çok önemlidir.

  İspanya Vizesi Parmak İzi

  Schengen grubu ülkelere seyahatlerinizde parmak izi verilme zorunluğu vardır. İspanya vizesi alırken de bu zorunluluğa uymanız gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde parmak izi verilmişse yenisinin verilmesine gerek yoktur. Sistem üzerinde 5 yıl kalan parmak izi sonrasında ise yenilenmesi gerekmektedir.

  Tarihler konusunda emin değilseniz sorgulatmanız çok daha iyi olacaktır. 12 yaşından küçük olan başvurularda parmak izi gerekmezken fiziksel engelliler için gerek duyulmamaktadır. Elbette bu durumu gösteren belge beyan edilmesi gerekmektedir. Bilgi paylaşımı konusunda titiz olunduğu için kişisel bilgilerin paylaşılması söz konusu değildir.

  İspanya Vize Başvuru Takibi

  Tüm evraklarınızı sunup randevuya da gittikten sonra vizenin hangi aşamada olduğunu takip etmeniz mümkün. İspanya vize başvuru takibi doğrudan başvuru sahibi tarafından yapılabileceği gibi aracı kurumda takip konusunda size bilgi verebilir. İnternet aracılığı ile başvurunun ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

  Oldukça merakla beklenen bu sürecin ne zaman ve nasıl sonuçlanacağı da merak konusu olmuştur. Konsolosluğun iş yoğunluğuna ve vize türüne göre başvuru sürelerinde değişikler söz konusu olabilir. Standart şekilde ilerleyen işleriniz 7 – 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

  İspanya Vize Başvuru Formu

  Vize işlemlerinde başvuru formları en önemli evrakların başında gelmektedir. Bunun sebebi ise başvuru da formun sunulma zorunluluğu olmasıdır. Ayrıca bu form başvuru sahibinin kim olduğunu ve hangi amaçla vize almak istediğini gösteren en önemli belgedir.

  İspanya vize başvuru formu doldurulması esnasında profesyonel destek alınması doğru tercih olacaktır. Form doldururken yapılacak olan bir hata yaptığınız tüm emeklerin boşa gitmesine ve ödemelerin geri alınamamasına sebep olacaktır. Formun esaslarını çok iyi bilmek gerektiği gibi dolduruş şeklini de iyi bilmek elzemdir.

  Büyük harflerle doldurulması gereken forma İspanya Konsolosluğu sitesinden erişebileceğiniz gibi Vize ofisi aracılığı ile de temin etmeniz mümkündür. Zamanında doldurulup diğer evraklarla birlikte sunmanız gerekmektedir. Seyahat amacına göre belirlenen vize türü aynı zamanda hazırlanması gereken formu da etkiler.

  İspanya vize başvuru formu hangi vizeye başvuracaksanız o türe göre doldurmanız gereken bir formdur. Turistik vize başvurusunda bulunurken gidip de ticari vize formlarını doldurursanız başvurunuz doğrudan ret edilecektir. Bu yüzden hangi formu doldurmanız gerektiğini karıştırmamanız gerekir.

  İspanya vize başvuru formu, İspanya’ya seyahat etmek isteyen ve İspanya vizesine başvuran kişiler tarafından doldurulmalıdır. İspanya Konsolosluğu tarafından vize başvuru işlemlerinde form doldurulması zorunlu kılınmaktadır. İspanya’ya yapılacak olan başvurularda ilk adım vize başvuru formu ile oluşmaktadır.

  Form üzerinde yanlış bir bilgi olması durumunda vize reddi olacak ve daha sonraki vize başvurularında bu hata bir engel olabilecektir. Hatalı bilgi aktarımı söz konusu olduğunda, başvuru sahiplerine para cezası uygulanabilir. Tüm bu durumları yaşamamak adına, başvuru sahipleri vize için başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurmalıdır.

  Başvuru formunda, vize onayı alsanız dahi İspanya’ya girişlerinizin garanti olmadığını ve vize süresi bitiminde İspanya’yı terk edeceğinizi kabul etmektesiniz. İspanya girişlerinde yer alan sınır polislerinin sizin ülkeye girişlerinizi iptal edeceğini kabul etmiş oluyorsunuz. 4 sayfadan oluşan bu form doldurulurken kabul ettiğiniz maddeleri dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir.

  İspanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

  Tamamı büyük harfler ile evraklar destekleyecek bir şekilde doldurulmalıdır. İki dil seçeneği bulunmaktadır. İngilizce veya İspanyolca olarak doldurulmalıdır. Türkçe cevaplar ile doldurulmuş olan İspanya vize başvuru formu kabul edilmemektedir. Form doldurma işlemi bittikten sonra hemen imza atılmamalıdır. Önce bir eksik ya da hata olup olmadığı kontrol edilmelidir. Her şey tamamlandığında forma başvuru sahipleri tarafından imza atılmalıdır. Vize başvuruları için gerekli olan form, dijital ortam üzerinden doldurulmaktadır.

  İspanya Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunlu Mudur?

  İspanya’ya seyahat edecek olan herkes tarafından formun doldurulması zorunludur. Schengen kapsamında yer alan ülkelerden bir tanesi olması nedeniyle Schengen vize başvuru formu her vize başvurusunda zorunlu tutulmaktadır. Vize evrakları arasında forma yer verilmelidir. Form sayesinde İspanya Konsolosluğu, başvuru sahipleri hakkında detaylı bilgi edinmeyi amaçlamaktadır.

  Eksik, hatalı ya da evraklar ile çelişen formlar nedeniyle vize başvuruları İspanya Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Gerekirse sunulacak evraklara göre karşılaştırılma yapılmalı ve imzalanmadan önce hatalar düzeltilmelidir. Form İspanya Konsolosluğu’na teslim edildikten sonra üzerinde değişim izni tanınmamaktadır.

  İspanya Vize Başvuru Formuna Nasıl Ulaşılır?

  İspanya vize başvuru formu dijital ortamda doldurulmalıdır. İspanya Konsolosluğu resmi web sitesinden forma ulaşmanız mümkündür.

  İspanya Vizesi Uygun Pasaport

  Farklı özelliklere sahip olan pasaportlar vize alırken sizin en önemli belgenizdir. Geçerlilik konusunda çok dikkat etmeniz gereken pasaportun vize türüne göre sürelerini takip etmeniz gerekir. Kısa süreli vize başvurularında 6 ay geçerlilik olması gerekirken uzun süreli başvurularda ise pasaportun en az 1 yıl geçerliliği olması istenmektedir.

  İspanya vizesi için uygun pasaport detaylarına bakarken içerisinden en az 2 boş sayfanın olması gerektiğini unutmayın. İlk kez pasaport alacak kişiler için herhangi bir kontrole gerek kalmadan istenilen evraklarla il ya da ilçe emniyet müdürlüklerine gitmeleri yeterlidir. Burada pasaport işlemlerini başlatıp onaylanmasını beklemeniz yeterlidir.

  Pasaportunuz olmadan başvuru sürecini başlatmanız söz konusu olmayacağı için ilk kontrol edeceğiniz evraklardan bir tanesi de pasaporttur. 10 yılı aşan ve yıpranan pasaportların mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.

  Yenilenmeden yapılan başvuruda istediğiniz vizeyi alsanız dahi seyahat esnasında yapılan kontrollerde sınırı geçemeyebilirsiniz. Böyle bir durum ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir