Turistik Schengen Vizesi - Schengenvize.net
Schengen Vizesi

Turistik Schengen Vizesi

Turistik Schengen Vize Başvurusu

Avrupa ülkelerini turistik amaçla seyahat etmek istiyorsanız Turistik Schengen vizesine sahip olmalısınız. Bu vizeye sahip olmak için öncelikle hangi Schengen ülkesine seyahat edeceğinizi belirmelisiniz. Ardından Schengen vizesi için gerekli başvuru işlemini başlatmalısınız.

Turist Schengen vizesi sayesinde 22 AB ve 4 EEFTA ülkesine seyahat edebilirsiniz. Vize ile 6 aylık süreçte 90 güne kadar seyahat etmek hakkına sahipsiniz.

Schengen ülkesini gezi amaçlı seyahat etmek istiyorsanız turistik vize türü için başvuruda bulunmalısınız. Diğer seyahat amaçlarına uygun olarak farklı vize tipi tercih edilmelidir.

Avrupa Turist vizeleri kısa süreli olarak verilmektedir. Turistik Schengen vizesi C kategorisine ait edilmektedir. Schengen bölgesini kaç kişi ile seyahat edeceğinize bağlı olarak alabileceğiniz 3 farklı vize türü bulunmaktadır. Vize türlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Tek Girişli Vize
 • Çift Girişli Vize
 • Çok Girişli Vize

Avrupa Seyahati İçin Vize Almak Şart mı?

AB ve AEA üyesi olmayan vatandaşlar Schengen ülkesine seyahat etmek için vizeye ihtiyaç duymaktadır. Kısa süreli gezi planlaması için Turistik Schengen vizesi tercih edilebilir.

Turistik Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turistik Schengen vize başvurusu için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

 1. İlk aşamada hangi ülkeye seyahat edeceğiniz belirlenmelidir.
 2. Schengen ülkesine uygun olarak gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 3. Turist Vize Başvuru Formu doldurulmalıdır.
 4. Randevu alınmalıdır.
 5. Randevu günü vize ofisine gidilmelidir.
 6. Talep edilen evraklar sunulmalıdır.
 7. Vize ücreti ödenmelidir.
Turistik Schengen Vizesi
Turistik Schengen Vizesi

Belirtilen adımları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra başvuru sürecinin sonuçlanmasını beklemelisiniz.

Turistik Schengen Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Turistik Schengen vize başvurusu için ilgili ülkenin Büyükelçiliğine müracaat etmelisiniz. Eğer sadece bir ülkeyi seyahat etmek istiyorsanız o ülkenin Büyükelçiliğine başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Aynı seyahatte iki veya daha fazla ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, en fazla kalış yapacağınız ülkenin Büyükelçiliğine başvuru yapılmalıdır.

Eğer iki ülkede eşit zaman geçirmeyi düşünüyorsanız, Almanya beş gün , İsviçre beş gün o zaman ilk gideceğiniz ülkenin büyükelçiliğine başvurmalısınız.

Turistik Schengen Vize İçin Gerekli Evraklar

Avrupa Schengen Turist vizesi için başvuru yaparken aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekmektedir:

 • Turistik Vize Başvuru Formu – Form belgesi online bir şekilde doldurulabilir. Belge doldurulduktan sonra iki adet kopyası alınmalıdır. Aynı zamanda başvuru sahibinin imzası atılmalıdır. Form belgesine seyahat edeceğiniz ülkenin Konsolosluğunun internet sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • İki adet fotoğraf – Fotoğrafta başvuru sahibinin yüzü net bir şekilde görünmelidir. Ayrıca fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır. 35×45 mm ebatlarında olmalıdır.
 • Pasaport – Belgeler arasında mutlaka bulunmalıdır. İçerisinde en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Ayrıca son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır. Seyahat süresinden sonra 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Pasaportun ilk ve son sayfasının kopyası
 • Önceki Pasaport (varsa)
 • Vize Dilekçesi – AB ülkesine ziyaret etme sebebini net ve açık bir şekilde belirtmelidir. Ülkede kalmayı düşündüğünüz yerleri ve diğer tarihleri içermelidir. Diğer seyahat detayları hakkında bilgi vermelidir.>>
 • Ek dilekçe – Üniversite, işyerinizde belirli sorumluluk sahibi olduğunuz belirtilmelidir. Ayrıca vize süresi bittiği zaman ülkenize geri döneceğiniz taahhüt edilmelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Schengen ülkesini seyahat edecek kişiler en az 30.000 Euro değerinde sağlık sigortasına sahip olmalıdır. Sağlık sigortası hastane ve ölüm durumlarında oluşan masrafları karşılamaktadır.>>
 • Uçuş Rezervasyon Belgesi – Ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinizi net bir şekilde belirtmek adına uçuş rezervasyon belgesi sunulmalıdır. Tek yönlü biletler kabul edilmemektedi
 • Konaklama Rezervasyon Bilgisi – Seyahat sırasında otelde kalmayı düşünüyorsanız otel rezervasyonu sunmalısınız. Eğer akrabanız ile kalacaksanız, size yetecek kadar alanın olduğu kanıtlanmalıdır.>
 • E devletten barkotlu tüm aile ve yerleşim yeri görünen vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
 • Kimlik fotokopisi ön ve arka yüzü
 • Maddi Durum Kanıtı – Seyahat etmek için yeterli maddi duruma sahip olduğunuz belirtilmelidir. Bunun için üç günden eski olmayan ve son üç aya ait lan banka dekontu sunmalısınız.
 • Çalışanlar İş yerinden izin yazısı, İşe giriş bildirgesi- son 3 ayın maaş bordosu- sgk hizmet dökümü-  Firmanın güncel oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri fotokopisi ve var ise araç ve tapu ruhsatlarını da sunmalıdırlar.
 • İşverenler Sahibi olduğu firmanın güncel oda kayıt belgesi, faaliyet , vergi levhası güncel, ortaklığının gösterir sicil gazetesi ve imza beyannamesi, şirketin ve şahsi son 6 aylık banka ekstreleri, araç ve tapu fotokopilerini sunması gerekir.
 • Devlet Memurları Kurumdan görev yazısı, son 6 ayın maaş belgeleri, bakiyeli banka ekstreleri ve diğer gelir belgelerini sunmaları gerekir.
 • Emekliler Emekli oldukları kurumun ıslak imzalı veya e devletten barkodlu emeklilik belgesi, son altı ayın maaş hesabı ekstresi ve sahip oldukları menkul ve gayrimenkul kopyalarını sunmaları gerekir.
 • Avukat – Muhasebeci- Doktor – Çiftçi Bağlı olduğu odadan güncel oda kayıt belgesi, güncel faaliyet belgesi, son yılın vergi levhası, noterden alınan imza beyanı, bağkur dökümü ve bakiyeli banka ekstrelerini sunmaları gerekir.
 • Ev hanımı – Öğrenci- Çalışmayanlar Ailelerin’den kendilerine sponsor olacakların sponsor dilekçesi ile sütteki mesleklerden kendisine ıygun olan aile bireyinin evraklarını sunmaları gerekir.

Schengen Turistik vizesi için gerekli belgeler seyahat edeceğiniz bölgeye göre farklı olabilir. Başvuru işlemi sırasında ekstra belgeler talep edilebilir. Konsolosluk tarafından talep edilen ek belgelerin de eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Sadece şablon üzerindeki belgelerin gönderilmesi Turistik vizeye sahip olacağınızı garanti etmez. Bu nedenle talep edilen diğer belgelerin de eksiksiz bir biçimde sunulması gerekmektedir.

Schengen vizesi genel evrak listesi için >> schengenvize.net/schengen-vizesi-gerekli-evraklar/

Schengen Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen Turistik vize başvuru formunu internet üzerinden online bir şekilde doldurabilirsiniz. Formu dolduracağınız zaman doğru bilgiler girmeye dikkat etmelisiniz. Tüm bilgileri yazdıktan sonra yeniden kontrol etmelisiniz. Sonrasında imza atmalısınız.

Schengen vize başvuru formunda aşağıdaki bilgilere yer verilmelidir.

 • İsim
 • Soy isim
 • Doğum tarihi
 • Doğulduğunuz ülke
 • Pasaport numarası
 • Uyruk

Yukarıda belirtilen bilgilerin eksiksiz verilmesi gerekmektedir. Ayrıca ülkede ne kadar kalacağınızı ve nereleri seyahat edeceğinizi belirtmelisiniz.

Başvuru formunda verilen bilgilerin diğer belgeler ile uyuşmasına dikkat etmelisiniz.

Schengen Vize Başvuru İçin Randevu Nasıl Alınır?

Randevu almadan önce tüm seyahat planlamasını yapmış olmalısınız. Vize randevusu en geç 15 gün önce almalısınız. Eğer gecikme yaşamamak için kendinizi sigortalamak istiyorsanız 6 ay öncesinde randevu alabilirsiniz.

Randevu almak için seyahat etmek istediğiniz ülkenin Büyükelçiliğinin internet sitesi ile randevu almalısınız. Aynı zamanda bulunduğunuz bölgede ülkenin Konsolosluğuna giderek randevu alabilirsiniz.

Randevu Günü Neler Yapmalıyım?

Öncelikle randevu günü belirtilen saatte Büyükelçilik veya Konsolosluğa gitmelisiniz. Birkaç dakika gecikme yaşanması bile randevunun iptal olunmasına sebep olacaktır. Bu nedenle randevu günü erken gitmenizde fayda var.

Randevu süreci tahmini 10 dakika sürmektedir. Başvuru merkezine gittikten sonra tüm dosyaları görevli kişilere takdim etmelisiniz. Ardından gerekli belge kontrolü yapılacaktır. Kontrol işlemi tamamlandıktan sonra vize ücreti ödemelisiniz.

Hangi Biyometrik Veriler Sunulmalıdır?

Eğer daha önce Schengen vize başvurusunda bulunmadıysanız parmak izi vermelisiniz. Parmak izini Konsolosluğun ofisinde vermeniz gerekmektedir.

Parmak izi bilgileri VIS (Visa Bilgi Sistemi) isimli sistemde saklanmaktadır. Parmak izi alındıktan sonra 5 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bir kez parmak izi verdikten sonra 5 yıl boyunca bu uygulamaya ihtiyaç kalmadan seyahat edebilirsiniz.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Yetişkinler için Schengen vize ücreti 80 Euro teşkil etmektedir. 6 ila 12 Yaş arası çocuklar için vize ücreti ise ortalama 40 Euro`dur. Fakat bu ücretler seyahat edeceğiniz ülkeye bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda tek, çift ve çok girişli seçeneklere bağlı olarak farklı ücret ödemeniz gerekmektedir.

Vize ücreti ödedikten sonra makbuzu evrakların içerisine eklemelisiniz. Ayrıca vize başvurusu reddedildiği zaman ücret iadesi almanız mümkün olmayacaktır. Başvuru reddedildiği zaman yeniden başvuru yapmalı ve tekrar vize ücreti ödemelisiniz.

Avrupa Turistik Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Avrupa Turistik vizesi tahmini 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bazı istisnai durumlarda bu süreç 30 güne kadar uzayabilir. Hatta bazı ek belge talebi durumlarında 60 gün kadar sürebilir. Bu nedenle seyahat planlamasını doğru yapmanız gerekmektedir.

Eğer gecikme yaşamak istemiyorsanız başvuru işlemlerine en geç 30 gün önce başlamanız önerilmektedir.

Turistik Schengen Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Turistik vizenin geçerlilik süresi tek, çift ve çok girişli vize tipi tercih etmenize bağlı olarak değişmektedir. Eğer çok girişli turist vizesi alacaksanız 180 günlük sürede en fazla 90 günlük ziyaret etmek hakkına sahipsiniz.

Tek ve çift girişli vize sahipleri ise başvuru sonrasında Büyükelçiliğin verdiği kararı beklemek zorundadır. Tek/çift girişli vize türünde verilen süre Büyükelçiliğin inisiyatifindedir.

Büyükelçilik ülkeye girebileceğiniz en erken tarihi ve ne zaman çıkış yapabileceğiniz tarihi de belirlemektedir.

Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Ortalama günlük olarak harcamalarınıza yeterli olacak 1000 – 1500 TL’niz bulunmalıdır. 4 günlük bir seyahat için en az 5000 – 5500 TL gereklidir.

Turistik Schengen Vizesi Ne Kadar?

Turistik Schengen vize ücreti 12 yaşından büyük tüm bireyler için 80 Euro’dur.

Schengen Vize Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Schengen vizesi için başvurunuzu en erken 180 gün önce yapabilirsiniz. Eğer vizeniz 90 günden uzun süreli ise bu süre 90 güne düşer.

Turistik Schengen Vizesi Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp



0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×