Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport ücretleri 2021

Harç Bedeli Ve Pasaport Defter Bedeli Güncel Fiyatları Nelerdir?

Pasaport başvuruları yapılırken başvuruda bulunan kişilerden harç bedeli ve pasaport defter bedeli olmak üzere iki farklı ücret talep edilir. Bu ücretlerin ödenmesi durumunda başvuru gerçekleşmiş olur. Bu ücretler Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan ücretlerdir ve her yıl güncellenir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan 2021 yılı harç bedeli ve pasaport defter bedeli ücretleri sürelere göre şu şekildedir;

 • 6 ay süreyle alınacak pasaportlarda harç bedeli 227,20 TL defter bedeli ise 180 TL’dir. Başvuru sahiplerinin toplam ödeyeceği ücret ise 407,20 TL’dir.
 • 1 yıl geçerli olan pasaportlarda harç bedeli 332,10 TL defter bedeli ise 180 TL’dir. Toplam ödenmesi gereken ücret ise 512,10 TL’dir.
 • 2 yıl geçerli olan pasaportlarda harç bedeli 542,20 TL defter beledi ise 180 TL’dir. Toplam ücret ise 722,20 TL’dir.
 • 3 yıl geçerliliği olan pasaportlarda harç bedeli 770,20 TL defter bedeli ise 180 TL’dir. Kişilerin ödeyeceği toplam ücret ise 950,20 TL’dir.
 • 4 ve 10 yıl arasında geçerliliği bulunan pasaportların harç beledi 1085,40 TL iken defter bedeli 180 TL7dir. Ödenmesi gereken toplam ücret ise 1265,40 TL’dir.

Harç bedeli hizmet damgalı (gri) ve hususi damgalı (yeşil) pasaporta başvuranlardan talep edilmez.

Pasaport Başvurusu

Pasaport yurt dışı seyahati yapmak isteyen kişilerin sahip olması gereken bir belgedir. Bu belge uluslararası geçerliliği olan ve ülkeye girişte yardımcı olan kimlik belgesidir. Bu nedenle yurt dışına gitmeyi isteyen kişilerin mutlaka pasaportlarının olması gerekir. Bu belgenin alınması için ilgili kurumlara başvuru ve gerekli işlemlerin yapılması gerekir.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaporta sahip olmak isteyen kişiler illerde bulunan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri aracılığıyla alabilirler. Bunun için randevu alabilecekleri gibi müdürlüğe giderek yoğunluğa bağlı olarak işlemlerini başlatabilirler. Müdürlüklerin yoğunluğu göz önüne alındığında işlemlerde aksama olmaması için randevu alarak gitmek daha doğrudur. Pasaport işlemleri için randevu ise Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden yapılabilir. Belgeyi almak için kullanılabilecek bu adres ve çağrı merkezi numarası Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır.

Yurt içinden yapılacak hizmet damgalı ve hususi pasaportu almak için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri’ne ve umuma mahsus olan pasaportlarda ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri’ne başvurunun yapılması gerekir. Yurt dışından yapılacak başvurularda ise başvurunun yapılacağı merci ise dış temsilciliklerdir.

Pasaportun Değişiminde Uygulanan Prosedür

Yurt dışına gidecek olan kişilerin geçmişte aldıkları ve vizesi devam eden pasaportları olabilir. Bu pasaportların sayfasının kalmaması veya geçerlilik süresinin dolması gibi durumlarda yeni pasaportun alınması gerekir. Pasaporttaki vize süresi devam ediyorsa pasaporta ait olan sayfalara iptal kaşesi basılır veya delinir. Böylelikle sayfaların ve pasaportun geçersiz olması sağlanır. Ancak iptal ve delme işlemlerinin vize süresini belirten sayfalarının kaşesiz veya delinmemiş bırakılması gerekir. Ardından yeni pasaport verilir ancak seyahat esnasında eksininin de kişilerin yanında olması şartı vardır.

Başvuru Yoluyla Alınabilecek Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde insanlar tarafından yurt dışına seyahatlerin gerçekleşmesi için alınabilecek birkaç çeşit pasaport vardır. Bu pasaportlara yapılan başvurularla sahip olunabilir.

İnsanların başvuru yoluyla alabilecekleri pasaport çeşitleri şunlardır;

 • Diplomatik Pasaport: Siyah renkte olan bu pasaport diplomatik seyahat gerçekleştirecek kişilere Dışişleri Bakanlığı tarafından verilir.
 • Hususi Damgalı Pasaport: Yeşil renkte olan bu belge İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından verilir.
 • Umuma Mahsus Pasaport: Bordo renginde olan belge İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri tarafından verilir.
 • Hizmet Damgalı Pasaport: Gri renkte olan bu belge İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından kişilere verilir.
 • Yabancılara Özel Pasaport: Bu belgenin verildiği adres ise Göç İdaresi’dir.
 • Geçici Pasaport: Pembe renkte olan bu belge dış temsilcilikler tarafından başvuru sahiplerine verilir.

Ülkeleri dışına gidecek olan kişilerin durumlarına bağlı olarak bu pasaport çeşitlerinden birisi için ilgili kurumlara başvurularını yapmaları ve kendilerinden istenilenleri yerine getirmeleri gerekir.

Bordo Pasaporta Sahip Olmak İsteyenlerin Teslim Etmesi Gereken Belgeler

Pasaporta sahip olarak yurt dışında gitme hedefi bulunan kişilerin isteklerini gerçekleştirmeleri içi başvuruları esnasında veya sonrasında teslim etmeleri gereken belgeler vardır.

Bordo veya umuma mahsus pasaporta sahip olmak isteyenlerin teslim etmesi gereken belgeler şunlardır;

 • Biyometrik fotoğraf (1 adet ve son 6 ayda çekilen)
 • Nüfus cüzdanı, kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi
 • Pasaport defter ücretinin ve harç ücretinin ödenmesi (ödeme sistemde görünür ve bu nedenle dekont talebi olmaz)
 • Eski pasaport (varsa)
 • Başvuru sahibinin öğrenci olması durumunda öğrenci belgesi (Sistemde öğrenci olduğunun belirgin olması durumunda belge talep edilmez.)
 • Ergin olmayan veya kısıtlı olan kişilerin başvurularında muvafakatname (yasal temsilcinin başvuru sahibinin yanında bulunmaması durumunda)

Bu belgelerin gerekli İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri’ne teslim edilmesiyle başvuru işlemi tamamlanır.

Yeşil Pasaporta Sahip Olacak Kişilerin Teslim Etmesi Gereken Belgeler

İkinci pasaport türü olan yeşil pasaporta (hususi damgalı) sahip olmak isteyen kişilerin de nüfus müdürlüklerine belge teslim etmeleri gerekir. Yeşil pasaport için talep edilen belgeler arasında ise kimlik kartı, defter bedelinin ödenmesi, muvafakatname ve eski pasaport gereklidir. Bunlar dışında ise başvuru yapacak avukat, ihracatçı ve kamu çalışanları tarafından teslim edilmesi gereken pasaport talep formu vardır. Başvuran kişinin emekli olması durumunda emekli olmadan önce çalıştığı kurumdan ıslak imzalı resmi yazı almaları şartı vardır.

Anne ve babalarıyla yurt dışına gidecek olan çocukların öğrenci belgelerini (sistemde görülmediği durumda) teslim etmeleri gerekir. Ayrıca öğrenci olmamaları durumunda 18 yaşına da yeşil pasaportu alma hakları vardır. Emekli olan belediye başkanlarınınsa (birinci derece) Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları emeklilik durumunu gösterir resmi yazıyı sunmaları gerekliliği vardır. Başvuru yapan kişinin engelli olan ergin çocukları varsa ve onun hakkından yararlanarak pasaport alacaksa Sağlık Kurulu’ndan alınmış bir raporun sunulması gerekir. Yeşil pasaportta harç bedelinin ödenmesi gerekmez.

Gri Pasaporta Sahip Olmak İsteyenlerin Teslim Etmesi Gereken Belgeler

Pasaport başvurularının genelinde olduğu gibi gri pasaporta sahip olmak isteyen kişilerin de Nüfus Müdürlükleri’ne teslim etmeleri gereken belgeleri vardır.

Hizmet sebebiyle pasaportun alınması gerektiğinde yetkililere verilmesi gereken belgeler;

 • Pasaport talep formu
 • Geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
 • Biyometrik fotoğraf (son 6 ayda çekilmiş 1 adet)
 • Sağlık Kurulu Raporu (ergin engelli çocuklar ailelerinin haklarından yararlanarak gri pasaporta sahip olmak istediklerinde)
 • Öğrenci belgesi (ailelerinin hakkından yararlanarak gri pasaportla ülkeye gidecek olanlar öğrencilikleri sistemde gözükmediğinde)
 • Pasaportu alacak kişilerin kamu görevlisi olarak çalışmaması durumunda hizmet için onay aldıklarını gösteren resmi belge
 • Eski pasaport
 • Ergin olmayan ya da kısıtlı bulunan çocuklar için muvafakatname (ailesinin yanında olmadığı durumlardı)

Bu belgeler yanı sıra pasaport defter bedelinin de ödenmesi gerekir. Hizmet (gri) pasaporta başvuran kişilerin harç bedeli ödemelerine ise gerek yoktur.

Kimler Harç Ödemeden Bordo Pasaport Alabilir?

Bordo pasaport (umuma mahsus) almak için başvuran herkesin harç bedeli ödemesi zorunluluğu yoktur.

Çünkü bu pasaport çeşidi için başvuru yapan kişilerin bir kısmı harç bedelinden muaf tutulmuştur.

 • Harç bedeli ödemekten muaf olan kişiler şunlardır; uçuş ekibi çalışanları, yurt dışına eğitim için gidecekler, eğitim gören 25 yaşından küçükler ve spor, gezi veya kültürel etkinlikler için izinli gidenlerdir.
 • Spor, gezi veya kültürel etkinlikler için giden kişilerin öğrenci veya eğitmen olmaları veya dekanlık, rektörlük veya okul müdürlüklerinden izinlerinin olması gerekir.

Harç Bedeli Ve Pasaport Defter Bedelinin Ödenebileceği Yerler Nerelerdir?

Pasaport için gerekli olan harç bedeli ve pasaport defter bedelinin ödenebileceği farklı ödeme yolları vardır. Başvuruda bulunan kişiler bu yollardan istediklerini kullanabilirler. Harç ve pasaport defter bedelinin ödenebileceği yerler şunlardır; PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar, Gelir İdaresi Başkanlıkları ve vergi daireleridir.

Pasaportunu Kaybedenler Nereye Başvurmalıdır?

Yabancı ülkelere girişte kimlik belgesi olarak kullanılan pasaportların kaybolması mümkündür. Kayıp yaşayan kişilerin pasaportlarını yurt içinde kaybettilerse İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğü ilgili birimlerine yurt dışında kaybettilerse dış ülke temsilciliklerine şahsen kayıp bildiriminde bulunmaları gerekir.

Süresi Biten Pasaportların Süresi Uzatılır Mı?

Pasaportlar yurt dışına çıkacak kişilere geçici süreyle verilen belgelerdir. Bu sebeple geçerlilik sürelerinin bitiminde kişiler pasaportlarının süresinin uzatılıp uzatılmadığını merak ederler. Ancak pasaportlarda süre uzatılması gibi bir imkan yoktur. Bunun yerine yeni bir pasaport alınır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×