Fransa Vatandaşlık Vize İşlemleri

Fransa Vatandaşlık Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa sınırları içerisinde yaşamak istediklerinde Fransa oturum izni almak zorundadırlar. Öğrenim görmek ve çalışmak isteyen kişilerin de başvurması gereken izin oturum iznidir. Fransa’da yaşamak isteyip izin almasına gerek kalmayanlar ise; Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre vatandaşlığı olan kişilerdir. Bu üç koşuldan birini taşıyan şahısların başvuru yapmasına gerek yoktur. Geriye kalan ülkelerin vatandaşları ise oturum izni almakla yükümlüdür. Fransa’da yaşamak isteyen kişiler öncelikle Fransa’da çalışacakları kurum ya da şirket ile bir iş sözleşmesi imzalamalıdır. Uzun süreli vize ve oturum başvurularında bu durum yerine getirilmesi gereken bir şarttır.

Fransa Oturum İzni Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Uzun süreli vize ve D tipi vize başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğu’na yapılmalıdır.  Süre sınırlaması 90 gün ile belirlenmektedir. 90 günden az olan seyahatlerde vize başvuruları Fransa Konsolosluğu tarafından yetki verilen merkezlere yapılabilir. Ancak 90 günü aşan her ziyaret, seyahat, çalışma ve Fransa oturum izni başvuruları için Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği’nden başvurular yapılmalıdır. Uzun süreli bir vize sahibinin başvurusu Fransa Göç ve Entegrasyon ofisi tarafınca onaylandığı takdirde oturum hakkı kişilere verilmektedir.

Fransa Oturum İzni Ne süre İçin Verilmektedir?

Fransa için geçerli olan koşullar sağlandığında uzun süreli vizeler 12 ay için verilmektedir. 12 ay için verilen süre dolmadan Fransa oturum izni uzatma işlemleri yapılmalıdır. Başvuru için sürenin bitmesini beklemeniz tavsiye edilmemektedir. Sahip olduğunuz izin için son 2 ay kala bu yenileme başvurusunu yapmış olmanız gerekmektedir.

Fransa oturum İzni Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Uzun süreli vize başvurularında gerekli olan evraklar, başvuru sahiplerinin gerçekleştireceği seyahate göre şekillenmektedir. D tipi vize başvurularında seyahatin amacını açıklayan bilgilere bu nedenle oldukça önem verilmektedir. Başvuruyu gerçekleştirecek olan kişiler, Fransa’da neden yaşamaları gerektiğini belirten, seyahatlerinin amacını detaylı bir şekilde açıklayan, Fransa’da çalışacakları şirket ya da kurum içerisinde iş pozisyonları gibi bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde sunmalıdır. Aksi takdirde başvurular reddedilecektir.

error: Content is protected !!



0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye