Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur? - Schengenvize.net
Schengen Vizesi

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur?

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi 2022

Herhangi ülkeye seyahat etmek için Büyükelçilik ve Konsolosluğa konaklama belgesi sunmalısınız. Avrupa ülkelerini ziyaret etmek isteyenler evraklar ile beraber konaklama belgesi sunmalıdır.

Vize İçin Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Böyle bir zorunluluk olmasının başlıca sebebi seyahat boyunca nerede kalacağınızı bilmek istemeleridir. Eğer bir otelde veya arkadaşınızın evinde kalacaksanız bu konu hakkında da bilgi vermeniz gerekmektedir. Ayrıca kalmayı düşündüğünüz yere ait kanıt sunmanız gereklidir. Özellikle barınma konusunda her bir ülkenin farklı talepleri vardır.

Vize Başvuru Konaklama Kanıtı Olarak Ne Göndermeliyim?

Seyahat edeceğiniz ülkeden vize almak için konsolosluğa veya büyükelçiliğe konaklama kanıtı sunmalısınız. Konaklama kanıtı olarak aşağıdaki belgeleri istenebilir.

 • Konaklama belgesi
 • Konaklama dilekçesi
 • Otel onay dilekçesi
 • Otel rezervasyon belgesi
 • Ev sahibi davetiyesi
 • Tatil turu tarafından onaylı belge
 • Kira sözleşmesi
Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur?
Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur?
Avrupa ülkesine seyahat edecekseniz konaklama belgesi sunmanız şarttır. Fakat diğer ülkelerde geçiminizi nasıl sağlayacağınıza dair belgelerde talep edilmektedir.

Otel Rezervasyon Bilgileri

Ziyaret etmeyi planladığınız ülkede otelde kalmayı düşünüyorsanız otel rezervasyonu yapmalısınız. Otel rezervasyonuna dair kanıt belgesi sunmanız gerekmektedir. Rezervasyon belgesinin içermesi gereken bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Tam isminiz
 • Otele giriş – çıkış tarihleri
 • Otel adresi
 • Otelin iletişim adresleri
 • Geçerli otel rezervasyon kodu

Vize reddi durumundan kendinizi sigortalamak için iadeli rezervasyon almalısınız. Eğer iadeli hizmet veren otel bulamadıysanız, ucuz otel rezervasyonu bulabilirsiniz.

Vize başvurusunun reddedilmesi veya gecikmesi durumlarında otel rezervasyon paranızı kaybedeceksiniz. Bu nedenle rezervasyon tarihine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda iadeli veya ucuz rezervasyon almaya özen göstermelisiniz.

Konaklama kanıt belgesi olarak sahte otel rezervasyonu yollayabilirsiniz. Bu yöntem bazı kişiler tarafından sahte otel rezervasyonu olarak anlaşılmaktadır. Fakat kesinlikle sahte bir rezervasyon değildir. Bu vize başvurusu onaylandıktan sonra ödemesi yapılan rezervasyon türüdür.

Tam Ücreti Ödemeden Otel Rezervasyonu Yapmalı mıyım?

Birçok otel iade edilmeyen rezervasyon hizmeti sunmaktadır. İadesi olmayan rezervasyonlar vize reddi durumunda paranızı kaybetmenize sebep olmaktadır.

Otel rezervasyonuna yüksek ücretler ödememek için ön onaylı rezervasyon kullanabilirsiniz. Bu işlem için ufak ücretler ödemeniz gerekmektedir. İnternet ortamında ön onaylı otel rezervasyon onayı yapan birçok şirket bulunmaktadır. Bunlar arasında güvenilir hizmet verenler ile çalışabilirsiniz.

Konaklama İçin Davet Eden Kişiden İstenen Bilgiler

Yurtdışı seyahati kişiler fazla masraftan kaçınmak için geceleri akrabaları ile geçirmeyi tercih ediyor. Bu tür konaklama yapmanız Konsolosluk veya Büyükelçilik tarafında herhangi sorun oluşturmamaktadır. Fakat yine de akraba veya arkadaşınızın sizin kalmanıza izin verdiğine dair kanıtlar sunmanız gerekmektedir.

Konaklama için ev sahibi tarafından davetiye mektubu yazılmalıdır. Mektubun içermesi gereken bilgiler şu şekildedir:

 • Kalacağınız yerin adresi,
 • Kalacağınız tarihler,
 • Ev sahibinin ismi ve soy ismi,
 • Ev sahibinin iletişim bilgileri,
 • Ev sahibinin imzası,
 • Evin alanı ve kaç kişi yaşadığı.
 • Davetiye nasıl yazılır >> schengenvize.net/vize-davetiye-mektubu/

Seyahat edeceğiniz her ülkede olmasa bile, ev sahibinin sizin kalmanız için yeterli alana sahip olduğuna dair kanıt sunulmalıdır. Eğer tek yatak veya kanepesi olmayan bir ev ise orada kalmanıza izin verilmeyecektir.

Schengen Vize Başvurusu Davetiye Mektubu

Schengen bölgesi için vize başvurusu işleminde ortak kural bulunmamaktadır. Her bir ülke için farklı koşullar yerine getirmelisiniz. Fakat ev sahibi davetiye mektubu konusunda uyulması gereken unsurlar vardır.

Davetiye mektubunda uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibidir:

 • Ev sahibi Fransa`da ise garanti belgesinin orijinali sunulmalıdır. Bu durum Lüksemburg`da yaşayan ev sahibi için de geçerlidir.
 • Ev sahibi Avusturya`da ise Avusturya belediyesinden gerekli belge talep edilmelidir. Belge vize randevu tarihinden en geç 30 gün önce Konsolosluğa takdim edilmelidir.
 • Belçika`da yaşayan ev sahibi de belediye tarafından damgalı belge almalıdır.
 • Hollanda ev sahibi iş sözleşmesi ve maaş kağıdını sunmalıdır.

Tatil Turlarının Onay İşlemi

Bir grup insan ile beraber tura çıkmayı düşünüyorsanız bir mektup yollamanız gerekmektedir. Mektupta grubun tur boyunca kalacağı otel ve misafir evleri ile ilgili bilgiler verilmelidir.

Mektup gidilecek her bir yer ile alakalı aşağıdaki bilgileri içermelidir:

 • Mekanın adı
 • Adres
 • E-posta ve telefon numarası
 • Giriş – çıkış tarihi
 • Rezervasyon yapılan kişinin ismi

Belgelerin geçerli olması için tur şirketinin yasal hizmet vermesi gerekmektedir.

Ev Kiralama Sözleşme Belgesi

Ziyaret edeceğiniz ülkede ev kiralamayı düşünüyorsanız, bu işlemi başvuru öncesinde yapmalısınız. Ev kiralama işlemi için seyahat edeceğiniz ülkede online bir şekilde sözleşme imzalayabilirsiniz. Sözleşmeni ise konsolosluk veya elçiliğe gittiğiniz zaman ibraz etmeniz gerekmektedir.

Ev kiralama sözleşmesinin içermesi gereken bilgiler aşağıdaki gibidir.

 • Ev sahibinin ismi ve soy ismi
 • Telefon, ev adresi, e-posta vb. iletişim bilgileri
 • Kiralanacak evin adresi
 • Ne kadar süreliğine kiralandığı (giriş – çıkış tarihi)

Ev veya kalacağınız daire yasal olarak kiralanmalıdır. Ayrıca anlaşma hem ev sahibi hem de kiralayan kişi tarafından imzalanmalıdır.

Sırt Çantası ile Seyahatlerde Konaklama Kanıtı

Sırt çantası ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız vize almanız çok zor olacaktır. Çünkü çadırda uyuyacağım veya arabada kalacağım gibi konaklama kanıtları kabul edilmemektedir.

Eğer sırt çantası ile seyahat etmek istiyorsanız ucuz ve iade edilebilir bir otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Bu şekilde vizenizi alabilir ve ardından otel rezervasyonunu iptal ettirebilirsiniz. Bu tür işlemleri yaparken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bazı ülkeler sınıra vardığınız zaman otel rezervasyonunuzun olup olmadığını kontrol etmektedir. Konaklama iptal edilmişse ülkeye girişinize izin verilmemektedir.

İnternet üzerinde düşük ücretlerle sahte otel rezervasyonları satın alabilirsiniz. Fakat sahte rezervasyonları almanız önerilmemektedir. Yetkili kurumlar sahte belge ibraz edildiğini anlaması durumunda ülkeye girişinizi engellemektedir. Ayrıca, bir Schengen ülkesine giriş yasağı aldıysanız, diğer Schengen ülkelerini de giriş zamanı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sponsorlu Konaklama İşlemi

Seminer, araştırma veya eğitim tarzı bir etkinliğe katılmayı planlıyorsanız tüm masraflar organizatör tarafından karşılanacaktır. Fakat yine de konaklama kanıtı sunmanız gereklidir. Konaklama kanıtı için aşağıdakileri sunmanız gerekmektedir.

 • Organizatör tarafından hazırlanmış dilekçe (kaşeli ve imzalı)
 • Konaklama yeri (adres)
 • Telefon numarası ve e-posta adresi (iletişim bilgileri)
 • Konaklama masraflarının kim tarafından karşılanacağı

Konaklama ve Geçim Kanıtı

Geçim kanıtı olarak seyahat için gerekli paraya sahip olduğunuzu belirten belgeler sunmalısınız. Kanıt olarak banka hesap dekontu gibi belgeler sunulabilir. Geçim için gerekli tutar seyahat edilen ülkeye göre değişebilir. Aynı zamanda seyahat süresine bağlı olarak kanıt olarak sunmanız gereken tutar daha farklı olabilir.

Konaklama ve geçim kanıtı arasında çok yakın bağlantı vardır. Çünkü bir otelde kalmayı planlıyorsanız daha fazla paraya sahip olmalısınız. Fakat arkadaşınız veya akrabanız ile kalacağınız zaman banka hesap özetindeki tutar daha az olabilir.

Konaklama ile geçim arasındaki bağlantı ülkeler arasında aşağıdaki ücret farklarını oluşturmaktadır.

 • Belçika`da bir otelde kalmayı düşünüyorsanız günlük 95 Euro`ya ihtiyaç duyacaksanız. Fakat ucuz yollarla konaklamayı tercih ederseniz bu ücret 45 Euro olacaktır.
 • Fransa seyahatinde yolcunun günlük 120 Euro`ya ihtiyacı vardır. Eğer ön ödemeli bir otel rezervasyon yaptıysanız günlük 65 Euro paraya ihtiyaç duyacaksınız. Başvuru sahibi daha ucuz yollarla konaklama isterse bu tutar günlük 32.25 Euro`ya kadar düşebilir.
 • Danimarka seyahatinde bir otelde kalmayı düşünüyorsanız günlük 67.24 Euro`ya sahip olmalısınız. Eğer Hostel veya daha ucuz konaklama seçeneklerini tercih edecekseniz günlük 47.07 Euro ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca konaklama üçüncü şahıs tarafından karşılanması durumunda tutar daha az olacaktır.

Konaklama Belgesi

Turistik ya da iş amaçlı olacak şekilde ülkelere seyahat edecek olan vatandaşların rezervasyonlarını ayarlamaları istenir. Nitekim vize başvuruları sırasında uçak rezervasyonu ve de konaklama belgesi talep edilir. Bu belgeler daha çok 6 aylık kalma sınırına uygun olan vize türlerinde öne çıkmaktadır.

Konaklama belgesi nedir merak edenlere vatandaşların kalacakları yeri beyan etmesi olduğunu belirtmek gerek. Şöyle ki kalınacak otel ya da buna benzer işletmelere dair belgeler hazırlanır. Belgenizi konaklayacağınız yerden talep edebilir ve elektronik ortamdan ele alabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer husus konaklama belgesi nasıl alınır oluyor. Bunun için en doğru yöntem konaklayacağınız yer ile iletişime geçmek olmalıdır. Böylece belgelerin onaylı bir şekilde çıkartılması mümkün hale gelir. Konsolosluklar da onaylı yani geçerli olan rezervasyonları değerlendirerek vizenin sonuçlanmasını sağlar.

Otel konaklama belgesi nasıl alınır sorgulayanlara otel danışmanlık hizmetleri yol gösterir. Her biri müşteri hizmetlerine dair telefon ile e-mail adresi belirtir. Bu bilgiler üzerine iletişime geçerek rezervasyona yer verilir. Aynı şekilde rezervasyona dair yetkili yerlerden belgenizi almanız ve başvurularda iletmeniz istenir.

İlk defa rezervasyonları üzerine vize başvurularında bulunacak olan vatandaşlar için otel konaklama belgesi örnekleri dahi paylaşılır. Her bir örneği ele alarak rezervasyon belgelerinizi ibraz edebilirsiniz. Bunun için kalacağınız otelin isminden kalınacak günlere kadar çeşitli hususlar tek bir belge üzerinden ele alınmalıdır.

Otel konaklamalarını ispatlamak için hazırlanan belgeler çoğu zaman e-posta yoluyla temin edilir. Bunun için otel konaklama belgesi pdf şeklinde gönderilebilir ve cihaz üzerinden dosyayı açmanız beklenir. Böylece belgelerinize ulaşmanız ve çıktısını almanız sağlanır. Güncel tarihleri ile birlikte diğer vize evraklarının arasına eklemeniz istenir.

E-devlet otel izin belgesi daha çok pandemiden kaynaklı yasaklar için ele alınmaktadır. Ancak söz konusu vize başvuruları ise E-devlet sisteminden faydalanmanız gerekmez. Direk olarak konaklayacağınız yer ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Böylece PDF olarak konaklama belgesinin gönderilmesi sağlanacaktır. E-mail yoluyla elde edilen belgelerin çıktısı alınır. Vize başvuruları sırasında diğer belgeler ile ibrazına geçenler sonucu birkaç iş gününe kadar öğrenir.

Vize Belgeleri Zımbalanır Mı?

Vize belgelerinin zarar görmemesi gerektiği için belgeler zımbalanmamalıdır.

Konaklama Belgesi Nasıl Alınır?

Konaklama belgesi, seyahatiniz boyunca konaklayacağınız otel, motel ya da benzeri yerlere ilişkin alacağınız rezervasyondur.

Internet Üzerinden Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

İstediğiniz ülke içerisinde bulunan bir oteli bularak kalacağınız tarihlere yönelik rezervasyon yapabilirsiniz. Bunun için booking ya da benzeri web siteleri kullanabilirsiniz.

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×