Schengen Vizesi Nasıl Alınır? - Schengenvize.net

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi nasıl alınır?

Günümüzde küreselleşmeyle birlikte yurtdışı seyahatler gidecek önem kazanıyor. Dünya çapında yaşanan gelişmelere paralel olarak artan hareketlilik, Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşıma olanak veren Schengen vizesi uygulamasını da beraberinde getirdi.
Schengen vizesi nedir?’ sorusu özellikle Avrupa’ ya gitmek isteyenlerin araştırdığı bir konu. Schengen vizesi pasaportsuz Avrupa Birliği seyahat bölgesinde tek bir vize ile dolaşım imkanı sağlayan bir uygulamadır.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Schengen vizesi için hesapta en az 5bin TL’lik bir bakiyenin olması şartı aranır.

Schengen Vizesi Nedir Kimler Alabilir?

Schengen vizesi; 26 Schengen üye ülkesine sorunsuz seyahat edebilmek için verilen bir belgedir. Schengen vizesi; kamu ve özel sektör çalışanlarına, öğrenci ve emeklilere, sponsoru olması kaydıyla işsizlere verilir.

İlk Schengen Vizesi Kaç Günlük Verilir?”] İlk Schengen vizesi 15 günlük verilir. İkinci kez alındığında 2 ay ve üçüncü başvuru için 6 aylık sürelerde verilir.[/toggle]

Schengen vizesi, Schengen bölgesi içinde yer alan devletlere 90 günlük giriş çıkış izni veren bir vizedir ve 90  günden daha fazla, iş ya da başka bir nedenle Schengen bölgesine gidecek olanların Avrupa vizesi alması gerekir.  Schengen bölgesinde, 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günden fazla bölgede kalınmamaktadır. Çok sık seyahat edenler için 5 yıllık Schengen vizesi alınabilmektedir.Schengen vizesi almak, özellikle ilk kez vize başvurusunda  bulunacaklar için zahmetli ve zor görünebilir. Vize başvurularının olumsuz sonuçlanmaması için başvuru sürecinde deneyimli ve profesyonel destek almak işinizi kolaylaştıracağı gibi vize başvurularında zaman kaybınızı da önleyecektir.

Schengen vizesi başvuruları için öncelikle başvuru koşullarını taşımak gerekir. Başvuru koşullarını taşıyanlar Schengen bölgesi ülkelerine en azla 90 gün için giriş çıkış yapmak istediklerinde Schengen vizesi başvurusu yapmalıdır. Şubat 2020′ de Schengen bölgesi ülkelerine giriş çıkış izni veren Schengen vizelerinin başvuruları online sistem olarak da alınmaya başlanmıştır. Konsolosluklara online başvuruda bulunulabilecektir.

Schengen başvuruları için başvuru sonuçlarınızın olumlu olmasını istiyorsanız bu konuda deneyimli danışanlardan destek almanız önemlidir.Schengen vize başvuruları gidilecek ülke ya da ülkelerin konsolosluklarına yapılmaktadır ancak kişinin hangi konsolosluğa başvuru yapacağı ile ilgili ince ayrıntılar vardır.

  • Snhengen vizesi almak isteyen bir kişi, tek bir Schen gen ülkesini ziyaret edecekse o ülkenin başkonsolosluğuna başvurmalıdır.
  • Schengen vizesinin birkaç ülke için alınacak olduğu durumlarda en çok konaklanılacak ülkenin büyükelçilik üzerinden başvuru yapılmalıdır.
  • Schengen vizesi için ülkeler arasında rastlantısal bir seçim varsa seyahat programına göre ilk gidilecek olan ülkenin başkonsolosluğuna başvurulması gerekir.

Schengen vizesi başvurularının incelikleri vardır. Önemli detaylarını bilerek hareket etmeniz vize başvurularınızın olumlu sonuçlanmasında etkili olacaktır Özellikle ilk kez Schengen ülkelerine seyahat edecek kişilerin vize başvurularında işlerini şansa bırakmaması gerekir. Schengen vizesini nasıl alacağınızı konusunda deneyimli danışmanlardan öğrenmenizde fayda var. Vize Ofisi Global Vize Başvuru Hizmetleri, Schengen vizesi başvurularınızda uzman danışmanlarımız ile size destek oluyor.

Schengen başvurularının ülkelere ve başkonsolosluklara göre zamanlarında farklılıklarda olabilmektedir. Gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğu ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunabileceğiniz tarihlerin bilgisini alabilirsiniz. Schengen vizesi için bazı ülkelerden birkaç hafta öncesinden randevu almanız gerektiğini unutmayın.  Bazı elçilikler için randevu  altı hafta öncesinden ayarlanmalıdır.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Almak için Form Doldurun

Schengen vizesi almak için uygulamanın resmi sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu form  İngilizce bilen biri tarafından doldurulmalıdır ve formun doldurulmasında güncel ve gerçek bilgiler vermeye  dikkat edilmelidir.
Schengen başvuru formu nasıl doldurulur? Formda istenen bilgiler güncel olarak forma yansıtılmalıdır. Formu doldururken sizi ilgilendirmeyen bölümleri yanıtsız bırakabilirsiniz. Formun en güncel başvuru formu olmasına çok dikkat edilmelidir. Ayrıca form, okunaklı bir el yazısı ya da bilgisayar ile doldurulabilmektedir.

Konaklama ve Uçuş ispatı
Schengen vizesi turizm nedeniyle, işinizi geliştirmek için, aile ya da arkadaş ziyareti, resmi ziyaret, kültürel etkinlikler, kongre gibi bilimsel etkinlikler gibi nedenlerle ihtiyacınız olabilir. Schengen vize başvuru öncesinde konaklayacağınız ülkeyi, konaklama yerini, uçuş planınızı ve seyahate dair detayları kararlaştırmalısınız. Schengen başvurularında uçuş ve konaklama rezervasyonunu kanıtlamanız istenir.

Pasaportunuz Güncel Olmalı
Schengen vizesi başvurularınızda belgeleriniz çok önemlidir. Firmamız, durumunuza ve seyahat bilgilerinize göre belgelerinizi  listelemekte ve belgelerinizi kontrol ederek, gerekirse düzenleme önerisini sunmaktadır. Schengen vizesi belgeleri içinde pasaport, seyahat tarihinizin bitimine göre üç ay daha geçerli olmalıdır.

SchengenVizesi için Evraklarınızı Eksiksiz Hazırlayın
Vize başvurularında başkonsolosluğa sunacağınız evraklar, vize başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasında etkilidir. Evraklarda en küçük bir eksiklik vize başvurunuzu olumsuz sonuçlandıracaktır. Bu nedenle evraklarınızı dikkatle hazırlamalı,  konsolosluğun çalışma tarzına göre başvuruya ya da randevuya giderken  başvuru formu ile birlikte gerekli tüm evraklarınızla beraber dosyanızı eksiksiz teslim edin.

Sağlık Sigortası
Schengen vize başvurularında sağlık sigortanızı yaptırmış olmanız gerekmektedir. Sigorta en az 30.000 Euro olmalıdır. Bunun yanında sigortanın kapsayıcılığı tüm Schegen bölgesini içine almalıdır. Sağlık sigortası belgesinin vize başvurularında diğer evraklarınızla bereber yetkili kişiye teslim edilmesi gerekir. Schengen vizesi için yeni düzenlemelerde yurtdışı seyahat sigortası en önemli belgelerden biri haline gelmiştir. Ayrıca Şubat 2020’ de güncellenen başvuru formunda sağlık sigortasını  da kapsayan yuırtdışı seyahat sigortası beyanı bölümü eklenmiştir.

Online Başvuru
Schengen vize başvurularında Şubat 2020 itibariyle online başvuru dönemi başlamıştır. Artık gitmek istediğiniz ülkenin başkonsolosluğuna başvurularınızı online olarak yapabileceksiniz.

İdata

Resmi bir kuruluş olan İdata, vize başvurularına dair T.C. vatandaşlarına yol gösteriyor. İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu ile Almanya Büyükelçilik / konsolosluklar bünyesinde yetki alan kurum üzerinden başvurulara geçilir. Yasal olduğu için güvenle vize prosedürlerini öğrenebilir ve başvuru sürecini ele alabilirsiniz.

İdata Ankara başvurularına dair iletişim bilgilerini resmi siteden alabilir ve randevuya netlik kazandırabilirsiniz. Bu şekilde sadece hafta içi randevu sistemine adınızı yazdırmanıza izin verilir. Hafta sonları kapalı olduğu belirtir. Hafta içi her gün ise 08.00 ile 15.00 saatleri arasında duyurur. Duyuruları ile de aktif olduğu süreleri ve de zorunlu randevu işlemlerini dikkate almanız kolay hale gelir.

Resmi siteden randevu işlemlerine dair ekstra ödeme yapılmaz. İdata ücretsiz randevu adına öncelikle vize alınacak ülkeyi tercih etmenizi bekler. Hizmet türü ile ikamet edilen şehre dair de seçiminizi yapmanız istenir. Aynı zamanda gidiş amacını belirtmeyi ihmal etmemelisiniz. Ofis ile başvuru türü tercihleriniz üzerine başvuru hizmetlerinden faydalanmanız kolay hale gelir.

Merak edilen bir diğer husus İdata çağrı merkezi oluyor ve bunun üzerine çalışma saatlerini dikkate alanlar görüşme sağlıyor. Tekrardan hafta içi her gün olacak şekilde iletişime geçmenize izin verilir. 08.30 – 12.30 sürelerinin ardından 13.00 ile 16.30 gelir. Bu şekilde çağrı merkezi hattını arayanlar anında yanıt alır ve vize işlemlerine dair merak ettiklerine netlik kazandırır.

Büyük şehirler üzerinden İdata ofisler için adres belirtilir ve bu şekilde de başvuru hizmetleri ele alınabilir. Öncelikle Asya ile Avrupa Yakası olmak üzere İstanbul’a verilmiştir. Ankara ve İzmir olarak bu liste devam edecektir. Ardından Antalya, Bursa ve Gaziantep gelir. Aynı zamanda ofislerden birinin Trabzon’da olduğu belirtilir ve açık adres detaylarına yer verilir.

Almanya ile İtalya başvuru sürecini de İdata bünyesinde takibe almanız kolay olacaktır. Yetkili olan kurum online takip sistemi ile işinizi kolay hale getirir. İdata başvuru takip için elektronik ortamdan talep edilen bilgileri sıralamak gerekir. Öncelikle pasaport numarasının paylaşılması önem arz eder. Ardından gelen barkod numarası ile sorgulama işlemleri birkaç dakikada netlik kazanır.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır Video;

İlginizi Çekebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye