Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi nasıl alınır?

Günümüzde küreselleşmeyle birlikte yurtdışı seyahatler gidecek önem kazanıyor. Dünya çapında yaşanan gelişmelere paralel olarak artan hareketlilik, Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşıma olanak veren Schengen vizesi uygulamasını da beraberinde getirdi.
Schengen vizesi nedir?’ sorusu özellikle Avrupa’ ya gitmek isteyenlerin araştırdığı bir konu. Schengen vizesi pasaportsuz Avrupa Birliği seyahat bölgesinde tek bir vize ile dolaşım imkanı sağlayan bir uygulamadır.

Schengen vizesi, Schengen bölgesi içinde yer alan devletlere 90 günlük giriş çıkış izni veren bir vizedir ve 90  günden daha fazla, iş ya da başka bir nedenle Schengen bölgesine gidecek olanların Avrupa vizesi alması gerekir.  Schengen bölgesinde, 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günden fazla bölgede kalınmamaktadır. Çok sık seyahat edenler için 5 yıllık Schengen vizesi alınabilmektedir.Schengen vizesi almak, özellikle ilk kez vize başvurusunda  bulunacaklar için zahmetli ve zor görünebilir. Vize başvurularının olumsuz sonuçlanmaması için başvuru sürecinde deneyimli ve profesyonel destek almak işinizi kolaylaştıracağı gibi vize başvurularında zaman kaybınızı da önleyecektir.

Schengen vizesi başvuruları için öncelikle başvuru koşullarını taşımak gerekir. Başvuru koşullarını taşıyanlar Schengen bölgesi ülkelerine en azla 90 gün için giriş çıkış yapmak istediklerinde Schengen vizesi başvurusu yapmalıdır. Şubat 2020′ de Schengen bölgesi ülkelerine giriş çıkış izni veren Schengen vizelerinin başvuruları online sistem olarak da alınmaya başlanmıştır. Konsolosluklara online başvuruda bulunulabilecektir.

Schengen başvuruları için başvuru sonuçlarınızın olumlu olmasını istiyorsanız bu konuda deneyimli danışanlardan destek almanız önemlidir.Schengen vize başvuruları gidilecek ülke ya da ülkelerin konsolosluklarına yapılmaktadır ancak kişinin hangi konsolosluğa başvuru yapacağı ile ilgili ince ayrıntılar vardır.

  • Snhengen vizesi almak isteyen bir kişi, tek bir Schen gen ülkesini ziyaret edecekse o ülkenin başkonsolosluğuna başvurmalıdır.
  • Schengen vizesinin birkaç ülke için alınacak olduğu durumlarda en çok konaklanılacak ülkenin büyükelçilik üzerinden başvuru yapılmalıdır.
  • Schengen vizesi için ülkeler arasında rastlantısal bir seçim varsa seyahat programına göre ilk gidilecek olan ülkenin başkonsolosluğuna başvurulması gerekir.

Schengen vizesi başvurularının incelikleri vardır. Önemli detaylarını bilerek hareket etmeniz vize başvurularınızın olumlu sonuçlanmasında etkili olacaktır Özellikle ilk kez Schengen ülkelerine seyahat edecek kişilerin vize başvurularında işlerini şansa bırakmaması gerekir. Schengen vizesini nasıl alacağınızı konusunda deneyimli danışmanlardan öğrenmenizde fayda var. Vize Ofisi Global Vize Başvuru Hizmetleri, Schengen vizesi başvurularınızda uzman danışmanlarımız ile size destek oluyor.

Schengen başvurularının ülkelere ve başkonsolosluklara göre zamanlarında farklılıklarda olabilmektedir. Gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğu ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunabileceğiniz tarihlerin bilgisini alabilirsiniz. Schengen vizesi için bazı ülkelerden birkaç hafta öncesinden randevu almanız gerektiğini unutmayın.  Bazı elçilikler için randevu  altı hafta öncesinden ayarlanmalıdır.

Schengen Vizesi Almak için Form Doldurun

Schengen vizesi almak için uygulamanın resmi sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu form  İngilizce bilen biri tarafından doldurulmalıdır ve formun doldurulmasında güncel ve gerçek bilgiler vermeye  dikkat edilmelidir.
Schengen başvuru formu nasıl doldurulur? Formda istenen bilgiler güncel olarak forma yansıtılmalıdır. Formu doldururken sizi ilgilendirmeyen bölümleri yanıtsız bırakabilirsiniz. Formun en güncel başvuru formu olmasına çok dikkat edilmelidir. Ayrıca form, okunaklı bir el yazısı ya da bilgisayar ile doldurulabilmektedir.

Konaklama ve Uçuş ispatı
Schengen vizesi turizm nedeniyle, işinizi geliştirmek için, aile ya da arkadaş ziyareti, resmi ziyaret, kültürel etkinlikler, kongre gibi bilimsel etkinlikler gibi nedenlerle ihtiyacınız olabilir. Schengen vize başvuru öncesinde konaklayacağınız ülkeyi, konaklama yerini, uçuş planınızı ve seyahate dair detayları kararlaştırmalısınız. Schengen başvurularında uçuş ve konaklama rezervasyonunu kanıtlamanız istenir.

Pasaportunuz Güncel Olmalı
Schengen vizesi başvurularınızda belgeleriniz çok önemlidir. Firmamız, durumunuza ve seyahat bilgilerinize göre belgelerinizi  listelemekte ve belgelerinizi kontrol ederek, gerekirse düzenleme önerisini sunmaktadır. Schengen vizesi belgeleri içinde pasaport, seyahat tarihinizin bitimine göre üç ay daha geçerli olmalıdır.

SchengenVizesi için Evraklarınızı Eksiksiz Hazırlayın
Vize başvurularında başkonsolosluğa sunacağınız evraklar, vize başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasında etkilidir. Evraklarda en küçük bir eksiklik vize başvurunuzu olumsuz sonuçlandıracaktır. Bu nedenle evraklarınızı dikkatle hazırlamalı,  konsolosluğun çalışma tarzına göre başvuruya ya da randevuya giderken  başvuru formu ile birlikte gerekli tüm evraklarınızla beraber dosyanızı eksiksiz teslim edin.

Sağlık Sigortası
Schengen vize başvurularında sağlık sigortanızı yaptırmış olmanız gerekmektedir. Sigorta en az 30.000 Euro olmalıdır. Bunun yanında sigortanın kapsayıcılığı tüm Schegen bölgesini içine almalıdır. Sağlık sigortası belgesinin vize başvurularında diğer evraklarınızla bereber yetkili kişiye teslim edilmesi gerekir. Schengen vizesi için yeni düzenlemelerde yurtdışı seyahat sigortası en önemli belgelerden biri haline gelmiştir. Ayrıca Şubat 2020’ de güncellenen başvuru formunda sağlık sigortasını  da kapsayan yuırtdışı seyahat sigortası beyanı bölümü eklenmiştir.

Online Başvuru
Schengen vize başvurularında Şubat 2020 itibariyle online başvuru dönemi başlamıştır. Artık gitmek istediğiniz ülkenin başkonsolosluğuna başvurularınızı online olarak yapabileceksiniz.

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye