Schengen Vizesi

Schengen Vizesi Geçerlik Süresi

Schengen vizesi geçerlilik ve kalış süreleri

Schengen Vizesi Süre Aşımı

Schengen Vizesi Turistik Vize türü ile Schengen alanına girdiğiniz zaman size tanınan kalış izni hakkını kesinlikle aşmayın.

Schengen bölgesinde vizenin geçerlilik süresi ve Schengen bölgesinde izin verilen kalış süresi her zaman karıştırılan bir konu olmuştur.

Schengen vizesi geçerlik süresi; vizenizin geçerli olduğu tarih Schengen anlaşmasına taraf olan ülkelerırsınız. Aynı ülkeye 2. başvurunuzda 30 gün veya 3 ay geçerli bir vize alabilirsiniz.

Daha sonrasında da maddi durumunuz ve temiz bir vize siciliniz olması durumunda genellikle katlanarak maksimum 1 sene geçerliliği olan Schengen Vizesi alabilirsiniz.

Schengen anlaşmasına tabi olan ülkelerden örnekler : Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan

Uzun vize alabilmek için düzenli geliriniz olması SSK primlerinizin aralıksız olarak ödenmesi, banka hesaplarınızın işlek olması her başvurudan önce seyahat masrafları için gerekli olan paradan daha fazla miktarın hesabımızda olması ve başvurudan hemen önce yatırılmış olmaması konsolosluğa güven vermek adına önemlidir. En önemlisi de vize geçerlilik süresini aşmadan Schengen bölgesinde ayrılmak ve Schengen bölgesinde trafik cezası, vize memuruna veya polise mukavemet veya huzuru bozmak gibi herhangi suç işlememiş olmanız gerekmektedir.

Schengen Bölgesinde izin verilen kalış süresi; vize geçerlilik süresi içersinde ülkelerde kalabileceğiniz gün sayısıdır. Schengen vizesi gecerlik suresi olan 30 gün için belirlenen gün sayısı 30 gün, 3 ay için 30 gün, 6 ay içinde 90 gün ve 1 sene içinde 180 gündür.

Schengen vizesi başvuru adımları için https://schengenvize.net/schengen-vizesi-basvuru/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Schengen Vizesi Dikkat etmeniz gerekenler:

Örneğin 30 gün geçerli bir vizeniz var ve 7 gün kalış izni verilmiş ise belirtilen tarihler arasında toplamda 7 gün Schengen Bölgesinde kalabilirsiniz. 1 -2 saatlik süre aşımlarında dahi para cezası ve 3 ile 5 yıl arası Schengen vize başvurusu otomatik ret edilebilir. Kalış sürenizi uzun süre aşıp polis tarafından yakalanmanız durumunda kaçak durumuna düşüp yargılanabilirsiniz ülke kanunlarına göre farklılık göstermekle birlikte en iyi ihtimalle yüklü bir para cezası ve direk sınır dışı cezası alır bazı ülkelerde hapis cezasına bile alabilirsiniz. Kesinlikle vize süreniz dolmadan Schengen Bölgesinden ayrılmanız gerekmektedir. Kaza geçirmeniz, hastalanmanız gibi durumlarda durumlar da hastane raporları ve belgeleri ülkeyi terk ederken sunmak üzere yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×