Schengen Vizesi Seyahat Sigortası - Schengenvize.net
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi Seyahat Sigortası

Schengen Vizesi Seyahat Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Seyahat sigortası sayesinde Schengen Avrupa ülkelerini seyahat ederken tıbbi giderlerden muaf olabilirsiniz.

Schengen vize seyahat sigortası olası sorunlarda size yardımcı olmaktadır. Seyahatinizin bazı sebeplerden dolayı aksaması ve buna benzer durumlarda sigorta hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Schengen Vizesi için Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

Avrupa seyahati gerçekleştirmek isteyenler seyahat sigortasına sahip olmalıdır. Seyahat sigortası başvuru sahibi tarafından alınması gereken zorunlu belgelerdendir.

Kendi sigorta masraflarınızı karşılayacak bütçeye sahip değilseniz vize talebi reddedilecektir. Fakat Schengen ülkesine vizesiz seyahat edebiliyorsanız sigorta olmadan ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yine de sigorta almanız tavsiye edilmektedir.

Schengen Seyahat Sigortası İçin Gerekenler

Schengen vizesi başvurusunda bulunacağınız zaman sigorta gereksinimlerini karşılamalısınız. Seyahat sigortasının karşılaması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Tıbbi ve diğer acil durumlar için en az30.000 Euro değerinde bakiye bulunmalıdır.
 • 26 Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır.
 • Avrupa`da ikamet ettiğiniz dönemde geçerliliği olmalıdır.

Bu maddelerin her biri Büyükelçilikler için oldukça önemlidir.

Schengen Seyahat Sigortası Neleri Kapamaktadır?

Schengen sigortası aşağıdakileri kapsamaktadır.

Schengen Vizesi Seyahat Sigortası
Schengen Vizesi Seyahat Sigortası
 • Sigorta, Schengen ülkesinde olduğunuz süreçte oluşabilecek acil tıbbi masrafın karşılanmasını sağlamaktadır. Hastalık veya kaza gibi durumlarda 30.000 Euro değerinde ödeme olanağı sunmaktadır.
 • Seyahat sigortası geri dönüş maliyetini karşılamaktadır. Ağır hastalık veya tıbbi işlem gerektiren başka durumlarda geri dönüş masrafınız ödenmektedir. Ayrıca ölüm gibi durumlarda ülkeye geri dönüş sağlanmaktadır.
Bu sigorta hizmetlerinin yanı sıra bazı sigorta şirketlerinden ek hizmet alabilirsiniz. Ek sigorta hizmeti sayesinde daha kapsamlı olanaklardan faydalanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili sigorta şirketiniz ile görüşebilirsiniz.

Seyahat Sigortasına Hangi Sorumluluklar Dahildir?

Normal Schengen sağlık sigortasına ait sorumluluğun nispeten daha az olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bazı sigorta firmalar tarafından daha fazla sorumluluk alınmaktadır. Sigorta şirketleri tarafından alınan diğer yükümlülükleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Uçuşun ertelenmesi. Uçuş gecikmesi durumunda diğer uçuşu beklediğiniz süre zarfında konaklama masrafları karşılanmaktadır. Fakat bu durum sadece uzun gecikmeler için geçerli sayılır.
 • Hastalar için yardım. Bu hizmet kapsamında hastalanan kişi ile birlikte bir kişinin de seyahat etme masrafı karşılanır. Masraflara uçak bileti ve otel ücreti vb. dahildir.
 • Bagajın çalınması veya kaybolması. Bu gibi durumlarda bagajın toplam masrafı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Tabii ki, çalınma durumunda sizin hatanızın olmaması gerekmektedir.
 • Seyahatin iptal edilmesi. Bazı sebeplerden ötürü seyahat planı iptal edilebilir. Bu durumda masrafların bir kısmı sigorta şirketiniz tarafından karşılanacaktır.
 • Kişisel sorumluk. Avrupa`da bulunduğunuz sürede birinin yaralanmasına sebep olabilirsiniz. Aynı zamanda mülke zarar verilmesine sebep olabilirsiniz. Bu zaman ücretlerin bir kısmı sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Schengen Sigortası Hangi Sorumlulukları Almaz?

Schengen sigortası ziyaret süreci boyunca tüm sorumlulukları kendi üzerine almaz. Sigorta`ya ait olmayan bazı durumlar vardır. Seyahat sigortasının karşılamadığı masraflar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Seyahat öncesinde var olan hastalığın tedavi edilmesi,
 • Acil olmayan durumlarda tedavi masraflarının karşılanması,
 • Zehirlenme veya diğer (uyuşturucu, alkol tüketimi vb.) sebeplerden tıbbi yardım,
 • Ekstrem spor dallarında aldığınız hasarlardan dolayı tıbbi yardım ihtiyacı,
 • Doğal sebeplerden dolayı tıbbi yardım ihtiyaç duyulması,
 • Yüksek risk içeren bölgede yaralanmanız durumunda.

Schengen Vize Sigortası Nasıl Alınır?

Birçok sigorta firması online bir şekilde hizmet vermektedir. İnternet üzerinde seyahat sigortası hizmeti veren şirketlerden plan satın alabilirsiniz. Satın alma işlemi için sigorta şirketinin internet sitesini ziyaret etmelisiniz. Ardından ilgili sayfa üzerinden sigorta satın alabilirsiniz.

Schengen vize sigortası almak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

 • İlk adımda online başvuru formu doldurmalısınız. Başvuru formunda isim, soy isim, ilçe ve yaşınız hakkında bilgiler sunmalısınız. Aynı zamanda seyahat edeceğiniz bölge ve seyahat tarihlerini belirtmelisiniz.
 • İkinci adımda plan seçimi yapmalısınız. Sigorta şirketlerinde birden fazla plan seçimi bulunmaktadır. Bu planlardan ihtiyacınıza uygun olanı seçtikten sonra devam etmelisiniz.
 • Sonraki adımda ödeme yapmalısınız. Ödeme işlemi kredi kartı veya PayPal ile gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta ücreti seçtiğiniz plana bağlı olarak değişmektedir.
 • Son aşamada sigorta belgesini indirmelisiniz. Bu belgeyi indirmeli ve gerekli evraklar listesine ilave etmelisiniz.

Diğer Alternatifler

Online seyahat sigortası dışında farklı yöntemlerle satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Seyahat sigortası almak için aşağıdaki alternatiflerden yararlanabilirsiniz.

 • Türkiye`de yerleşen sigorta şirketinin ofisine giderek sigorta senedi alabilirsiniz.
 • Schengen Avrupa ülkesine bir tur ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız acenteniz ile görüşebilirsiniz. Sizin için tur hizmeti veren firmadan sigorta hizmeti alacağınız zaman dikkatli olmalısınız. Çünkü sigorta belgesinde yeterli teminat sunulmayabilir. Bu nedenle ücret ödemesi yapmadan sigortaya neler dahil edildiği öğrenmelisiniz.

Schengen Vizesi Sağlık Sigortası Belgesi

Schengen vize başvurusu yapacağınız zaman sağlık sigortası belgesini de evrakların içerisine eklemelisiniz.

Başvuru esnasında sağlık sigortasında bazı gereksinimler aranabilir. Bu gibi durumlarda vize şirketiniz ile iletişime geçmelisiniz. İletişime geçtikten sonra size uygun bir sertifika verilmesini talep etmelisiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Çalışır?

Avrupa seyahatinde mali destek almak için seyahat sigortasına ihtiyaç duymaktasınız. Eğer daha önce seyahat sağlık sigortası aldıysanız, tıbbi masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Seyahat sağlık sigortasının çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.

 • Sigortası olan bireylerin hastane faturası direkt sigorta şirketine gönderilir. Bu aşamada herhangi ön ödeme yapmanız ihtiyaç duyulmaz.
 • Eğer hastane faturasını kendiniz ödediyseniz, sonrasında tazminat talep edebilirsiniz. Tazminat almak için hastane faturasını sigorta şirketinize takdime etmelisiniz.

Diğer acil durum ile alakalı bilgiler için sigorta şirketiniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Avrupa Seyahat Sigortası Nedir?

Avrupa ziyaretinde kullanacağınız seyahat sigortası Schengen kurallarına uymalıdır. Schengen şartlarına uyumlu seyahat sigortası aşağıdakileri kapsamalıdır.

 • Doktor muayenisi
 • Ameliyat
 • Acil diş bakımı
 • Ayakta ve yatakta tedavi
 • Reçeteli ilaçlar
 • 24/7 Tıbbi yardım
 • Ülkeye geri dönüş
 • Hastaneye yatırılma

Schengen bölgesini uygun seyahat sigortası alarak yukarıdaki imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Schengen Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadar?

Seyahat sigortası ücretini belirleyen 3 faktör vardır. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

 1. Sağlık sigorta ücreti yaşa bağlı olarak artmaktadır. 60 Yaş üzeri kişiler genç bireylere göre daha fazla ücret ödemek zorundadır.
 2. Sigorta ücreti ne kadar uzun seyahat edeceğinize bağlı olarak değişmektedir. Schengen ülkesini ne kadar fazla seyahat etmeyi düşünüyorsanız, o kadar fazla sağlık sigortası ücreti ödemelisiniz.
 3. Sigorta alacağınız zaman planlar arasında seçim yapabilirsiniz. Eğer 30.000 Euro değerinde sağlık sigortası planı satın alacaksanız nispeten daha düşük ücret ödemelisiniz. 100.000 Euro veya daha fazla ücreti kapsayan sigorta planının fiyatı daha yüksek olacaktır.

Schengen sigorta ücretlerinin uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bir haftalık seyahat süreci için 20 – 50 Euro arasında sigorta ücreti ödemelisiniz.

Yurtiçi Sigortası Olanlar Schengen Sağlık Sigortası Almalı mı?

Yurtiçi sigortası olan kişiler Schengen sağlık sigortası almalıdır. Çünkü yurtiçi sigorta planları sadece satın aldığınız ülke için geçerlidir. Yurtiçi sigorta (Örnek, ABD sigortası alan Amerikan vatandaşı) uluslararası kapsamda geçersizdir.

Schengen Vize Başvurusu Reddedildiği Zaman Geri İade Alabilir miyim?

Schengen vize başvurusu reddedildiği zaman sigorta ücretini geri iade alabilirsiniz. Birçok şirket tarafından iade işlemi yapılmaktadır. Çalıştığınız şirketin SSS bölümünü ziyaret ederek bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda şirket ile doğrudan iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Schengen Sağlık Sigortası Diğer Ülkeler İçin Geçerli mi?

Schengen sigortası genel olarak sadece Schengen bölgesinde yer alan ülkeler için geçerli sayılmaktadır. Eğer Schengen bölgesi dışında bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız ek sigorta hizmeti alabilirsiniz.

Schengen Sağlık Sigortası COVİD-19 Teminatı Verir mi?

Seyahat sürecinde Covid-19 hastalığına yakalanmanız durumunda tıbbi masraflarınız karşılanacaktır. Fakat masrafların karşılanması için seyahat ettiğiniz ülkede Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kurallara uymalısınız.

Seyahat ettiğiniz ülkede çok sayıda Covid-19 vakası olmamalıdır. Aksi halde hastane masrafları sağlık sigortasını kapsamamaktadır.

Vize İçin Sigorta Şart Mı?

Vize almak isteyen herkesin mutlaka seyahat sigortasına sahip olması gerekir. Aksi takdirde başvuru reddedilir.

30000 Euro Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahatiniz boyunca karşılaşabileceğiniz tüm sağlık problemlerinizde tüm tedavi masraflarınızın karşılanması, ölüm durumunda ise cenaze işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için yaptırmanız gereken sigortadır.

Schengen Vizesi İçin Sağlık Sigortası Şart Mı?

Sağlık sigortası olmayan kişiler Schengen vizesi alamaz ve Schengen ülkelerine seyahat düzenleyemez.

Schengen Vizesi Seyahat Sigortası Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×