Schengen Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır? - Schengen Vize
Schengen Vizesi

Schengen Ziyaret Vizesi

Schengen Ziyaret Vizesi Başvuru

Schengen ülkesinde yaşayan aile bireyi veya arkadaşlarınızı ziyaret etmek için Ziyaret vizesine sahip olmalısınız. Ziyaret vizesi Schengen ülkesindeki akrabalarınızı kısa süreliğine ziyaret etme hakkı tanımaktadır.

Ticari Schengen Vizesi

Ziyaret vizesi sayesinde 180 günlük süre içerisinde 3 aylık kalma hakkına sahipsiniz. Bu vize iç sınır kontrolleri olmadan Schengen ülkelerini seyahat etmenize izin vermektedir.

Schengen Ziyaret vizesi seyahat eden kişinin pasaportuna yapıştırılan etiket olarak verilmektedir. Bu etiket Schengen dış sınırlarının görevlerine takdim edilmelidir. Sınır görevlileri kişinin ülkeye girmesine engel olmak hakkına sahip olmaktadır.

Schengen Ziyaret Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avrupa`da yaşayan arkadaş ve akrabalarınızı ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunmalısınız. Vize başvurusunu tamamlamak için izlemeniz gereken adımlar vardır. Bu adımları sırasıyla izleyerek Ziyaret vizesine sahip olabilirsiniz.

Schengen Ziyaret vize başvurusu için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Schengen Ziyaret Vizesi
Schengen Ziyaret Vizesi
 • Schengen Vize Başvuru Formu hazırlanmalıdır.
 • Başvuru yapacağınız tarih belirlenmelidir.
 • Ziyaret vizesi için gerekli evraklar toplanmalıdır.
 • Randevu alınmalıdır.
 • Randevu günü belirtilen ofise gidilmelidir.
 • Biyometrik veriler ve belgeler sunulmalıdır.
 • Son olarak Schengen vize ücreti ödenmelidir.

Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen Ziyaret vize başvuru formu kişisel bilgiler içermelidir. Form belgesinde geçmişiniz ile ilgili bilgiler sunmalısınız. Aynı zamanda Schengen bölgesine seyahat amacını net bir şekilde ifade etmelisiniz.

Başvuru formunda verilen sorulara samimi cevaplar verilmelidir. Tüm sorulara eksiksiz ve tutarlı yanıtlar verilmelidir. Formu doldurduktan sonra çıktısını almalı ve imza atmalısınız. Başvuru formu randevu sırasında ibraz etmeniz gereken ilk belgedir.

Schengen Ziyaret Vizesine İhtiyacım Var mı?

AB ve Schengen ülke vatandaşları dışında herkes Ziyaretçi vizesi almak zorundadır. Eğer Schengen veya Avrupa ülkesinde bir akrabanızı ziyaret etmek istiyorsanız, bu vizeni almak zorundasınız.

Ziyaret Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Ziyaret vize başvuru işlemini en az 4 – 6 hafta önce gerçekleştirmelisiniz. Eğer daha erken başvuru yapmak isterseniz tüm işlemleri 6 ay öncesinde başlatabilirsiniz. Belirtilen tarihten daha önce başvuru yapmanız mümkün değildir.

Schengen ülkesi için en geç 15 gün önce başvuru yapmalısınız.

Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Schengen Ziyaret vizesi almak için hazırlamanız gereken belgeler vardır. Bu belgeleri hiçbir eksik olmadan hazırlamalısınız.

Ziyaret vizesi için sunmanız gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Schengen Ziyaret Vize Başvuru Formu – Form belgesini online olarak doldurabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra iki adet kopyasını almalısınız.
 • Kişisel Fotoğraf – Fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır. 35×40 mm ebatlarında olmalıdır. Baş ve omuzlar yüzü kapatmamalıdır. Yüz net bir şekilde görülmelidir.
 • Pasaport – Pasaportun son 10 yıl içerisinde verilmiş olması gerekmektedir. İçerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Schengen bölgesine seyahatten sonra 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Pasaport Fotokopisi – Pasaportun ilk ve son sayfasının fotokopisi belgeler arasına eklenmelidir.
 • Önceki Pasaport (varsa) – Birden fazla pasaport sahibiyseniz bunların hepsini bir arada sunmalısınız.
 • Vize Dilekçesi – AB seyahat etmek amacınızı, tarihleri ve kalmayı düşündüğünüz yerleri belirtmelisiniz. Dilekçede seyahat ile ilgili tüm detaylara yer verilmelidir. >> schengenvize.net/vize-basvurusu-dilekce/
 • İş Yerinden Alınan Dilekçe – İş yeri veya üniversiteden alınan ve ülkenizde yükümlülük sahibi olduğunuzu belirten dilekçedir.>> schengenvize.net/calisma-belgesi-izin-yazisi/
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Sağlık sigortası açıl tıbbi durumlarda ve hastane masrafı gibi durumlarda maddi açıdan sizi karşılamaktadır. Sigortanın teminatı en az 30.000 Euro değerinde olmalıdır.>> schengenvize.net/schengen-vizesi-seyahat-sigortasi/
 • Uçak Bileti Rezervasyonları – Ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinizi ispatlamak adına uçak bilet rezervasyon belgesi sunmalısınız. Tek yönlü biletler kabul edilmemektedir.>> schengenvize.net/vize-ucus-rezervasyonu/
 • Konaklama Belgesi – Arkadaşınız veya akrabanız ile kalacağınızı kanıtlamak için gerekli belgeler sunulmaktadır.>> schengenvize.net/vize-konaklama-belgesi/
 • Banka Dekontu – Mali açıdan tüm masraflarınızı giderebileceğinizi göstermek için banka dekontu sunulmalıdır. Dekont ile son üç aya ait olan banka hesap detayları sunulmalıdır.
Bunların yanı sıra bazı sebeplerden dolayı ek belge talep edilebilmektedir. Ek belge talep edilmesine sebep olan durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
 • Ülkeye giriş sebebi
 • Başvuru yapılan ülke
 • Ziyaret edilecek ülke
 • Diğer durumlar

Sunulan belgelerin yanı sıra ekstra evraklar talep edilebilir. Bu evrakları belirtilen süre içerisinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Randevu Alma İşlemi

Schengen başvurusu için randevu almalısınız. Hangi ülkeni ziyaret etmek istiyorsanız o ülkenin Konsolosluğu`ndan randevu almanız gerekmektedir.

Randevu, bazı ülkelerde online bir şekilde alınabilir. Fakat bazı ülkelerin Konsolosluğu`na giderek randevu almanız gerekebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için ziyaret edeceğiniz ülkenin Konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz.

Randevu Günü Ne Yapmalıyım?

Randevu günü belirtilen saatte Konsolosluğun ilgili ofisine gitmelisiniz. Bir dakika bile gecikme yaşanması randevunuzun iptal olmasına sebep olacaktır.

Vize merkezi veya Konsolosluğa gittikten sonra sizden istenen belgeleri takdim etmelisiniz. Randevu günü resmi ve şık giyimler giyinmeye özen göstermelisiniz. Ardından size verilen sorulara doğru bir şekilde yanıt vermeli ve tam dürüst olmalısınız.

Biyometrik Bilgilerin Sunulması

Schengen bölgesine ilk defa ziyaret eden kişiler biyometrik veri sunmak zorundadır. Eğer daha önce Schengen ülkesine seyahat ettiyseniz ve vizeniz varsa biyometrik veri sunmanıza ihtiyaç yoktur.

Biyometrik veri bilgisi parmak izi ve yüz görüntüsünü içermektedir. Daha önce vize almış kişilerin parmak izi zaten bulunmaktadır. Bu nedenle yeniden parmak izi vermenize gerek kalmaz.

Schengen Vize Ücretinin Ödenmesi

Schengen ziyaretçi vizesi 80 Euro`dur. Bazı ülkeler bu ücretin online olarak ödenmesine imkan sağlamaktadır. Fakat genel olarak başvuru sırasında ödenmesi gerekmektedir.

Konsolosluğa giderken belirtilen tutar ile gitmelisiniz. Sizden istenen ücreti eksiksiz ödemelisiniz. Vize ücreti ise belgelerin kontrolünden sonra belirlenmektedir. Ödemeniz gereken ücret kişiye ve diğer unsurlara bağlı olarak değişmektedir.

schengen vize ücretleri için schengenvize.net/schengen-vize-ucretleri/bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Ziyaret Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Schengen Ziyaret vizesinin yanıtlanma süresi ortalama 15 gün kadar sürebilir. Fakat bu süre bayram günlerinde yaşanan yoğunluk sebebiyle uzayabilir.

Vize mülakatı yapıldıktan 3 gün sonra yanıt alabileceğiniz gibi, bu süreç 1 aya kadar uzayabilir. Dava, suç ortaklığı gibi hassasiyetlerin olması durumunda ise bu süreç iki aya kadar uzayabilmektedir.

Schengen Ziyaret Vizesi Geçerlilik Süresi

Schengen Ziyaret vizesi 180 günlük süre içerisinde 3 aylık seyahat imkanı tanımaktadır. Fakat bu sürecin ne kadar olacağı Büyükelçiliğe başvuru yaptıktan sonra belirlenmektedir. Büyükelçilik başvurusu sonuçlandığı zaman ne kadar süreliğine seyahat edebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Genellikle başvuru sırasında istediğiniz süre boyunca seyahat etmek imkanı tanınmaktadır.

Schengen Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Bu gideceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterir ancak en az 3000 TL ve günlük 1500 TL olacak şekilde bankada paranızın bulunması gerekir.

Schengen Vizesi Nedir Kimler Alabilir?

Schengen ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen tüm bordo pasaport hamilleri ve 90 günden uzun seyahat gerçekleştirecek bütün vatandaşlar Schengen vizesi almalıdır.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

iDATA’ya ya da gidilecek ülkenin konsolosluğuna yapılan vize başvuruları ile Schengen vizesi alınabilir.

Schengen Ziyaret Vizesi Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben Almanya’da yasiyorum. Esim olacak kisiyi Almanya’ya aile ziyareti seklinde getirmek istiyorum. Belgeler tamam ve sadece Türkiye’den vize islemleri kaldi. Bayan Mersin’de yasiyor ve ayni zamanda bir is yerinde calisiyor. Sizden vize almaniz konusunda yardim istiyorum. Bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Almanya’da yaşayan bir kişi olarak eşinizin aile ziyareti için vize başvurusu yapmak istiyorsanız, Almanya’nın Türkiye’deki Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından belirlenen süreçleri takip etmeniz gerekmektedir. Aşağıda genel bir rehber bulunmaktadır, ancak her vize başvurusu özel durumlara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle, başvuruyu yapmadan önce ilgili resmi kaynakları kontrol etmek önemlidir.

   Gerekli Belgelerin Hazırlanması:
   Almanya’nın Türkiye’deki Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından istenen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Genellikle başvuru formu, pasaport, biyometrik fotoğraf, davet mektubu, konaklama düzenlemeleri, sağlık sigortası ve mali durumu gösteren belgeler bu kapsamda olabilir.

   Randevu Alınması:
   Vize başvurusu için genellikle randevu almanız gerekmektedir. Almanya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinin resmi web sitesinden online randevu alabilirsiniz.

   Başvurunun Yapılması:
   Randevu gününde gerekli belgeleri ve başvuru formunu eksiksiz olarak teslim etmelisiniz.

   Vize Ücreti Ödenmesi:
   Vize başvurusu için belirlenen ücreti ödemeniz gerekebilir. Bu ücret, başvurulan vize türüne ve süresine bağlı olarak değişebilir.

   Başvuru Takibinin Yapılması:
   Başvurunuzun durumunu takip etmek için genellikle online bir sistem bulunmaktadır. Başvurunuz değerlendirildikten sonra sonuç bu sistem üzerinden açıklanabilir.

   Almanya’nın Türkiye’deki Konsolosluğu veya Büyükelçiliği, başvuru süreci ve gerekli belgeler konusunda en güncel bilgileri sağlayabilir. Bu nedenle, başvuru sürecinizle ilgili resmi kaynaklarla iletişime geçmek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×