Vize İçin Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır? - Schengenvize.net
Schengen Vizesi

Vize İçin Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Vize Uçuş Rezervasyonu 2021

Vize başvurusu sırasında uçuş rezervasyon belgeleri takdim edilmelidir. Uçuş rezervasyonu gidiş ve dönüş bileti şeklinde ibraz edilmelidir.

Vize Başvurusu Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Konsolosluk ve büyükelçilik tarafından birden fazla belge talep edilmektedir. Çok fazla belge talep edilmesi başvuru sahiplerinin kafasını karıştırmaktadır. Özellikle başvuru sahipleri tam olarak neyi sunması gerektiği hakkında tam bilgi sahibi olmamaktadır.

Seyahat edeceğiniz ülkenin Konsolosluğu tarafından istenen evraklardan biri de gidiş-dönüş uçuş rezervasyon belgesidir.

Ülkenin konsolosluk ve büyükelçiliğine bağlı olarak uçuş rezervasyon belgeleri farklı isimlerle ifade edilebilir:

Vize İçin Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?
Vize İçin Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?
 • Onaylı Uçuş Seyahat Planı
 • Gidiş-Dönüş Rezervasyon Belgesi
 • Uçuş Rezervasyonu
 • Onaylı Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri

Vize Uçuş Rezervasyonu Nedir?

Uçuş rezervasyonu uçuş ile ilgili ayrıntılı bilgiler içermektedir. Rezervasyon belgesi ile uçuş tarihi, kodu ve kalkış tarihi gibi detaylı bilgiye ulaşılmaktadır. Ayrıca havalimanı IATA kodları ve rezervasyon numarası gibi bilgileri de kapsamaktadır.

Uçak Bileti Nedir?

Uçak bileti hava yolu veya seyahat firması tarafından alınabilir. Uçuş için koltuk rezervasyonu için uçak bileti alınmaktadır. Ayrıca uçuş yapacağınız koltuk için gerekli ödemeyi yaptığınızın kanıtıdır.

Uçak bileti aşağıdaki bilgileri içermektedir:

 • Yolcunun adı,
 • Uçuş yapılan ülkenin ismi,
 • Uçuş rezervasyon numarası,
 • Rezervasyon kimliği,
 • Havalimanı IATA kodları,
 • Uçak biletinin fiyatı,
 • Bağlantılı uçuşlar (varsa)

Vize Başvuru Öncesinde Uçak Bileti Rezerv Etmeli miyim?

Vize başvuru öncesinde uçak bileti almanız ihtiyaç duyulmaz. Uçak bileti almak yerine bilet ücretini tam ödemeden uçuş programı alabilirsiniz. Uçuş programını vize başvurusu için sunabilirsiniz. Vize almanız durumunda uçak biletini satın alabilirsiniz.

Tek Yön Bilet Nedir?

Tek yön bilet ile sadece varış noktasına ulaşabilirsiniz. Yani, Hindistan`dan Almanya`ya seyahat edecekseniz, sadece Almanya`ya gitmek için alınan bilet türüdür.

Dönüş Bileti Nedir?

Dönüş bileti, diğer ismiyle gidiş-dönüş bileti hedef ülkeye gidiş ve geri dönüşünüze imkan tanımaktadır. Yani, Almanya`dan Fransa`ya gitmenize ve geri dönüş yapmanız olanak sağlamaktadır.

Uçuş Rezervasyonu Nedir?

Uçuş rezervasyonu herhangi bir ülkeye seyahatiniz hakkında detaylı bilgiler içeren belgedir. Uçuş rezervasyon belgesinde yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Uçuş ismi
 • Yolcunun ismi
 • Rezervasyon numarası
 • Gidiş – Dönüş tarihi
 • Havalimanı IATA kodları

Konsolosluk ve büyükelçilik tarafından genellikle tek yön uçuş rezervasyonu kabul edilmemektedir. Gidiş – dönüş uçak rezervasyonu talep edilmektedir.

Sahte Bilet Nedir?

Sahte bilet sadece kalkış ülkesinden gidiş dönüş ile ilgili bilgiler içermektedir. Bu bileti almak için herhangi ücret ödemeniz gerek yoktur. Bilet yolculuk ile ilgili ayrıntılı bilgi içermektedir, fakat uçuş yapmanıza olanak sağlamamaktadır.

Sahte Bilet Kullanabilir miyim?

Sahte bilet oluşturmak ve kullanmak önerilmemektedir. Vize başvuru işleminde sahte bilet kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Sahte bilet kullanmak yerine tam ücreti ödemek uçak rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Bu yöntem ile hiçbir risk olmadan başvuru yapabilirsiniz.

Büyükelçilikler Neden Uçuş Rezervasyonu İster?

Dünyada birçok konsolosluk ve büyükelçilik uçak bileti almanızı zorunlu kılmaz. Bunun sebebi vize reddi durumunda paranızı kaybedeceğinizi bilmeleridir. Hatta vize başvuru işlemi için gerekli belgeler listesinde uçuş bileti satın almak zorunda olmadığınız belirtilmektedir. Başvuru işlemi için uçuş rezervasyonu yapmanız yeterlidir.

Vize aldıktan sonra rezervasyon yaptığınız biletleri satın alabilirsiniz. Ayrıca bazı istisnai durumlarda gidiş-dönüş biletini başvuru öncesinde almanız talep edilebilir.

Gidiş – Dönüş Uçuş Rezervasyonu Neden İstenir?

Seyahat edeceğiniz hedef ülkede fazla kalmayacağınızı kanıtlamak adına gidiş – dönüş uçuş rezervasyonu istenmektedir. Rezervasyonun talep edilmesinin başlıca sebebi belirtilen sürede ülkeni terk edeceğinizi kanıtlamaktadır. Yani, bir nevi ülkeden net çıkış tarihinizi belirlemek için kanıt belgesi olarak nitelendirilebilir.

Gidiş – dönüş uçuş rezervasyonu yaptırmanız vize almanıza garanti vermez. Bu belgenin yanı sıra sunmanız gereken birçok evrak bulunmaktadır. Diğer evraklarda eksik olması vize başvurusunu olumsuz etkileyecektir.

Uçuş Rezervasyonunun Vize Süresi ile Uyumu

Uçuş rezervasyonu aldığınız vize süresi ile uyumlu olmalıdır. Başvuru yaptığınız zaman alacağınız vize tipine uygun olarak seyahat süresi belirlenmektedir. Bu süreye uygun olarak uçuş rezervasyonu yapılmalıdır.

Seyahat planına uygun olmayan uçuş rezervasyonu Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Hangi Büyükelçiliğe Başvuru Yapmalıyım?

İkiden fazla ülkeye ziyaret etmek istiyorsanız hangi ülkenin Konsolosluğu`na başvuru yapmalı olduğunuzu belirlemelisiniz. Doğru elçiliğe başvuru yapmanız oldukça önemlidir. Örnek, Almanya`da 7 gün, Fransa`da 3 gün kalmayı planlıyorsanız 10 günlük kısa süreli Schengen vizesi almalısınız. Burada Fransa yerine Almanya Schengen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Başvuru yapacağınız zaman ilk hangi ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız, o ülkenin Büyükelçiliğine başvurmalısınız.

Vize Başvurusu İçin Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu için onaylı uçuş rezervasyonunu aşağıdaki yöntemler ile alabilirsiniz.

 • İade edilebilir uçak bileti alabilirsiniz,
 • Ucuz uçak bileti rezerv etmek.

Birçok uçuş rezervasyonu 72 saatlik olmaktadır. Fakat vize başvuru işlemi 15 güne kadar sürebilir. Bu nedenle rezerv edilen uçuş rezervasyonunun daha uzun süreli olmasına dikkat edilmelidir.

Her zaman için gidiş – dönüş rezervasyonu yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

İnternet Sitelerinden Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Seyahat için rezervasyon yapan siteler ile tam ücret ödemeden rezervasyon işlemi yapabilirsiniz.

Tam ödeme yapmadan uçuş rezerv etmek için izlemeni gereken adımlar şu şekildedir:

 • Uçak bileti satan internet sitesine gitmelisiniz.
 • Size uygun seyahat paketi seçilmelidir.
 • Seyahat ve uçuş detayları iletilmelidir.
 • Ücretin belirli kısmı ödenmelidir.
 • Uçuşunuz ile ilgili bilgi içeren e-posta beklenmelidir.

Vize Başvurusu İçin İade Edilebilir Uçak Bileti

Eğer seyahat etmek istediğiniz ülkenin Konsolosluğu tarafından uçak bileti almanız talep ediliyorsa, iade edilebilir uçak bileti alabilirsiniz. İade edilebilir uçak bileti alarak vize reddi durumunda paranızı geri alabilirsiniz.

Birçok havayolu şirketi tarafından iade edilebilir uçak bileti sunulmaktadır. Fakat bu tür biletlerin fiyatı normal biletlere göre daha pahalıdır.

İade edilebilir uçak biletinin iade işlemi için ekstra ücretler talep edilebilir. Ancak yine de ödediğiniz ücret bir uçak biletinden çok daha düşük olacaktır. Bu nedenle vize başvuru işleminde gerektiği taktirde iade edilebilir uçak bileti tercih edilebilir.

Yerli Seyahat Şirketleri ile Uçak Bileti Rezervasyonu

Yerli seyahat şirketleri hizmet ücreti olarak ekstra bedel talep etse de, yedi gün veya daha uzun süreli uçak bileti rezervasyon işlemi sağlamaktadır. Yerli şirketler genel olarak sabit bilet ücretinin %10`unu almaktadır.

Uçak Bileti Bekletme Seçeneği Nedir?

Birçok havayolu şirketi uçuş rezervasyonu sunmamaktadır. Bu tür havayolu şirketlerini bulmak için uzun araştırma yapmanız gerekmektedir.

Eğer biletinizin bekletilmesini istiyorsanız 10 – 30 Dolar gibi bir ücret ödeyerek uzatma alabilirsiniz. Biletin ne kadar tutulacağı ise havayoluna bağlıdır. Çoğu zaman 3 güne kadar tutmak imkanı tanınmaktadır.

Ücretsiz Bekletme Özelliği ile Uçak Bileti Rezervasyonu

Bazı havayolu şirketleri uçak bileti rezervasyonunu 48 saate kadar saklamaktadır. Biletinizin ne kadar bekletme süresi olduğunu öğrenmek için havayolları ile iletişime geçmelisiniz.

Ücretsiz bekletme özelliği sunan bazı havayolları ise üç güne kadar bekletme imkanı tanımaktadır.

Vize Başvurusunda Tek Yönlü Uçuş Rezervasyonu Kabul Ediliyor mu?

Seyahat biletinizin gidiş – dönüş şeklinde olması gerektiğini unutmamalısınız. Büyükelçilik tarafından uçuş rezervasyonu talep edilmesinin başlıca sebebi vize süresini aşmayacağınızın kanıtlanmasıdır. Bu sebeple tek yönlü uçuş rezervasyonları kabul edilmemektedir.

Ayrıca uçuş rezervasyon tarihi ile seyahat tarihinizin uyuşması gerekmektedir. Aksi taktirde vize başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır.

Sahte Uçak Bileti Rezervasyon Belgesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahte uçak bileti rezervasyonları Photoshop tarzı profesyonel fotoğraf düzenleme uygulamaları ile hazırlanmaktadır. Fakat sahte uçuş rezervasyonlarında herhangi kod bulunmamaktadır.

Sahte bilet rezervasyonu yapan birçok internet sitesi bulunmaktadır. Çok az maliyetler karşılığında yapılan bu işlemi kullanmanız önerilmemektedir. Bunun yerine seyahat amacına uygun uçak biletini almanız tavsiye edilmektedir.

Rezervasyon belgesinin sahte olması vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir. Bu durum sadece vize reddi ile değil, aynı zamanda gelecek zamanlarda o ülkeye girişinizin zorlaşması ile sonuçlanacaktır.

Hangi Ülkeler Gidiş – Dönüş Uçak Bileti İstiyor?

Turizm veya iş amaçlı seyahatlerde kısa süreli vize almak için gidiş – dönüş uçak bileti rezervasyon belgesi sunmalısınız. Ayrıca Schengen üyesi olan ülkelerde gidiş – dönüş uçak bileti almalısınız.

Fake Uçak Bileti Rezervasyonu

Rezervasyon, herhangi bir yere ulaşım ya da bir yerde konaklama için yapılan yer ayırtma işlemidir. Otobüs bileti, uçak bileti ya da herhangi bir restoranda rezervasyon yaptırılabilir. Fakat uçak bileti alırken bazı durumlarda satın almak yerine rezervasyon yapmak gerekebilir. Bu duruma fake uçak bileti rezervasyonu denir.

Fake uçak bileti yapma işlemi aslında oldukça basittir. Havayolu şirketinin sitesine girerek online olarak rezervasyon yapılabilir. Online rezervasyon yapılırken sistem tarafından kullanıcının bilgileri saklanır ve sonrasında bilet satın almak istendiğinde aynı yer alınabilir.

Göstermelik uçak bileti olarak da adlandırılan rezervasyon işlemine başlamadan önce tek gidiş mi yoksa gidiş dönüş mü uçuş yapılacağı planlanmalıdır.

THY rezervasyon nasıl yapılır? Rezervasyon yapılırken hangi ülkenin hangi şehrine uçulacağı, hangi tarihte ve saatte uçulacağı hepsi önceden planlanmış olmalıdır. Havayolu şirketinin internet sitesi üzerinden yapılacak bu işlemde bilgiler doğru olarak girilmeli ve sonrasında uçuş türü seçilmelidir. Ekonomik sınıf, Super Eko, avantaj ya da Bussines Class sınıflarından birisi seçilerek işleme devam edilir.

Pegasus ücretsiz rezervasyon yapma işlemi sırasında uçuş türü seçimi yapıldıktan sonra ek hizmet talebi varsa onlar da eklenmelidir. Örneğin biletim yanmasın seçeneği de işaretlenirse istendiği durumda açık bilet haline getirilebilir. Biletim yanmasın seçeneği, yurtdışına uçulacaksa büyü avantajlar sağlayabilir.

Ek hizmet seçenekleri girildikten sonra yolcuya ait kişisel bilgilerin girilmesi istenir. Burada verilen bilgilerin doğru olduğundan emin olunmalıdır. Sonrasında rezervasyon yap seçeneğinin tıklanması gerekir. satın al seçeneği tıklandığı zaman bilet satışı gerçekleşeceği için rezervasyon olarak gerçekleşmez.

THY rezervasyon süresi ile ilgili olarak, yapılan uçak rezervasyonu en fazla 2 gün olacak şekilde ücretsizdir. Bu sebeple vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize sonuçlanana kadar olan süreyi hesaplayarak rezervasyon yapmalıdır. 2 günden fazla sürecek vize işlemleri için başvurunun sürecine göre rezervasyon yapılmalıdır.

Vize başvurusu sırasında uçak bileti rezervasyonu hâlâ geçerli ise konsolosluklar tarafından bir problem çıkartılmaz. Planlanan gidiş ve dönüş tarihi ile ilgili olarak vize başvurusundaki tarihle uçak biletindeki gidiş dönüş tarihleri arasında tutarsızlık olmamalıdır.

Uçak rezervasyon sorgulama ekranı üzerinden rezervasyonun hâlâ geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Uçak bileti rezervasyon süresi dolduğu halde vize başvurusu halen sonuçlanmadı ise bu durumda vize başvurusu reddedilebilir. Özellikle Schengen vizesi alınıyorsa yetkililer tarafından oldukça sıkı bir şekilde uçak bileti rezervasyonu kontrol edilir.

Yurtdışı Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

İnternetten ya da doğrudan uçak firması ile görüşerek ileri tarihte yapacağınız seyahat için uçak bilet rezervasyonu yapabilirsiniz.

Vize İçin Uçak Bileti Almak Gerekir Mi?

Vize başvurunuzun kabul edilmesi için vize tarihleriniz ile eşleşen gidiş-dönüş uçak biletlerinizin olması çok önemlidir.

Uçak Rezervasyonu Kaç Gün Geçerli?

Uçak rezervasyonunuz aldığınız bilet türüne bağlı olarak yalnızca o güne ya da o uçuşa yönelik olabilir.

Vize İçin Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba ,
  schengem vizem 01.02.2024 tarihinde bitmektedir. Fillandinyaya gitmek istiyorum. En fazla 7 gün kalacağım.
  En son Fillandiyadan ne zaman dönmeliyim. Buna göre uçak bileti alacağım.
  aydın Turan

  1. Vize süresi ve ülkeden dönüş tarihi konusunda tam bir kesinlik sağlamak için en güvenilir bilgileri almak için ilgili ülkenin konsolosluğu veya büyükelçiliği ile iletişime geçmenizi öneririm. Ancak, genel olarak birkaç noktaya dikkat etmek önemlidir:

   Vize Bitiş Tarihi:
   Vize bitiş tarihiniz 01.02.2024 olarak belirtildiği için, bu tarihten önce ülkeden ayrılmanız gerekmektedir.

   Planladığınız Dönüş Tarihi:
   Finlandiya’ya 7 gün için gitmeyi düşünüyorsanız, vize süresi dahilinde kalmanız önemlidir. Bu süre içinde ülkeden ayrılmanız gerekmektedir.

   Pozitif Puffer Süre:
   Planlarınızda beklenmedik durumları göz önünde bulundurmak için, vizenin bitiş tarihinden birkaç gün önce ülkeden ayrılmanız, olası aksaklıklara karşı bir pozitif puffer süre sağlayacaktır.

   Uçak Biletleri:
   Uçak biletinizi alırken, vize bitiş tarihinizi dikkate almalısınız. Bu tarih sonrasında olan bir dönüş bileti seçmek vize kurallarına uymamanıza neden olabilir.

   Ancak, yine de en güvenilir bilgileri almak ve kesin tarihleri belirlemek için ilgili konsolosluğa veya büyükelçiliğe başvurmanız önemlidir. Ayrıca, havayolu şirketinizle iletişime geçerek vize süresi ve dönüş tarihi konusunda bilgi alabilir ve gerekirse esnek bilet seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×