İsviçre Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsviçre Çalışma İzni Vize İşlemleri

İsviçre’de çalışabilmek için oturum ve çalışma iznine ihtiyacınız var. Eğer İsviçre’de 3 aydan yani 90 günden fazla kalınacak ise birtakım izinlere ihtiyaç duyulmaktadır. İzinler ise kanton göçmenlik Merkezi tarafından verilmektedir. İki tip izin çeşidi vardır; bunlardan birisi kısa süreli izinler olmaktadır. Bu izinler 1 senelik oluyor. Diğer tip ise uzun süreli ya da süresiz izinler olmaktadır. Bu izinler kapsamında bireyler istedikleri kadar İsviçre’de yaşama ve çalışma hakkına sahip oluyor.

İsviçre’de çalışma izni için öncelikle oturum izni alınmalı. Buna ek olarak çalışma izni ile oturum izni için gerekli olan belgeler aynı olmaktadır. Ancak çalışma izni için kişilerin işverenlerin başvuru yapması gereklidir. Oturma izni için ise kişiler şahsen başvuru yapabilirler.

Yapılan başvurular sonucunda gerekli dosyalar birtakım incelemelerden geçer. Bu incelemeler sonucunda eğer hazırlanan dosyalar arasında eksik yada hatalı bilgi bulunmuyorsa, verilen bilgiler vize izni için yeterli ise izinler olumlu olarak gösterilir ve bir sonraki aşamaya geçilir.

Ancak başvurular arasında eksikler bulunuyor ise bu durum karşısında kişilerin izin talepleri olumsuz yanıt alabilir ya da reddedilebilir. Yapılan başvurular esnasında kişilerin öncelikle online işlemleri gerçekleştirmesi ardından ise randevu oluşturarak şahsen yapılan başvurular aşamasına geçilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra bu işlemler için birtakım harç ücretleri istenmektedir. İstenen harç ücretleri, izin sonuçları olumsuz olarak sonuçlanırsa bile geri ödenmemektedir.

İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar

İsviçre’de bir şirkette çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen vatandaşların başvurması gereken İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar ve kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

İsviçre’de çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen kişilerin çalışma izni alması gerekiyor. Bazı ülkelerde direkt olarak çalışma izni şeklinde vize verilirken, İsviçre yasaları gereğince ülkede çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının öncelikle oturma izni alması gerekiyor. İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar ise kişinin yapacağı oturum izni başvurusuna göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru yapacak kişi, B tipi oturum izni için başvuru yapıyorsa, İsviçre’de en fazla 1 yıl çalışma hakkı kazanmaktadır. 1 yılın ardından kişinin kendi ülkesine geri dönmesi ve çalışmaya devam etmek istiyorsa, yeniden vize alması gereklidir. 

Ancak 1 yıl olan bu süre, kişi 1 yılın sonunda bir şirkette çalışmaya devam ediyorsa 24 aya kadar da uzatılabilmektedir. B tipi oturum izni alan kişilerin, iş kontenjanları ve İsviçre’de vize başvurusu yapılan dönemdeki işçi açığı olan meslek kollarına bağlı olarak çalışabileceği işler sınırlandırılmıştır. Kişinin İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar arasına mesleki deneyim ve diploma gibi eğitim düzeyini belirten evrakları da eklemesi gerekiyor.

İsviçre’de çalışmak için alınabilecek bir diğer vize ise C tipi oturum iznidir. C tipi oturum izni alan kişi, İsviçre’de süresiz oturma iznine sahip oluyor. C tipi oturum izni için başvuru yapacak kişilerin, en az 10 yıl İsviçre’de yaşamış olması gerekiyor. 10 yıldan daha uzun süre İsviçre’de yaşamış ve bu süre içerisinde çalışmış olan kişiler C tipi oturum izni için başvuru yapabiliyor.

 İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar arasına kişinin 10 yıldan daha uzun süredir İsviçre’de çalıştığını kanıtlayıcı evrakları da eklemesi gerekiyor. C tipi oturum izni alan kişiler, istediği işte çalışma ya da direkt olarak kendi şirketini açma hakkı da kazanıyor.

İsviçre Turistik, Ticari ve Aile Birleşimi vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/isvicre-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×