fransa-aile-birlesimi-vize-evraklari-ucreti

Fransa Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Fransa Aile Birleşimi-Ulusal Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa’da yaşayan aile üyesi ya da bir akrabasının yanında yaşamak istediğinde Fransa aile birleşimi vizesi almakla yükümlüdür. Uzun süreli vize olması nedeniyle başvuru aşamasında şartlar ve koşullar farklılık göstermektedir. Fransa’da yaşayan kişinin çalışma izni ve oturum iznine sahip olması öncelikli şartlar arasında yer almaktadır. Bu izinlere sahip olmanın yanı sıra en az 1 senedir Fransa’da yaşam sürüyor olması da önemlidir. Konaklama ve maddi geliri, bir aileyi uygun şartlarda geçindirecek kadar olmalıdır. Asgari ücret olan 1445 Euro’dan az maaş almaması gerekmektedir. Yaşamını sürdürdüğü ve konaklama yaptığı yerin diğer aile üyeleri için de yaşanabilir olması gerekmektedir.

Fransa Aile Birleşimi Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Uzun süreli Schengen vizesi olması nedeniyle Fransa aile birleşimi vizesi başvuruları, şahıslar tarafından Fransa Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Başvurular esnasında hazırlanan evraklar dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlandıktan sonra konsolosluğa ibraz edilmelidir. Evrakların hazırlanma işleminden sonra Fransa Konsolosluğu’ndan alınacak randevularda, Türkiye’de yaşayan ve başvuruyu gerçekleştiren şahısların parmak izi alınmaktadır. Parmak izi ve biometrik işlemlerin konsoloslukta alınması nedeniyle başvurular kişiler tarafından yapılmalıdır. Fransa vize randevularının durumu, günü ve saati konusunda başvuru sahiplerinin isteğine uygun davranılmaktadır. Belirlenen randevu bilgileri öncelikle kişinin onayına sunulacak ve onaylar ise Fransa Konsolosluğu ile randevusunu belirlemiş olacaktır.

Fransa Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa aile birleşimi vizesi, D tipi uzun süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Schengen kapsamında olan Fransa için uzun süreli vize şartları diğer Schengen vize şartlarıyla aynıdır. D tipi vize başvurularında incelenme süresi de farklılık göstermektedir. Öncelikle Fransa’da yaşamak için gerekli olan koşulları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Fransa Göç ve Entegrasyon ofisi tarafından belirlenen şartlara, başvuru sahipleri tamamen uymalıdır. Aile birleşimi vizesi başvurusundan önce Fransa’dan onaylanmış ola uzun süreli Fransa vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Şartlara uyumun devamında Fransa Konsolosluğu’ndan talep edilen belgeler hazırlanmalıdır ve Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Randevu esnasında alınacak olan parmak izi işleminin ardından şahıslar için evrak inceleme süresi başlatılmaktadır.

Fransa Aile Birleşimi Vizesi Evrakları

 • Pasaport

  Başvuru sahipleri 10 yıl içinde çıkarılmış olan ve seyahatten önce en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaportları kullanmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf (Güncel)
 • Schengen Vize Başvuru Formu

  Fransa aile birleşimi vizesinde vize başvuru formu önemli bir rol oynamaktadır. Vize başvuru formu, Fransa vizesi evrakları ile birebir aynı bilgileri içermeli ve bir çelişki yaratılmamalıdır.

 • Uluslararası Geçerliliği Olan Evlilik Cüzdanı ve Fotokopisi
 • Çocuk Var İse; Doğum Kayıt Belgeleri
 • Ulaşım Rezervasyonları

  Fransa seyahatini başlatacak olan uçuşların rezervasyon belgeleri de evrak dosyasında ibraz edilmelidir.

 • Sağlık Raporu (Fransızca ya da İngilizce)
 • Dil Yeterlilik Belgesi

  Türkiye’de yaşayan başvuru sahipleri, Fransa’da yaşamaya başlamadan önce ülkenin resmi diline hakim olmalıdır. Fransa Konsolosluğu tarafından yapılan dil sınavlarına girmeli ve geçerli notu almalıdır. Geçerli not alınamadığında başvurular kabul edilmeyecektir. Sınava giriş hakkı 1 tane ile sınırlı değildir. Geçerli notu alamadığınız takdirde tekrar Fransa dil yeterlilik sınavlarına girebilirsiniz.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Resmi kurumlardan alınan her belgede yetkili kişilerin ve kurumların imzası bulunmalıdır. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, aile bilgileri ile iletişim bilgilerini de içermelidir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası


  Fransa’da Yaşayan Eş Tarafından Hazırlanacak Ek Belgeler
 • Kira Kontratı

  Türkiye’den gelen ailesi ile beraber yaşayacakları ev için imzalı kira kontratı belgesi Fransa’da yaşayan eş tarafından hazırlanmalıdır.

 • Finansal Belgeler

  Fransa aile birleşimi vizesinin onaylanması için Fransa’da yaşamını sürdüren eşin finansal durumu kanıtlayan belgeleri sunması gerekmektedir. Ailesinin geçimini sağlayacağına bakılmaktadır.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye