Ticari Schengen Vizesi Almak İçin Gerekenler - Schengen Vize
Schengen Vizesi

Ticari Schengen Vizesi

Ticari Schengen Vizesi Başvuru

Ticari vize Schengen ülkesine seyahat etmek isteyen iş adamları için uygundur. İş kadınları ve farklı alanda iş seyahati planlayanlar Ticari vize almak zorundadır.

Turistik Schengen Vizesi

Ticari vize sadece iş kategorisinde yer alan kişilerin seyahatlerini kolaylaştırmak adına tasarlanmıştır. Bu vize ile sadece iş konusunda seyahat yapabilirsiniz.

Schengen Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari Schengen vize başvuru süreci her bir Schengen ülkesi için aynıdır. Fakat bazı ülkelerde farklı belgeler talep edilebilmektedir. Bu nedenle başvuru belgeleri konusunda ilgili ülkenin Konsolosluğu`ndan bilgi almanız doğru olacaktır.

Ticari Schengen vize başvuru işlemi için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.
 • Hangi ülkenin Konsolosluğu`na başvuru yapmalı olduğunuzu belirlemelisiniz.
 • Başvuru için gerekli belgelerin hazırlanmasına başlamalısınız.
 • Ticari Schengen Vize Başvuru Formu doldurulmalıdır.
 • Başvuru yaptığınız ülkenin Konsolosluğu`nun internet sitesinden randevu almalısınız.
 • Randevu günü Konsolosluğa gitmelisiniz.
 • Son olarak Schengen vize ücreti ödenmelidir.

Schengen Ticari Vize Almak İçin Başvuru Yapmak Gerekli mi?

AB ülkesinin vatandaşı olmayan ve Schengen ülkesine iş seyahati etmek isteyen kişiler Ticari vize almak zorundadır. İş fuarına katılmak ve diğer görüşmeler için Ticari vize gerekmektedir.

Ticari Schengen Vizesi
Ticari Schengen Vizesi

Ticari vize almak için mutlaka başvuruda bulunmalısınız. Başvuru, seyahat edilecek ülkenin Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine yapılabilir.

Ticari Schengen Vizesi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Sadece bir Schengen ülkesinde iş yapmayı düşünüyorsanız, o ülkenin Büyükelçiliği`ne başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

İş konusunda birden fazla ülkeye ziyaret etmek istiyorsanız, seyahat edilecek her bir ülkenin Büyükelçiliği`ne başvurmak zorunda değilsiniz. Hangi ülkede daha fazla zaman geçirmeyi düşünüyorsanız, o ülkenin büyükelçiliğine başvurmanız yeterli olacaktır.

İki ve daha fazla ülkeyi aynı zamanda ziyaret etmeyi planlıyorsanız, ilk ziyaret edeceğiniz ülkenin elçiliğine başvurmalısınız.

Schengen Ticari Vize İçin Gerekli Belgeler

Ticari vize başvurusunda talep edilen belgeler ile diğer vize türlerinde istenen belgeler farklılık göstermektedir. Ticari vize alacağınız zaman sunmanız gereken ekstra belgeler bulunmaktadır.

Ticari Schengen vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Pasaport – 10 Yıl geçerlilik süresi olmalıdır. İçerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Aynı zamanda seyahat tarihinden sonra 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Ticari Vize Başvuru Formu – Başvuru formu online bir şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca iki adet kopyasını yüklemeli ve çıktısını alarak imzalamalısınız.
 • Fotoğraf – Fotoğraf 6 ay önce çekilmiş olmalıdır. Ebatları 35×40 mm olmalıdır. Yüz net bir şekilde görünmelidir.
 • Sağlık Sigortası – Acil tıbbi ve hastane masraflarının karşılanması için sigorta almanız gerekmektedir. Sigorta en az 30.000 Euro teminata sahip olmalıdır.>> https://www.schengenvize.net/schengen-vizesi-seyahat-sigortasi/
 • Vize Ücreti Makbuzu – Vize ücreti yetişkin kişiler için 80 Euro`dur. Yaşı az olanlar ise 30 Euro ödemek zorundadır. Bu ücretler seyahat edilecek ülkeye göre değişebilir.>> schengenvize.net/schengen-vize-ucretleri/
 • Uçak ve Otel Rezervasyonu – Rezervasyon belgesi ve nerede kalacağınız hakkında detaylı bilgi sunmalısınız.
 • Davetiye – Sizi davet eden şirket tarafından yazılmalıdır. Davetiye şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve imzalanmalıdır. İçeriğinde ziyaret tarihi, amacı ve masrafların kim tarafından karşılanacağı gibi bilgilere yer vermelidir.schengenvize.net/vize-davetiye-mektubu/
 • iki adet fotoğraf güncel
 • Kimlik fotokopisi ve tam tekmil vukatlı nufus kayıt örneği
 • Emekliler : Güncel emeklilik belgesi, 6 aylık maaş hesabı ekstresi
 • İş veren : Güncel oda kayıt , faaliyet , vergi vehasıi sicik gazete örneği, imza sirküleri örneği, sgk hizmet dökümü, bakiyeli banka ekstreleri, araç ruhsatı ve tapu fotokopileri>> schengenvize.net/calisma-belgesi-izin-yazisi/
 • Çalışanlar: Çalıştığı kurumdan izin yazısı, 3 aylık maaş bodroları, güncel hizmet dökümü, 6 aylık banka dökümleri, çalıştığı kurumun muhasebesinden oda belgesi- şirketin faal olduğuna dair belge, güncel vergi levhası, şirketin ticaret odası sicil gazetesi, şirket adına düzenlenmiş imza sirküleri
 • Ek gelir evrakları: Gayrimenkul tapu fotokopileri, araç ruhsatları
 • Son aşamada ülkeye geri döneceğinizi garanti eden bir mektup hazırlamanız gerekmektedir.

Tüm belgeleri hazırladıktan sonra her birinin bir adet kopyası olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca belgeleri A4 formatında sunmanız gerekmektedir. Belgelerde zımba kullanmamalısınız.

Konsolosluk görüşmesinden sonra ek belgeler talep edilebileceğiniz unutmamalısınız. Talep edilen ek belgeleri ise en kısa sürede ibraz etmeniz gerekmektedir.

Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Ticari vize başvuru formunu online bir şekilde doldurabilirsiniz. Form belgesini öncelikle bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Ardından gerekli tüm alanları eksik olmadan doldurmalısınız.

Schengen vize başvuru formunda eksiksiz bilgi vermeye dikkat etmelisiniz. Tüm bilgiler verildikten sonra iki adet kopyasını almalısınız. Kopyasını aldıktan sonra vize başvuru formunu imzalamalısınız. İmza sadece başvuru sahibi tarafından atılabilir.

Başvuru formunda isim, soy isim, pasaport, ülke ve uyruk tarzında temel bilgiler verilmelidir. Aynı zamanda verilen sorulara cevap verilmelidir.

Schengen Randevusu Nasıl Alınır?

Randevu almak için ikamet ettiğiniz ülkenin Konsolosluğu`na başvuru yapmalısınız. Aynı zamanda seyahat etmek istediğiniz ülkenin Büyükelçiliği`nin internet sitesi aracılığıyla randevu alabilirsiniz.

Randevu, en geç iki hafta önce alınmalıdır. Fakat belgelerin hazırlanması ve diğer süreçleri de göz önüne alırsak randevunu daha erken almanız gerekebilir. Randevu en erken 6 ay öncesinde alınabilir.

Randevu Günü Ne Yapılmalı?

Randevu günü belirtilen saatte vize merkezine gitmelisiniz. Birkaç dakika gecikmeniz bile randevunuzun iptal edilmesine sebep olacaktır. Bu nedenle randevu günü belirtilen saatten daha erken gitmenizde fayda var.

Eğer daha önce Schengen başvurusu yapmadıysanız, Konsoloslukta parmak izi vermelisiniz. Schengen başvurusu yaptıysanız parmak izi vermenize ihtiyaç yoktur.

Başvuru doğrulama işleminin hemen ardından başvuru formu bilgileri sisteme aktarılacaktır. Ayrıca form bilgilerinin bir adet kopyası size iletilecektir. Bu işlem genellikle 10 – 15 Dakika arasında gerçekleşmektedir. Formu aldıktan sonra bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Ardımdan formu imzalamalısınız.

NOT: Reşit olmayan bireylerin başvuru işleminde ebeveynleri eşlik etmelidir.

Ticari Schengen Vizesi Geçerlilik Süresi

Ticari Schengen vizesinin geçerlilik süresi aldığınız vize türüne göre değişmektedir. Eğer çok girişli ticari vize sahibiyseniz, ülkeye birden fazla giriş-çıkış hakkınız olmaktadır.

Tek girişli veya çift girişli vize alan kişiler, belgelerin kontrol edilmesini beklemelidir. Kontrol işlemi tamamlandıktan sonra elçilik veya konsolosluğun cevabını beklemeniz gerekmektedir. Vize süresi kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kesin vize süresi başvuru işlemi tamamlandıktan sonra bilinmektedir.

Büyükelçilik sadece Schengen ülkesinde ne kadar kalabileceğinizi belirlemez. Aynı zamanda ülkeye giriş ve çıkış yapabileceğiniz en erken tarihleri de belirlemektedir.

Ticari Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna ya da yetkili vize merkezlerine normal vize belgelerinin yanında şirket yapılacak ticari işleme yönelik evrakların sunulması ile alınabilir.

Ticari Vize Ne Demek?

İş toplantısı, ticari organizasyonlarda yer almak ya da ticari iş birlikleri için düzenlenen seyahatlerde kullanılan vizedir.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Tercih ettiğiniz ülkeye ve süreye bağlı olarak 3000 – 4000’den fazla paranızın bulunması gerekir.

Ticari Schengen Vizesi Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×