Romanya Vize İşlemleri 2023 - Schengenvize.net
Romanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Romanya Vize İşlemleri 2023

Romanya Vize Başvurusu 2023

Romanya Vizesi Hakkında

Romanya, Türk vatandaşlarının çok fazla sayıda bulunduğu ülkelerden bir tanesi olarak gösterilebilir. Bu özelliği sebebiyle hem turistik ve ticari amaçlı ziyaretlerin dışında aile, akraba ziyareti için Romanya’ya giden çok sayıda vatandaşımız yer almaktadır.

Finlandiya Vize İşlemleri 2023

Birçok insan Bükreş vize istiyor mu sorusunun yanıtına hayır cevabını vermektedir. Ancak Romanya’nın başkenti olan Bükreş’e ya da diğer şehirlere gidecek olan kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Romanya vize işlemleri için konsolosluklar ile iletişime geçilmesi ve gerekli belgeler ile başvuruların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemleri birçok insan kendi imkanları ile gerçekleştirir ve aracı firmalardan yardım almaz. Başvurularda Türk vatandaşları için çok fazla zorluk çıkarmayan bir ülke olduğundan birçok vatandaşımız kendisi başvuru yaparak olumlu cevap almaktadır.

Romanya Vize İşlemleri 2021
Romanya Vize İşlemleri

Romanya için vize gerekli mi sorusunun yanıtının evet olduğunu öğrenen kişiler hemen başvuru işlemleri için çalışmaya başlamalıdır. Bu işlemlerin çok basit olduğunu söylemek yanlış olur. Özellikle başvuru için gerekli olan belgelerin toplanması aşamasında çok titiz davranılması gereklidir. Aksi halde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Romanya İçin Schengen Vizesi mi Alınmalı?

Bildiğiniz üzere Avrupa’nın çok sayıdaki ülkesi Schengen vizesi kapsamında yer alır. Avrupa’da bulunan tam 26 devlete girişlerde Schengen vizesi kullanılmaktadır.

Bu sebeple birçok kişi Romanya Schengen ülkesi mi sorusunun yanıtını arar. Romanya Schengen üyesi bir devlet değildir. Romanya’ya giriş işlemleri için Schengen vizesi alınmaz. Romanya Konsolosluğu’na başvurular yapılarak Romanya vizesi alınmalıdır.

Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya için hangi vize gerekli sorusunun yanıtı başvuru aşamasında belirlenmesi gereken ilk etmendir. Başvuru yaparken hangi vize türüne başvuru yapılacağı onay sürecini doğrudan etkiler. Bu sebeple de tüm vize türlerinin incelenmesi ve insanların kendi durumlarına en uygun vizelerin seçilip bu vizeler için çalışmalara başlanması gerekmektedir.

Romanya için vize alacak olan kişiler farklı kategoriler arasından seçim yapabilirler. Vizeler A, B, C ve D olmak üzere farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorilerin altında daha özel bir şekilde tanımlanabilen farklı vize türleri bulunur. Bu vize türleri arasından seçimler yapılır ve hemen başvuru aşamasına geçilebilir.

Romanya vizesi en kolayca nasıl alınır; >> schengenvize.net/romanya-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Romanya Havaalanı Transit Vizesi

Romanya vizesi içerisinde A tipi olarak nitelendirilen tek vize türüdür. Romanya havalimanından çıkış yapılmayacak ancak 24 saatin üzerinde bir süre havalimanında kalınacaksa bu vizenin alınması gerekmektedir.

Birçok ülkede transit vizeler tek kategoride incelenirken Romanya iki kategoride transit vize başvurularını kabul eder. Havalimanından ayrılmak istemezseniz bu vizeye başvurabilirsiniz.

Romanya transit vize istiyor mu sorusu da sürekli olarak sorulan sorular arasında yer alır. Ancak Romanya aktarmalı olacak şekilde farklı bir ülkeye gidecekseniz ve 24 saatten daha fazla Romanya’da kalmayı düşünüyorsanız Romanya vizesi almak zorundasınız. Transit vize kısaca B tipi Romanya vizesi olarak geçmektedir.

Romanya Kısa Süreli Turist Vizesi

Romanya C tipi vize tabiri sıklıkla karşınıza çıkacaktır. Ülkelerin kısa süreli vizeleri C tipi vize olarak isimlendirilir. Romanya da bu kapsamda farklı vize seçenekleri sunan ülkeler arasında yer alır. Turist vizesi, aile ve akraba ziyaret vizesi, ticari vizesi, nakliye vizesi, spor faaliyetleri vizesi ve tıbbi tedavi vizesi olmak üzere kendi içerisinde kategorileri yer almaktadır.

Romanya’ya gidecek olan kişilerin en çok tercih ettikleri vize türü Romanya turist vizesi olarak gösterilebilir. Yalnızca turistik gezi amacıyla Romanya’yı ziyaret edecek olan, otel rezervasyonlarını yaptıran kişiler bu vize için başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilirler. 30 gün Romanya’da kalma hakkınız olacaktır.

Romanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Romanya’da yaşayan Türk nüfusu oldukça fazladır. Bu sebeple de Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi de son derece popülerdir. Bu vize türünde Romanya’da ikamet eden kişiler tarafından davetiyeler hazırlanır ve bu davetiyeler başvuru belgelerinin içerisinde kullanılır. Bu durum vizelerin onaylanma ihtimalini arttıracaktır.

Romanya Ticari Vizesi

İş görüşmeleri, toplantılar ya da müşteri ziyaretleri için Romanya’ya gidilecekse Romanya ticari vize için başvuruların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu başvurularda görüşülecek olan firmanın davetiyesi kullanılabilir. Ayrıca bir fuara katılım gösterilecekse bu fuarın davetiyesi ya da katılım belgesi de dosyalar arasında yer alabilmektedir. Böylece gidiş amacı net bir şekilde gösterilmiş olur.

Romanya Nakliye Vizesi

Romanya nakliye vizesi ya da diğer bir adıyla Romanya şoför vizesi herhangi bir mal taşıma amacıyla karayolu üzerinden Romanya’ya girecek kişiler için alınmaktadır. Tır şoförü olarak çalışıyorsanız malın indirileceği firma tarafından hazırlanan davetiyeleri kullanarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kısa süre içerisinde olumlu cevaplar sizlere bildirilecektir.

Romanya Spor Faaliyetleri Vizesi

Romanya öğrenci vizesi kategorisinde yer alan bu vize türünde herhangi bir spor faaliyetinde başarılı olan ve Romanya’da düzenlenecek olan turnuvalara katılacak kişiler kabul edilmektedir. Eğer Romanya’daki bir turnuvaya katılacaksanız turnuva katılım belgenizi de başvuru evraklarının içerisine ekleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle bağlı olduğunuz kurum bu işlemlerle ilgilenecektir.

Romanya Kültürel, Kısa Süreli Tedavi ve Eğitim Vizesi

Romanya’ya gitme amacınız kültürel etkinlikler, tedavi görmek ya da eğitim almak ise bu vizeye başvurmanız gereklidir. Romanya öğrenci vizesi için gerekli belgeler bulunur ve bu belgeleri ayarlayarak bu vize için başvurularınız gerçekleşir. Dil eğitimi ya da farklı bir dalda eğitim için tercih edilebilmektedir.

Romanya D Tipi Vize

Romanya D tipi vize uzun süreli vizelere verilen isimdir. Bu vizeyi aldığınızda Romanya’da 3 ay kalma hakkını elde edersiniz. Romanya Erasmus vizesi olarak tanımlanabilmektedir. Üniversitelerin Erasmus birimleri ile Romanya’ya gelmeye hak kazanırsanız bu vizeyi alarak bir okul döneminizi Romanya’da geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra çalışma amaçlı Romanya’ya geliyorsanız ilk etapta bu vizeyi almanız ve sonrasında çalışma izni için Romanya’da başvurularınızı yapmanız gerekmektedir.

Romanya E-Vize

Romanya e vize online olarak başvurulan Romanya vizesini temsil etmektedir. Online olarak gerekli başvurular yapılabilir. Gerekli tüm belgeler taratılarak sisteme yüklenecektir. Yalnızca belirtilen randevu tarihlerinde konsolosluklara gitmek ve görüşmeleri gerçekleştirmek gereklidir. Son dönemde birçok kişi tarafından bu vize türü tercih edilmeye başlanmıştır.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vizesi almak istiyorsanız bunun için başvurmanız gereken adresler son derece açık bir şekilde dile getirilir. Ülkemizden Romanya vizesi almak için Ankara Romanya Büyükelçiliği, İzmir Romanya Konsolosluğu ya da İstanbul Romanya Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleşmektedir. Hangi kuruma başvurmanızın gerekliliği bulunduğunuz bölgeye göre belirlenir.

Romanya Konsolosluğu vize başvurusu yapabilmek için ilk olarak online olarak başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda çok sayıda farklı bilgi yer alırken bu bilgilerin tamamı eksiksiz bir şekilde girilmelidir.

Başvuru formu kusursuz bir şekilde doldurulduktan sonra sisteme yüklenir ve ilk adım atılmış olur. Ardından Romanya Konsolosluğu randevu günü belirleyecektir. Bu randevu tarihini sizin seçme şansınız olmaz. Konsolosluk kendi sistemine göre otomatik olarak belirler.

Gideceğiniz randevu tarihlerinde tüm belgelerin teslim edilmesi gerekecektir. Bu sebeple de başvuru formunun doldurulduğu tarihten belirli bir süre sonrasına randevu verilerek insanların belgelerini hazırlaması sağlanır. Ancak sizler Romanya Konsolosluğu randevu alma işleminden önce tüm belgelerinizi hazırlayarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylece herhangi bir sıkışıklık yaşamazsınız.

Oluşturulan randevuya gittiğinizde parmak iziniz alınacaktır. 2014 senesinden sonra bir vize işlemi yaptıysanız ve parmak iziniz alındıysa tekrar parmak izi talebi oluşturulmaz. Ancak konsolosluk isterse parmak izinizi daha önce vermiş olsanız dahi tekrar talep edebilmektedir. Romanya Konsolosluğu vize işlemlerinde tek yetkili olarak hizmet verir.

Randevu sırasında tüm belgelerinizi eksiksiz bir biçimde teslim etmeniz gerekli olacaktır. Belgelerinizi teslim ettikten sonra bu aşamada görevlilerin sizlerle bir görüşmesi gerçekleşecektir. Görüşmelerde neden Romanya’ya gittiğiniz ya da orada tanıdığınız kişilerin olup olmadığı gibi sorular sorulur. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ve genel tavrınıza göre bir değerlendirme yapılacaktır.

Günün sonunda tüm belgeleriniz teslim edilmiş ve randevunu atlatılmış olur. Bu işlemler ile Romanya Konsolosluğu vize başvurusu tamamlanmış sayılacaktır. Bu günden sonra artık sonucu beklemeye başlamanız gerekmektedir. Belirli bir sürenin sonunda tarafınıza vize talebinizin onaylanıp onaylanmadığına dair bilgi verilecektir. Bu sayede vize alma işlemlerinizi tamamlayabilir ve Romanya seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Romanya vize başvurusu yapılırken en önemli aşama gerekli olan belgelerin temin edilmesidir. Belgelerde herhangi bir yanlışlık olması durumunda konsolosluk vize taleplerini onaylamaz. Bu durumda harcanan tüm zaman ve para boşa gitmiş olacaktır. Yalnızca tek bir belge için tüm sürecin tekrardan başlatılması gerekebilir. Bu sebeple de belgelerin ne olduğunu ve nasıl hazırlanması gerektiğini iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekecektir.

 1. Romanya Vize Başvuru Formu: Başvuru formu belgelerin ilk sırasında yer alır ve online olarak temin edildikten sonra online olarak doldurulup teslim edilmektedir. Formun eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve diğer evraklar ile herhangi bir uyuşmazlığın bulunmaması önemlidir.
 2. İngilizce Hazırlanmış Vize Talep Dilekçesi: Romanya seyahatinizde geçireceğiniz süreyi, seyahat planlarınızı ve sebebini belirttiğiniz bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu dilekçenin İngilizce olarak hazırlanma şartı bulunur.
 3. Pasaport: Tüm vize işlemlerinde olduğu gibi Romanya vizesi alırken de pasaportun bulunması gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha olması ve 2 sayfalık boş yerin olması gerekmektedir.
 4. Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik formda çekilen 2 adet fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır.
 5. Banka Hesap Dökümü: Romanya işçi vizesi ve diğer vizeleri alırken kendi adınıza olan banka hesabının son 3 aylık dökümü gerekmektedir. Bu hizmet dökümünün bankadan alınması, kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekir.
 6. Gelir Belgelerinin Tümü: Kişisel gelirinizi gösterecek belgelerin tamamının kullanılması gerekmektedir. Ücretli çalışansanız maaş bordrosu kullanılır. Eğer kira gelirleriniz gibi ekstra gelirler varsa bu durumun da belgelenmesi gerekecektir.
 7. Nüfus Kayıt Örneği: Hem aile bağlarınızı hem de ikamet bilgilerinizi içeren, e-devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneği kullanılmalıdır.
 8. Kimlik Kartı Fotokopisi: Kimlik bilgilerinizin net bir şekilde okunabildiği kimlik kartı fotokopisine ihtiyaç duyulur. Kimlik kartının her iki yüzünün de fotokopisi kullanılmalıdır.
 9. Rezervasyon Bilgilerini Gösteren Belgeler: Uçuş ve konaklamaya ait tüm belgelerin başvuru formunun içerisinde olması gerekmektedir. Otel ya da uçak bileti rezervasyonlarının fotokopileri eklenmelidir.
 10. Sağlık Sigortası: Uluslar arası seyahatlerde geçerli olan bir sağlık poliçesine üye olunması gerekli olacaktır. Bunun için farklı firmalardan teklifler alabilir ve kendiniz için en uygun olanları seçebilirsiniz.
 11. Romanya Vize Ücreti Dekontu: Romanya Konsolosluğu vize ücreti konusunda son derece nettir ve her sene bu bedeli açıklar. Açıklanan bedelin yatırıldığına ait dekontun başvuru evrakları arasında yer alması gerekmektedir. Bankalardaki vezneden alınması gereken bu belge ATM’den alınırsa kabul edilmez.

Romanya Vizesi Mesleki Belgeler Nelerdir?

Romanya gitmek için gerekli evraklar içerisinde mesleki evraklar da yer almaktadır. Bu evraklar çok zor elde edilmeyen ve sizin gelirinizin yeterli düzeyde olduğunu güvence eden belgelerdir. Çalışılan kuruma ve çalışma durumuna göre alınması gereken belgelerde değişiklikler olacaktır.

 • Özel sektör çalışanı iseniz sicil gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi ve 4A/4B hizmet dökümü başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Devlet memuru olarak hayatınıza devam ediyorsanız, çalıştığınız kuruma ait izin ya da görevlendirme belgesi, görev kimlik kartınızın 1 adet fotokopisi ve orijinal maaş bordronuzun başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.
 • Henüz öğrenciyseniz ve eğitim amaçlı Romanya’ya gidiyorsanız güncel öğrenci belgesi almanız gerekmektedir. Eğer 18 yaşının altındaysanız noter onaylı aile izin belgesi de gerekli olmaktadır.
 • Uzun süre ülkemizde hizmet vermiş ve emekli olmaya hak kazanmış kişiler arasında yer alıyorsanız emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartının 1 adet fotokopisi ve emekli olunan kurumdan alınmış yazıya ihtiyaç duyulmaktadır.

Romanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Romanya vizesi almak için vize ücretinin ödenmiş olması ve bu ödemeye ait dekontun evrakların içerisinde yer alması gerekir. Gerekli harç bedelinin eksiksiz bir şekilde yatırılması başvuruların onay sürecinde son derece önemli bir etki yapar. Romanya vize türlerine ya da başvuran kişilerin yaşlarına bakmadan tek bir harç bedeli belirlemiştir.

2020 senesinde Romanya turistik vize ücreti diğer vize türlerinde de geçerli olmak üzere 60 Euro olarak belirlenmiştir. Romanya transit vize ücreti de farklı değildir. Romanya’da geçirilecek olan süre ne kadar olursa olsun talep edilen vize harç bedelleri aynı seviyede olacaktır. Bu bedeli ödedikten sonra başvurular rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Romanya vize harç ücreti yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize harç ücreti için >> schengenvize.net/romanya-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya ticari vize ya da Romanya transit vize almayı düşünen kişiler sürekli olarak vizenin çıkış süresini merak ederler. Hem belgelerin hazırlanması hem de diğer etmenlerin belirlenmesi için vizelerin çıkış sürelerinin bilinmesi çok önemlidir. Konsoloslukların yoğunluk miktarına ve çalışma şekline bağlı olarak vize çıkış sürelerinde ciddi farklılıklar ortaya çıkabilir.

Romanya konsolosluk karar olarak vizelerin 15 iş günü içerisinde sonuçlanacağını açıklamıştır. Yaptığınız başvurular 15 iş günü içerisinde sonuçlanır ve sonucun olumlu ya da olumsuz olduğu sizlere bildirilir. Ancak 15 iş gününün geçmesi mecburi değildir. Genellikle 10 iş günü geçtiğinde vize cevabı alınmış olacaktır.

Romanya Vizesi Neden Reddedilir?

Romanya Schengen vizesi kapsamında bulunmayan ülkelerden bir tanesidir. Bu sebeple de başvuru aşamasında değerlendirmeler daha farklı bir şekilde gerçekleşebilir. Her ülkede olduğu gibi Romanya’da da vizelerin olumsuz sonuçlanma ihtimali bulunmaktadır.

Romanya vizesi reddedilme durumunun en yaygın sebebi belgelerdeki hatalardır. Belgelerde ilk yapılan hata eksik belgelerin yer almasıdır. İnsanlar genel olarak gerekli belgelerin bir ya da birkaçını hazırlamadan dosyayı teslim ederler. Özellikle meslek gruplarına özel olarak talep edilen belgeler unutulmaktadır. Herhangi bir belgenin unutulması tüm başvurunun olumsuz sonuçlanması anlamına gelecektir.

Romanya Konsolosluğu vize başvurusu yapılırken evrakların eksiksiz bir şekilde verilmesine rağmen başvuruların reddedilme ihtimali devam eder. Belgelerin yıpranmış olması, güncel olmaması ya da arasında bir uyuşmazlığın olması konsolosluklar tarafından başvuruların reddedilmesine sebep olmaktadır.

Son olarak Romanya şoför vizesi ya da diğer vize türlerindeki başvuruların reddedilmesinin sebebi daha öncesinde yurtdışında geçirilen zamanda yanlış bir tavır sergilenmesidir. Herhangi bir ülkede kurallara uyulmaması sonraki dönemde alınacak olan tüm vizeler için olumsuzluklara sebep olmaktadır.

Romanya vize reddi alanlar için itiraz yolları ve itiraz dilekçesi >> schengenvize.net/romanya-vize-reddi bağlantısında paylaşmıştır.

Romanya Vize İstiyor Mu?

Romanya Avrupa’da yer almasına rağmen Schengen kapsamında olmayan ülkeler arasındadır. İlerleyen aylarda Romanya’nın da Schengen kapsamına alınması planlanmaktadır. Schengen vize ortaklığı kişilerin bu ortaklığa dahil olan ülkelere girişlerini kolaylaştıran unsurlardandır.

Romanya Vizesi Kalktı?

Romanya giriş işlemlerinde hala vize talep edilmektedir. İlerleyen senelerde vizesiz gir4iiş için çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Romanya vize alma adımlarında kişilerin 90 günden az kalmak istemeleri durumunda C türü vize talep etmeleri yeterli olacaktır.

Romanya Vize İstiyor Mu 2020?

Vize hala talep edilmektedir. Romanya’da 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin D türü vize talep etmeleri gerekmektedir. D türü vize talep aşamasında, kişilerin özellikle eğitim maksadı ile başvurmaları durumunda olumlu yanıt alma olasılığı oldukça yüksek seviyede olacaktır.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrencilerin vize almak için Romanya’da hangi okuldan kabul aldıklarına dair detaylı bir bilgi sunmaları gerekmektedir. Ayrıca eğitim masraflarının hangi maddi birikim ile karşılanacağına dair de bilgilendirme sunulmalıdır. Bu aşamada eğer bir bursunuz varsa bursun miktarı ve kurumun temel bilgilerini içeren bir belgenin verilmesi yeterli olacaktır.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evraklar arasında pasaport ve biyometrik fotoğraf başı çekmektedir. Pasaportunuzun en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. Güncellikte bir sorun varsa vize başvurularının öncesinde pasaportunuzu yenilemek için adım atmalısınız.

Romanya'ya Nasıl Gidilir?

Romanya’ya gitmek için kişilerin evlilik birliğini kullanmalarına da imkan verilmektedir. Romanya aile birleşimi vizesi almak için Romanya vatandaşı ile evlendiğinize dair resmi belge sunmanız talep edilecektir.

Romanya Transit Vize Nedir?

Ülke kapsamından transit şekilde geçiş yapmanıza imkan tanıyan vize türü olarak da tanımlanmaktadır. Kişilerin en fazla bu vize ile 5 gün boyunca konaklamalarına imkan verilmektedir.

Romanya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Romanya Avrupa’da yer almasına rağmen vize ortaklığı manasına gelen Schengen kapsamında değerlendirilmemektedir. İlerleyen senelerde Schengen kapsamına alınacağına dair bilgilendirmeler bulunmaktadır.

Romanya Vizesi İle Almanya'ya Gidebilir Miyim?

Romanya vizesi ile Almanya’ya gitmeniz mümkün değildir. Bu adımı atabilmek için Romanya’nın Schengen vize ortaklığının bir parçası olması gerekmektedir. Vize ortaklık adımları sayesinde bu sisteme dahil olan ülkelerin vizelerine sahip olan kişilerin ayrıca bir giriş başvurusunda bulunmadan işlemlerini tamamlamasına imkan tanınmaktadır.

Romanya Vizesi Kalktı Mı?

Romanya vizesinin kaldırılması için adımlar atılmış olsa da vize kuralları hala geçerliliğini sürdürmektedir. Vize alma sürecinde öğrenci olarak ya da iş alanında girişimde bulunacak şekilde başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yaklaşık olarak 4 hafta içerisinde tarafınıza bilgilendirme sunulacaktır. Normal koşullarda ha kısa sürede alınan bu onayın pandemi sebebi ile 4 haftaya kadar uzayabildiği görülmektedir.

Romanya D Tipi Vize Nedir?

D tipi vize kişilerin 90 günden fazla kalacakları durumlarda talep etmeleri gereken vize olarak kendini göstermektedir. Uzun süreli geçerliliği olan bu vizeye ek olarak torum izni ve çalışma izni için de başvuruda bulunabilirsiniz. Öğrencilerin bir çalışma programına dahil olması için dahi kesinlikle kısmı zamanlı çalışma izni alması gerekir.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaportun güncel olması gerekmektedir. Pasaportunuz güncel değilse öncelikli olarak yenileme adımlarını tamamlamanız istenir. Eğer ülke gerekli görürse eski pasaportlarınızı da teslim etmenizi isteyebilir.

Romanya Vize İstiyor Mu 2020?

Romanya vize talep eden ülkeler arasındadır. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha esnek bir vize kontrol sistemi bulunmaktadır.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenci olarak giriş yapacak olan kişilerin hangi okuldan kabul aldıkları ve burs durumları ile alakalı bilgilendirmeleri eksiksiz sunması gerekir.
✅Romanya Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Romanya Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Romanya Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Romanya Konsolosluğu Vize Veriyor Mu?

Romanya vize başvuru işlemleri konsolosluk üzerinden yapılmaktadır. Konsolosluk evrak listesini eksiksiz yapılmalı ve vize başvurusu randevu ile alınmalıdır.

Romanya D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Romanya D tipi vize işlemleri 7 iş günü içinde çıkacaktır.

Romanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Romanya vize ücretleri 2021 yılında hizmet bedeliyle birlikte 90 Euro ile 150 Euro arasındadır. Vize başvuru sırasında harç bedeli ödenerek, dekont teslim edilmelidir.

Romanya Vize İşlemleri 2023 Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×