Romanya Vizesi 2023 - Schengenvize.net
Romanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Romanya Vizesi 2023

Romanya Vizesi 2023; Romanya, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize şartı koymamıştır. Ülkede 90 günden uzun süre konaklamak isteyen Türk vatandaşları, seyahat amaçlarına göre vize başvurusunda bulunmalıdır. Romanya vizesi 2023 şartlarına göre ilgili vize türleri için başvuru formu doldurulması ve Romanya konsolosluğundan randevu alınması gerekir. Randevu tarihine kadar hazırlanması gereken vize evrakları, Kanada konsolosluğu tarafından açıklanır.

Romanya

Romanya ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre; hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları, ülkeye vizesiz seyahat edebilir ve 90 gün konaklayabilir. Vizesiz seyahatlerde ülkede çalışma izni alınması veya oturum izni alınmasına izin verilmez. Eğitim, çalışma, aile birleşimi, ticari gibi amaçlarla ülkeye seyahat edecek kişiler, seyahat amaçlarına göre vize başvurusu yapmalıdır.

Romanya vize başvurusu, Romanya konsolosluklarına, yetkili seyahat acentelerine ve vize merkezlerine yapılabilir. Başvuru yapmak için öncelikle ilgili vize türü için vize başvuru formu doldurabilirsiniz. Vize başvuru formunda, seyahat amacı ve kişisel bilgiler istenir. Bu bilgilerin doğru ve tutarlı olmasına başvurunun değerlendirilmesi aşamasında dikkat edilir. Vize evraklarının dikkatli bir şekilde hazırlanması, vize onayı alınması için önemlidir.

Romanya, ülkesine seyahat edecek Türk vatandaşlarının çalışmasına olanak tanıyan ülkelerden biridir. Çalışma amacıyla Romanya’ya seyahat etmek için iş ilanlarını takip edebilir, bir firma ile iş anlaşması yapmanız ardından çalışma vizesine başvuru yapabilirsiniz. Çalışma vizesi alan kişiler, çalışma süresine göre oturum izni alarak ülkede yasal ikamet edebilir.

Romanya, Avrupa ülkelerinden biri olmasına rağmen Schengen ülkeleri arasında yer almaz. Ülkeye seyahat etmek için başvuru yapabileceğiniz vize türleri arasında Schengen yoktur. Ancak Romanya vizesi 2023 şartlarına göre Schengen vizesine sahip olan Türk vatandaşları, Romanya’ya seyahat etme hakkına sahiptir. Ülkeye kısa süreli seyahat etmek için turistik vize başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Romanya vize başvurusu, ülkeye seyahat etme amacına göre bir vize türü için yapılmalıdır. Romanya vize türleri; aile birleşimi, eğitim, Erasmus, ticari, turistik gibi farklı sınıflara ayrılmıştır. Ülkenin vize türlerinden birine karar vermeniz ardından Romanya konsolosluğu tarafından yayınlanan vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Vize talep dilekçesi de yazarak vize merkezlerinden veya Romanya konsolosluğundan randevu alabilirsiniz. Vize işlemleri için seyahat planınızdan 2 ay öncesinde randevu almanız mümkündür.

Romanya vizesi 2023 başvuruları için hazırlanması gereken belirli evraklar vardır. Evrak listeleri, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Romanya konsolosluğu web adresinde hazırlanması gereken belgelerin güncel listeleri yayınlanmaktadır. Belgelerinizi güncel listelere göre hazırlamanız ve şartlarına dikkat etmeniz önemlidir.

Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 için şu şekildedir: pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, fotoğraf, gelir belgeleri, mesleki belgeler, konaklama adresi, seyahat sağlık sigortası, vize talep dilekçesi, vize başvuru formu çıktısı ve uçak bileti. Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 listesi, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi uzun süreli vize türlerinden talep edilen ek evraklar da vardır.

Romanya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Romanya evlilik vizesi olarak da adlandırılan aile birleşimi vizesi, eşi ve çocukları Romanya’da yasal olarak ikamet eden Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği uzun süreli vize türlerinden biridir. Aile birleşimi vizesi D tipi vize kategorisinde yer alır ve şartları, kısa süreli vize türlerine göre daha detaylıdır. Vize alınması için Kanada’da ve Türkiye’de hazırlanması gereken belirli evraklar vardır.

Romanya vizesi 2023 şartlarına göre aile birleşimi vizesine başvuru yapacak kişilerin sağlaması gereken şartlar vardır. Başvuru sahibi; ülkede geçinmek için yeterli düzeyde maddi gelire sahip olmalı, ülke kültürüne ve yasalarına uyum sağlamalı, ülke hakkında bilgi sahibi olmalı ve yeterli düzeyde yabancı dil bilmelidir. Aile birleşimi vizesi için yabancı dil sertifikası olmalı veya dil sınavından yeterli puan alınmış olmalıdır.

Romanya aile birleşimi gerekli evraklar başında vize başvuru formu vardır. Başvuru formu, Romanya konsolosluğu tarafından yayınlanır ve internet üzerinden doldurulabilir. Formda; seyahat amacı, seyahat masrafları, şahsi bilgiler gibi detaylı bilgiler istenir. Bu formda verilen bilgilerin büyük kısmı, diğer evraklarda yer alan bilgilerdir. Başvuru değerlendirmesi, başvuru formuna göre yapıldığı için bu belgenin dikkatli bir şekilde hazırlanması önemlidir.

Romanya aile birleşimi gerekli evraklar arasında vize talep dilekçesi de mevcuttur. Dilekçe, Romanya konsolosluğuna şahsen yazılmalı, seyahat amacı, masrafları ve şahsi bilgiler hakkında bilgiler içermelidir. Dilekçe yazılması ardından Romanya konsolosluğundan vize randevusu alınması gerekir. Vize randevusuna kadar hazırlanması gereken tüm belgeleri hazırlamanız ve randevu tarihinde vize merkezine teslim etmeniz istenir.

Romanya aile birleşimi vizesi için talep edilen başlıca evraklar şunlardır:

 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
 • Başvuru formu
 • Formül-A belgesi
 • Sabıka kaydı
 • Formül-B belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil belgesi
 • Protokol belgesi
 • Evlilik cüzdanı
 • Romanya’da yaşayan eşin pasaport fotokopisi
 • Romanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi
 • Romanya’da ikamet edilecek evin tapusu veya kira kontratı
 • 3 aylık maaş bordrosu
 • İkametgah belgesi
 • Romanya’da yaşanan evin elektrik faturası

Romanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya vizesi 2023 yılında seyahat amacına göre A-B-D gibi farklı kategorilerde verilmektedir. Çalışma vizesi, D tipi vize türleri arasında yer alan uzun süreli vize türüdür. Vize başvurusu yapılması için öncelikle Romanya’da bir şirket ile iş anlaşması yapılması gerekir. Vize başvurusu, şirket ile birlikte yürütülmelidir.

İş anlaşması yapılan firma, çalışacak kişi adına çalışma belgesi düzenlemelidir. Çalışma belgesi; çalışacak kişinin şahsi bilgileri, çalışma süresi, görevi gibi bilgilerin tümünü içermelidir. Romanya çalışma izni alınması için düzenlenen belge, vize randevusunda vize merkezine teslim edilmesi gereken evraklar arasındadır.

Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar arasında vize başvuru formu bulunur. Başvuru formunda; seyahat amacı, çalışma süresi, görev, şahsi bilgiler gibi tüm bilgiler istenir. Başvuru formu, Felemenkçe doldurulmalı, ıslak imzalı olmalıdır. Bu formun tercüme edilmiş ve imzalanmış son hali, evraklar arasına eklenmelidir. Başvuru formu doldurulması ardından Romanya konsolosluğundan çalışma vizesi için randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar hazırlanması gereken evraklar vardır.

Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar: pasaport, biyometrik fotoğraf, gelir belgeleri, konaklama adresi, eğitim belgeleri, mesleki belgeler, banka hesap dökümü, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, uçak bileti, kimlik fotokopisi gibi belgelerdir. Çalışma vizesi verilmesi için ek evraklar da talep edilebilir. Romanya konsolosluğu tarafından yayınlanan son listeye göre evraklarınızı hazırlamanız önemlidir. Belgelerde yapılan hatalar veya eksik olarak teslim edilmesi vize reddine sebep olur.

Romanya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya öğrenci vizesi; Erasmus, dil kursu, üniversite, lise eğitimini Romanya’da tamamlamak isteyen Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği uzun süreli vize türüdür. Eğitim vizesine başvuru yapılması için Romanya vizesi 2023 şartlarına uygun eğitim belgelerinin hazırlanması gerekir. Vize başvurusu yapacak kişiler, Romanya’da bir eğitim kurumundan onay almış olmalıdır. Vize işlemleri için Romanya konsolosluğuna veya konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerine başvuru yapılabilir.

Romanya öğrenci vizesi gerekli evraklar hazırlanırken öncelikle vize talep formunun doldurulması gerekir. Vize talep formu, Felemenkçe isteniyorsa tercüme edilen son hali evraklar arasına eklenmelidir. Başvuru formunda istenen bilgiler, diğer evraklarda yer alan bilgilerle aynıdır. Bu nedenle formda verilen bilgilerin tutarlı ve doğru olması vize onayı alınması adına önemlidir.

Romanya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında vize talep dilekçesi yer alır. Vize talep dilekçesi, Romanya konsolosluğuna şahsen yazılmalı; seyahat amacını, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını, seyahat süresini ve şahsi bilgileri açıkça ifade etmelidir. Vize talep dilekçesi yazılması ardından eğitim vizesi almak için Romanya konsolosluğundan randevu almanız gerekir. Randevu tarihine kadar hazırlamanız gereken güncel evrakların listesi, Romanya konsolosluğu tarafından yayınlanır.

Romanya eğitim vizesine başvuru yapacak kişilerin güncel pasaport sahibi olması gerekir. Pasaport alma ve pasaport yenileme işlemleri için Romanya konsolosluğuna müracaat edebilirsiniz. Başvuru aşamasında pasaport ve pasaport fotokopisi talep edilir. Bu belge ile birlikte talep edilen diğer evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat masraflarını içeren belgeler
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Eğitim belgeleri

Romanya Vizesi Ücreti 2023

Romanya vizesi 2023 başvuruları, Romanya konsolosluğuna ve yetkili vize merkezlerine yapılır. Başvuru yapacak kişilerin öncelikle Romanya vize türlerinden birine karar vermesi ve ilgili vize türü için başvuru formu doldurması gerekir. Vize başvuru formunu doldurmanız ardından randevu alarak vize işlemlerini başlatabilirsiniz.

Romanya vize başvurusu için vize türlerine göre belirli belgeler talep edilir. Tüm vize türleri için pasaport sahibi olunması ve diğer evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Randevu tarihinde randevu saatinden 15 dakika öncesinde vize merkezine giderek belgelerinizi teslim etmeniz ardından başvuru yapabilirsiniz. Başvurunun tamamlanması için Romanya vize ücreti ödenmelidir.

Romanya vizesi ücreti 2023 yılında vize türlerine göre belirlenmiştir. Ülkeye seyahat etme amacına göre kısa süreli ve uzun süreli vize türlerine başvuru yapabilirsiniz. Turistik vize ve transit vize gibi kısa süreli vize türlerinin ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Uzun süreli Romanya vizesi ücreti 2023 yılında 120 Euro olarak belirlenmiştir. Çocuklar için ödenmesi gereken vize ücreti 40 Euro’dur.

Romanya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Romanya aile birleşimi vizesi, eşi Romanya’da ikamet eden Türk vatandaşlarının alabileceği uzun süreli vize türüdür. Romanya vizesi 2023 şartlarına göre Romanya vatandaşı ile evlenen Türk vatandaşları, aile birleşimi vizesi alarak Romanya’da yasal olarak ikamet etme hakkına sahiptir. Romanya vizesi aile birleşimi 2023 başvurusu için Romanya vize başvuru formunun doldurulması ve vize merkezinden randevu alınması gerekir.

Aile birleşimi vizesi almak için hazırlanması gereken belirli evraklar vardır. Bu evraklar; pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı, Romanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi, fotoğraf, mesleki belgeler, gelir belgeleri, Romanya’da yaşanacak evin tapusu veya kira kontratı gibi belgelerdir. Romanya vizesi aile birleşimi 2023 yılı için yayınlanan güncel evrak listesine göre belgelerin hazırlanması gerekir.

Aile birleşimi vizesine başvuru yapacak kişilerin yabancı dil sertifikası olması veya yabancı dil sınavından yeterli puan alması istenir. Belgelerin bir kısmı Felemenkçe dilinde talep edildiği için bu belgelerin tercüme edilmiş son hali evraklar arasına eklenmelidir. Bunun dışında aranan şartlar, başvuru sahibinin ülkede geçinmek için yeterli maddi geliri olması, ülke kültürüne uyum sağlaması gibi şartlardır.

Romanya Çalışma Vizesi 2023

Romanya çalışma vizesi 2023 başvurusu yapmak için Romanya iş ilanlarını takip etmeniz, başvuru yaptığınız bir firmadan olumlu sonuç almanız gerekir. İş anlaşması yapan kişiler, çalışma belgesi almalı ve diğer evraklarını hazırlayarak vize başvurusu yapmalıdır. Romanya çalışma vizesi 2023 şartlarına göre firma tarafından hazırlanması gereken belirli evraklar vardır. Firma, çalışacak kişi adına çalışma belgesi düzenlemeli ve şirket evraklarını vize başvuru tarihine kadar göndermelidir.

Romanya vizesi 2023 vize başvuru formunu doldurmanız ardından çalışma vizesi için randevu alabilirsiniz. Çalışma vizesi almak için gereken evrakların güncel listesi, Romanya konsolosluğu tarafından yayınlanır. Güncel listeye göre belgelerinizi hazırlamanız ve randevu tarihinde vize merkezine teslim etmeniz gerekir. Çalışma vizesi alarak ülkeye giden kişiler, Romanya çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır. Oturum izni ve çalışma izni başvurusu Romanya Göçmen Bürosuna yapılır.

Romanya İş Arama Vizesi 2023

Romanya iş arama vizesi 2023 başvurusu için uzun süreli vize türlerinden birini almanız gerekir. Romanya, iş arama amacıyla gelecek olan yabancı uyruklu kişilere ayrı bir vize türü açmamaktadır. Ülkeye çalışma amacıyla gidecek kişiler; çalışma, ticari, eğitim gibi uzun süreli vize türlerinden birini alması ardından ülkede çalışma izni başvurusunda bulunabilir. Romanya iş arama vizesi 2023 şartlarına göre vize başvurusu yapılmalı ve gerekli evrakların tümü hazırlanmalıdır.

Romanya vizesi 2023 başvurusu, çalışma vizesi için yapılacaksa hazırlanması gereken belgeler şunlardır: çalışma belgesi, şirket tarafından hazırlanacak evraklar, pasaport, nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, gelir belgeleridir. Bu belgelerle birlikte talep edilen ek evraklar da vardır. Başvuru yapacak kişilerin Romanya konsolosluğu tarafından yayınlanan son listeyi dikkat alması gerekir.

Romanya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvurusu için öncelikle Romanya’da bir eğitim kurumundan onay alınması zorunludur. Eğitim vizesi; Erasmus, üniversite eğitimi, lise eğitimi ve dil eğitimi gibi amaçlarla gidecek olan kişilerin başvuru yapabileceği uzun süreli vize türüdür. Erasmus vizesi, öğrenci değişikliği programına katılmanız ve sınavlarını geçmeniz ardından alabileceğiniz vize türüdür.

Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvurusu yapmak için vize başvuru formunu doldurmanız ve Romanya konsolosluğuna vize talep dilekçesi yazmanız gerekir. Bu belgeleri hazırlamanız ardından Romanya konsolosluğundan randevu alabilirsiniz. Randevu tarihinde pasaport, eğitim belgeleri, gelir belgeleri gibi tüm evraklarınızı vize merkezine teslim edebilir, vize ücretini ödemeniz ardından vize başvurusu yapabilirsiniz. Eğitim vizesi alarak ülkeye giden kişiler, Göçmen Bürosuna müracaat etmeli ve oturum izni almalıdır.

Romanya Vize Reddi 2023

Romanya vize başvurusu, Romanya konsolosluğuna ve yetkili vize merkezlerine evraklarınızı teslim etmeniz, vize harcını ödemeniz ardından tamamlanır. Başvuru aşamasında vize şartlarına uyum sağlanması ve evrakların dikkatli bir şekilde hazırlanması önemlidir. Romanya vize reddi sebebi genellikle evraklarda hata yapılmasından kaynaklanır. Maddi sebepler de genellikle vize reddi alınmasına neden olmaktadır.

Romanya vizesi alınması için ülkede geçinmek için yeterli geliriniz olduğunu kanıtlamanız istenir. Evraklarda yapılan harf hataları dahi vize reddi alınmasına sebep olabileceği için dikkatli ve talep edilen şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Romanya vize reddi alan kişiler, itiraz dilekçesi yazma ve yeniden vize başvurusu yapma hakkına sahiptir. Yeniden vize başvurusu, ilgili vize türü için belirlenen vize prosedürüne göre aynı şekilde yapılabilir.

Romanya’ya Vize Almadan Gidilir Mi?

Romanya’ya 90 günü geçmeyecek seyahatler için vizesiz gidilebilir.

Romanya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya turist vizesi almak için Romanya konsolosluğuna müracaat edilmesi gerekir.

Romanya Vize Veriyor Mu?

Romanya, Türk vatandaşlarının seyahat amaçlarına göre farklı vizeler vermektedir.

✅Romanya Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Romanya Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Romanya Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×