Consultation For Schengen Visa
Vize, Oturum, Aile Birleşimi, Schengen Pasaport Diğer Konsolosluk İşlemleri İçin Bilgi Alın.
Schengen Vize Başvuru Merkezi
Consultation For Schengen Visa
Vize, Oturum, Aile Birleşimi, Schengen Pasaport Diğer Konsolosluk İşlemleri İçin Bilgi Alın.
Schengen Vize Başvuru Merkezi
Previous
Next

Romanya Çalışma İzni Vize İşlemleri

ROMANYA ÇALIŞMA İZNİ

Romanya’da çalışma izni, Romanya’da iş faaliyetlerinde çalışmak isteyenlere verilen izinlerdir. İzin alınması için başvurucu kişinin, sadece yabancı iş sözleşmeleri, yabancı ve yerli iş sözleşmeleri ya da yerli iş sözleşmeleri ile çalışması gerekmektedir. Romanya’da bulunan kişiler oturma izni almadan önce çalışma izni almak durumundadır.

Çalışma İzni Şartları

A türü olarak tabir edilen iş amaçlı çalışma izinlerinde, anlaşma çalışan ve Romanya şirketi tarafından imzalandığı takdirde, yabancı çalışan için ilk çalışma gününden itibaren, çalışan vergi ödemek zorundadır. Maaş kesintisi ve sosyal vergi, işveren şirket tarafından kesilerek, bu kesintiler bordroda gösterilmelidir.

Geçici görevle çalışma türü izni B türü olarak nitelendirilir. Bu izin türü ise yabancı kişilerin kurumlardaki 1 yıllık görevlerinde çalışabilmeleri için verilen izindir. Ancak bu izinlerin şartları, 2006 yılı Eylül ayında değiştirilen bir kanunla;

Kişiler Romanya ekonomisine katkı sağlayacak düzeyde yatırım yapan bir Romanya işletmesinde 3 yıllığına görev alabilirler. Yine aynı kanun kapsamında Romanya’nın taraf olduğu Türkiye ve Almanya gibi ülkelerin vatandaşları ile sosyal sigorta anlaşmasına bağlı olarak uzatılabilir.

AET ve MAB’ye üye devletlerdeki şirketlerin Romanya’da çalışmaları için atanan kişiler, görev aldıkları yerdeki görev sürelerini 3 ila 5 yıl arası uzatabilirler. Çalışma izni, kişinin ikamet ettiği yerdeki konsolosluklar aracılığı ile alınmaktadır. Romanya’da kurumda çalışan kişilerin sağlık fonuna katılımda bulunması için aylık ödemelerini hesaplattırarak, ödemeleri zamanında yapması gerekmektedir.

Romanya’da yaşayan kişilerin sosyal sigortaya dair tüm yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye