Romanya Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Romanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Romanya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Romanya Çalışma İzni Vize Başvurusu 2022

Romanya’da çalışma izni, Romanya’da iş faaliyetlerinde çalışmak isteyenlere verilen izinlerdir. İzin alınması için başvurucu kişinin, sadece yabancı iş sözleşmeleri, yabancı ve yerli iş sözleşmeleri ya da yerli iş sözleşmeleri ile çalışması gerekmektedir. Romanya’da bulunan kişiler oturma izni almadan önce çalışma izni almak durumundadır.

Romanya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Çalışma İzni Şartları

A türü olarak tabir edilen iş amaçlı çalışma izinlerinde, anlaşma çalışan ve Romanya şirketi tarafından imzalandığı takdirde, yabancı çalışan için ilk çalışma gününden itibaren, çalışan vergi ödemek zorundadır. Maaş kesintisi ve sosyal vergi, işveren şirket tarafından kesilerek, bu kesintiler bordroda gösterilmelidir.

Geçici görevle çalışma türü izni B türü olarak nitelendirilir. Bu izin türü ise yabancı kişilerin kurumlardaki 1 yıllık görevlerinde çalışabilmeleri için verilen izindir. Ancak bu izinlerin şartları, 2006 yılı Eylül ayında değiştirilen bir kanunla;
Romanya Çalışma İzni Vize İşlemleri
Romanya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Kişiler Romanya ekonomisine katkı sağlayacak düzeyde yatırım yapan bir Romanya işletmesinde 3 yıllığına görev alabilirler. Yine aynı kanun kapsamında Romanya’nın taraf olduğu Türkiye ve Almanya gibi ülkelerin vatandaşları ile sosyal sigorta anlaşmasına bağlı olarak uzatılabilir.

AET ve MAB’ye üye devletlerdeki şirketlerin Romanya’da çalışmaları için atanan kişiler, görev aldıkları yerdeki görev sürelerini 3 ila 5 yıl arası uzatabilirler. Çalışma izni, kişinin ikamet ettiği yerdeki konsolosluklar aracılığı ile alınmaktadır.

Romanya’da kurumda çalışan kişilerin sağlık fonuna katılımda bulunması için aylık ödemelerini hesaplattırarak, ödemeleri zamanında yapması gerekmektedir.

Romanya’da yaşayan kişilerin sosyal sigortaya dair tüm yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Romanya Ticari vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/romanya-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kapsamlı kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Romanya Çalışma Vizesi

Romanya çalışma vizesi almak son yıllarda tercih edilen bir şey olmuştur. Öyle ki Romanya oldukça sevilen ve iş bulunmak istenen ülkelerden biri haline gelmiştir.

Romanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya çalışma vizesi biraz geç çıkabilmektedir. 1 ay kadar sürebileceği gibi birkaç hafta sürebilmesi de mümkündür. Bu nedenle evrakları ne kadar erken toparlarsanız o kadar hızlı başvuru yaparsınız.

Romanya Vizesi Kalktı

Romanya vizesi kalmamıştır ve özellikle çalışmak için Romanya’ya gidecekseniz muhakkak vize almanız gerekmektedir. Aksi halde kaçak olarak çalışıyor görünürsünüz ve sınır dışı edilirsiniz.

Romanya Çalışma Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Romanya çalışma vizeniz varsa pek çok ülkeye gidebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki Romanya Schengen vizesine dahil değildir ve bu nedenle Schengen ülkelerine Romanya vizesi ile gidemezsiniz ancak Schengen vizeniz var ise Romanya’ya girebilirsiniz.

Romanya Vize İstiyor Mu 2020

Romanya vize istemektedir. Özellikle çalışma izni gibi durumlarda vize şarttır. Vizeniz olursa kaçak çalışmazsınız ve bu sayede burada oturum alabilecek kadar ileri bir aşamaya gidebilirsiniz.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya vizesi için gerekli evraklar vize tipine göre değişse de istenen birtakım evraklar bulunmaktadır. Bunlar ilki biyometrik fotoğraftır. Ardından başvuru formu, başvuru dilekçesi, çalışacak iseniz buna dair belge, nüfus cüzdanı fotokopisi ve duruma göre daha pek çok şey eklenmektedir.

Romanya Vize Başvurusu

Romanya vize başvurusu çeşitlere ayrılır. Birçok vize çeşidi vardır ve size en uygun olanını Romanya için alabilirsiniz. Bu sayede Romanya’da vakit geçirebilir ve hatta oraya yerleşebilirsiniz.

Romanya D Tipi Vize İçin Gerekli Evraklar

D tipi vize uzun süreli bir vizedir ve sizlere oturma izni verir. Bu vizeyi hemen alabilirsiniz ancak çalışmak istiyorsanız önce çalışma vizesi ve ardından D tipi vize alabilmek mümkündür.

Romanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Romanya’da çalışılacak iş yerinden izin alınabilir ve bu da, evrak dosyası içerisinde bulunmalı.

Romanya Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Romanya çalışma izni, 7 ile 15 gün içerisinde teslim edilir.

Romanya D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Romanya ulusal vize, evraklar da herhangi bir problem olmasa 10 ila 15 gün içerisinde çıkar.

 ✅Romanya Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Romanya Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Romanya Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

 

Romanya Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×