Romanya Vatandaşlık Vize İşlemleri - Schengen Vize
Romanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Romanya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Türkiye vatandaşları Romanya’ya girmek için vize almak zorundadır. Romanya’da oturum izni süreleri iki çeşittir. Bunlardan ilki kısa süreli, diğeri ise uzun süreli oturum izinleridir.

Oturum izni alınması için gereken belgeler;

Nüfus cüzdanı, pasaport, vize ücretinin yatırıldığına dair dekont gerekmektedir. Müracaat anında iznin türüne göre başka evraklarda talep edilebilir. Aile tamamlama başvurusu ise Romen vatandaşı ile evli olan kişinin yaptığı başvurudur. Bunun için :

  • Romen aile cüzdanı aslı,
  • 3 aylık sağlık sigortası
  • Romanya’daki konutun kira kontratı ya da satın alma belgesi,
  • 2 adet fotoğraf istenen belgeler arasındadır.

Oturum İzni Şekilleri

Romanya’da oturum izni süreleri kısa süreli ve uzun süreli olarak iki şekilde düzenlenmiştir.

Kısa süreli oturum izni Romanya’ya ilk giriş yapıldığı andan itibaren, 6 aylık süre dahilinde, birkaç kez konaklama yaparak ya da kesintisiz konaklama yapılarak 90 günü aşmayan vizelerdir. Turizm, iş için yapılan faaliyetler, kişisel ziyaret amaçlı ülkeye giriş ve sağlık tedavileri nedeni ile başvuru yapıldığında, kısa süreli oturum izni verilmektedir. Bu izinlerde kişinin oturum hakkı uzatılmamaktadır.

Uzun süreli oturum vizesi ise 90 gün oturma hakkı verilen izindir. Bu hakkın uzatılması için kişinin şahsen Romanya Göçmen Bürosuna başvurması ve uzatma talebinde bulunması gerekir. Oturma izninin dolmasına 30 gün varken kişinin bulunduğu yerdeki göçmen ofisine yapılması gereklidir. Süre geçtiği halde başvuru yapmayan kişinin Romanya’dan ayrılması zorunludur.

Bir araştırma için ülkeye giriş yapmış oyanlar, sığınmacı olarak giriş yapanlar kısa süreli iş vizesi ile ülkede bulunanlar, uzun süreli başvuruda bulunamazlar.

Romanya Transit Vize Ülkeleri

Romanya transit vize alımları ile Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin kara yolu ile ya da hava yolu ile Schengen ülkelerinin tamına seyahat etme hakkı bulunmaktadır.

Sadece Schengen ülkesi vatandaşlarının ve İsviçre Lihtenştayn vatandaşlarının Romanya kara yolu veya hava yolu kullanılarak, Romanya sınırları üzerinden maksimum beş güne kadar vizesiz seyahat etme hakkı bulunaktadır. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Schengen ülkelerinde sürekli giriş çıkış gösteren tır şoförleri için de geçerli bir sistemdir.

Yeşil pasaport ve gri pasaport sahiplerinin de ilgili transit vizesini almaya gereksinimi bulunmamaktadır. Bunun dışında kalan bütün Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahipleri Romanya transit vize aldıktan sonra bu vizeyi bütün Schengen ülkelerinde ve Romanya’nın sınır ülkelerinde kullanabilme hakkına sahiptir.

Romanya vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/romanya-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×