Finlandiya Vize İşlemleri 2023 - Schengenvize.net
Finlandiya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Finlandiya Vize İşlemleri 2023

Finlandiya Vize Başvuru İşlemi

Ülkemiz tüm dünyadan yabancı turistleri kabul ederken dışarıya da her yıl milyonlarca vatandaşımız gidiyor. Türkiye yaz turizminde son derece başarılı bir ülke olduğundan insanlar genellikle kış turizmleri ya da bahar aylarındaki diğer turistik geziler için yabancı ülkeleri ziyaret etmekte. Son dönemde Finlandiya da bu ülkelerden bir tanesi haline geldi.

Amerika Vize Başvurusu:Kesin Kılavuz 2023

Pasaportunuz hazır olsa da Finlandiya vize işlemlerini tamamlamadan gidebileceğiniz ülkelerden bir tanesi değil. İlk olarak vizenizi gereken kuralları uygulayarak almanız ve sonrasında Finlandiya’ya doğru hareket etmeye başlamanız gerekmektedir. Vize işlemlerinin çok basit olduğunu söylemek yanlış olur.

İnsanlar kendi başlarına Finlandiya vize işlemlerini gerçekleştiremezler. Bu sebeple de konsolosluk VFS Global gibi kurumsal acenteleri aracı kurum olarak görevlendirmiştir.

Finlandiya Schengen mi?

Daha öncesinde Avrupa gezisi gerçekleştiren ya da vizeler konusunda biraz bilgi sahibi olan kişiler Avrupa’da yer alan ülkelerin büyük bir çoğunluğuna Schengen vizesi ile gidilebildiğini bilmektedir.

Schengen bölgesinde yer alan ülkenin arasında gerçekleşen anlaşma ile birlikte alınan Schengen vizesi ile birlikte bu bölgedeki tüm ülkeler gezilebilmektedir. Finlandiya Schengen mi sorusu da bu aşamada gündeme gelmektedir.
Finlandiya Vize İşlemleri 2021
Finlandiya Vize İşlemleri

Finlandiya da Schengen üyesi olan ülkelerden bir tanesidir. Eğer en kısa süre içerisinde Finlandiya’ya gitmek istiyorsanız ilk olarak Finlandiya Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Tabi ki bu işlemleri tek başınıza halletmenizi kimse beklemiyor. Firmamız ile iletişime geçmeniz süreci en iyi şekilde yönetmek için yeterli olacak.

Finlandiya Vize Türleri Nelerdir?

Finlandiya vize işlemleri yapılırken tercih edilecek olan vize türü son derece önemlidir. Finlandiya sunduğu vizeleri belirli kategorilere ayırırken vizeyi alacak olan kişilerin bu kategoriler arasından bir tanesini seçmesi gerekecektir. Aslına bakıldığında Finlandiya’ya gidiş sebebiniz hangi kategoriyi seçmeniz gerektiği konusunda size fikir verebilir.

VFS Global Finlandiya vize türlerinin tamamında sizlere yardımcı olacak ve sürecin en iyi şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Finlandiya Konsolosluğu tarafından sunulan ve firmamızın her zaman hizmet sunduğu vize türleri;
 • Finlandiya turist vizesi,
 • Finlandiya ticari vize,
 • Finlandiya arkadaş ve akraba ziyareti vizesi,
 • Finlandiya eğitim, sportif ve kültürel faaliyet vizesi, olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır.

Finlandiya Turist Vizesi Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi Finlandiya turist vizesi turist olarak Finlandiya’ya gitmeye karar veren kişilerin almaları gereken vize türüdür. Bu vizenin alınabilmesi için herhangi bir tura katılım göstermek ya da kişisel olarak Finlandiya’da bulunan bir otelde rezervasyon işlemlerini tamamlamak gerekmektedir.

Finlandiya turist vizesi için gerekli evraklar arasında yapılan rezervasyonların bulunması şarttır. Bunun yanı sıra eğer tur ile Finlandiya’ya gidiliyorsa tur firmasının ve katılım gösterilen turun bilgileri başvuru aşamasında konsolosluk ile paylaşılmalıdır. Ancak bu şekilde bir başvuru yapılırsa Finlandiya turist vizesi almak mümkün olabilir.

Finlandiya Ticari Vize Nedir?

Finlandiya dünyanın refah düzeyi en yüksek olan ülkelerinden bir tanesi olarak gösterilir. Bu durum Türkiye’de yaşantısına devam eden kişilerin Finlandiya ile ticari anlaşmalar gerçekleştirmesine imkan tanımaktadır. Oldukça soğuk bir iklime sahip olan ülkede gıda yetiştirmek oldukça zor olacaktır. Bu sebeple ülkemiz ile önemli ticari anlaşmalar yapılır.

Finlandiya ticari vize bu aşamada alınması gereken vize türüdür. Eğer Finlandiya’da işleyişine devam eden bir firma ile toplantı gerçekleşecekse ya da bu firmanın misafiri olarak ülkeye gidilecekse bu durumda Finlandiya ticari vize alımları gerekli olur. Bu alımlar yapılırken Finlandiya merkezli şirket tarafından bir davetiye de hazırlanmaktadır. Bu davetiye Finlandiya vize işlemlerinde çok önemli bir rol oynar.

Finlandiya Arkadaş ve Akraba Ziyareti Vizesi

Ülkemiz son derece kozmopolit bir yapıda bulunmaktadır. Birçoğumuzun aileleri farklı dönemlerde Türkiye’ye gelmiş ve burada yaşamaya başlamıştır. Birkaç kuşak önceki akrabalarımız farklı ülkelerden gelirken bazıları hali hazırda orda yaşamaya devam edebilir. Tabi ki yeni dönemde Finlandiya’ya giderek buradaki iş fırsatlarını değerlendirmeyi başaran insanlar da yer alır.

Finlandiya içerisinde aile üyesi ya da akrabası olan kişilerin de Finlandiya vize işlemleri için başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Orada bulunan kişi ile yakınlık ne seviyede olunursa olsunsun vize işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Vize işlemlerinde Finlandiya’da ikamet eden kişiler tarafından gönderilecek olan davetiyeler oldukça etkili olur.

Finlandiya Eğitim, Sportif ve Kültürel Faaliyet Vizesi

Finlandiya’ya gidecek olan kişiler birçok farklı sebeple bu ülkeyi ziyaret edebilirler. Eğitim sistemi ile birlikte tüm dünyaya örnek olan ve sürekli olarak eğitim amaçlı ülkeye gelen kişileri kabul eden Finlandiya bu özelliğini Türkiye için de sürdürmektedir. Ülkemizde yer alan öğrenciler Finlandiya öğrenci vizesi alarak ülkeye seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Finlandiya’ya gidiş sebebi olarak katılacağı bir turnuva ya da sportif yarışma bulunan kişiler de bu vize türü için başvuruda bulunmak zorunda olacaktır. Finlandiya’da kültürümüzü en iyi şekilde yansıtmak amacıyla yapılan çalışmalarda görev alan genç arkadaşlarımız bu vizeye başvurusunu yaparak kısa sürede Finlandiya sınırlarının içerisine girebilir.

Finlandiya Vizesi Ne Kadar Süre Geçerli?

Finlandiya vize başvurusu yaptığınızda vizeniz eğer onaylanırsa sizlere 180 günlük süre verilecektir. Bu süre vizenin geçerli olduğu süre zarfıdır. Ancak bu sürenin tamamı Finlandiya sınırları içerisinde geçirilemez. Alacağınız vizeler ile birlikte yalnızca 90 gün Finlandiya’da kalabilirsiniz. Eğer sürenizi aşarsanız kısa süre içerisinde sınır dışı edilir ve ciddi bir para cezasına çarptırılırsınız.

Alacağınız vizeler eğer tek girişli olursa Finlandiya’ya giriş yaptığınız anda 90 günlük süreniz başlar ve çıkış işleminden sonra tekrar giriş yapamazsınız. Yalnızca 1 gün sonra dahi çıksanız kalan 89 günlük hakkınız kaybolur. Finlandiya vize işlemleri sırasında çok girişli vize alırsanız istediğiniz kadar giriş ve çıkış işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak çok girişli vizeler oldukça zor verilmektedir.

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya vize başvurusu yapmak için VFS Global ile iletişime geçmeniz gereklidir. Firmamız ile kuracağınız iletişim atılması gereken ilk adım olarak gösterilebilir. Firmamıza ulaştığınızda vize başvuru sürecinizi emin ellere teslim etmiş olursunuz. VFS Global olarak bizler başvuru işlemlerinizin muhteşem bir şekilde ilerlemesi için gereken tüm adımları atacaktır.

Finlandiya vizesi başvuru için gerekli evraklar yönünden oldukça karmaşık bir yapıdadır. Başvuruda kullanılacak olan temel evraklar yer alırken bu evraklar sorunsuz bir şekilde toplanabilir. Ancak hem alınacak olan vize türüne hem de insanların  mesleklerine göre talep edilen belgelerde değişiklikler yaşanmaktadır.

Finlandiya vizesi için gerekli belgeler çok öncesinden belirtişmiş ve net bir şekilde bizlere sunulmuştur. Firmamız ile iletişime geçtiğinizde tüm belgeler hakkında sizlere bilgilendirme mesajı atılır. Bu mesajda yer alan yolları izleyerek belgeleri toparlamanız ve bizlere ulaştırmanız gerekmektedir.

Sonrasında firmamız sizlerin adına başvuru işlemlerini gerçekleştirir ve sonuç beklenmeye başlanır. Konsolosluk kararı belli olduğunda firmamız sizleri bilgilendirecek ve pasaportlarınızı teslim edecektir.

Finlandiya vizeleri en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/finlandiya-vize bağlantısın’dan yeni yıl için hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Finlandiya Vizesi Başvuru Formu: Finlandiya vize başvuru formu başvuruda bulunması gereken ilk belgedir. Başvuru formunun taslağı hazır bir haldedir ve üzerinde yer alan sorulara net bir şekilde cevap vererek bu formu doldurmanız gerekli olacaktır.
 • Kimlik Kartı Fotokopisi: Yenilenmiş olan kimlik kartınızın hem ön hem de arka yüzünün renkli fotokopisi gerekli olmaktadır.
 • Pasaport: Bir yurtdışı seyahatinden bahsettiğimiz için pasaportun başvuru evrakları içerisinde yer alması şarttır. Pasaportun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren 6 ay daha devam ediyor olması gereklidir. Bunun yanı sıra 2 adet boş sayfanın bulunması şarttır.
 • Nüfus Kayıt Örneği: E-devlet üzerinden de alınabilen nüfus kayıt örneğine ihtiyaç duyulmaktadır. Belgenin içerisinde aile fertlerinin tamamının bilgilerinin yer alması ve ikamet adresinin belirtilmesi gereklidir.
 • Banka Hesap Dökümü: Tercih ettiğiniz bankaya ait 3 aylık hesap dökümünün de başvuru dosyaları arasında yer alması gerekir. Finlandiya vize için gerekli evraklar arasında bulunan dosyanın bankadan bireysel başvuru ile alınması gerekir. Banka yetkilisi tarafından verilmesi ve ıslak imzalı olması şarttır.
 • Sağlık Sigortasını Gösteren Belge: Yurtdışında zaman geçirmeniz için ilk olarak bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Ülkemizde sahip olduğunuz sağlık sigortası Finlandiya içerisinde geçerli olmaz. Minimum 30.000 Euro teminatlı bir sağlık sigortası yaptırılması ve buna ait belgenin başvuru evrakları içerisine konması gereklidir.
 • Vize Harcı Dekontu: Finlandiya vize ücreti her yıl değişime uğramaktadır. O senin harç bedeli konusunda bilgi alınması ve buna göre paranın başvuru öncesinde yatırılması gerekir. Sonrasında paranın yatırıldığına dair alınan dekont başvuru evrakları içerisine eklenecektir.

Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Mesleki Evraklar Nelerdir?

Finlandiya vize başvurusu için gerekli evraklar üst kısımda ayrıntılı bir şekilde yazılmıştır. Ancak bu belgeler sadece her başvuruda bulunması gereken temel belgelerdir. Bunların yanı sıra sahip olduğunuz mesleğe göre eklemeniz gerekli olan belgeler yer almaktadır.

Maaş bordrosu, şirketin vergi levhası, oda kayıt belgeleri, SGK hizmet dökümü ve emekli hesap cüzdanı gibi çok sayıda farklı belge bulunur. Sahip olduğunuz meslek ve çalıştığınız kurumlar son derece farklı olduğundan mesleki belgeler konusunda net bir şey söylemek çok mümkün olmaz.

VFS Global Finlandiya vize takip işlemini üstlenirse gerekli olan meslek belgeler konusunda sizlere tüm bilgileri verecektir. Bu belgeler ile birlikte hemen başvuru işlemleri gerçekleşebilir.

Finlandiya Vize Başvuru Evrakları Nasıl Teslim Edilir?

Firmamız tarafından sunulan Finlandiya vize takip işlemleri belgeler konusunda sizlere muhteşem kolaylıklar sağlayacaktır. Konsolosluk yaşanması muhtemel karışıklıklardan dolayı dosyaların firmamız tarafından sunulmasını talep eder. Her gün onlarca kişi için Finlandiya vize başvurusu yapan firmamız sizin belgelerinizi de konsolosluğa başarılı bir şekilde teslim edecektir.

Sizlerin hazırladığı belgeleri bizlere teslim etme aşamasında ise farklı seçenekler sunulur. Firmamızın birçok farklı şehirde temsilcilikleri bulunur. Eğer arzu ederseniz belgelerinizi temsilciliklerimize teslim ederek üzerinize düşen görevi yapabilirsiniz. İsterseniz tüm belgelerimizi sizlere vereceğimiz adrese kargo ile ulaştırma şansınız da olacaktır. Karar tamamen size bırakılır.

Finlandiya Vizesi İçin Parmak İzi Verilmeli mi?

Finlandiya vize ister mi sorusunun yanıtını alan kişiler hemen vize konusunda araştırma yapmaya başlarlar. Bazı insanların hiç konsolosluğa gitmeden vizelerini aldığını bazı kişilerin ise vize almak için konsolosluğa gittiklerini göreceklerdir. Bu farklılığın yaşanmasındaki en önemi sebep parmak izidir.

Firmamıza ulaştığınız ve belgeleri bize teslim ettiğinizde Finlandiya vize randevu sistemine giriş yapılarak sizin belirlediğiniz tarihler için firmamız randevu alır. Bu randevular parmak izi vermek için gerekli randevulardır. Bu randevulara katılmanız şarttır ve aksi halde vizenizi almanız mümkün olmaz. Ancak 2014 senesinden sonra bir vize aldıysanız ve parmak izi verdiyseniz randevu alınmasına ve parmak izinin tekrar verilmesine gerek olmaz. Bu durumda evinizden vizenin çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Finlandiya Vize Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya vizesi için gerekli evraklar arasında harç bedelinin yatırıldığına dair dekont da yer alıyor. Bu dekontun alınabilmesi için gerekli harç bedelinin bilinmesi şart. Finlandiya Konsolosluğu her sene değişiklik yaşanabilse de harç bedellerini net bir şekilde açıklıyor.

2020 senesinde de Finlandiya vize ücreti konsolosluk tarafından açıklandı.Finlandiya vize ücreti 2019 senesi ile çok büyük değişiklikle göstermiyor. Konsolosluk tarafından açıklanan fiyat listesine göre;

 • 0-5 yaş çocuklar için ücretsiz,
 • 6-11 yaş arası çocuklar için 310 TL,
 • 12 yaş ve üzerindeki kişiler için 615 TL, vize harç bedeli talep edilmektedir.

Talep edilen bu harç bedellerine ek olarak firmamız bir hizmet bedeli talep eder. Alacağınız vize ne olursa olsun firmamızın talep ettiği hizmet bedeli her zaman aynı seviyede olmaktadır. 190 TL olarak belirlenen hizmet bedelimizin de süreç içerisinde yatırılması gerekli olacaktır.

Finlandiya güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/finlandiya-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya vize başvurusu yapıldıktan sonra konsolosluğun kararı beklenmeye başlanır. Alınacak olan kararlara dışarıdan herhangi bir şekilde etki edilmesi mümkün olmaz. Konsolosluk tüm evrakları dikkatli bir şekilde inceledikten sonra kararlarını verecektir.

Kişiden kişiye vizenin açıklanma süresi değişebilir. Ancak normal şartlar altında Finlandiya Schengen vizesi 15 gün içerisinde açıklanmaktadır. Sonuç olumlu olabileceği gibi ret kararı da gelebilir. Bu durumda itiraz etme hakkınız olacaktır.

Finlandiya Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Finlandiya vize başvurusu birçok kişinin reddedilmektedir. Bunda genellikle amatörce yapılan hatalar başrolü oynar. Başvuru işlemini kendisi yapmak isteyen kişiler ya da amatör kişilerden danışmanlık alanlar bu sürecin sonunda olumsuz cevap alacaklardır. VFS Global Finlandiya vizesi işlemlerinde tüm başvuru sürecinin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Sunacağınız belgelerde eksikler varsa bu durumda vizeniz çok büyük ihtimalle reddedilecektir. Ayrıca belgeleriniz tam olsa dahi herhangi bir belgenin istenen şekilde hazırlanmaması, yıpranması ve yazıların okunaklı olmaması durumunda da vize talepleri olumsuz sonuçlanır.

Sizler Finlandiya vizesi için gerekli evraklar için çalışmalarınızı tamamlayıp bizlere evrakları gönderdiğiniz anda ilk olarak ekiplerimiz bu evrakları kontrol eder. Herhangi birinde yanlış durum söz konusu ise sizi bilgilendirecek ve yenisini talep edecektir.

VFS Global Finlandiya vizesini alırken süreci muhteşem bir şekilde yönetmeyi başarır. Ancak bazı durumlarda kişisel olumsuzluklar vizenin olumlu sonuçlanmasını engeller. Geçmiş dönemde alınan vizeler ile birlikte yabancı ülkelere yapılan ziyaretlerde kişilerin davranışları sonraki vizelerinde de etkili olacaktır. Eğer vize kurallarına uyulmamışsa bu durumda farklı bir vize başvurusunda bu durum karşınıza çıkabilmektedir.

Finlandiya vize reddi alanlar için itiraz yolları ve itiraz dilekçesi >> schengenvize.net/finlandiya-vize-reddi bağlantısında paylaşmıştır.

Finlandiya Vizesi Onayı Alındıktan Sonraki Süreç Nasıl İlerler?

Firmamız Finlandiya vizesi takip işlemini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen bu işlemler sayesinde vizenizin cevabı açıklandığı anda firmamız tarafından gerekli bilgiler size aktarılır. Vizeniz onaylanmış ise hemen ekiplerimiz pasaportunuzu konsolosluktan teslim alacaktır. Vize izni çıktığında pasaport üzerine bu işlenir ve sizlere ekstra bir belge verilmez.

Vize onayından sonra ekiplerimiz pasaportunuzu alıp sizlerle iletişim kurarlar. Bu aşamada pasaportunuzu elden teslim alabileceğiniz gibi kargo ile de talep edebilirsiniz. Eğer kargo ile pasaportunuzu almak isterseniz bizlerde yer alan açık adresinize pasaportlarınız gönderilecektir. Bu işlemler yalnızca birkaç gün içerisinde tamamlanmaktadır. Finlandiya vize işlemleri pasaportun sizlere ulaştırılması ile birlikte son bulmaktadır.

Vizeniz onaylandıktan sonra herhangi bir sorun yaşanmadan Finlandiya ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize onayının ardından uçak biletinizde ya da otel rezervasyonunuzda değişikliklerin olması sorun olmayacaktır. Ancak bir sonraki vize işlemi için olumsuz bir puan olarak kabul edilebilir.

Finlandiya Vizesi Hakkında

Avrupa Birliği üyelerinden oluşan bölge Schengen bölgesi olarak adlandırmaktadır. Fakat bazı ülkeler Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen bölgesinde sayılmamaktadır ve bu nedenle de girişlerde vize zorunludur. Finlandiya, Schengen sınırlarında olan ve Schengen vizesi ile giriş yapılabilen bir ülkedir. Schengen bölgesinde olmanın avantajı ise diğer Schengen ülkelerinden giriş yaparken kolaylıkla giriş yapılabilmesidir.

Finlandiya Schengen vizesi alınabilmesi için Finlandiya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binaları ile iletişime geçebilirsiniz. Schengenvize.net ile iletişime geçerek Schengen vizesi başvurusu yapmak için profesyonel destek alabilirsiniz. Vize aldıktan sonra da Schengen ülkeleri arasında kolaylıkla geçiş sağlayabilirsiniz. Finlandiya Schengen vizesi aldıktan sonra ülkeler arasında geçiş yapabilmek için başlangıç noktasının Finlandiya olması gerekmektedir.

Finlandiya Vize Veriyor Mu?

Finlandiya vize işlemleri için Bordo pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Vize başvurusu yapmayacak olan yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleridir. Finlandiya vize vermektedir.

Finlandiya Vize Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya vize ücreti olarak 2021 yılında konsolosluğa ödenecek harç bedeli 60 Eurodur. Harç bedeli dekontu evraklarla birlikte teslim edilmelidir.

Finlandiya Vize Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya vize başvuru işlemleri 4 hafta önceden yapılmalıdır. Vize işlemlerinin sonuçlanması 10 iş günü sürebilir.

Finlandiya Vize İşlemleri 2023 Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×