romanya-turistik-vize-evraklari-ucreti

Romanya Turistik Vize İşlemleri

ROMANYA

Romanya Seyahati

Resmi adı: Romanya

Yer: Güneydoğu Orta Avrupa

Saat Dilimi: GMT + 2

Alan: 238,391 kilometrekare

Nüfus: 19.334.000 (2016)

Başkent: Bükreş

Romanya’nın nüfusu 320 şehir ve kasabada ve 12.956 köyde yaşıyor.

Resmi Dil: Romence

Para birimi: Leu

İklim: Ilıman, dört ayrı mevsim

Coğrafya

238.391 kilometrekarelik bir alanı olan Romanya, Güneydoğu Avrupa’daki en büyük ülkedir. Kabaca Birleşik Krallık ile aynı boyuttadır. Karpat Dağları, Avrupa’nın en büyük bozulmamış ormanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Karpat güderi dahil 400 eşsiz memeli türü bulunmaktadır.

Avrupa boz ayı nüfusunun % 60’ı Karpat Dağları’nda yaşamaktadır. Romanya’nın Karpat Dağları’nda sarı renkli gelincik gibi 1.350 çiçek türü kaydedilmiştir. Romanya’nın Transilvanya kentinde bulunan eski Turda Tuz Madenlerinin (Salina Turda) içinde dünyanın en büyük tuz madeni müzesi bulunmaktadır. Aslen 17. yüzyılda kurulmuş olan devasa maden ocakları, patlayıcı kullanmak yerine tamamen el ve makine ile oluşturulmuştur.

Romanya, Avrupa’daki en genç kıta arazisini (Tuna Deltası) sunmaktadır. Güçlü Tuna Nehri, Almanya’nın Kara Ormanındaki kaynaklarından Karadeniz’e akmaktadır. Denize ulaşmadan hemen önce, Tuna Deltası’nı oluşturur. Burası en büyük ikinci ve Avrupa’nın en iyi korunan alanıdır.

Tuna Deltası, vahşi yaşam meraklılarının cennetidir. Dünyanın en büyük kamış yatağına ev sahipliği yapmaktadır ve nesli tükenmekte olan mersin balığı, su samuru, yaban kedileri ve Avrupa vizonu gibi nadir bitki ve hayvan türlerine de sahiptir.

Tuna Deltası, Alplerden oluşan çakıl ve tortular için son bir dinlenme yeridir. 10.000 yıldan fazla bir sürede kurulan Tuna Deltası büyümeye devam eder; Her yıl Tuna Nehri tarafından 67 milyon ton alüvyon ve tortu biriktirilmektedir.

Karpatlar ve Balkan Dağları arasındaki doğal bir nehir kanalı olan Demir Kapılar (veya Trajan Kapısı) Tuna Nehri’nin en dar noktasıdır Dar 984 metre yüksekliğindeki uçurumlarla çevrilidir ve su 296 metre derinliğindedir.

İklim

Romanya, ılıman bir iklime sahiptir. Bahar, serin sabahlar, geceler ve ılık günlerle keyiflidir. Sonbahar, kurak ve serin geçer. Aralık ayından Mart ortasına kadar ülkedeki bol bol kar yağışı görülebilir.

Konuşulan Dil

“Romanya” adı, “Roma İmparatorluğu vatandaşı” anlamına gelen Latince “Romanus” kelimesinden gelir. Romence fonetik bir dildir, bu yüzden kelimeler hecelendikleri gibi telaffuz edilir. Romence, Doğu’da konuşulan tek Romantik dil olmanın ilgi çekici statüsüne sahiptir. İngilizce ülkede konuşulan ikinci dildir. İngilizceyi, Fransızca takip etmektedir.

Tarih

Romanya’nın tarihi, coğrafyası kadar pastoral açıdan huzurlu olmamıştır. Yüzyıllar boyunca, çeşitli göçmenler Romanya’yı istila etmiştir. Transilvanya art arda Habsburg, Osmanlı, Macar veya Wallachian yönetimi altına girmiştir.

Romanya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrası komünist-blok bir millet olarak tarihi, öncelikle eski diktatör Nicolae Ceausescu’nun aşırılıkları nedeniyle daha yaygın olarak bilinmektedir. Aralık 1989’da ulusal bir ayaklanma onun devrilmesine yol açmıştır. 1991 Anayasası, Romanya’yı çok partili bir sisteme, piyasa ekonomisine ve bireysel konuşma, din ve özel mülkiyet haklarına sahip bir cumhuriyet olarak yeniden kurmuştur.

 • Eskiçağ Tarihi / Roma Dönemi (M.Ö 3600 – MS 50000)
 • Ortaçağ / Bizans Dönemi (500 – 1500)
 • Erken Modern / Osmanlı Dönemi (1500 – 1750)
 • Orta Modern Dönem (1750 – 1914)
 • Çağdaş Dönem (1914 – bugün)

Ekonomi

Yüzyıllar boyunca Romanya’nın ekonomisi tarıma dayanıyordu. 1930’larda Romanya, Avrupa’nın başlıca buğday, mısır ve et üreticilerinden biriydi. 1950’lerde Romanya’nın komünist lideri Gheorghe Gheorghiu Dej ağır sanayiyi geliştirmeye başladı. 1970’lerden bu yana ağır sanayilere doğru bir kayma olmuştur, ancak tarım hala ekonomik açıdan önemlidir ve işgücünün yaklaşık üçte birini istihdam etmektedir.

Romanya kömür, doğal gaz, demir cevheri ve petrol üretiyor, ancak ülkenin büyük endüstriyel kapasite potansiyeli için hammadde ithal ediliyor. Önde gelen endüstriler arasında kimyasal (petrokimya, boya ve vernikler), metal işleme, makine imalatı, sanayi ve nakliye ekipmanları, tekstil ürünleri, mamul tüketim ürünleri, kereste ve mobilya sayılabilir.

Romanya topraklarının % 39.2’si ekilebilir arazi, % 28’i orman,% 21’i mera, samanlık ve meyve bahçeleri ve % 2.5’i bağlardır. Mısır, buğday, bitkisel yağ tohumları, sebzeler, elmalar ve şarap üzümleri ana ürün ve koyun ve domuzlardır. Ormancılık ve balıkçılık uzun vadeli programlar altında geliştirilmektedir. 1990’dan beri, ardışık hükümetler Romanya’yı pazar ekonomisine dönüştürmeye odaklanmıştır.

Turizm

Otantik, doğal ve kültürel Romanya’nın özünü en iyi yakalayan kelimelerdir. Tarih, sanat ve manzara güzelliği bakımından zengin dinamik bir ülkedir. Romanya keşfedilmeyi bekleyen sayısız eşsiz seyahat deneyimi sunar. Dört saatlik bir yolculuk, araba veya trenle sizi Tuna Nehri’nden güzel, sağlam, orta çağdan kalma bir şehre götürebilir. Güney Transilvanya’dan Bucovina veya Maramures’in tarihi bölgelerine gidebilirsiniz. Bükreş’ten Karadeniz’e yol alabilirsiniz. Bucovina’daki benzersiz boyalı manastırlardan birini, Sighisoara’nın mükemmel korunmuş tepe kalesini veya Maramures’taki otantik, asırlık bir köyü ziyaret edebilirsiniz.

Romanya Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Romanya bir Schengen ülkesi olduğu için ülke seyahatlerinde Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin Schengen vizesi – Romanya vizesi olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Romanya vizesi talebinde bulunmak Schehngen ülkeleri içerisinde Romanya girişli ve Romanya çıkışlı olacak şekilde vize almak anlamına gelmektedir. Başvurulan vize ile kısa süreli vizelerde 180 gün içinde 90 gün konaklama imkanı ile, uzun süreli vizelerde ise maksimum 1 yıl ve daha da uzatmalı olarak başvuruda bulunulabilmesi mümkündür.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya’ya turistik, ticari amaçlı olarak giriş yapmak istediğinizde vize almanız gerekiyor. Avrupa Birliği ülkesi olan Romanya vizesi almak istediğinizde başvuru dosyanızda bulunması gereken evraklar şu şekildedir.

 • Dönüş tarihinizden itibaren en az 7 ay geçerli olan pasaport, varsa eski pasaportlarınız,
 • Pasaportunuzda işlem görmüş sayfaların ve kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfanın fotokopisi,
 • Romanya Başkonsolosluğuna hitaplı olarak yazılmış olan başvuru dilekçesi,
 • T.C. numarası yazılı kimliğinizin fotokopisi,
 • Biometrik kurallara göre çektirilmiş 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Romanya’da konaklayacağınız yerin adresini gösterir belgeler, otel rezervasyonlarınız,
 • Seyahatinizde harcamalarınızı karşılayacak maddi gücünüzü gösterir banka dökümleri,
 • Üzerine kayıtlı olan araç, ev, arsa tapu bilgilerini gösterir resmi onaylı belgeler
 • Mesleki olarak yetkinliğinizi gösteren oda kayıt belgeleri,
 • Schengen bölgesi ülkesi olan Romanya vizesi başvurunuzda seyahatinizin dönüş tarihinden itibaren 15 daha geçerliliği olan, acil tıbbi müdahale kapsamı bulunan 30000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Çalıştığınızı gösteren resmi kurum veya kuruluş belgesi,
 • SGK hizmet dökümü,
 • Ticari amaçlı seyahatler için resmi makamlarca onaylanmış olan davetiye, katılım belgesi,
 • Davetiye gönderen kişinin bilgilerini içeren noter onaylı belge,
 • Şirket çalışanı iseniz şirketinizin antetli kağıdına yazılı izin belgesi,
 • Şirketinizin faaliyet gösterdiği sektör ile ilgili belgeler.
 • Şirket sahibiyseniz vergi levhanızın aslı ve fotokopisi,
 • Şirketinizde imza yetkileri bulunan kişilerin imza sirküleri,
 • Şirketinize ait ticaret sicil gazetesi,
 • Davetiye aldığınız şirketin Romanya ticaret odası belgeleri, maliyet kayıt numarasını içeren belgeler,
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış olan Romanya’ya giriş yapacak kişilerin unvanlarını belirten resmi dilekçe,
 • Aile birleşim vizesi için aile olduğunuzu gösteren ve uluslararası geçerliliği olan evlilik belgesi,
 • Romanya vizesi için başvuru dosyanızda bulunması gereken evraklardan birinin eksik olması durumunda vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Vize evraklarınızı tamamladıktan sonra yapmanız gereken Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize danışmanlık merkezlerinden randevu alarak günü ve saati geldiğinizde başvurunuzu yapmaktır. Avrupa Birliği ülkesi olan Romanya vizesi için ilk defa giriş yapacak olanlardan biometrik izler alınacaktır. Vize danışmanlık ofisinde biometrik izlerinizi verdikten sonra başvuru yapmış olursunuz.

Romanya Vize Başvuru Yerleri

Romanya vize başvurusu için Romanya Konsolosluğu’ nun yetki vermiş olduğu vize başvuru merkezlerine müracaat edilmeli ve turizm acentelerinden de Romanya vizesi için Romanya Konsolosluğu’ na başvurularda aracı olunmaları istenebilir. Romanya vizesinin değerlendirme sürecinde bulunulması ve vize sonuçlandırma işlemlerinin yetkisi sadece Romanya Konsolosluğu’ na aittir.

ROMANYA VİZE TÜRLERİ NELERDİR?

Romanya Turistik Vize

Romanya turistik vize Romanya’ ya turist olarak gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken bir vize türüdür. Bu vize türü 180 gün içinde 90 gün ülkede konaklama ihtiyacını karşılayabilmeyi barındıran kısa süreli bir vize işlemidir. Romanya turistik vize işlemi için vize başvurusunda sunulan standart evrakların tamamını eksiksiz bir şekilde tamamlayarak vize başvurusunda bulunmak mümkündür. Romanya turistik vize işlemleri evrak teslimi işleminden sonra değerlendirmeye alınır. Vizenin onaylanmasına kadar geçen süre zarfı maksimum 10 iş günüdür. VIP hizmet ile vize değerlendirme süreci hızlandırma hizmeti de bulunmaktadır.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye