Romanya Schengen Vize İşlemleri

Romanya Schengen Vize İşlemleri

Romanya Schengen Vize İşlemleri Romanya’da yaşayan yabancı ülke vatandaşlarının rejimine hitaben 194/2002 no’lu Acil Hükümet Kararı değiştirilerek yerine getirilmiş olan 157/2011 yasası kapsamında öngörülmüş koşullar altında, Romanya vizesi, Romanya’nın diplomatik olarak misyonları ile konsolosluk birimlerince tanzim edilmektedir.

Romanya Schengen ülkesine yolculuk edecek olan T.C. vatandaşları umuma mahsus olan bordo pasaport sahibi olan bireylerin ülkeye giriş yapabilmesi için Romanya Konsolosluğu’na vize için başvuru yapması gerekmektedir.

T.C. hususi(yeşil) pasaport ile birlikte hizmet pasaportu(gri), Diplomatik pasaport(siyah-kırmızı) sahibi olan kişiler 180 günü kapsayan süreçte 90 günü aşmayacak kısa zamanlı seyahatleri için Romanya Konsolosluğu’na başvuru yapmak durumunda değillerdir.

Avrupa Birliği üyesi olan veya Schengen Bölgesi’ne üye olan herhangi bir ülkeye ait ikamet belgesi sahibi olan bireyler ve İsviçre ile Liechtenstein tarafınca verilmiş olan ikamet tezkeresi verilmiş olan kişiler bu tezkere boyunca (5 gün) Romanya Schengen Ülkesi ’ne yapacak oldukları seyahatlerde Romanya Konsolosluğu vize işlemlerinden sorumlu tutulmamaktadırlar.

Romanya Vize Türleri

  • A Tipi Vize olarak adlandırılan vize türü, Romanya Konsolosluğu’nun sunmuş olduğu Romanya üzerinden başka bir ülkeye yolculuk edecek olan kişilerin Romanya havaalanından geçeceği ülkenin uçağına binmesine kadar geçireceği süreyi kapsamaktadır.
  • B Tipi Vize olarak adlandırılan vize türü, Romanya ülkesine transit olarak geçmesi gereken bireylere verilen vize türüdür. Romanya B tipi vize sahiplerine Romanya ülkesinde 5 gün kalma hakkı vermektedir.
  • C Tipi olarak adlandırılan vize türü, Romanya’ya kısa zamanlı yolculuk etmek isteyen bireylere verilen, konaklama süresi olarak 90 gün ile sınırlı olan vize türüdür.
  • D Tipi Vize olarak adlandırılan vize, Romanya Ülkesi ‘ne ekonomik ve ticari olarak faaliyetlerde bulunacak olan, çalışma ile birlikte eğitim, aile tamamlaması, dini faaliyetler, bilimsel araştırma kapsamındaki faaliyetleri yürütebilmek ümidiyle yolculuk etmek isteyen kişilere verilen vize türüdür.

Uzun süreli oturma izni vizesi almak isteyen bireyler, Romanya Konsolosluğu’na vize müracaatında bulunmadan önce Romanya İçişleri Bakanlığı ve Romanya Göçmen Bürosu’na müracaatta bulunarak işlem için gerekli olan ön onay için almak durumundadır.

 

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye