Polonya Vize Başvurusu ve Randevu - Schengenvize.net
Polonya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Polonya Vize Başvurusu ve Randevu

Polonya Vize Randevu Başvurusu

Polonya Seyahati

Polonya seyahatlerinde kısa süreli vizeler ve uzun süreli vizeler sunulmaktadır. Polonya Schengen ülkesidir. Bu nedenle sunmuş olduğu kısa süreli vize işlemlerinde Schengen ülkesi kurallarının dikkate alınması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi

 

Bordo pasaport sahiplerinin Polonya seyahati için kullanacakları pasaportun bir takım özelliğe sahip olması gerekmektedir. Schengen ülkeleri kurallarınca pasaportun da taşınma şartları vardır. Pasaportun son on yıl içinde alınmış olması istenir.

On yıllık güncel zamanını aşmamış olmalıdır. Vizenin basımı için en az iki sayfanın boşta olması beklenir. Polonya seyahati kapsamında diğer Schengen ülkeleri seyahatinde de bulunacak ise bu rakam iki sayfadan daha fazla olmalıdır. Schengen vizesi alımından itibaren Polonya seyahati için, yapılacak olan seyahatin bitiş tarihinden itibaren üç ay daha geçerliliği bulunmuş bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.

✅Polonya Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Polonya Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Polonya Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.
Bu süre Schengen ülkeleri içerisinde Polonya’ nın koymuş olduğu süre kuralıdır. Başka Schengen ülkeleri ya da yurt dışındaki başka bölgede bulunan ülkelerin vize başvuru sırasında istedikleri pasaport süresi daha farklı olmaktadır.
Polonya Vize Başvurusu ve Randevu
Polonya Vize Başvurusu ve Randevu

Bu yazımızda Eray Tur farkı ile sizlere Polonya’ ya dair her leyi anlatmaya çalıştık. Polonya vize işlemleri ve amacına uygun başvurulması gereken vize türlerini bulabilirsiniz. Ayrıca Polonya’ dan vize işlemi gerçekleştikten hemen sonra gerçekleştireceğiniz Polonya seyahatlerinizde gitmeniz gereken yerleri ve Polonya mutfağının lezzetlerini gene yazımızda bulabilmeniz mümkündür.

Polonya Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Polonya vizesi, Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür. Vizenin birçok türü bulunmaktadır. Amacına uygun şekilde alınacak olan Polonya vizesinin Polonya seyahati için zorunluluğu bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkı sunulan kısa süreli Polonya seyahati gerçekleştirmesi mümkündür.

Bu süreye uydukları takdirde ilgili pasaport sahiplerinin Polonya vizesi almasına gerek bulunmamaktadır. Polonya kısa süreli vizeler C tipi vize içerisine girmektedir. Vize talebinde bulunan ve Polonya seyahatini vize alarak gerçekleştiren amacına uygun vize almış olan kişiler, tıpkı yeşil pasaport sahipleri gibi 180 gün içerisinde 90 gün konaklama ile Polonya seyahati yapabilme hakkı elde eder.

Polonya Vizesi için İstenilen Evraklar

Her vize türü göz önünde bulundurulduğu zaman vize işlemleri ile alakalı olarak standart evraklar ve bunların yanında da vize türüne özel şekilde hazırlanması gereken özel evraklar bulunması gerekmektedir. Polonya vizesi evraklarının Polonya Başkonsolosluğu’ nun istediği şekilde hazırlanması mecburiyeti bulunmaktadır.

genel evrakların yanında özel olarak şirket evrakları, finansal evraklar ve kişinin bu seyahati kendi karşılayamayacak durumda olması halinde ise, sponsor evrakları gereklidir. Polonya seyahati için hazırlanacak olan evrakların geçerli olabilmesi için birtakım doğru beyan ve belgelerin orijinalleri, tam evrak gibi durumları hazırlamaları gerekmektedir. Her evrakın güncel olması gerekmektedir.

Güncel olmayan, amaca uygun olmayan ya da çeşitli güvenlik gerekçeleri bulunan Polonya başvuruları reddedilmektedir. Polonya başvurusu reddi yaşandıktan sonra başvuru sahiplerinin eksik evrak gibi kolayca çözümlenebilecek nedenleri var ise, Polonya vize reddi işlemine itiraz edebilme hakları bulunmaktadır. Eğer vize reddi itiraz aşaması olumlu sonuçlanır ise, eksik olan belgelerin tamamlanması ve yeniden aynı kalan sürede başvuru yapılmasına izin verilmektedir. Vize reddi yaşamış olan kişilerin yeniden Polonya seyahati için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Polonya Vizesi İçin İstenilen Standart Evraklar

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • 5 yıl geçerliliğe sahip biyometrik veri girişi
 • TC kimlik ön ve arka yüzü fotokopisi
 • Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyon bilgileri
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Polonya vizesi seyahat dilekçesi
 • Polonya vizesi seyahat başvuru formu
 • Seyahat kara yolu ile gerçekleşecek ise, şahsi araç kullanımlarında uluslararası ehliyet ve araç ruhsatı istenmektedir.
 • Başvuru sahibinin son üç aylık banka hesabı dökümü
 • Başvuru sahibinin işveren, çalışan, öğrenci, emekli, ev hanımı vb. durumu olmasına karşın mesleki evrak dökümleri
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması durumunda ya da çalışmaması durumunda Polonya seyahatine sponsor kimse aranmalıdır. Sponsorun banka hesap dökümü, seyahati karşılayacak banka hesabında bulunan parasına bakılmaktadır. Bununla birlikte sponsor kişinin mesleki evrak istemi de Konsolosluk tarafından istenilen ek belgelere girebilmektedir.

Yukarıda yer alan evrakların tamamı bütün Polonya vizelerinde istenilen standart evraklara girmektedir. Vergi levhası, SGK işe giriş belgesi, mesleki açıdan SGK dökümleri, çalışan ise şirketteki yetkisi olan kişilerin imza sirküleri istenilen ek belgeler arasındadır. Davet mektubu da; kısa süreli aile ziyareti vizesi ve ticari vizede istenilen önemli bir evraktır. Davetiye ya da davet mektubu olmayan kişilerin Polonya vize başvuruları iptal edilmektedir.

Polonya Vize Başvuru Yerleri

Polonya vize başvuruları göz önünde bulundurulunca, başvuru yerleri ve başvurması gereken başvuru merkezleri arasında ayrım bulunmaktadır. Ankara başta olmak üzere, İç Anadolu bölgesinde Ankara’ nın çevresinde bulunan illerin tamamı, Ankara Polonya Büyükelçiliği’ ne başvurmak zorundadır.

Bu illerin dışında kalan yerler ise Polonya Konsolosluğu’ na başvuruda bulunmaktadırlar. Polonya konsolosluğu’ na ya da Polonya Büyükelçiliği’ ne direkt olarak başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Polonya Konsolosluğu’ nun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile de Polonya vize başvuruları yapılabilmektedir.

Polonya Turistik Vize

Seyahatler konusunda en güzel ve kısa sürede sonuç verebilecek olanı turistik olan vizelerdir. Turistik vizelerde temin edilmesi gereken evrakların birçok kişi tarafından hazırlanması oldukça kolay olabilmektedir. Elbette belirli kurallara göre hazırlık yapılmalı ve yanlış belge teminlerinden uzak durulmalıdır. 

Polonya turistik vize ile ilgili de hazırlanması gereken belgeler Schengen vizesinin kriterlerine göre yapılmalıdır. Turistik vizelerde başvuru sahibinin belirli bir bütçeye sahip olması ve yeterliliğin prosedürlere uygun olması gerekir.

Polonya turistik vize aldıktan sonra dilerseniz diğer ülkelere Polonya üzerinden geçiş yapabilirsiniz. Geçişler için ise Schengen ülkesi olması şartı vardır. Polonya Schengen vizesi ile güzel bir Avrupa turu atmanız da mümkündür.

Başvurusu onaylanan kişinin 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar kalma hakkı bulunmaktadır. Bu yüzden pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 6 aylık olmalıdır. Ayrıca seyahat ile alakalı vizenin pasaporta işlenmesinin mümkün olması için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. 

Schengen bölgelerine gidebilmek için alacağınız vize de dikkat edilmesi gereken husus ise Polonya üzerinden giriş olmasıdır. Yani Polonya vizesi aldıktan sonra yapacağınız ilk seyahat mutlaka Polonya olmalıdır.

Kimlik bilgileriniz, mesleki durumunuzu gösterir belgeler ve banka hesap hareketleri gibi bilgiler başvuru sahibinden istenmektedir.

Talep edilen belgelere ek olarak da Polonya vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Formun titiz şekilde doldurulması çok önemli olup, incelemelerde öncelikli olarak bu forma bakılmaktadır.

Polonya Ticari Vize

Ticari görüşmeler için Polonya’ya gitmek için kısa süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Fuar, ticari faaliyet, konferans, ticari ziyaretler gibi ister şirket sahipleri ister şirket çalışanları Polonya ticari vize ile seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün kalınabilir yapıda olan bu vize için çalışan ve şirket sahibi açısından farklı evraklar talep edilmektedir. 

Evrak temininden önce ise mutlaka ticari faaliyette bulunan şirketin size davetiye göndermesi gerekecektir. Tüm ticari işlerin yürütülmesinde davetiye olma şartı bulunmaktadır. Ayrıca bu davetiyenin de orijinal sunulmasına ve Polonya’daki ilgili kurumca onaylanması gerekir. Bu şartları taşımayan davetiyeler Polonya vizesi almanıza engel teşkil edebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka davetiye temin edilmelidir.

Polonya konsolosluğu vize başvurularında bölgesel ayrıma göre taleplere karşılık vermelidir. Yaşadığınız yer Ankara’ya yakınsa gidip İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru da bulunmanız mümkün olmayacaktır.

Bu yüzden bölgeler arası başvuru yapılacak yerlerin listelerini kontrol etmelisiniz. Polonya vize başvurusu konusunda böyle bir ayrıntıyı es geçmeniz size zaman kaybı yaşatabilir. 

Ayrıca yol ve konaklama masrafı yapmışsanız da bu harcama boşa yapılmış bir harcamadır. Vize başvuru tarihlerini çok iyi takip etmeniz ve zamanını geçirmeden başvuru da bulunmanız gerekir. Polonya ticari vize için seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar başvuru yapmanız mümkündür.

Ayrıca en az 15 gün kala da başvuru dosyanızı teslim etmeniz gerekir. Vizenin değerlendirme süresi ve iş yoğunluğu gibi faktörleri göz önünde tutarak 1 ay önceden başvurmaya özen gösterin. Geç kalınan başvurulardan dolayı seyahat planınız riske girebilir.

Polonya Kültürel, Sportif ve Konferans Vizesi

Kültürel etkinlikler konusunda Polonya oldukça cazip merkezlerden bir tanesidir. İster kültürel isterseniz de sportif faaliyetler için vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Bu vize kısa süreli olup, 6 aylık süre içerisinde toplamda 90 gün kalmanıza olanak sağlamaktadır. Polonya Kültürel, sportif ve konferans vizesi için temin etmeniz gereken evrakları zamanında sunmanız önemlidir. Davetiye ile gidebileceğiniz bu vize türü mutlaka gereksinimleri karşılamalıdır. 

Bu tür faaliyetlere 18 yaş altında olan kişilerin gitmesi söz konusu olduğunda anne ya da baba vasisi yapılması gerekmektedir. Başvuru değerlendirme süreci ortalama 15 gün sürdüğü için evraklarınızı 15 gün öncesine kadar teslim etmeniz gerekecektir. Seyahat tarihine göre yapacağınız planlama bu noktada önemlidir. Seyahati riske etmemek için 1 ay önceden başvurunuzu sunmanız daha iyi olacaktır. Polonya Kültürel, sportif ve konferans vizesi konusunda pasaportun geçerliliğine de dikkat etmeniz gerekir. En az 3 ay geçerliliği olması gereken pasaportun ayrıca içerisinde 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Vizeye uygun pasaport teminine çok dikkat edilmelidir. Tüm evraklarınızı hazırlayıp Polonya vizesi aldıktan sonra pasaportunuzda yırtık ya da yıpranma varsa sınırda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Vize onaylansa dahi böyle bir durumun yaşanma ihtimali söz konusu olabilmektedir. Verilen emeklerin ve yapılan harcamaların boşa gitmemesi için pasaport kontrolünü mutlaka dikkatli şekilde yapın. Şüpheli bir durum varsa bulunduğunuz bölgenin il ya da ilçe emniyetine giderek yenileme işlemini yapmalısınız. Böylece seyahat esnasında yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olursunuz.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Polonya’da yaşayan ailenizi ziyaret edebilmeniz için kısa süreli vize türü olan Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu vizeye başvurmadan önce davetiye temin etmeniz önceliğiniz olmalıdır. Planlamanızı doğru şekilde yaparak davetiyenin temini ile uğraşmak daha doğru olacaktır. Davetiyenin orijinal sunulması gerektiği için de size ulaşma süresini de iyi bilmek gerekir. 

Seyahat tarihinizi davetiye geldikten sonra belirlemek daha doğru olacaktır. Şartlara uygun davetiye temin ettikten sonra geçerliliği olan ve herhangi bir şekilde eksiği olmayan pasaportunuz olmalıdır. Biometrik veri tabanına dahil olmanız için de parmak izi vermeniz gerekecektir. Daha önce Schengen vizesi ile seyahat etmişseniz sistemde parmak iziniz kayıtlı olabilir. 5 yıl dolmuşsa yenilemeniz gerekirken bu süre dolmamışsa yenileme işleriyle uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Vize başvurusunda bulunacağınız zaman evrak kontrolü çok iyi yapmaya çalışın. Bu konuda uzman kadrosu ile hizmet veren Vize Ofisi ile irtibata geçip destek isteyebilirsiniz. Dilerseniz evrak teminleri ve işlerin son ana kadar ki sürecinde yanınızda yer alacaklardır. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alabilmenizin püf noktalarını size sunarak riskleri azaltmak mümkündür. Hatasız şekilde evraklarınızı teslim edip onay sürecini bekleyebilirsiniz.

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya konsolosluğundan, Polonya vizesi için başvuru formu doldurduktan sonra vize randevusu alınabilir.

Polonya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Polonya vize başvuru formu, Polonya Konsolosluğu ya da Polonya büyükelçiliğinden alınabilir.

Polonya Vizesi Alınabiliyor Mu?

Polonya vizesi, gerekli evraklar istenilen doğrultuda hazırlandığı takdirde alınır.

Polonya Vize Başvurusu ve Randevu Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×