polonya-vize-randevusu-alma

Polonya Vize Başvurusu ve Randevu

Polonya Seyahati

Polonya seyahatlerinde kısa süreli vizeler ve uzun süreli vizeler sunulmaktadır. Polonya Schengen ülkesidir. Bu nedenle sunmuş olduğu kısa süreli vize işlemlerinde Schengen ülkesi kurallarının dikkate alınması gerekmektedir.

Bordo pasaport sahiplerinin Polonya seyahati için kullanacakları pasaportun bir takım özelliğe sahip olması gerekmektedir. Schengen ülkeleri kurallarınca pasaportun da taşınma şartları vardır. Pasaportun son on yıl içinde alınmış olması istenir. On yıllık güncel zamanını aşmamış olmalıdır. Vizenin basımı için en az iki sayfanın boşta olması beklenir. Polonya seyahati kapsamında diğer Schengen ülkeleri seyahatinde de bulunacak ise bu rakam iki sayfadan daha fazla olmalıdır. Schengen vizesi alımından itibaren Polonya seyahati için, yapılacak olan seyahatin bitiş tarihinden itibaren üç ay daha geçerliliği bulunmuş bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Bu süre Schengen ülkeleri içerisinde Polonya’ nın koymuş olduğu süre kuralıdır. Başka Schengen ülkeleri ya da yurt dışındaki başka bölgede bulunan ülkelerin vize başvuru sırasında istedikleri pasaport süresi daha farklı olmaktadır.

Bu yazımızda Eray Tur farkı ile sizlere Polonya’ ya dair her leyi anlatmaya çalıştık. Polonya vize işlemleri ve amacına uygun başvurulması gereken vize türlerini bulabilirsiniz. Ayrıca Polonya’ dan vize işlemi gerçekleştikten hemen sonra gerçekleştireceğiniz Polonya seyahatlerinizde gitmeniz gereken yerleri ve Polonya mutfağının lezzetlerini gene yazımızda bulabilmeniz mümkündür.

Polonya Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Polonya vizesi, Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür. Vizenin birçok türü bulunmaktadır. Amacına uygun şekilde alınacak olan Polonya vizesinin Polonya seyahati için zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkı sunulan kısa süreli Polonya seyahati gerçekleştirmesi mümkündür. Bu süreye uydukları takdirde ilgili pasaport sahiplerinin Polonya vizesi almasına gerek bulunmamaktadır. Polonya kısa süreli vizeler C tipi vize içerisine girmektedir. Vize talebinde bulunan ve Polonya seyahatini vize alarak gerçekleştiren amacına uygun vize almış olan kişiler, tıpkı yeşil pasaport sahipleri gibi 180 gün içerisinde 90 gün konaklama ile Polonya seyahati yapabilme hakkı elde eder.

Polonya Vizesi için İstenilen Evraklar

Her vize türü göz önünde bulundurulduğu zaman vize işlemleri ile alakalı olarak standart evraklar ve bunların yanında da vize türüne özel şekilde hazırlanması gereken özel evraklar bulunması gerekmektedir. Polonya vizesi evraklarının Polonya Başkonsolosluğu’ nun istediği şekilde hazırlanması mecburiyeti bulunmaktadır. genel evrakların yanında özel olarak şirket evrakları, finansal evraklar ve kişinin bu seyahati kendi karşılayamayacak durumda olması halinde ise, sponsor evrakları gereklidir. Polonya seyahati için hazırlanacak olan evrakların geçerli olabilmesi için birtakım doğru beyan ve belgelerin orijinalleri, tam evrak gibi durumları hazırlamaları gerekmektedir. Her evrakın güncel olması gerekmektedir. Güncel olmayan, amaca uygun olmayan ya da çeşitli güvenlik gerekçeleri bulunan Polonya başvuruları reddedilmektedir. Polonya başvurusu reddi yaşandıktan sonra başvuru sahiplerinin eksik evrak gibi kolayca çözümlenebilecek nedenleri var ise, Polonya vize reddi işlemine itiraz edebilme hakları bulunmaktadır. Eğer vize reddi itiraz aşaması olumlu sonuçlanır ise, eksik olan belgelerin tamamlanması ve yeniden aynı kalan sürede başvuru yapılmasına izin verilmektedir. Vize reddi yaşamış olan kişilerin yeniden Polonya seyahati için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Polonya Vizesi İçin İstenilen Standart Evraklar

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • 5 yıl geçerliliğe sahip biyometrik veri girişi
 • TC kimlik ön ve arka yüzü fotokopisi
 • Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyon bilgileri
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Polonya vizesi seyahat dilekçesi
 • Polonya vizesi seyahat başvuru formu
 • Seyahat kara yolu ile gerçekleşecek ise, şahsi araç kullanımlarında uluslararası ehliyet ve araç ruhsatı istenmektedir.
 • Başvuru sahibinin son üç aylık banka hesabı dökümü
 • Başvuru sahibinin işveren, çalışan, öğrenci, emekli, ev hanımı vb. durumu olmasına karşın mesleki evrak dökümleri
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması durumunda ya da çalışmaması durumunda Polonya seyahatine sponsor kimse aranmalıdır. Sponsorun banka hesap dökümü, seyahati karşılayacak banka hesabında bulunan parasına bakılmaktadır. Bununla birlikte sponsor kişinin mesleki evrak istemi de Konsolosluk tarafından istenilen ek belgelere girebilmektedir.

Yukarıda yer alan evrakların tamamı bütün Polonya vizelerinde istenilen standart evraklara girmektedir. Vergi levhası, SGK işe giriş belgesi, mesleki açıdan SGK dökümleri, çalışan ise şirketteki yetkisi olan kişilerin imza sirküleri istenilen ek belgeler arasındadır. Davet mektubu da; kısa süreli aile ziyareti vizesi ve ticari vizede istenilen önemli bir evraktır. Davetiye ya da davet mektubu olmayan kişilerin Polonya vize başvuruları iptal edilmektedir.

Polonya Vize Başvuru Yerleri

Polonya vize başvuruları göz önünde bulundurulunca, başvuru yerleri ve başvurması gereken başvuru merkezleri arasında ayrım bulunmaktadır. Ankara başta olmak üzere, İç Anadolu bölgesinde Ankara’ nın çevresinde bulunan illerin tamamı, Ankara Polonya Büyükelçiliği’ ne başvurmak zorundadır. Bu illerin dışında kalan yerler ise Polonya Konsolosluğu’ na başvuruda bulunmaktadırlar. Polonya konsolosluğu’ na ya da Polonya Büyükelçiliği’ ne direkt olarak başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Polonya Konsolosluğu’ nun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile de Polonya vize başvuruları yapılabilmektedir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye