Polonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021 - Schengen Vize

Polonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Polonya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Polonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Polonya Turistik Vize

Avrupa Birliği üye ülke konumunda olan Polonya’ya turistik bir gezi için, kısa süreli vizeye ihtiyacınız olacaktır. 25 üye ülkesi bulunan ve bölgesel olarak Schengen Bölgesi olarak adlandırılan bir bölgede konumlanan Polonya’ya, kısa süreli ziyaretler için Schengen Vizesi alınması gerekmektedir.

Polonya Turistik Vize başvurularınız için, Polonya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezleri tarafından birtakım belgeler istenmektedir. Yazımızın bu bölümünde, Polonya turistik vizesi için gerekli evraklar hangileridir, gelin kısaca göz atalım.

Polonya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar 

 • Vize Başvurusu Formu: Dosyanızda en önemli belge konumunda olan başvuru formunu, çok dikkatlice ve kurallarına uygun bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Polonya turist vizesi için gerekli evraklar sıralamasında en dikkat edilmesi gerekli belge, bu başvuru formudur.
 • Pasaport: İşlem görmesi açısından boş iki sayfaya sahip olması gereken pasaportunuz, son on yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı ve nüfus kaydının örneği: Aile bireylerinin bilgileri ile, ikametgahınıza ait olan bilgilerin bulunduğu ve nüfus müdürlüklerinden temin edebileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt örneğiniz ile nüfus cüzdanınızın fotokopisinin dosyada bulunması gerekmektedir.
 • Biometrik özellikli fotoğraf: 3,4 * 4,5 milimetre ebatlarındaki renkli biyometrik fotoğrafınız, Polonya turist vizesi gerekli evraklar
 • Vize ücreti dekontu: Polonya turistik vize başvurusu için yetkili makamlarca belirlenen vize ücretinin bankaya yatırılması ve dekontunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Banka Atm’lerinden alınan makbuzlar geçerli sayılmamaktadır.
 • Vize talebinizi bildiren dilekçe: Seyahatinizle ilgili detayları bildireceğiniz dilekçenin içerisinde, konaklayacağınız yere ait bilgiler, ülkeye giriş çıkış tarihleri ile ilgili planların ayrıntılarına yer vermek durumundasınız.
 • Rezervasyonlar: Seyahatinizle ilgili otel ve uçak rezervasyonlarınızın ayrıntılarını dosyada bulundurmanız gerekmektedir.
 • Hesap dökümü: Turistik gezi boyunca yapacağınız harcamaları karşılayacağınız banka hesabınıza ait, geriye dönük üç aylık banka hesap dökümünün dosyaya konulmuş gerekmektedir. Banka dökümünüz kaşeli ayrıca imzalı olmalıdır.
 • Muvafakat name belgesi: Polonya turist vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, ailesinin bu seyahate izin verdiğine dair noter onaylı aile izin belgesinin dosyada yer alması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Turistik seyahatinizin tarihlerini kapsayacak ve en düşük otuz bin Euro tutarındaki seyahat sağlık poliçenizin olması gereklidir.
 • Sponsor beyanı: Eğer ki, seyahatinizin masraflarını bir sponsor aracılığı ile karşılayacaksanız, sponsorunuzun bu durumu yazılı ve imzalı bir şeklide beyan etmesi ve bunu bir dilekçe ile yetkili makamlara sunması gerekmektedir.

Polonya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar

Seyahat edecek kişilerin sıklıkla sorduğu, Polonya turist vizesi kaç günde çıkar sorusuna; evraklarınızı tam ve kusursuz bir biçimde teslim etmeniz durumunda, on beş iş günü içerisinde sonuçlanır, şeklinde cevap vermek istisnai durumlar dışında doğru bir cevap olacaktır.

Fakat unutulmamalıdır ki, dosyanıza ait görülebilecek bir olumsuzluk bu süreyi uzatabilecektir. Ayrıca Türkiye ve Polonya ülkelerinin resmi bayram tarihlerine denk gelen her başvuru uzayabilir.

Çok sık olmamakla birlikte, konsoloslukların yaşayabileceği teknik altyapıdan kaynaklı sorunlar da vize sonuçlanma sürenizi uzatabilmektedir. Sizlere naçizane tavsiyemiz, başvurunuzu, seyahatinizden en az bir ay öncesinden yapmanızdır. 

Polonya Turistik Vize Ücreti

Altı yaşın altındaki çocuklardan alınmayan Polonya turistik vize ücreti, müracaatınız sırasında Türk Lirası olarak ve nakit alınmaktadır. Konsolosluğa ait harç bedellerini ve vize başvuru merkezlerinin ücretini içeren Polonya turist vizesi ücreti, 03/02/2020 tarihinden itibaren 110 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret ile ilgili değişiklik yapma hakkı Polonya Konsolosluğundadır.

Polonya vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için >> schengenvize.net/polonya-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Polonya Turistik Vize Dilekçe Örneği

Aşağıda detaylarını paylaşacağımız Polonya turistik vize dilekçe örneği, İngilizce ya da Lehçe olarak yazılması dikkate alınmalıdır. Polonya turistik vizesinde dilekçe hazırlama konusuna istinaden dikkate alınması lüzumlu olan noktalar;

 • İsminizin, soy isminizin ve pasaport numaranızın günün tarihi ile birlikte yazılması gerekmektedir.
 • Dilekçenin, Polonya turistik vize işlemlerinizi yürüten makama ithafen yazılması gerekmektedir.
 • Seyahat ile ilgili tarih bilgilerinizin dilekçede belirtilmesi gerekmektedir. Otel ve uçak rezervasyon tarihleriniz ve Polonya’da varsa katılacağınız etkinliklerin tarihi, dilekçede yazacağınız tarihler ile örtüşmesi gerekmektedir.
 • Seyahatinizin süresini ve bu süre içerisinde ülkeye kaç sefer giriş çıkış yapacağınızı dilekçenizde belirtmelisiniz.
 • Var ise geçmiş yurtdışı seyahatlerinizi de bu dilekçenizde belirtmelisiniz.
 • Seyahat edecek kişi çalışıyor ise, çalıştığı firma tarafından düzenlenen, imzalı ve kaşeli bir kâğıdı dilekçe ekine eklemesi gerekmektedir.
 • Bu ekte, çalışan kişinin görevi, unvanı, maaş miktarı ve kaç yıldır o firmada çalıştığına dair bilgiler bulunmalıdır. Ayrıca seyahat tarihleri boyunca firma tarafından izinli olduğunu gösteren bir belgenin de dilekçeye ek olması zorunludur.
 • Seyahat edecek kişi emekli ise, emekli maaşını gösteren bir bordronun dilekçe ekinde sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvurusunu yapan kişi, serbest meslek erbabı ise gelir durumunu belgeleyen bir dokümanı dilekçe ekinde sunması gerekmektedir.
 • Banka hesaplarınızda bulunan para miktarının yaptığınız iş ile orantılı bir hacimde olması gerekmektedir. Kaynağı belirtilemeyen varlıklar sebebi ile vize reddi alabilirsiniz.
 • Vize başvurusu yapan kişilerin, seyahat bitimi sonunda ülkesine geri döneceği konusunda dilekçesinde taahhütte bulunmaları gerekmektedir.

Konsoloslukların vize başvurusu değerlendirmelerinde, yazılan bu dilekçedeki bilgiler büyük önem taşımaktadır. Sizlere tavsiyemiz, yukarıda maddeler halinde sunduğumuz açıklamaları, Polonya turistik vize başvuruları dilekçelerinde, kusursuz ve net bir biçimde belirtmenizdir.

Polonya vize başvurusu için ücretsiz bir şekilde sunulan vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/polonya-vize-dilekcesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Polonya Ticari Vize

Polonya, diğer Schengen ülkeleri gibi Schengen bölgesi kurallarına ve kriterlerine sahiptir.

Polonya Ticari Vizesi aynı şekilde kısa süreli vize başvuruları kategorisine girmektedir ve Polonya Konsolosluğu bütün kısa süreli vize başvurularında olduğu gibi bu vize türünü de aynı şekilde değerlendirme sürecinden geçirmektedir.

Yapacağınız vize başvurusu ticari vize kategorisinden olduğu için Schengen vize kriterlerini sağlamanız gerekmektedir.

Polonya Ticari Vize Gerekli belgeler ile birlikte sizi bilgilendirmek için yazdığımız yazıda aynı zamanda Polonya Ticari Vize Dilekçe Örneği ve dilekçede bulunması gereken maddelere ulaşabilirsiniz.

Polonya Ticari Vizesi İçin Gereken Bilgiler

Ticari vize ile birlikte Polonya’yı ziyaret etmek isteyen Bordo pasaportu olan Türk vatandaşları ziyaretlerini gerçekleştireceği Schengen ülkelerine giderken ticari vize başvurusu yapması ve bu başvurunun onaylanması gerekmektedir.

Diğer türdeki pasaportlara sahip olan Türk vatandaşları 90 günden fazla süreyle kalmamak suretiyle bu vizeyi almak zorunda değildirler.

Ticari vize gibi kısa süreli ziyaret sebebiyle yapacağınız Polonya ziyaretinde Schengen vizesi almak mecburiyetindesiniz. Ayrıca vize merkezleri ve seyahat acenteleri tarafından yapacağınız vize başvuru işlemleri geçerli sayılmaktadır, kişinin şahsen Polonya Konsolosluğuna başvuru yapması gerekmemektedir.

Yapılan başvuruların sonuçlandırılması, değerlendirilmesi ve reddi Polonya Konsolosluğuna bağlıdır.

Polonya ticari vize başvurusu yapmak isteyen iş adamlarının, şirket çalışanlarının ve bu tür etkinliğe katılmak zorunda olan kişilerin Polonya’da bağlı oldukları şirket, kurum veya kuruluşlardan iş seyahatleri için davetiye almaları zorunludur.

Polonya’da olacak ticari kapsamlı her türlü etkinlik ve iş görüşmelerine bu davetiye yoluyla katılım sağlanabilir. Polonya’dan iş daveti olmaksızın ticari vize başvurusu yapılamaz.

Polonya’ya iş seyahatleri için, Polonyalı şirketten gelen davet mektubu seyahatin amacını kapsamalıdır ve seyahatin tarihi aynı zamanda etkinliğin süresini belirtmek zorundadır çünkü bu tür vize kategorisi Schengen ülkelerinde 90 günden fazla kalmanıza izin vermemektedir.

Polonya ticari vizesi için gereken belgeler hakkında bilgi aldıktan sonra yapacağınız başvuru ve yerine getirmeniz gereken koşullarda mesleğinize, çalıştığınız bölüme ve bireysel durumunuza göre değişiklik olmaktadır. Yazımızda alacağınız bilgiler geçerli kurallara göre hazırlanmıştır.

Çalışma alanınıza ve kişisel bilgilerinize uygun bilgileri ve Polonya Ticari Vize ücreti hakkında bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçmenizi sizin için öneriyoruz.

Polonya Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Polonya Ticari Vize başrusu aynı zamanda Schengen ülkesi olan Polonya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. İkamet ettiğiniz şehre göre bu kuruma bağlı olan Konsolosluk merkezlerine de başvuru yapabilirsiniz.

Ancak belirttiğimiz gibi seyahat acenteleri ve vize merkezleri de Polonya Ticari Vize başvurunuz için size yardımcı olacaktır. Lütfen başvuru yapmadan önce seyahat planınızı ve seyahatinizi hangi amaçla yapacağınızı belirleyiniz.

Seyahati hangi amaçla yaptığınızı belirledikten sonra size uygun olan vize kategorisini de seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz vize kategorisi önemlidir çünkü turistik vize ile Polonya’da ticari amaçla bulunamazsınız.

Bunların yanında seyahatinizin ne kadar süreceği, ülkeye giriş-çıkış sayınız, konaklama yapacağınız yerin adresi ve kişisel bilgilerinizde önemlidir. Sahip olacağınız ticari vize size Polonya’da uzun süreli kalma imkanı ve çalışma olanağı sağlamamaktadır.

Polonya Büyükelçiliği’ne çalışan Konsolosluklar bulunduğunuz bölgeye göre ayrım yapmaktadırlar. Bu yüzden yaşadığınız şehre göre hangi konsolosluktan başvuru yapmanız gerektiğini öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Eksiksiz bir dosya oluşturmanız başvuru sürecinin kolay geçmesinde ve hızlı sonuçlanmasında en büyük etkendir. Eksik, yanlış ve tutarsız verdiğiniz her bilgi başvuru sürecinin reddine sebep olmaktadır.

Polonya Ticari Vize gerekli evraklar hakkındaki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu tür evraklar üç farklı kategoriye bağlı olarak hazırlanmaktadır. Bunlar kişisel özelliklerinizei, mali durumunuza ve çalışma alanınıza bağlı olarak belirlenmektedir.

Çalışma alanınızı ve ziyaret sebebinizle birlikte hazırladığınız Polonya Ticari Vize için gereken dokümanlar aşağıdaki gibidir.

Polonya Ticari Vize Gerekli Evraklar

 • Vize Başvuru Dilekçesi: Şirketinize ait antetli kağıda yazılacak olan ıslak imzalı, şirketinize ait kaşeli ve Polonya Başkonsolosluğu’na yazacağınız dilekçe. Geçerli tarihe sahip, tutarlı ve doğru bilgileri içermelidir. Ziyaret sebebinizi, ziyaret planınızı, konaklama tarihlerinizi ve giriş-çıkışlarınızı da belirtmelisiniz.
 • Vize Başvuru formu: Başvuru formunu online olarak doldurduysanız bu form ana evrak olarak geçerlidir. Eksik bilgi olmamalı, geçerli ve doğru bilgilere sahip, tarihli ve imzalı formlar olmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportunuz ziyaretinizden sonra 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır. En az 2 boş sayfaya sahip olmalı, eksik ve yıpranmış sayfasının olmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Eski pasaportunuz varsa olan pasaportunuzun da fotokopisi bu evrakların içinde olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Arkalı-önlü olmak üzere sahip olduğunuz T.C Nüfus Cüzdanı fotokopisini belgeleriniz arasına eklemelisiniz.
 • Nüfus Kayıt-İkame Adresi: İkamet ettiğiniz şehir ve adresi içeren ayrıca aile bireylerinin belirtildiği nüfus kayıt belgeleri.
 • Fotoğraf: Polonya Başkonsolosluğu’nun bu tür vize için belirlediği ölçütlerde olan 2 adet biometrik fotoğraf.
 • Seyahat Sigortası: Seyehat Sağlık Sigortası için Başvuran kişi ya da çalıştığı / bağlı olduğu şirketin üm uçuş ve ziyaret sürelerini kapsayan Schengen bölgelerinde geçerli olmak zorunda olan 30.000 Euro değerinde olmalıdır.
 • Davetiye: Polonya Ticari Vize gerekli evraklar arasında en önemli olanıdır. Polonya’da bağlı olduğunuz / çalıştığınız şirket tarafından gönderilen kaşelenmiş ve imzalanmış davetiye.
 • Uçuş Bilgileri: Kalacağınız zamana göre satın alınan gidiş ve dönüş tarihlerinizi içeren uçuş bilgileri.
 • Konaklama Bilgileri: Ziyaretiniz süresince kalacağınız otel ve gün bilgilerini içeren otel rezervasyon bilgileri.
 • Banka Hesap Bilgileri: Son 3 ay içerisinde banka tarfından alınmış imzalı ve kaşeli; nakit harcamanızı ve hesabınızda bulunan nakit bilgisini ayrıca seyahatinizde gerçekleşecek ve seyahatiniz için ayırdığınız nakit hesabı görüntüleyen her türlü bilgiye sahip olan belgeler.
 • Diğer gerekli evraklar;
  -Başvuruyu yapan kişi şirketin sahibi ya da şirkete bağlı çalışıyorsa; şirkete ait antetli kağıda yazılması zorunluluğu olan ıslak imzaya ve kaşeye sahip izin onayını içeren belge, şirketin ticaret odası kaydına, vergi levhasının bulunduğu bilgileri içermelidir.
  -Başvuruyu yapan kişi çalışan ise: SGK hizmet belgesi ve son 3 aya sahip maaş bordrosu gerekmektedir.

Yazımızda belirttiğimiz üzere Polonya Ticari Vize Evrakları çalıştığınız kuruma ve çalışma şartlarınıza göre farklılık göstermektedir. Polonya Ticari Vize ücreti hakkında bilgiler için yazımızın devamını okuyunuz.

Polonya Ticari Vize Ücreti

 • Polonya Başkonsolosluğu güncellediği her bilgiyi internet aracılığıyla paylaşmakta olup paylaştığı bilgiler net olsa dahi yapacağınız seyahatte yaptığınız bireysel ve ekstra harcamalarınızdan dolayı farklılıklar oluşabilir.
 • Polonya Ticari Vize için başvuru 2020 yılında 80 Euro olarak ücretlendirilmiştir.
 • Ancak verdiğiniz eksik, yanlış ve tutarsız bilgilerden veyahut başka sebeplerden dolayı oluşacak olan vize onaylanmaması durumunda bu ücret tarafınıza geri ödenmeyecektir.

Polonya Ticari Vize Başvurusunun Sonuçlanması

Yapacağınız başvuru evraklarınıza bağlı olarak farklı durumlar ortaya çıkabilir bu yüzden başvurunuzu 1 ay öncesinden yapmanızı öneriyoruz. Başvuru süreci başladıktan 15 gün sonra sonuçlanmaktadır. Bu süreç tatil ve resmi günlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Polonya’daki ailenizi ziyaret etmek istiyorsanız, önce vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Polonya aile ziyareti vizesine dair bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Polonya Aile Ziyareti Vize

Bu tür seyahatler için kısa süreli vize kategorisine başvurmalısınız.  Aile ve arkadaş ziyaretlerinde zorunlu evrak listesi bulunmaktadır. Polonya aile ziyareti için gitmek istiyorsanız, muhakkak vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Bu Evrakların eksiksiz bir şekilde başvuru merkezlerine verilmesi gerekmektedir. Evraklar arasında vize başvuru formu vize talep dilekçesi gibi temel evraklar bulunmaktadır. Bunlara bağlı olarak Polonya’da kalan ailenin size göndereceği davetiye belgesi ve vize türüne bağlı olarak özel belgeler bulunmaktadır.

Polonya ziyaretinizin süresi, ziyareti gerçekleştirecek kişinin sosyal, mesleki ve bireysel durumu gibi durumlarda dikkate alınmaktadır. Bu belgelerin hatasız ve eksiksiz bir şekilde olması gerekmektedir.

Polonya’ya gitmek için gerekli belgeler tam bir şekilde hazırlanması önemli bir detaydır. Bu belgelerden birisinin bile eksik olduğu zaman vizenizin onaylanmama durumu olabilmektedir.

Polonya aile ziyareti için başvuru yapacağınız vize kategorisini iyi belirlemeli ve vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu vize başvurularını Polonya Konsolosluğu yapmayabilirsiniz. Çünkü; Polonya aile ziyareti kısa süreli vize türüne girmektedir.

Bu tür vizeler C tipi vize adıyla da bilinmektedir.  Polonya Aile Ziyareti Vizesi 90 günlük anlamına gelmektedir. 90 gün sonunda ülkenize geri dönüş yapmak zorundasınız.

Polonya Aile Ziyaretinde Gerekli Belgeler

Polonya’ya gitmek için gerekli belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu belgelerden birisi eksik olduğu zaman vizeniz onaylanmayabilir. Konsolosluklar bu konuda çok hassas olduğunu belirtmek isteriz.

 • Vize başvuru formu: Formu tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Vize Talep Dilekçesi: Polonya aile ziyareti vizesi dilekçesinin dilinin İngilizce olması şarttır ve Polonya Başkonsolosluğuna yazılmış olması zorunluluğu olan resmi dilekçelerdir.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin, Polonya’ya gitmesi için 3 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Varsa son 3 yıla ait pasaport ve vizelerinin de bu belgelerin arasında olması gerekmektedir.
 • Eğer bu tarz belgelere sahip değilse Polonya’da gideceği merkezdeki belediyelerden davetiye alması ve bu davetiyeyi belgelerinin arasına koyması gerekmektedir. Ayrıca davet eden kişiye ait bilgilerin bulunduğu Pasaportun fotokopisi olması gerekmektedir
 • Kimlik Fotokopisi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, kimlik fotokopisi
 • Fotoğraf: Beyaz arka fona sahip 35×45 boyutlarında ve 2 adet olması zorunda olan fotoğraf kabul edilmektedir. Vize uygulamalarında daha önce kullanılmaması önemlidir. Vize başvurunuz için bu uyarıları dikkate alınız.
 • Muvafakatname: Polonya’ya gidecek kişi 18 yaşından küçükse, aile bireylerinden noter tasdikli onay belgesi
 • Başvuran kişi öğrenciyse; Okuldan alınmış öğrenci belgesi
 • Başvuran kişi çalışan veya şirket sahibiyse; Şirket adına imzalanmış, kaşelenmiş onay belgesi, şirketin vergi levhası, Ticaret Odası Sicil Dairesi’nin bir nüshası ve Sicil Gazetesi ve SGK Hizmet dokümanı.
 • Başvuran kişi çalışan ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan resmi işe giriş belgesi, geçen üç aya ait maaşınız belgeleyen dokümanlar ve Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümünüz.

Önemli not: Başvuru için sizden istenen belgelerin 3 aydan daha güncel tarihli olması gerekir.

Polonya Aile Ziyareti Vizesi Süreci

Polonya aile ziyareti vize başvurusu sürecinde sorun çıkmaması için 15 gün ile 3 ay arasında başvuru yapmanız gerekir. Vize sonuçlanma süreci farklılık gösterebilmektedir.

Bu süreçte vizenin sonuçlanması 1-2 haftayı bulabilmektedir. Seyahatinize 15 gün kala yapılan başvurularda sorun olabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Bu kararda tek yetkili mercii Polonya Başkonsolosluğudur.  Bu süreç içerisinde konsolosluğun ek belge veya mülakat İstediklerinin olabileceğini unutmamalısınız.

Bunun yanı sıra resmî tatiller veya özel günlere gelebileceğini düşünerek, işlem yapmanız gerekmektedir.

Polonya Aile Ziyareti Vizesi Davetiye

Polonya’da gideceğiniz kişi, burada ikamet ettiğiniz süre boyunca oluşacak giderlerin temin edilmesine ilişkin ekonomisinin olduğunu kanıtlamak için Polonya vize davetiyesi oluşturmalıdır. Bu davetiye yasaların öngördüğü haklardan ve imkanlardan birisidir.

Polonya vizesi için davetiyenin amacı, davet edilen kişinin Polonya’da yeme, içme, konaklama ve olası bir tedavi durumunda ülkede kaldığı süre içerisinde ülkede kaldığı süre boyunca tüm masraflarını karşılayacağını gösteren belgedir. Bu kurallar yabancı kanununda yer almaktadır.

Polonya Aile Ziyareti Vizesi Davetiyesinde Olması Gerekenler

Polonya’ya Gideceğiniz pişirmek size davetiye göndermesi gerekmektedir. Bu yüzden davet eden kişinin ilgilen olması gerekmektedir.

 • Davetiyeyi gönderen kişi davetlinin ismini ve soy ismini, doğum tarihini, ikametgahının bulunduğu adresi, telefon numarası, kimlik bilgilerini, ayrıca davet eden kişinin Polonya’daki yerleşik tüzel veya tüzel kişilik haklarına sahip olmayan organizasyon birimi olması halinde gerekli bilgileri olması gerekir.
 • Davet edilen yabancının adı, soyadı, cinsiyeti vatandaşların doğum yeri, tarihi, İkamet adresi, seyahat belgesini seri numarası ve davet eden kişi ile akrabalık derecesi
 • Davet eden kişinin masrafları karşılayacağına dair taahhüt davet edilen yabancının kolaylaştı ikamet ettiği yerin adresi
 • Yabancı Kişinin Polonya’ya davet edilme amacı
 • Davet edilen kişinin kalma süresi
 • Davet edilen yabancı kişinin kendi evinde kalacak bir yer edemeyeceği hakkında bilgi

Davet edilen kişinin bilgilerinin doğru olması önemlidir. Aksi durumda davetiyenin geçerliliği olmayacaktır.

Polonya Transit Vize

 Polonya’ya gidiş amacı Polonya üzerinden aktarma yapılarak başka ülkeye geçiş yapmak olan kişilerin başvuru yapması gereken vize türü ticari vizedir. Polonya ticari vize alınabilmesi için yapılacak olan başvuru sırasında, Polonya Konsolosluğu tarafından seyahate yönelik istenen bazı evraklar vardır. İstenen evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından görevli olan vize merkezlerin gidilerek başvuru tamamlanabilmektedir.

Vize başvurusu tamamlandıktan sonra değerlendirmeler Konsolosluk tarafından yapılır ve sonuçlandırmayı da onlar gerçekleştirir. Uzun süreli vize başvuruları en az 2, kısa süreli vize başvuruları da 10 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ayrıca transit vize ile yalnızca havaalanlarının transit bölümlerinde durabilirsiniz. Ulusal sınırlara girilme hakkına sahip değilsiniz ve eğer transit alandan izinsiz çıkarsanız, transit alana giriş yapamazsınız.

   Polonya Erasmus Vize

 Schengen ülkelerinden olan Polonya, yıl içerisinde birçok farklı sebeplerle çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Bu ziyaretçilerin giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekmektedir ve alınacak olan vize türü de bu giriş amacına göre belirlenmektedir. Vize türü belirlendikten sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından istenen ve Schengen yasalarına göre düzenlenmiş olan evraklar istenmektedir.

Bu evraklar sayesinde Polonya Konsolosluğu, başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgilere sahip olmaktadır ve vize başvurusunu değerlendirirken doğru kararlar verebilmektedir. Bu evrakların eksiksiz hazırlanması önemli konu olduğundan profesyonel destek almakta fayda vardır ve schengenvize.net ile iletişime geçerek hem detaylı bilgilere sahip olabilir hem de profesyonel destek alabilirsiniz.

      Polonya’ya gidiş amacı öğrencilerin eğitim, öğretim hayatlarına katkılar sağlamak, yabancı dillerini geliştirmek ve kişisel gelişimlerine katkılar sağlamak amacıyla Erasmus programına katılmak olan kişilerin başvuru yapması gereken vize türü turistik vizedir. Polonya Erasmus vize alınabilmesi için yapılacak olan başvuru sırasında, Polonya Konsolosluğu tarafından seyahate yönelik istenen bazı evraklar vardır.

İstenen evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından görevli olan vize merkezlerin gidilerek başvuru tamamlanabilmektedir. Vize başvurusu tamamlandıktan sonra değerlendirmeler Konsolosluk tarafından yapılır ve sonuçlandırmayı da onlar gerçekleştirir. Uzun süreli vize başvuruları en az 2, kısa süreli vize başvuruları da 10 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Polonya Erasmus Vize Gerekli Evraklar

      2 ile 12 ay arasında süren Polonya Erasmus vize başvurusu sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine gidilerek vize başvuruları tamamlanabilir. Erasmus vize başvurularında kullanılacak olan evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna göre değişebilmektedir.

 • Doğru bilgiler içeren ve eksiksiz olarak doldurulmuş olan Polonya Erasmus vize başvuru formu,
 • Erasmus programına katılım hakkı kazanıldığına dair sonuç belgesi,
 • Okul tarafından yazılan izin ve muaf dilekçesi,
 • Polonya’daki okul tarafından gönderilen kabul davetiyesi,
 • Polonya’ya gidiş amacını açıkça belirten Polonya Erasmus vize talep dilekçesi,
 • Son on yıl içerisinde çıkarılmış olan ve seyahat dönüşünden sonraki üç ay da geçerli olan pasaport,
 • Nüfus cüzdanın fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biometrik fotoğraf,
 • Seyahat sürecinde geçerli olacak 30,000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası,
 • Başvuru yapacak olan kişi eğer 18 yaşından küçükse, anne veya baba tarafından verilecek olan izin dilekçesi,
 • Polonya’da olunacak süre boyunca oluşacak olan masrafların nasıl ve kim tarafından karşılanacağının ve nasıl karşılayacağını belirten belgeler; karşılanabileceğini kanıtlayan gelir belgeleri, banka hesap dökümü vs.

Polonya Schengen Vizesi

  Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin olduğu bölgeye Schengen denilir ve bu bölgeye özel olan vizeye de Schengen vizesi adı verilmektedir. Polonya Schengen vizesi ile istediğiniz Avrupa Birliği üyesi ülkeleri arasında vizesiz bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Ancak bir şart var o da başlangıç noktanızın Polonya olmasıdır. Yani Polonya Schengen vize ile, başlangıç noktanız Polonya olacak şekilde AB ülkelerine seyahate çıkabilirsiniz. Polonya Konsolosluğu üzerinden istenen evraklarla birlikte başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Schengenvize.net ile iletişime geçerek profesyonel destekler alabilirsiniz.

Polonya Schengen Vize Gerekli Evraklar

      Polonya Schengen vize başvurularında kullanılması gereken ve Konsolosluk tarafından istenen evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine gidilerek vize başvuruları tamamlanabilir. Vize başvurularında kullanılacak olan evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna göre değişebilmektedir.

 • Doğru bilgiler içeren ve eksiksiz olarak doldurulmuş olan Polonya Schengen vize uygun başvuru formu,
 • Polonya’ya gidiş amacını açıkça belirten Polonya Schengen vize uygun talep dilekçesi,
 • Son on yıl içerisinde çıkarılmış olan ve seyahat dönüşünden sonraki üç ay da geçerli olan pasaport,
 • Nüfus cüzdanın fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biometrik fotoğraf,
 • Seyahat sürecinde geçerli olacak 30,000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası,
 • Başvuru yapacak olan kişi eğer 18 yaşından küçükse, anne veya baba tarafından verilecek olan izin dilekçesi,
 • Vize türüne göre istenen vize ücretinin ödendiğine dair dekont,
 • Polonya’da olunacak süre boyunca oluşacak olan masrafların nasıl ve kim tarafından karşılanacağının ve nasıl karşılayacağını belirten belgeler; karşılanabileceğini kanıtlayan gelir belgeleri, banka hesap dökümü vs.

Polonya Vize Başvuru Formu

Vize başvuru dosyasında başvuru formu yoksa o vizenin onaylanma ihtimali yoktur. Başvuruyu inceleyecek olan kurul başvuru formlarına öncelik vermektedir. Böylesine önemli olan Polonya vize başvuru formu kriterlere uygun ve hatasız şekilde doldurulmalıdır. Hiçbir hataya yer verilmeden hazırlanması gereken form detaycı olunması gereken yapıdadır. Form doldurulması hususunda profesyonel destek almak çok daha iyi olacaktır. Vize ofisi aracılığı ile dolduracağınız başvuru formlarında hata oranı son derece düşüktür.

Polonya vize başvuru formu konsolosluk sitesinden ve Vize Ofisinden temin edilebilir. Hangi vize türüne başvuru yapacaksanız ona göre form doldurmanız gerekecektir. Formların belirleyici olan özelliği türlerine göre değişkenlik gösteriyor olmasıdır. Form içerisinde ki bilgiler sayesinde başvuruyu değerlendiren komisyon sizin kim olduğunuzu ve hangi amaçla seyahat etmek istediğinizi öğrenecektir. Bu bilgiler eşliğinde diğer belgeler incelenmektedir. 

Bu hususta mutlaka doğru bilgi vermeye özen gösterin. Verilen her bilgi Türkiye’de ki kurumlara sorularak teyit ettirilmektedir. Bilgilerde yanlış olması başvurunun ret edilmesine sebep olacaktır. Polonya’nın Schengen bölgesinde bulunmasından dolayı ret edilen vize tüm başvurularda karşınıza çıkacaktır. Uzun yıllar size engel teşkil edebilecek bir durumun söz konusu olmaması için de hatasız iş yürütmeye çalışmalısınız. Küçük hatalar yüzünden uzun süre sıkıntılar çekmeme adına ne tür etkileri yerine getirmeniz gerektiğini de iyi bilmelisiniz. Kısa sürede sonuca gidebilmenizi sağlayacak yapılara iyi bakmanız gerekir.

Polonya Ulusal D Vize Başvuru Formu

    Schengen ülkelerinden olan Polonya, yıl içerisinde birçok farklı sebeplerle çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Bu ziyaretçilerin giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekmektedir ve alınacak olan vize türü de bu giriş amacına göre belirlenmektedir. Vize türü belirlendikten sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından istenen ve Schengen yasalarına göre düzenlenmiş olan evraklar istenmektedir.

Bu evraklar sayesinde Polonya Konsolosluğu, başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgilere sahip olmaktadır ve vize başvurusunu değerlendirirken doğru kararlar verebilmektedir. Bu evrakların eksiksiz hazırlanması önemli konu olduğundan profesyonel destek almakta fayda vardır ve schengenvize.net ile iletişime geçerek hem detaylı bilgilere sahip olabilir hem de profesyonel destek alabilirsiniz.

      Polonya’ya gidiş amacı her ne olursa olsun, Polonya Konsolosluğu tarafından seyahate yönelik istenen bazı evraklar vardır. Bu evraklar her ne kadar vize türüne göre değişse de her bir vize türünde ve başvuru yapan her mesleğine uygun olarak her birinin ortak evrakları bulunmaktadır. 

İstenen evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından görevli olan vize merkezlerin gidilerek başvuru tamamlanabilmektedir. Vize başvurusu tamamlandıktan sonra değerlendirmeler Konsolosluk tarafından yapılır ve sonuçlandırmayı da onlar gerçekleştirir. Uzun süreli vize başvuruları en az 2, kısa süreli vize başvuruları da 10 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

      Polonya vize başvurusu sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra, Polonya Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine gidilerek vize başvuruları tamamlanabilir. Vize başvurularında kullanılacak olan evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna göre değişebilmektedir. Polonya vize kendi içinde uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

90 günden daha uzun süre kalma hakkı tanıyanlar uzun süreli vizedir ve ulusal D tipi vize olarak da geçer. Ulusal D vize başvuru formu ile uzun süreli vize başvuruları için hazırlanan evrakların tamamı bir formda anlatılmaktadır. Uzun süreli vize başvuruları 2 ay kadar sonra açıklanmaktadır.

Polonya güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/polonya-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Polonya Vize Ücreti 

Öncelikle Polonya turist vize ücreti, ticari vize veya aile ziyareti vizesi vb. Vize türlerine göre ücretlerin, birçoğu aynı olsa da değişiklik gösterdiğini söylemekte fayda vardır. Sabit vize harç bedelleri dışında, vize başvuru merkezi ücretleri de değişiklik gösterebilir.

 • Polonya turistik vize ücreti, vize harç bedeli 80 Euro olarak belirlenmiştir.
 • Polonya Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi ücreti, vize harç bedelinin güncel fiyatlandırması da 80 Euro’dur.
 • Polonya Şoför Vizesi, vize harç ücreti yine 80 Euro’dur.
 • Polonya Çalışma Vizesi, vize harç ücreti 2020 ödemesi 80 Euro olmaktadır.
 • 6-12 Yaş arası ücretlendirme, diğer vize ücretlerinden farklılık göstermektedir. Bu yaş aralığındaki bireyler, 60 Euro vize harç ücreti ödemektedirler.
 • Polonya öğrenci vizesi ücreti, Polonya vize ücreti erasmus öğrencilerini de kapsamaktadır. Vize harç ücreti, 80 Euro olarak belirlenmiştir.
 • Polonya transit vizesi, 80 Euro vize harç ücreti ödenerek temin edilmektedir.
 • Polonya ticari vizesi, vize harç bedeli de diğer birçok vize türü için belirlenen ücret olan 80 Euro’dur.

Piyasadaki hareketliliğe göre Türk lirası ve Euro arasındaki oran sık sık değişiyor olsa da mevcut tarihteki (Kasım 2020) kura göre 80 Euro yaklaşık 725 Türk lirası, 60 Euro yaklaşık 540 Türk lirası ve 30 Euro yaklaşık 270 Türk lirası karşılığındadır.

Danışmanlık hizmeti için ise her firma farklılaşan ücretler talep edebilmektedir. Verilen hizmetlerin yelpazesine göre hizmet bedelinde artış ya da azalışlar meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polonya Schengen Vize İşlemleri

Polonya Vizesi kararı, vize başvuru tarihinden sonra ortalama 3 iş günü içinde verilir. Bazı durumlarda başvuru değerlendirme süresi 15 güne uzatılabilir. Polonya  Schengen vizesi almış olmak Polonya Cumhuriyeti sınırlarına girişi garanti etmemektedir. Ülkeye giriş yapma izni her seyahatte Sınır Güvenliğine bağlıdır. Başvuru sahibi tarafından seçilen Vize Kategorisi, Polonya’ya seyahat amacına uygun olmalı ve karar başvuru sahibinin kendisi tarafından verilmelidir. Eğer vize başvuru türleri hakkında bilgiye sahip değilseniz vize danışmanlarımız size yardımcı olacaklardır.

Polonya Vize Reddi Nedenleri

Polonya Vizesi Başvurusu için seyahatin planlandığı başlangıç tarihine 15 takvim gününden daha az bir süre kalmasına rağmen yapılan başvurular kabul edilebilir ama başvurunun değerlendirilmesi 15 günü bulabildiği için vize kararı  planlanan seyahatten sonraya kalabilir. 

Polonya Kimlere Vize Veriyor?

Polonya tarafından belirlenen şartlara haiz her Türk vatandaşı için vize ile ülkeye giriş yapılmasına izin verilmektedir.

Polonya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Polonya’ya yapılacak olan kısa süreli turistik vize başvuruları için uçak bileti ve konaklama giderlerinden sonra banka hesabında en az 4 ila 5 bin lira arasında para olmalıdır.

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya Başkonsolosluğu vize müracaatında bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Randevu almadan başvuru gerçekleştiremez. Randevular Başkonsolosluğu resmi internet sistemi üzerinden alınmaktadır.

Polonya Kimlere Vize Veriyor?

Bordo umuma mahsus pasaport sahibi olan Türk vatandaşları vize alırken; diğer yeşil, siyah ve gri pasaport sahipleri, vizeden muaf tutulur.

Polonya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Uçak ve otel rezervasyonu yapılmış 3-5 günlük turistik vizelerde, bankada en az 4bin-5bin TL para olmalıdır. Rezervasyon yoksa, en az 7bin TL-8bin TL olmalıdır. 7-10 gün arası turistik seyahatlerde rezervasyon varsa, en az 10bin-12TL olurken, rezervasyon olmadığı durumlarda en az 12bin TL ve üzeri para olmalıdır.

Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu, seyahat tarihinden en az 15-20 gün önce yapılır. Gerek şahsen gerekse vize başvuru ofisleri aracılığıyla başvuru yapılabilir.

Randevu sisteminin uygulandığı yerlerde tespit edilmiş olan zaman sınırlamalarına uymak gereken tedbirleri almak, başvuru sahibinin kendi sorumluluğudur.

En az altı ay geçerliliği olan çoklu giriş vizesi bulunan bir kişi, elindeki vize geçerliliğini yitirmeden yeni bir vize için başvuru yapabilir. Ancak verilecek yeni vizenin geçerlilik süresi, mevcut vizenin geçerlilik süresinin dolmasını müteakip başlatılır: bir bireye, geçerlilik tarihleri aynı olan iki ayrı vize verilemez.

Polonya Schengen Vize İşlemleri
Polonya Schengen Vize İşlemleri

Polonya vizesi başvurusunda gerekli vesikalık resimler ise Biyometrik özelliklere uygun resimler olmalı, yani resimler 6 aydan eski olmamalı ve 45 milimetre X 35 milimetre ebadında olmalı.

Başvuruda bulunan kişinin başörtüsüz ve gözlerini kapatacak her hangi bir şey olmadan tam karşısından resmi çekilmelidir.

Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir, ancak bu durumda da gözlerin önü kapatılmamalı. Polonya vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf; 6 ay içinde çekilmiş çerçevesiz, yüzü tam olarak gösteren, renkli 2 adet fotoğraf olmalıdır. Polonya vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf boyutu;

Polonya Schengen Vize İşlemleri Video;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×