İsviçre Vizesi - Schengenvize.net
İsviçre Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsviçre Vizesi

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre Vizesi Gerekli Bilgiler

Üst düzey yaşam standardına sahip İsviçre, doğal yaşam alanları ile de dikkat çekmektedir. Farklı kültürleri bir arada tutmayı başaran ülkeye çok sayıda turist her mevsim gitmektedir. Ekonomik açıdan da güçlü yapıya sahip olan ülke dış ticarette aktif rol oynamaktadır.

İspanya Schengen Vize işlemleri

Hangi amaçla gitmek isterseniz o amaca göre vize alıp gidebileceğiniz ülkelerden bir tanesidir. Vize alabilmeniz için de uygun bir pasaporta sahip olmanız ve İsviçre vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Başvurular konusunda iyi bir takipçi olmanız her açıdan önemlidir. Evrak teminleri, formlar ve ödemeler gibi birçok ayrıntıyı barındıran vize işlemleri doğru planlama ile yapılmalıdır.

Profesyonel destek alarak tüm vize ile alakalı tüm süreci hızlandırabilirsiniz. Vize ofisi iş yürütme açısından sektörde oldukça etkin rol oynamaktadır.

Hızlı sonuç alabilmeniz adına vize hazırlıklarını bizzat takip eden uzman çalışanlar uygunluğu gözetmektedir. Sizin talepleriniz doğrultusunda hareket ederek hangi tür vizeye ihtiyacınız olduğunu da sunmaktadır. Amacınıza göre evrak temin edilmesi de bu hususta öncelikli yönlerdendir.

İsviçre Vize Başvurusu

Seyahat amacını belirleyerek çıktığınız bu yolda farklı planlamalar ve yükümlülükler söz konusu olabilir. Hangi vizeye göre hangi evrakın temin edilmesi gerektiği listelenmelidir.

İsviçre Vizesi
İsviçre Vizesi

Yapacağınız bu liste evrakların temin edilip edilmediği konusunda size kolaylık sunacaktır. İsviçre vize başvurusu öncesinde planlamalar çok iyi olmalı ve eksik hiçbir belge olmamalıdır.

Başvuru değerlendirilmesinde yapılan incelemeler esnasında eksik belge olması vizenin reddine sebep olacaktır. Bu durum karşısında ise sizi sıkıntılı hale sokacaktır. Detaycı olmaya ve uygulamalarda hassas olmaya ayrı özen göstermeniz gerekir.

Başvuru sürecini başlatmadan önce evrakları tam ve hatasız şekilde hazırlayın. İsviçre vize başvurusu için evrakları sunduğunuz andan itibaren belge değiştirme şansınız olmayacaktır.

Ayrıca sorunsuz şekilde vizenizi alabilmeniz için de en az 1 ay önceden evrakları konsolosluğa sunmalısınız. Konsolosluğun yürüttüğü işlerde yoğunluk ve konsolosluğun özel günlerden dolayı tatili olması işlemlerin uzamasına neden olacaktır.

Türkiye’de ki resmi izinli olunan günlerde konsolosluk hizmet vermemektedir. Ayrıca kendi ülkelerinde ki özel günlerde de tatil sayılmasından dolayı bu günleri iyi takip etmeniz gerekir.

Maddi açıdan bakıldığında harcama yapılması gereken bir işlem olmasından dolayı da yapacağınız hatalar size zarar verecektir. Harçlar, vize ücretleri gibi birçok ödemelerin geri iadesi söz konusu değildir.

İsviçre vizeleri en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/isvicre-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan ayrıntılı kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İsviçre Vize Başvuru Formu

Başvuru formu olmadan hiçbir şekilde vize almanız söz konusu olmamaktadır. Bundan dolayı vize işlemlerinde mutlaka formları doğru şekilde doldurmaya özen gösterin. İsviçre vize başvuru formu doğrudan konsolosluk sitesinden indirilebilmektedir.

Form doldurulması hususunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Doldurmanız gereken formu ayrıca Vize ofisi aracılığı ile temin edebilirsiniz.

Dilerseniz form doldurma işlemlerinde ve randevu işlemlerinde size destek sunacaktır. Alacağınız destek sayesinde kısa sürede sonuca ulaşmanız mümkün kılınacaktır.

Form içerisinde kişisel bilgilerin yanı sıra seyahatler ile alakalı ayrıntılı bilgiler de istenmektedir. Hatasız şekilde doldurulması gereken İsviçre vize başvuru formu büyük harflerle ve okunaklı şekilde doldurulmalıdır.

Ayrıca başvuru sahibinin ıslak imzası olması zorunludur. Tüm belgelerde olduğu gibi başvuru formlarında da belgelerin ıslak imzalı olması gerekir.

İsviçre güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/isvicre-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Vize Başvurusu Öncesi Pasaport Kontrolü

Vize işlemlerinin yürütülebilir olması için başvuru sahibinin pasaportu olması gerekir. Pasaportu olmayan kişilerin yaşadıkları bölgede ki il veya ilçe emniyetine giderek pasaport işlemlerini başlatmaları gerekir.

Eski pasaport sahipleri ise pasaportun geçerliliğini kontrol etmeleri önemlidir. Başvuru türüne göre pasaport geçerlilik süresi değişse de en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmak işleri kolaylaştıracaktır.

Uzun süreli vize taleplerinde ise bu süre en az 1 yıl olmalıdır. Pasaportların geçerlilik süresi 10 yıl olup, bu sürenin aşılması durumunda yenilenmesi şarttır.

Yenileme sebeplerinden bir diğeri ise işlenecek boş sayfa kalmaması ve pasaportun yıpranmış olmasıdır. Tüm başvurularda pasaportta en az 2 boş sayfa olma zorunluluğu vardır.

Boş sayfa olmaması durumunda yenilenip başvuruyu yeni pasaportla yapmanız gerekir. Vize başvurusu öncesi pasaport kontrolü size büyük fayda sağlayacaktır. Pasaportunuz yıpranmış olduğu halde vizeniz onaylanabilir.

Vizeniz onaylansa dahi seyahat esnasında sınır kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrol esnasında görevli pasaportunuzu kabul etmeyebilir. Böyle bir durumun oluşması sizi büyük sıkıntılara sokacaktır.

İsviçre Vize İşlemleri

Vize başvurusu sırasında kişilerin başvurunun kabul edilme ihtimalini arttırmak için İsviçre vize işlemleri sırasında bazı detaylara dikkat etmesi gerekiyor.

İsviçre’ye çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların önceden belirlenmiş bazı İsviçre vize işlemleri ile vize başvurusu yapması gerekiyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin izlemesi gereken ilk adım, İsviçre Konsolosluklarına vize başvuru dilekçesi yazması gerekiyor. Hazırlanan başvuru dilekçesinde kişinin detaylı olarak seyahatin amacını, sürecini ve planlanan diğer detaylarını vermesi gerekiyor.

İsviçre Konsoloslukları tarafından vize başvurusu için randevu verildikten sonra, verilen bu tarihe kadar istenilen evrakların hazırlanması gerekiyor.

İsviçre vize işlemleri için başvuru yapan kişilerin öncelikle konsolosluklar tarafından verilecek vize başvuru formunu doldurması gerekiyor.

Vize başvuru formu, İsviçre vizesi için hem Türkçe hem de Fransızca, Almanca ya da İtalyanca olarak doldurulması gerekiyor.

Başvuru sırasında kişilerin kendisinden istenilen evrakları eksiksiz olarak teslim etmesi gerekiyor.

İsviçre vize işlemleri sırasında herhangi bir ret kararı almamak için teslim edilen evrakların iyi incelenmesi ve bu verilerin birbiri ile çelişmemesi gerekiyor.

Yapılan başvurunun onaylanma ihtimalini garantiye almak için evraklar ile kişinin kendisini desteklemesi gerekiyor.

Vize başvurusu yapan kişinin, İsviçre vatandaşları için risk oluşturmayacağını kanıtlamak ve daha önceden hiçbir suça karışmadığını belirtmek için adli sicil kaydını da evraklar arasına eklemesi gerekiyor.

Adli sicil kaydı, resmi olarak Emniyet Müdürlüğünden alınmalıdır. Bununla birlikte güvenlik önlemlerini arttırmak için hastanelerden alınacak genel muayene verilerini de başvuru ile teslim etmesi gerekiyor.

Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olan kişilerin vize başvuruları da konsolosluk tarafından reddediliyor.

İsviçre vize işlemleri sırasında özellikle ilk kez vize başvurusu yapacak kişilerin, yanlış adımlar atmaması için konu üzerine profesyonel hizmet veren firmalar bulunmaktadır.

Bu firmalardan hizmet alarak evrak hazırlama sürecinin çok daha kolay geçmesi de sağlanabiliyor. Firmalar aracılığı ile yapılan vize başvurularında, başvurunun reddedilme ihtimali de azalıyor.

İsviçre Schengen Vize İşlemleri

İsviçre ülkesinin sınırları içerisine seyahat etme planı oluşturan vize başvuru sahipleri İsviçre Schengen vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.

İsviçre ülkesinin başkonsolosluğu tarafından belirtilmiş olan İsviçre vize evrak listesi ve beraberinde de İsviçre vize hakkında en detaylı ve güncel bilgilere sitemiz içerisinde ulaşabilirsiniz.

İsviçre vize müracaatına dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres ve vize danışmanlığında da uzman bir kadroya sahip olan Schengen Vize Merkezi’dir.

İsviçre ülkesinin vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip olan hamili kişilerin İsviçre ülkesinin vize prosedürüne tabi tutulmaktadır.

Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve beraberinde de diplomatik bir pasaporta sahip olan kişiler için 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz bir şekilde seyahat edebilme hakkına da sahiptir.

İsviçre sınırlarının içerisine seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşı olan kişilerin, İsviçre ülkesinin seyahatleri öncesinde muhakkak vize başvuru merkezine İsviçre vizesi adına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İsviçre ülkesi adına seyahatte bulunacak olan T.C. vatandaşlarının, evraklarının doğru ve aynı zamanda da eksiksiz bir şekilde tamamlaması, başvuru aşaması boyunca oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

İsviçre ülkesinin vize müracaat işlemlerinde, gerekli olarak talep edilen evrakların doldurulması, eksikliğin giderilebilmesi ya da hata olan durumların da tespit işleminde uzman vize ülkesi kadrosu başvuru sahibinin tarafına hassasiyet ile iletmektedir. Bu nedenden dolayı başvuruda bulunur iken muhakkak profesyonel ülke uzmanlarından destek alınması tavsiye edilmektedir.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi, başvuruda bulunacak olan kişinin İsviçre ülkesinin sınırları içerisine yapacak olduğu seyahat amacına ve de mesleki pozisyonuna bağlı olarak ilerlemektedir.

Başvuruda bulunan kişinin mesleki durumu ve seyahat amacı göz önünde bulundurularak başvuru işlemi yürütülmektedir.

İsviçre vizesinin alınabilmesi için, yetkili ilgili ülkenin konsolosluk makamından talep edilen evrakların ve belgelerin eksiksiz bir şekilde muhakkak beyan edilmesi gerekmektedir.

İsviçre vize başvurusunda bulunacak olan vatandaş, ilk olarak çağrı merkezi ile iletişime geçerek durum hakkında bilgi aktarması gerekmektedir. Daha sonra vize başvuru merkezine tarafından tüm gerekli işlemler başlatılmaktadır.

İsviçre Turistik vize

İsviçre’ye çeşitli tur şirketlerinin organizasyonları ya da aile bireyleri ile turistik gezi düzenlemek isteyen vatandaşların başvurması gereken İsviçre Turistik vize için gerekli evraklar nelerdir?

İsviçre’ye kısa ya da uzun süreli turistik gezi düzenlemek isteyen vatandaşların İsviçre Turistik vize için gerekli evraklar ile birlikte kendisine en yakın İsviçre Konsolosluğuna müracaat etmeleri gerekiyor. Yapılan başvuru, kişinin teslim ettiği evraklarda herhangi eksiklik ya da birbiri ile çakışma durumu olmaması halinde kabul ediliyor ve kişi vize türüne göre 9 aya kadar seyahat hakkı kazanıyor.

İsviçre Schengen üyesi ülkeler arasında yer aldığı için alınan turistik vize ile birlikte kişiler seyahati İsviçre’den başlamak şartı ile vize süresince diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebiliyor.

İsviçre turistik vize için gerekli evraklar arasında kişinin dikkat etmesi gereken detaylar bulunuyor. Kullanılan pasaportun en az 10 yıl içerisinde 1 kez yenilenmiş olması, pasaport üzerinde okunmasını engelleyecek düzeyde yıpranmaların olmaması ve pasaportun istenilen vizenin bitiminden sonra 3 ay kullanım süresi kalmış olması gerekiyor.

Şartlara uymayan vatandaşların, vize başvurusundan önce pasaportlarını yeniletmesi gerekiyor. Vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın, biyometrik oranlarda ve en az 6 ay içerisinde çekilmiş olması, bununla birlikte daha önce hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir.

Vize başvurusunun onaylanma ihtimalini arttırmak ve süresini kısaltmak isteyen vatandaşların İsviçre turistik vize için gerekli evraklar ile birlikte maddi durumunu belirten kredi kartı ve banka hesabının bakiyesini gösteren evrakları ya da son 12 aya dair maaş bordrosunu da teslim etmesi gerekiyor.

Seyahatin maddi giderlerini karşılayamayacak bütçeye sahip kişilerin başvuruları konsolosluk tarafından reddedilmektedir.

Vize başvurusu yapan kişi bir şirkette çalışıyorsa, kişinin bu süre boyunca izinli olacağına dair şirketin antetli kağıdına hazırlanan evrakların da vize başvurusunda dosyaya eklenmesi gerekiyor.

Kişinin şirketteki pozisyonunu ve yaptığı işin detaylarını bildiren evrakların da şirket kaşesi basılmış şekilde teslim edilmesi gerekiyor. Vize başvurusu yapan kişi öğrenci ise seyahatin masraflarını karşılayacak ebeveynin seyahat masraflarını üstleneceğine dair vereceği dilekçe ile birlikte öğrenci belgesinin de evraklar arasına eklenmesi gerekiyor.

Evraklarda herhangi bir eksiklik olması durumunda kişinin başvurusunun reddedilme ihtimali de bulunuyor.

İsviçre Ticari Vize

İş görüşmesinden kaynaklanacak ziyaretlerinizde İsviçre Ticari vize almanız gereken durumlarda belirli evrakları tamamlamalı ve başvurularınızı en uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Konsoloslukların nihai kararları belirleyecekleri İsviçre Ticari vizesine doğru bilgileri yansıtan evrakları hazırlayarak başvurmanız halinde olumlu sonuçlanacağı öngörülecektir.

İsviçre’ye gittiğinizde konaklayacağınız yere ait davet mektubunun doldurulması, İngilizce ve Almanca dillerine çevrilerek sunulması ve ıslak imza ve kaşeli olması gerekmektedir.

Hem çalışanlar, hem de şirket sahipleri İsviçre Ticari vizesi için başvuru yaparken sunacakları evrakların içerisine davet mektuplarını ilave etmelidirler.

Davetiye mektubunda hangi tarihlerde seyahatlerinizi gerçekleştireceğinizin belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca şirket veya kurum tarafından masraflarınızın karşılanacağına dair beyan verilmelidir.

5 yıl içerisinde diğer Schengen ülkelerine vize alan ve biyometrik fotoğraf ve parmak izinin alınmasıyla oluşturulan VIS kaydını daha önce yaptırmışsanız, bu durumda şahsen başvuru yapmanıza gerek yoktur.

Ancak bu şartı yerine getirmemişseniz, parmak izinizin alınması amacıyla konsolosluğa şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

Tüm belgeleri tamamladıktan sonra incelemeleri gerçekleştirecek olan İsviçre Konsolosluğunun kararı 15 gün içerisinde açıklaması beklenmektedir.

Ancak eksik evrak olması, konsolosluğun ikna olmaması ve çeşitli tatil günlerine denk gelmesinden ötürü bu sürenin 1-2 ayı bulduğu görülmektedir.

Bu nedenle başvurularınızı katılacağınız etkinlik tarihine göre bu süreleri baz alarak ayarlamanız gerekir. Ayrıca konsolosluğun mülakata çağırma ve ek belge talep etme haklarının olduğunu unutmamalısınız.

Süreyi uzatacak olan bu gibi durumlar karşısında dikkatli olmalı ve belgelerinizi eksiksiz olarak sunmalısınız.

İsviçre Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

İsviçre’de düzenlenen bir organizasyona çalıştığı şirket adına katılacak kişilerin seyahat için başvurması gereken İsviçre Ticari vize için gerekli evraklar nelerdir?

İsviçre’de gerçekleşecek olan bir seminer ya da uluslararası bir organizasyon için Türkiye’de hizmet veren şirket adına seyahat edecek kişilerin, vize başvuruları sırasında seyahat amacına göre ek evraklar teslim etmesi gerekiyor.

İsviçre ticari vize için gerekli evraklar İsviçre konsoloslukları tarafından belirlenmiş olmakla birlikte evrakların birbiri ile çelişmesi gibi durumlarda, kişilerden ek evraklar da talep edilebilmektedir.

İsviçre ticari vize için gerekli evraklar arasında kişinin vize başvuru formunun yanı sıra, çalıştığı şirket adına organizasyona katılacağına dair, şirketin antetli kağıdına hazırlanan dilekçenin de eklenmesi gerekiyor.

Dilekçe ile birlikte organizasyon bilgilerinin de başvuru dosyasına eklenmesi gereklidir.

Şirket adına bir organizasyona katılmak yerine, İsviçre’de çalışmak ya da kendi şirketini açmak isteyen kişilerin de İsviçre ticari vize için başvuru yapması gerekiyor.

İsviçre’de herhangi bir şirketten çalışma davetiyesi almamış kişilerin, İsviçre’de çalışmak için B tipi oturum izni alması gerekiyor.

İsviçre ticari vize için gerekli evraklar bu kapsamda kişinin eğitim ve mesleki yeterlilik seviyesini gösteren belgeleri de içermelidir.

B tipi oturum izni ile İsviçre’de çalışacak kişiler, en fazla 1 yıl süre ile İsviçre’de kalabiliyor. Bu kişilerin İsviçre’de yapabilecekleri meslekler de devlet tarafından sınırlandırılmıştır.

İsviçre’de 10 yıldan fazla süre çalışan kişilerin ise C tipi oturum izni için başvuru hakkı doğuyor. C tipi oturum izni vizesi olan kişiler, İsviçre’de süresiz oturum hakkı kazanıyor.

Bunun yanı sıra kişiler istedikleri mesleği yapma hakkı kazanıyor. İsviçre’de belirli bir şirkette çalışmak yerine kendi şirketini açmak isteyen kişilerin de C tipi oturum izni vizesine sahip olması gerekmektedir.

İsviçre ticari vize için gerekli evraklar teslim edilirken, vize başvurusunun reddedilmemesi için evrakların çok iyi incelenmesi gerekiyor. Eksik ya da birbiri ile çelişen evraklar teslim eden kişilerin başvurularının reddedilme ihtimali de bulunuyor.

İlk kez vize başvurusu yapacak kişilerin bu kapsamda konu üzerine vatandaşlara hizmet veren firmalar aracılığı ile vize başvurusu yapması, onaylanma sürecini olumlu etkileyen detaylar arasında yer alıyor.

İsviçre Aile Ziyaret Vizesi

İsviçre’de bulunan aile, arkadaş veya akrabasını ziyaret etmek kişinin alması gereken İsviçre Aile ziyareti vizesi alması gerekmektedir.

Bu kişiler nerede konaklayacaklarına dair rezervasyon bilgilerini evraklarının arasında bulundurmalıdırlar. Ayrıca kalacakları tarihleri ve eğer 3. bir Schengen ülkesine geçiş yapılacak ise bu ülkeye ait bilgilerin de başvuru esnasında belirtilmesi gerekmektedir.

Kişi seyahatinin bitiminde yeniden ülkesine döneceğini belirtmelidir.İsviçre’ye Aile ziyareti vize türü ile giriş yapacağınızda, İsviçre’de bulunan yakınlarınızın tüm masraflarınıza sponsor olması gerekmektedir.

Konsolosluk buna yönelik belgelerinizden ikna olmadığında taahhüt belgesi doldurulmasını isteyebilir. Bu sayede başvuru sahibini davet eden kişiler misafirlerin konaklama, hastalık, kaza, geri dönüş gibi masraflarını karşılayacağını beyan etmektedir.

Davet edilen kişi Taahhüt Belgesi için ilgili bölümleri tükenmez siyah veya mavi kalemle okunaklı bir şekilde doldurduktan sonra İsviçre’deki davet eden kişiye göndermelidir. Sponsor kişi ilgili alanlar doldurulduktan sonra yetkili makama gönderilmelidir. Böylece konsolosluk tarafından nihai karara bağlanacaktır.

Aile Ziyareti vizesinde şirket sahiplerinin, çalışanların, ev hanımlarının, öğrencilerin ve işverenlerin başvurusuna göre evraklar farklılık gösterebilmektedir.

Sponsor olan kişilerin çalışması, devlet memuru veya emekli olmasına göre ihtiyaç duyulan belgelerle ilgili olarak danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

18 yaşından altında olan kişilerin başvurması halinde yasal vasi tarafından muvafakatname hazırlanmalı ve imzalanmalıdır. Belgelerin güncel orijinali ve fotokopisi bulunmalıdır.

Belgelerin İngilizce veya Almanca doldurulması halinde resmi açıdan büyük önem arz edeceği belirtilmektedir.

İsviçre Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre’de yaşayan aile bireyleri ya da yakın akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişilerin aile ziyaret vizesine başvurması gerekiyor. İsviçre aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar ise direkt olarak konsolosluklara teslim ediliyor.

İsviçre aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar İsviçre Konsoloslukları tarafından belirlenmiştir. Ancak kişilerden uygun görülen durumlarda ya da teslim edilen evrakların birbiri ile çelişmesi halinde kişilerden durumu kanıtlayacak ek evraklar da talep edilebilmektedir.

Vize başvuruları, direkt olarak konsolosluklara yapılmaktadır. Vize başvurusu yapmadan önce, yapılacak seyahatin süresi ve içeriği hakkında bilgilerin yer aldığı dilekçe ile birlikte vize başvurusu için randevu alınması gerekmektedir.

2014 yılında yapılan düzenleme ile birlikte, aile ziyaret ve diğer vizelere başvuru yapacak kişilerin vize başvurularını kendisinin yapma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Biyometrik parmak izini önceki vize başvurularında İsviçre konsolosluklarına veren kişiler adına 5 yıl boyunca kişinin vekili de vize başvurusu yapabiliyor.

Bu kapsamda vize başvurularını, konu üzerine profesyonel hizmet veren firmalar aracılığı ile gerçekleştirmesi de kolaylaşıyor.

İsviçre aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar ve vize başvurusu, seyahatin başlama tarihinden en geç 90 gün önce yapılmalıdır.

Planlanan seyahate 90 günden daha kısa süre kalmışsa, kişi bu şartlarda vize başvurusu yapamıyor. Yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi ise evraklarda herhangi bir eksiklik olmaması durumunda 5 ila 15 gün arasında değişmektedir.

Ancak kişilerden ek evrak talep edilen durumlar bu sürecin uzamasına neden olmaktadır.

Yapılan vize başvurusunun onaylanma ihtimalini arttırmak için İsviçre aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar arasına İsviçre’de yaşayan aile bireyinden alacağı davetiye mektubunu da eklemesi gerekiyor.

Seyahat süresince kişi ziyaret edeceği akrabasının yanında değil de otelde konaklayacaksa, otel rezervasyonlarının da vize başvurusu ile birlikte teslim edilmesi vizenin onaylanması için oldukça önemlidir.

Konsolosluk tarafından yapılan incelemelerde, şüpheli görülen durumlarda vize başvurusu reddedilmektedir. Bu yüzden vize başvurusu yapan kişinin seyahat ile ilgili tüm detayları açıkça belirtmesi gerekiyor.

İsviçre  Transit Vize

İsviçre’den transit geçerek asıl gideceğiniz ülkeye varabilmek için asıl gidilecek olan ülkenin vizesinin veya oturma izninin var olması gerekmektedir. Uçak biletiyle ve rezervasyonlarla teyit amaçlı ibrazı sunulmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belgelerin ve istenen diğer belgelerin sunulması halinde İsviçre Transit vizesi sorunsuz bir şekilde alınabilmektedir.

İş evraklarının, şahsi evrakların ve tapu, araç ruhsatı gibi belgelerin sunulması gerekmektedir. Evli olan kişiler evlenme cüzdanlarının aslını ve fotokopisini sunmalıdır.

Gideceğiniz ülkeye ait geri dönüşünüzü kanıtlayan gidiş ve dönüş olarak alınmış uçak, tren veya otobüs gibi ulaşım araçlarına dair rezervasyon bilgileriniz istenmektedir.

Tüm belgelerin güncel olarak sunulması ve konsolosluğun ek belge talep edilmesine gerek bırakılmamasına özen gösterilmelidir. Ancak konsolosluk ikna olmadığı taktirde ek belge istenebilmektedir.

Belgelerinizde eksikliğin veya hataların olması başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır. Daha önce İsviçre vizesi alarak başka ülkelere giriş yapmanız halinde, İsviçre Transit vize başvurularını şahsen yapmanız gerekmemektedir.

Asıl gitmek istediğiniz nokta Schengen bölgesinde yer alıyorsa ve vizeniz varsa, havalimanındaki transit bölgeyi terk etmemeniz şartıyla vize türünü almanıza gerek yoktur.

Ancak Schengen bölgesinde olmayan bir ülkeye seyahat edecek olmanız durumunda, aktarmaları yapabilmeniz için İsviçre Transit vize başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

İsviçre’deki transit bölgeden ayrılmanız gerektiğinde Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

İsviçre transit vize sayesinde aktarmalarınızı sorunsuz bir şekilde yapmanız mümkün hale gelirken, transit bölgeyi terk etmeme koşulunu yerine getirmeniz gerekmektedir.

İsviçre Vize Ücreti

2020 vize ücretleri İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenen kapsamda güncellenmektedir. İsviçre 2020 vize ücretlerini en kapsamlı şekilde Eray Tur sitesinde bulabilmek mümkündür.

En güncel ve en doğru ücret bilgileri ile sizlere İsviçre seyahatlerinizde gerçekleştirmek üzere sunulan ek danışmanlık hizmeti de gene Eray Tur tarafından sunulmaktadır.

İsviçre vize ücreti her vize başvurusu için bir defaya mahsus olacak şekilde yatırılmaktadır.

Yatırılan vize ücretlerinin iadesi mümkün değildir ayrıca yatırılan vize ücretlerinin hakları başka bir kişiye ya da başka bir vize türüne devredilemez.

İsviçre konsolosluğunun vize başvurusunu değerlendirmesi ve bunun sonucunda vize reddi yaşanması durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

İsviçre vize ücretleri yeni yıl için güncellenmiştir. Güncel vize ücret bedelleri için >> schengenvize.net/isvicre-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Isviçre Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İsviçre vizesi için bankada bulunması gereken bakiye, 10 ila 12000 TL’dir. Bu miktar İsviçre Konsolosluğunun tarafınızdan istediği ek belgelere göre değişebilir.

Isviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi İsviçre Konsolosluğu ile müracaatı geçildiği takdirde gerekli işlemleri yapılır.

Isviçre Vizesi Almak Kolay Mı?

İsviçre vizesi, istenilen evraklar eksiksiz ve sorunsuz olduğu takdirde kolay bir şekilde tarafınıza iletilir.

İsviçre Vizesi Video;

İlginizi Çekebilir;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×