Polonya Vize Dilekçesi

  polonya vize dilekçesi, Polonya Vize Dilekçesi

  Polonya’ya alınacak çeşitli vizeler için her türlü prosedür ve gerekli bilgi yazımızda paylaşılmış olup, vize teminini kolaylaştırmaya yöneliktir.

  Polonya İçin Alınacak Vizelerde Talep Dilekçesi

  Polonya Konsolosluğu’na hitaben tarafınızca yazılmış olması gereken bu dilekçe, İngilizce veya Polonya resmi dilinde olmalıdır. Dilekçenizde tarih bulundurmayı unutmayınız.

  Polonya’ya ait hangi resmi kurumun, hangi temsilciliğindeki departmana hitap ettiğiniz önemlidir. Adınız, soyadınız ve pasaportunuza ait olan numara dilekçede bulunmalıdır. Ülkeye giriş yapacağınız, ülkede kalacağınız ve ülkeden ayrılacağınız tarihler net olarak yazmalıdır.

  Bahsettiğiniz bu tarihler diğer evraklardaki (seyahat sağlık sigortası poliçesi ve başvuru formu, rezervasyonlar vb.) tarihler ile örtüşüm halinde yazılmalıdır.

  Polonya’yı niçin ziyaret edeceğiniz, ülkeye gelirken ve ülkeden ayrılırken hangi taşıtı kullanacağınız, nerede konaklayacağınız dilekçede açıkça belirtilmelidir. Gerek Polonya aile ziyareti vizesi gerekse turistik, ticari vizeler için dilekçe yazımı oldukça önemlidir. Polonya’da bulunduğunuz süreç boyunca yapmayı planladığınız etkinliklerden bahsetmek de süreci kolaylaştırabilmektedir.

  Önceden Polonya’ya gittiyseniz, Polonya’ya yapmış olduğunuz ve reddedilen bir vize başvurunuz mevcutsa bunlardan da dilekçede söz etmeniz önerilmektedir.

  Polonya’ya Vize Alırken Mesleğe İlişkin Belgelerin Temini

  • Eğer Polonya ticari vize alacaksanız, gelirinizle alakalı belgeler dışında, icra ettiğiniz mesleğe ilişkin gerek sizden gerekse de işverenden birtakım belgeler talep edilecektir. Fakat vize türünü özele indirgemeden sizden talep edilecek belgeler şu şekildedir.
  • Eğer bir çalışan iseniz; şirkete ait olan antetli kâğıda işe başladığınız tarihi, pozisyonunuzu ve aldığınız maaşı net bir şekilde yazmalısınız. Bu kâğıt işvereniniz tarafından imzalanmalı ve şirkete ait kaşe atılmalıdır.
  • Eğer işveren iseniz; sahibi ya da ortağı olduğunuz şirkete ait antetli kâğıda şirketin kuruluş tarihini, bulunduğunuz sektörü ve aylık / yıllık kazancı yazmalısınız. Bu kâğıt tarafınızca imzalanmalı ve kaşe atılmalıdır.
  • Eğer emekli iseniz; emeklilik tarihinizi belirtmelisiniz. Aldığınız emekli maaşı miktarını yazıp imzanızı atmalısınız. Evraklarınız arasında bulunan emekli maaşı hesap dökümündeki rakamlar ile bu rakamların tutarlı olmasına özen gösteriniz.
  • Serbest meslek mensupları gelir durumlarını kanıtları ile beraber yetkililere beyan etmelidir.
  • Seyahat masraflarınız bir sponsor tarafından karşılanacaksa bu sponsorun da konsolosluğa dilekçe yazması gerekmektedir. Size verilen ülkede kalış süresini aşmayacağınızı da dilekçede taahhüt etmek durumundasınız.
  • Ziyaretine gittiğiniz yakınınıza ait kimlik bilgilerini de dilekçenize eklemeyi unutmayınız. Tarih ve ıslak imza bulundurmayı da ihmal etmemelisiniz.

  Polonya’ya Alınacak Vizelerde Dilekçe Örneği Kullanımı

  İster Polonya turistik vize olsun ister diğer vize çeşitleri, bir dilekçe örneğinden yardım almak işinize yarayacaktır. Özellikle dil hususunda kendinizi eksik hissediyorsanız bir rehber, bir şablon olarak ele alabileceğiniz dilekçe örnekleri işlemi kolaylaştırır.

  Yine de dilekçe örneklerinin ne kadar uygun biçimde hazırlandıkları tartışma konusudur. Dolayısıyla profesyonellerce hazırlanmış bir dilekçe örneğini esas almak daha mantıklıdır.

  Sizler için, uzman yardımlarıyla hazırlanacak ve uygunluğu konusunda hiç şüphe duymayacağınız dilekçeler, firmamızca tarafınıza ulaştırılır. Daha önce aldırdığı vizelerle kendini kanıtlamış firmamızın tercihi akıl karı olacaktır.

  Yine de kendi dilekçenizi hazırlamakta kararlıysanız fakat bir danışma hizmeti almak, belgeniz konsolosluğa ulaşmadan önce teyit etmek istiyorsanız, dilekçe örneği yardımıyla hazırlayacağınız evrakı uzman ekibimize iletebilirsiniz.

  Öncelikle hitap ettiğiniz kurum olan Polonya Konsolosluğu’nu belirterek yazıya başlayın. İsminizden, mesleğinizden, aylık gelirinizden ve seyahat nedeninizden açıkça ve anlaşılabilir biçimde bahsetmeniz gerekmektedir.

  Polonya’yı ziyaretinizin temel sebebini ve ilginizi çeken noktaları yazmanız, şeffaflığınızı kanıtlayacaktır. Dosyanızda bulunan ve yazımızda daha önce belirtilen evraklar da dilekçe de ayrıca belirtilmelidir.

  Dilekçe yazım dili İngilizce veya Polonya resmi dilinde olacağından, resmi anlatımın bozulmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca mevcut pandemi sebebi ile Covid-19 raporlarınızın da evraklar arasında bulunması gerekmektedir.

  Polonya Vize Talepleri İçin İstenen Fotoğraf Özellikleri

  Polonya’ya yapmayı planladığınız seyahatler için vize talebinde bulunmalısınız. Vize talebi sürecinizde konsolosluğa iletmeniz gereken bazı evraklar mevcuttur. Evraklar arasında Polonya vize fotoğraf ebatları dikkate alınarak yakalanmış fotoğrafınız bulunmalıdır.

  • 2 adet biyometrik ölçülerde fotoğraf olmalıdır.
  • Bu fotoğrafın güncel halinize benzemesi çok önemlidir.
  • Tercihen yeni çektirmiş olmanız istense de 6 ay öncesine kadar olan fotoğrafları kullanabilirsiniz.
  • Dosyanıza ekleyeceğiniz fotoğrafı daha önce hiçbir vize başvurunuzda kullanmamış olmanız çok önemlidir.
  • Bu fotoğraf 35 x 45 mm ölçülerinde olup yatay eksende 29 dikey 34 mm arasında yüz bulunmalıdır.
  • Fotoğrafın arka planı beyaz ya da açık renkli olmalıdır.
  • Yüzünüz net bir biçimde görünmeli, yüzünüzde efekt ya da makyaj olmamalıdır.
  • Alnınızın ve boynunuzun da fotoğrafta gözükmesi gerekmektedir.
  • Küpe, gözlük, bandana gibi aksesuarları fotoğraf çekimi esnasında üzerinizde bulundurmayınız.
  • Fotoğraflarda mimiksiz bir biçimde durmanız gerekmektedir. Dişleri gösterir şekilde gülmemelisiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir