Polonya Vizesi Nasıl Alınır? - Schengenvize.net

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya Vizesi

Polonya, küresel turizm denildiğinde ilk akla gelen ülkelerdendir. Önemli turizm potansiyelinin yanında aile ve arkadaş ziyareti, kısa süreli eğitim, ticari faaliyet, fuar ziyareti, kültürel etkinlikler, bilimsel organizasyonlar için de giriş yapılan bir Schengen ülkesidir.

Polonya, Schengen üyeleri arasındadır. Dolayısıyla Polonya’ yı ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahipleri, geçerli bir Schengen vizesi ile Polonya’ yı ziyaret edebilir.

Polonya Öğrenci Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Polonya’da kalınacak süre içinde, kendinizi idame ettirecek kadar, en az 4bin TL ile 5bin TL arası, bankada bakiye olmalıdır.

Polonya Vizesi Var mı?

Bordo pasaport sahipleri için Polonya vizesi bulunuyor. Yeşil pasaport, gri ve siyah pasaport sahipleri; 180 gün içinde 90 günü aşmayan sürelerde, vizesiz Polonya’ya giriş yapabilir.

Polonya D Tipi Vize Nasıl Alınır?

Polonya’da 90 günden fazla kalışlarda D tipi ulusal vize alınır. Belgeler tam olmalı, randevu sistemiyle biometrik işlemler de tamamlanmalıdır.

Pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunmayan bordo pasaport hamilleri Polonya vize başvuru yapmalıdır. Polonya ‘ ya 180 gün içinde 90 günlük ziyaretler için gri, yeşil ve siyah pasaport sahiplerinden vize talep edilmemektedir.

Polonya Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkeleri de ziyaret edilebilir. İlk olarak Polonya’ ya giriş yapılmalıdır. Schengen vizelerinde ilk girişin vizenin alındığı ülkeden yapılması beklenir. Çok girişli bir Schengen vizesi ilk girişin vizenin alındığı ülkeden gerçekleşmiş olması koşuluyla Polonya ziyareti hakkı tanımaktadır.

Polonya vizesi işlemleri kendi içinde karmaşık bir süreci ifade eder. Bu karmaşık sürecin, destek alınarak keyifli bir hale getirilmesi ve kolaylaştırılması mümkündür. Polonya vizesi almak isteyenler bizimle iletişime geçebilirler.

Alanında uzman danışmanlarımız, sadece vize başvurularınızda değil Polonya’ da konaklama ve Polonya’ ya ulaşım konularında da destek sunmaktadır. Uzun yıllara dayanan deneyimle konusunda uzmanlaşmış personelimiz, Polonya vize başvurularınızı sizin için kolaylaştırıyor.

Schengen Vize Başvuru Merkezi https://www.schengenvize.net olarak bizimle iletişime geçtiğinizde durumunuzla ilgili bilgi alıyoruz, durumunuzun analizine bağlı olarak evrak listenizi hazırlıyoruz. Bu aşamadan sonra geriye evraklarınızı danışman desteğimizle titiz biçimde hazırlamak ve yine danışmanlarımızın öncülüğünde başvuru formunuzu doldurarak randevunuzu almak kalıyor.

Firmamız, Polonya Vizesi başvuruları noktasında merak ettiğiniz her tür soruyu profesyonelce cevaplandırıyor. Polonya vizesi başvurularında kritik kurallara uygun, başvuru sürecini yönetebilen biçimde işlemlerinizin gerçekleştirilmesinin uzman desteği almaktan geçtiğini unutmayın. Polonya vizesi başvurularında daha önce danışmanlık hizmetinde bulunmuş ve sahayı yakından tanıyan profesyonel danışman ekibimizden rehberlik alın.

Polonya ziyaretlerinde en fazla 90 gün için C tipi vize de denilen Schengen vizesi alınmalıdır. Ancak bazı durumlarda bireyler, eşinin yanına yerleşmek isteyebilir, Polonya’ da bir firma ile uzun süreli çalışması gerekebilir ya da master, üniversite eğitimi gibi uzun süreli bir öğrenim faaliyeti için ülkede konaklamak durumunda kalabilir. Polonya’ da 90 günden daha fazla, gerekçeli nedenlerle kalması gerekenler direkt başkonsolosluk üzerinden ulusal ya da D tipi vize başvurusu yapmak durumundadır. Ulusal vize başvurularında da başvuru formu doldurulmalı, evraklar eksiksiz hazırlanmalı ve randevu alınarak biyometrik işlemler tamamlanmalıdır.

Polonya vize başvurularında Schengen için vize başvuru merkezi başkonsolosluk değildir. Başkonsolosluk ile akredite başvuru merkezi kanalıyla iletişim kurulur. Akredite kurum, randevu verir ve randevu günü başvuru sahibinin belgeleri ile parmak izini alır. Başvuru merkezinin başvuruyu başkonsolosluğa iletmesi ile görevi tamamlanır. Bu noktadan sonra, başvuru sahibinin vize başvurusu Polonya başkonsolosluğunun titiz incelemesini takiben sonuçlandırılır. Başvurular, başkonsolosluk tarafından titizlikle ve dikkatle ele alınır, başvuru sahibinin evrakları özenle incelenir, O sebeple Polonya vize başvuruları sürecinin çok ciddi işlemler bütünü olduğu unutulmalıdır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır
Polonya Vizesi Nasıl Alınır

Polonya vizesi nasıl alınır? sorusunun yanıtı vize türüne göre belgeler ve başvuru noktasında farklılıklar taşıma da hemen hemen standart bir yol izlemektedir. Polonya’ ya en fazla 90 gün için yapılacak ziyaretlerde alınacak Polonya Schengen vizesi ve ulusal vize işlemleri için:

 • Öncelikle seyahat planı eksiksiz çıkartılmalıdır. Seyahat planı, neden Polonya ziyaretine gerek duyulduğu bilgisinden ülkeye giriş çıkış tarihlerine  ve Schengen bölgesinde başka ziyaret edilecek ülkelere dek detaylı bir plandır Bu planın her leyden önce başvuru sahibi alinde olması, başvuru formunu doldururken de gereklidir. Polonya vize başvurularında tüm beyanlar, Polonya seyahat planına göre verilir.
 • Başvuru sahibi başkonsolosluğun istediği belgeleri hazırlamalıdır . Burada dikkat edilecek nokta, belgelerin kişisel duruma uygun olarak hazırlanması gerektiğidir. Polonya vizesi evrakları, kişinin durumuna ve bazen özel nedenlerine bağlı olarak değişiklikler gösterir. Bu konuda danışman desteği almaktan çekinmeyin.
 • Başvuru sahibi seyahat planına uygun biçimde başvuru formunu doldurmalıdır.
 • Polonya vizesi işlemlerinde en önemli aşamalardan biri de başvuru merkezinden randevu alınması işlemidir. Randevu işlemi, başvuru sürecinin son aşamasıdır.
 • Randevuda Polonya başvurusu evrakları teslim edilerek parmak izin verilir ve bir sonraki aşamada vize başvuru sonuçları beklenir.

Polonya D tipi vize başvurularında da yol aynı olmakla beraber biraz daha karmalık bir süreç olabilmektedir. Ayrıca ulusal vize başvuruları şahsen Polonya başkonsolosluğuna yapılır.

Polonya Vizesi Gerekli Evraklar

Polonya vizesi için gereken evraklar, ,kişilerin durumuna ve vize türüne göre değişiklikler gösterir. Polonya vizesinde evrak teslimi, başkonsolosluğun istediği niteliklere uygun biçimde yapılmalıdır. Evraklarda herhangi bir tahriş bulunmamalı, özellikle pasaport temiz kullanılmış olmalıdır. Başvuru evraklarında temel amaç. Başvuru formuna yazılan tüm beyanların belgelerle desteklenmesidir. Başkonsolosluk başvuru formu ve belgelerinizi incelerken, ülkede kaçak kalmayacağınıza inanmak ister. Belgeleriniz başkonsolosluğu seyahat tarihi süreci içinde ülkede misafir olarak bulunacağınıza ve geri döneceğinize ikna etmelidir.Polonya vizesi için gereken evraklarda standart belgeler aşağı yukarı şunlardır:

 • Pasaport, yıpranmamış, en az son iki sayfası vizenin basılması için boş olan ve seyahatin son gibi itibariyle her ihtimale karşılık 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir nitelik taşımalıdır.
 • Başvuru formu, özenle ve titizce, gerçek beyana esas doldurulmalıdır.
 • Polonya vizesi başvurularında ü-devletten barkodlu nüfus kayıt örneği çıkarılmış olmalı, nüfus cüzdanının önlüğü arkalı fotokopisi evraklara eklenmelidir.
 • Seyahat sigortası, Schengen kuralları gereği çok önemli bir belge halini almıştır. Bu belge, sağlık sigortasını da kapsamalı ve en az 30.000 Euro tazminatı garanti etmelidir.

Polonya Vizesi İşlemleri

Polonya vize işlemleri, vizenin ana kategorisine göre başvuru merkezi ve evraklar noktasında farklılıklar göstermektedir.Polonya Schengen vizesi başvuru merkezi, başkonsolosluğun yetkilendirdiği, akredite kurum iken Polonya ulusal vize başvuruların da direkt muhatap Polonya Başkonsolosluğu’ dur. Polonya Schengen vize başvuruları ise resmi başvuru merkezi ile gerçekleştirilir.

Burada resmi başvuru merkezi aracı bir kurumdur ve sorumluluğu başvuru sahibinin başvurusunu başkonsolosluğa iletmekle sınırlıdır.Polonya vize başvuru işlemleri, hangi belgelerin hazırlanması gerektiğinden belgelerin niteliğine, başvuru formunun doldurulma usulüne ve randevu tarihinin nasıl alınacağına dek detaylar içerir. Profesyonel bir rehberlik hizmeti, işinizi şansa bırakmadan halletmenizi sağlayacaktır.

Polonya vize işlemleri  olumlu sonuca odaklanan uzman danışmanlarımızla çok daha kolay ve keyifli bir sürece dönüşüyor. Polonya vize başvuru işlemlerinizi başkonsolosluğun taleplerine uygun biçimde ve başvuru zamanını doğru yöneterek, zevk alarak gerçekleştirmek için Schengen Vize Başvuru Merkezi ile iletişime geçin.

Polonya Vize Türleri

Polonya vizesi türleri başvuru sahibinin ziyaret nedenine göre belirlenmektedir. Polonya vizesi Schengen ve Ulusal olarak iki ana kategoride değerlendirilir. Polonya Schengen vizesi, en fazla 90 günlük ziyaretler için gerekliyken, Polonya’ ya yapılacak 90 günden fazla ziyaretlerde ulusal vize başvurusunda bulunmak gereklidir.Polonya Schengen vize türleri başvuru nedenlerine göre şu şekilde olabilmektedir.

 • Polonya turistik vize: Polonya’yı turizm amaçlı, yalnız gezmek için ziyaret edecekler, bu vizeyi alacaklardır. Polonya Schengen turistik vize alanlar öncelikle bölgeye Polonya’ dan giriş yapmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerini de serbestçe gezebilirler.
 • Polonya ticari vize: Polonya’ yı iş başvurusu, ticari faaliyet gibi nedenlerle en fazla 90 gün için ziyaret edecek olanlar Polonya Schengen Ticari vize başvurusunda bulunacaktır.
 • Polonya Aile ve Arkadaş Vizesi: Polonya’ daki tanıdıklarını ziyaret etmek isteyenler Polonya Schengen Aile ve Arkadaş Vizesi başvurusu yapar. Burada önemli bir nokta karşı taraftan davetiye mektubunuzun evraklarınız içinde olması gerektiğidir. Bu davet mektubunda Polonya ziyaretinde masraflarınızı davet edenin üstlenmesi halinde finansal belgeler açısından işiniz daha da kolaylaşacaktır.
 • Polonya öğrenci vizesi: Polonya’ da en fazla 90 gün süreli dil eğitimi gibi faaliyetlere öğrenci olarak katılmak isteyenler, Polonya Schengen Öğrenci vizesi alabilirler.
 • Polonya Gemici Vizesi: Polonya gemi seyahatleri için gerekli olan vize türüdür.
 • Polonya şoför vizesi: Uluslararası taşımacılık için Polonya’ ya şoför olarak gidecek olanlar bu vize türüne başvuru yapmalıdır.

Polonya vizesi ulusal kategoride ise kişilerin başvuru nedenlerine göre şu şekilde gruplandırılmıştır:

 • Polonya aile birleşimi vizesi
 • Polonya çalışma vizesi
 • Polonya ulusal öğrenci vizesi

Polonya Vize Ücreti

Polonya vizesi başvurularında başvuru merkezi hizmet bedeline ek olarak vize harç bedeli de ödenmek zorundadır. Polonya vizesi resmi harç ücreti 100 Euro’ dur. Polonya vize harç ücreti 6-12 yaş için 55 Euro’ ya tekamül etmektedir. Polonya harç ücretine ek olarak ödenmesi gereken başvuru hizmeti ücreti ise tüm yaş gruplarında 30 Euro’ dur. Polonya ziyareti öncesinde alınması gereken vize için yetişkinler toplamda 130 Euro ödemekle yükümlüdür. 0-5 yaş grubu ücretsiz iken 6-12 yaş çocuklar için toplamda 85 Euro ödenmelidir.Polonya başvurularının tamamlanması için vize ücretinin mutlaka yatırılması gerekmektedir.

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vizesi başvuruları, uzmanca bir destek aldığınız sürece karmaşık olmaktan çıkar. Alanında uzman, saha deneyimi olan danışmanlarla çalışmanız  gerektiğini unutmayın. Daha önce vize başvuru tecrübesi bulunan danışmanlar, sizi belge dosyanızın hazırlanmasından randevu sürecine dek doğru biçimde yönlendirecektir.Polonya vizesi başvuruları Schengen ya da ulusal olarak yapılabilir. Ulusal vize başvurularında kişinin durumunu belgelendirebilmesi son derece önemlidir. Polonya Schengen vizeleri en fazla 90 gün için yapılabilecektir.Polonya vizesi başvurularında;

 • Öncelikli olarak Polonya ziyaretinizi net biçimde planlayınız. Ülkeye ne zaman gireceksiniz, ne zaman ayrılacaksınız, Schengen bölgesinde başka bir ziyaret düşünüyor musunuz?  bunları kararlaştırmanız başvuru formunu tam olarak doldurmanız için gereklidir.
 • Polonya ziyareti planınızı, kişisel ve finansal bilgilerinizi aktaracağınız başvuru formunu eksiksiz doldurunuz.
 • Polonya vizesi işlemlerinizin tamamlanması için başvuru merkezinden randevu alın. Schengen için başvuru merkezi Polonya başkonsolosluğunun tanıdığı akredite bir başvuru merkezi iken ulusal vize işlemleriniz için randevu alacağınız yer Polonya Başkonsolosluğu’ dur.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vizesi başvurularında eksiksiz doldurulmuş bir başvuru formu, başvurularınızın olumlu sonuçlandırılması için son derece önemlidir. Başvuru formunuz belgelerinizin desteği ile incelenir. Başvuru formunuzda kişisel bilgilerinizde dahil beyan ettiğiniz her şeyin dosyanızdaki belgelere uygunluğu kontrol edilir. Bu noktada başvuru formu beyanları ile başvuru belgeleri arasında en ufak bir çelişkiye dahi tolerans tanınmamaktadır. Başvuru formunda ziyaret planınız detaylı olarak verilir. Seyahat planınızda ülkeye giriş çıkış tarihiniz beyan edilir. Bu yüzden seyahat planınızı başvuru formunu doldurmadan önce çıkartmış olmanız önemlidir.Polonya vizesi başvuru formu, titiz biçimde doldurulması gereken resmi belgedir.

Polonya  Randevu

Polonya  vizesi başvurularını tamamlayan aşama, randevuya gitmektir. Polonya vizesi randevusu, bir mülakat süreci değildir. Polonya vizesi randevularında Schengen için başvuru merkezleri, ulusal vizeler için ise bizzat başkonsolosluklar sizden evrak dosyanızı ve parmak izinizi alır. Randevu süreci evraklarınızı teslim ederek biyometrik işlemleri tamamladığınız basit bir işlemdir. Randevu sürecine kadar başvurularınızın çok iyi yönetilerek evrak dosyanızın randevuya eksiksiz getirilmiş olması olumlu sonuç almanızda etkilidir.

Polonya Vize Sorgulama

Polonya vize sorgulama işlemlerinden kasıt, başvuru evraklarının durumunu öğrenmektir. Dolayısıyla da pasaportunuzun başvuru merkezine ulaşıp ulaşmadığının sorgulanmasıdır. Polonya vize başvurularınızın sonuçlarını başvuru sorgulama işlemi ile öğrenemezsiniz. Başvurularınızı başvuru merkezlerinden sorgulayabilirsiniz ancak vize başvurunuzun nasıl sonuçlandığı bilgisini ancak başvuru merkezinden pasaportunuzu aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya vizesi başvuruları ortalama olarak 15 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir yoksa başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır. Polonya vizesi başvurularının sonuçlanma günü başvuruların az olduğu dönemlerde 15 günden daha az bir zaman içinde gerçekleşebilir.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır

Polonya’ya seyahat etmek isteyenler gerekli evrakları toplamalı ve ilgili mercilerden randevu almalıdır. Bunun için Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Polonya Ankara Büyükelçiliği üzerinden başvurula geçilir. Turistik, ticari ya da aile ziyareti gibi ayrı vize türlerine dair taleplerinizi iletmeniz beklenir.

Polonya’ya Vize Kalktı

Avrupa Birliği bünyesinde olan Polonya için Schengen devreye girer. Bu nedenle vizenin kalkması gibi bir durum söz konusu olmaz. Her bir vatandaşın seyahat amacına uygun olacak vize başvurularında bulunması zorunlu hale gelmiştir.

Polonya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Polonya’da kalacağınız süre içerisinde masraflarınızı kanıtlayacak banka hesap dökümlerine ihtiyaç duyulur. Örneğin minimum 4 – 5 bin TL kadar limite sahip olan banka hesapları yeterli görülür. Ancak kalacağınız süre daha uzunsa bu limitin de yüksek olması gerekir.

Polonya D Tipi Vize İçin Gerekli Evraklar

90 günden fazla kalacak olan vatandaşlar pasaport, başvuru formu ve nüfus kayıt örneği ile D tipi vize için müracaat edebilir. Seyahat sağlık sigortası ve biyometrik fotoğraflar da talep edilir.

Polonya Vize Ücreti

Turistik vizeye dair netlik kazanan ücret 80 Euro şeklindedir. Başvuru merkezi için de 30 Euro ödeme talep edilir. Tüm bu fiyatlar kalacağınız süreye ve vize türüne bağlı olarak ele alınır. Ek olarak danışmanlık hizmetlerine dair ayrı ödemelere yer verildiğini unutmamak gerekir.

Polonya Vize Veriyor Mu?

T.C. Umuma Mahsus yani bordo pasaport sahiplerinin vize taleplerine karşılık verilir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerinin ise 90 gün koşuluna uygun olacak şekilde vizeden muaf sayılması söz konusudur. Bu koşulu aşan kalma süresi için de vize başvurularına geçmeleri beklenir.

Polonya Pasaportu Nasıl Alınır?

Polonya vatandaşları ülke dışı seyahatlere dair pasaporta ve vizeye ihtiyaç duyar. Polonya Pasaportu alanlar Avrupa Birliği içerisinde bulunan vizesiz seyahat bölgelerine gidebilir. Bunun için vatandaşların pasaport başvuruları değerlendirilir.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır Video;

İlginizi Çekebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye