İtalya vize ücreti

İtalya vize ücreti

İtalya’ya turistik, eğitim ya da aile ziyareti gibi çeşitli sebeplerle seyahat etmek isteyen vatandaşların seyahat süresine göre farklı vizeler için başvuru yapması gerekiyor. İtalya vize ücreti de bu başvurulara göre değişiklik gösteriyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin, hazırlaması gereken evrakları ve vize ücretlerini hesaplaması için öncelikle hangi vize türüne başvuru yapması gerektiğini belirlemesi gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek İtalya seyahatleri için kişilerin İtalya Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesi için İtalya Vize ücreti 3 Şubat 2020 tarihinde konsolosluk harç ücretlerine yapılan zamlar ile 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkartılmıştır. Kişinin Schengen vizesi için yapacağı toplam masraflar ise 110 Euro.

90 günden daha uzun süreli yapılacak seyahatler için kişinin başvuru yapmadan önce seyahat amacını belirlemesini gerekiyor. Amacı dışında yapılacak başvurular, konsolosluk tarafından reddedilmektedir. 90 günden daha uzun sürecek, gezi ve turistik seyahatler için kişinin İtalya Turistik vize için başvuru yapması gerekiyor. Eğitim için İtalya’ya gitmek isteyen kişilerin, İtalya Eğitim vizesi için başvuru yapması gerekirken, İtalya’da yaşayan aile ve akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişilerin ise İtalya Aile ziyaret vizesi için başvuru yapması gerekiyor.

90 günden daha uzun süreli yapılacak vize başvuruları için vize sebebi fark etmeksizin İtalya vize ücreti 140 Euro’dur. 6 yaşından daha küçük çocuklar için alınan vizelerde herhangi bir ücret talep edilmezken, 6-12 yaş arası çocukların vize ücreti ise 55 Euro’dur.

Yapılan vize başvurularında kişinin başvurusunun reddedilmesi gibi durumlarda ücret iadesi yapılmamaktadır. Başvuru formlarının ise eksiksiz olarak İtalyanca, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanması gerekiyor. Başvuru evrakları arasına kişinin İtalya seyahatinde yapacağı harcamalar için referans bilgilerini ve yaptığı otel rezervasyonlarını eklemesi, vizenin onaylanma ihtimalini arttırmaktadır. Reddedilen başvurularda İtalya vize ücreti geri ödenmediği için başvuru yapan kişinin tüm evrakları gözden geçirmesi oldukça önemlidir. Yapılan başvurunun reddedilme ihtimalini azaltmak için konu üzerine profesyonel hizmet veren firmalardan destek alınması ve başvuruların bu firmalar üzerinden yapılması daha faydalıdır. Daha önce hiç vize başvurusu yapmayan bir kişinin yanlış adımlar atmamak için İtalya Konsolosluklarından ve çeşitli şirketlerden destek alması oldukça önemlidir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye