İtalya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
İtalya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İtalya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

İtalya Vize Başvuru İşlemleri 2023

Turistik yerleriyle ve doğal güzellikleriyle İtalya’ya yapacağınız Turistik seyahatleriniz için İtalya Turistik Vize işlemleri ve ihtiyacınız olan belgeleri sizler için yazımızda bulundurmaktayız.

İtalya Konsoloslukları

İtalya Turistik Vize Başvuruları

İtalya Turistik Vize Başvurularıİtalya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile uzun dönem ikamet izni olan yabancı uyruklu vatandaşların İtalya turist vizesini hazırlamaları gerekmektedir.

İtalyan turist vize belgeleri İtalyan konsolosluğu tarafından belirlenir ve gerekirse güncellenebilir.  Müracaatınızı tamamlamadan önce konsolosluk sitesinde belirtilen gerekli belgelerin onaylanması gerekmektedir. İtalya turist vize evrak listesi eksiksiz olarak sunulmalıdır. Eksik, güncelliğini yitirmiş veya yanlış belgeler kullanan başvurular reddedilebilir.

Turist vizeleri, yabancı ülkeye mensup bireylerin belirli ve sınırlı bir süre İtalya’yı ziyaret etmelerine izin verecek şekildedir.

Bu vize kategorisi, bir seyahat acentesi aracılığıyla bir tur grubuna katılmak veya İtalya’yı turizm amaçlı ziyaret etmek için şahsen uçuş, otel ve otel rezervasyonu yapmak isteyenler için uygundur. Bu hususta dikkat etmeniz gereken bir husus da İtalya turistik vize dilekçe örneği rehberliğinde uygun bir dilekçe hazırlamaktır.

Schengen vizesi, yabancı ülkeye mensup kişilerin İtalya’yı ve Schengen bölgesinde bulunan ülkeleri belirli bir süre için ziyaret etmelerine izin vermek için verilmektedir.

İtalya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
İtalya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde tek bir seferde 90 günden fazla bulunamazsınız. Schengen vizesinde İtalya için vize alıyorsanız İtalya turistik vize dilekçe örneği İngilizce olmalıdır ki kendi dilekçenizde size rehberlik edebilsin. >> schengenvize.net/vize-basvurusu-dilekce

İtalyan turist vize başvurusu için gerekli evraklar; kişisel, mali ve profesyonel belgeleri içerir. Her başvuru sahibinin kişisel belgeleri şahsen hazırlaması gerekmekle birlikte, her meslek grubu için mesleki belgeler de farklıdır. 

İtalya Vize Merkezi, vize başvurusu yapan turist vize danışmanlık şirketi, form doldurma, başvuru geliştirme ve destekleyici açılış ve randevu veri sayfaları dahil olmak üzere Türkiye’deki çeşitli şehirlerin başvuru belgelerini doğru bir şekilde özetlemektedir.

Visa Merkezinin hiçbir şubesi telefon, e-posta veya SMS ile gönderilen bildirimler için herhangi bir ücret talep etmeyecektir.

İtalya vizesi için gerekli olan vize belgeleri (kişisel, profesyonel, mali) başvuru sahibinin kimliğine ve süresine bağlı olarak değişebilir. İtalya turistik vize başvuru formu da evrakların öncülü niteliğindedir.

İtalya Turistik Vize İşlemleri

İtalya Turistik Vize İşlemleriİtalya Schengen vizesi için doğrudan konsolosluğa başvurmanız mümkün olmasa da, başvuru hizmetlerini bir başvuru merkezi veya onaylı bir seyahat acentesi aracılığıyla alabilirsiniz. İtalyan turist vizesi başvurduğunuz tarihte olmak zorundadır. Vize başvurunuzda eksik belge olursa vize işlemleri reddedilecektir. Vize uyum şartlarını tam olarak tamamlamanızı tavsiye ederiz. Başvuru sürecinin başarıyla tamamlanması vizeyi alacağınızı garanti etmez. İtalya vize başvurusuna ilişkin karar, İtalyan konsolosluğunun inisiyatifiyle alınıyor.

İtalya Turistik VIP Vize Başvuruları

İtalya turistik vize kaç günde çıkar sorusu akıllarda soru işareti yaratabilir. Öncelikli olarak acil İtalyan vize başvurusu ile İtalyan VIP vize hizmetini alabildiğinizi belirtmek gerekir. İtalya VIP vize başvurusu için son tarih 3 ila 15 iş günü olmasına rağmen, İtalya VIP vize başvurusunun sonuçlandırılması için tahmini süre başvuru tarihinden 48 ila 72 saat sonradır. İtalyan konsolosluğunun yoğun döneminde vize başvurusu yapmak, vize süresinin başvuru sahibinin seyahat tarihine yaklaşmasına neden olabilir.

İtalya Turistik Vize İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • İtalya Turistik Vize İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlarİtalya turist vizesi; kişinin 90 güne kadar kalmasına izin veren bir vizedir. Schengen vize başvurularının ilk partisinde özel durumlar haricinde 90 günlük vize onayı verilir. Schengen vizesi; tüm Schengen üye devletleri için bir vize kuralı olarak lütfen uzun süreli vize talebinizde bu bilgileri dikkate aldığınızdan emin olun, vize oranı doğru kullanım oranına göre kademeli olarak artacaktır.
 • Vize başvuruları için İtalya’ya giriş bölgesel kısıtlamalara tabidir. Başvuran kişiler, ikamet ettikleri şehirde hizmet vermeyen İtalyan konsolosluğuna başvuru yapamamaktadırlar.

İtalya Turistik Vize Başvurularında Kullanılacak Olan Belgeler Nelerdir?

 • İtalya Turistik Vize Başvurularında Kullanılacak Olan Belgeler Nelerdir?Pasaport: İtalya turist vizesi için kullanılacak olan pasaportun son 10 yıl içinde verilmiş olması, seyahat eden kişinin İtalya’dan döndükten sonra 3 ay daha geçerli olması ve vize kullanımı için en az 2 boş sayfa bulundurması ve yıpranmamış olmaması gerekmektedir.
 • İtalya Schengen vize başvuru formu: İtalyan turist Schengen vize başvurusu sahibi tarafından doldurulan İtalyan Schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve başvuru sahibinin İtalyan vize başvurusunu sunması için belgelerde yer alan hükmünü desteklemek için ıslak imza ile beyan edilmelidir.

Önemli: Ebeveynler ayrılmışsa ve 18 yaşın altındaki başvuru sahibi yalnızca bir ebeveynin yasal vesayetine sahipse, velisi olmayan ebeveynlerden noter tasdikli muvafakat belgesi almaları gerekir.

 • Fotoğrafların adedi ve olması gereken formatlar: İtalya’ya vize işleminde kullanılacak fotoğraf kişinin güncel halini temsil eder nitelikte, 3,5×4,5 cm boyutlarında 2 adet, son 3 ay içinde beyaz arka planlı ve henüz yapılmamış fotoğraflar ayrıca kişinin pasaportu önceki herhangi bir vize işleminde kullanılmış olmaması gerekmektedir.
 • Kimlik belgesinin tam bir kopyası ve kimlik kartının bir kopyası: İtalya Schengen vizesi sürecinden geçecek kişi adına güncel tarih, aile ve ikamet bilgilerini içeren kimlik belgesinin tam bir kopyası ve her iki tarafı gösteren kimlik belgesinin bir kopyası.
 • Mali durumu gösteren belgeler: İtalya vizesine başvuran kişinin son üç aylık maaş makbuzları kurum tarafından kaşelenmeli ve ıslak vize için hazırlanmalıdır. Son 3 ay içerisinde İtalyan turist vizesi işlemi yapan kişinin geçerli banka depozito belgesi. Kişinin şahsi banka ekstresi, son 3 aylık aktif banka hesabının hareketini içermeli, bakiye en az 5.000 Türk Lirası olmalı ve bankanın ıslak imzası, kaşesi ve banka imza sirküleri hazırlanmalıdır. Aynı zamanda İtalya vize sürecine başvuran kişinin, belgede sahip olduğu tapu, aracının ruhsatı, kira geliri ve kredi kartı ekstresini bulundurması gerekmektedir.
 • İtalya vize dilekçesi: Şirketin kağıdına, işveren veya şirketin sorumlusunun İtalya Turistik Vizesi için başvuracak kişinin bilgilerini kurum veya şirketine ait kağıdına yazılmalı ve İtalyan konsolosluğunun / elçiliğinin antetli kağıdına işveren veya yetkili tarafından kaşelenerek yazılmalıdır. Ayrıca şirkette kâğıdı imzalayan kişinin ıslak imzası bulunmak zorundadır. Vize başvuru formu İtalyan Konsolosluğuna / Büyükelçiliğine yazılacak; vize başvuru sahibinin meslek ve sorumluluk bilgileri, maaş bilgileri, İtalya’ya seyahat tarih aralığı ve seyahat için gerekli fonlar hakkında bilgi beyan edilmelidir.
 • İtalya’ya gidecek olan kişinin gitme amacını destekleyen belgeler
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İtalya’da kalacağı yere ait rezervasyon bilgilerinin ve kalacağı tarihlerin olması.
 • Kişinin İtalya’dan döneceğine veya İtalya’daki mevcut seyahatine devam edileceğini destekleyen belgeler. (İtalya ülke sınırlarına giriş ve çıkış yapacağı tarihler.)  

Seyahatin içeriği ticari ya da ziyaret içerikli olması durumunda Kişinin İtalya’dan bir daveti ile müracaat etmesi gerekmektedir.

İtalya Turistik Vize Reddi Neden Olur?

İtalya Turistik Vize Reddi Neden Olur?Vize için gerekli evraklardaki bulan bilgilerin eksik (yanlış ve tutarsız gibi durumlarda dahildir) olması gibi durumlarda İtalya vize başvurusu onaylanmayabilir. Ancak bu, yeni bir başvuru yapmak için bir engel değildir. Bir süre sonra tekrar başvurabilirsiniz. Schengen vizesi reddedilirse, vize için ödediğiniz ücretleri geri alamazsınız. İtalya turistik vize ücreti de 2019,2020 şeklinde sürekli bir güncelleme içerisinde olduğundan detaylı bir şekilde takip edilmelidir. Bu sebeple yanlış vize ücreti yatırmanız da size problem çıkaracaktır.

İtalya vize reddi alanlar için itiraz yolları ve itiraz dilekçesi >> schengenvize.net/italya-vize-reddi bağlantısında paylaşmıştır.

İtalyan Turistik Vize Başvuru Süreci Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

İtalyan Turistik Vize Başvuru Süreci Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?VIP hizmeti haricinde, müracaat ettikten sonra 3-15 iş günü içerisinde vize başvurunuzun sonucunu İtalyan Konsolosluğu size bildirmektedir.

Ancak bu süreler başvurunun İtalyan konsolosluğuna göre değişiklik gösterebilir. Resmi tatiller ve çok sayıda başvuru durumunda, tahmini süre 3 ila 15 iş günüdür. Oturma izni olan yabancıların işlem yapması daha uzun sürebilir. İtalya vize kararının belirlenmesi süresi tamamen İtalyan konsolosluğu ve diplomatik misyonunun yetkisindedir.

İtalya Turistik Vize Önemli Detaylar 2021

İtalya Turistik Vize Önemli Detaylar 2021İtalya turistik vize, amacına uygun şekilde turistik amaçlar doğrultusunda seyahatleri kapsayan bir vize türüdür.

Bu seyahatlerin gerçekleşmesi için sadece turistik açıdan İtalya’ nın gezilmesi için kısa süreli bir vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. İtalya turistik vize 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkı sunan bir seyahat vizesidir.

Bu vizeyi alabilmek için başvuru sahiplerinin belgelerini eksiksiz bir şekilde tamamlayarak İtalya Konsolosluğu’ na müracaat gerçekleştirmesi gerekmektedir. Müracaatlar, İtalya turistik vize harç ücretinin yatırılması ile birlikte ve evrakların tamamının teslimi ile birlikte değerlendirme sürecine alınacaktır.

İtalya turistik vize işlemi için geçerli olan evraklar, HER İtalya vizesi için gerekli standart evraklar ve turistik vize kapsamında istenilen özel evraklar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Standart turistik vize evrakları pasaport, biyometrik fotoğraf, mesleki bilgileri içeren belgeler, banka hesap dökümü bilgileri, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, varsa kişinin eski pasaportu vb. evrakları içermektedir. İtalya turistik vize işlemine özel evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • İtalya turistik vize başvuru formu
 • İtalya turistik vize başvuru dilekçesi: Bu dilekçe’ nin İtalya Konsolosluğu’ na Türkçe, İtalyanca veya İngilizce dillerinde yazılması gerekmektedir. Başvuru dilekçesinin içerisinde yapılacak olan turistik seyahatin amacı yer almalıdır. Kişinin ülkesine geri döneceğine ait bilgi ve iltica şüphesi duyulmasını engelleyici evraklar ile birlikte bu dilekçenin sunulması önemlidir. Başvuru dilekçesi olmayan kişilerin İtalya turistik vize başvuruları değerlendirmeye alınmayacak ve vize reddi yaşanacaktır.
 • Kişi 18 yaşından küçük ise, seyahatin masraflarını karşılamaya yönelik olarak ailenin banka hesap dökümleri yer almalıdır. Ayrıca noter onaylı muvafakatname ve taahhütnamenin kişinin 18 yaşından küçük olduğuna dair ve bununla ilgili olarak seyahati gerçekleştirmeye izin verildiğine dair ebeveyn onayının alınması önemlidir.
 • Uçak rezervasyon bilgileri: Gidiş ve dönüş zamanını içermelidir.
 • Otel rezervasyon bilgisi: bu bilgi belge şeklinde sunulmalı ve seyahat hakkında fikir sahibi olunmasını sağlamalıdır.

İtalya Turistik Vize için gerekli evraklar açıklamaları

İtalya Turistik Vize için gerekli evraklar açıklamalarıİtalya’da tatil yapmak isteyenlerin başvurması gereken İtalya Turistik Vize için gerekli evraklar nelerdir? Evrakları hazırlarken nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Turist olarak İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, başvuru yapmadan önce ilk olarak seyahatinin ne kadar süreceğini hesaplaması gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek tatil planları için Schengen vizesi almak yeterliyken, daha uzun süre tatil yapmayı planlayan kişilerin ise İtalya Turistik Vize için başvuru yapması gerekiyor. Turistik vize alan kişilerin ise tatil süresi en fazla 6 aya kadar uzayabiliyor.

Turistik vize başvurusu yapan kişinin, seyahat başlangıcından en geç 4 hafta öncesinden vize başvurusunu İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliğine iletmesi gerekiyor.

Yapılacak başvurular için hazırlanan dilekçe ve konsolosluklardan alınan başvuru formlarının Türkçe, İngilizce ve İtalyanca olarak doldurulması gerekiyor.

Evraklarını eksiksiz şekilde dolduran ve konsolosluğa başvurusunu tamamlayan kişilerin vize onay işlemleri ise 5 ile 14 iş günü arasında tamamlanmaktadır. Kişinin evraklarında eksikler varsa, konsolosluk kontrol sonucunda bu evrakları da isteyeceği ve tekrar kontrol edeceği için eksik evraklar süreci uzatacaktır.

İtalya turistik vize için gerekli evraklar İtalya konsoloslukları tarafından belirlenmektedir.

Kişinin vize dilekçesini konsolosluğa hitaben yazması, konsolosluktan alacağı vize başvuru formunu ise el ile ve büyük harfle doldurması gereklidir. Özel araç ile yapılacak seyahatlerde İtalya Turistik vize başvurusu yapan kişinin evraklar arasına araç ruhsatının fotokopisini ve sürücü belgesini de eklemesi gereklidir. Uçak ve tren gibi toplu taşıma araçları ile yapılacak seyahatlerde ise gidiş-dönüş biletlerinin fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.

Turistik vize başvurusu yapan kişinin tatil için yaptığı planları belirten evrakları dosyaya eklemesi, onaylanma ihtimalini ve onay süresini etkilemektedir. Kişinin hazırladığı dosyaya İtalya’da konaklayacağı otelin rezervasyon bilgilerini ve yapacağı harcamalar için teminatını da belirtmesi gerekmektedir. Tüm Schengen ülkelerinde olduğu gibi İtalya vizesi almak için de kişinin en az 30 bin Euro’luk seyahat sağlık sigortası yaptırmış olması gereklidir. Kişinin teslim ettiği evraklar tam olsa dahi İtalya konsolosluğunun uygun gördüğü durumlarda kişilerden ek evraklar istenebilir ya da kişi mülakat için çağırılabilir.

 İtalya’ya yapılacak olan iş amaçlı veya ticari anlamdaki ziyaretleriniz için almanız gereken vize ve hazırlamanız gereken evrakları sizlere sunmaktayız. İtalya Ticari Vizesi hakkında bilgiler için yazımızın devamını okuyunuz.

İtalya vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/italya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İtalya Ticari Vize İşlemleri

İtalya Ticari Vize İşlemleriİtalya ticari vizesi için gerekli evraklar; bireysel, finansal ve işletmeniz hakkındaki bilgilerin bulunduğu belgeleri içermektedir.

Her başvuru sahibinin kişisel belgeleri şahsen hazırlaması gerekmekte olup, her meslek grubu için mesleki belgeler de farklılık göstermektedir. Bunun için öncelikle İtalya ticari vize başvuru formu tarafınızca doldurulmalıdır. 

İtalya Vize Merkezi’nin bağlı olduğu vize başvuru danışmanlık şirketi, Türkiye’deki her şehir için vize başvurusunda verilecek olan dilekçenin hazırlanmasını ve atama yapmasını desteklemek adına doğru evrakların alınmasından, formların ve gerekli verilerin doldurulmasından sorumludur.

Vize merkezinin hiçbir şubesi telefon, e-posta veya SMS ile gönderilen bildirimler için herhangi  ücret talep etmemektedir. İtalya’da iş vizesi alabilmek için gerekli vize belgeleri (kişisel, mesleki, mali) başvuru sahibinin kimliğine ve süresine göre değişiklik gösterebilir.

İtalya Schengen vizesi için doğrudan konsolosluğa başvurmanız mümkün olmasa da, başvuru hizmetlerini bir başvuru merkezi veya onaylı bir seyahat acentesi aracılığıyla rahatlıkla ulaşma imkanı bulabilirdiniz.

İtalya’ya ticaret için ziyarette bulunmak isteyen vatandaşlar, İtalya Ticari Vize belgelerini hazırlamalıdır. Ticari faaliyetler, konferanslar, iş toplantıları, fuar katılımı ve sektörel fuar faaliyetlerine katılım için vize başvuruları İtalyan iş vizesi kapsamına dahildir.

İtalya ticari vize başvurusu sürecinde, İtalya ile etkileşimde bulunan bir İtalyan şirket acentesinden vize daveti alınmalıdır. İtalyan ticari vize belgeleri, İtalyan konsolosluğunun belirlediği standartlar dahilinde hazır bulundurmaları gerekmektedir.

İtalyan işletme vizesi başvurunuzun tarihli olması gerekir. Eksik evraklı vize başvuruları reddedilecektir. Vize uyum şartlarını tam olarak tamamlamanızı tavsiye ederiz. Başvuru sürecinin başarıyla tamamlanması vizeyi alacağınızı garanti etmez.

İtalya vize başvurusuna ilişkin karar, İtalyan konsolosluğunun inisiyatifiyle alınıyor. Acentemiz vize başvurularının değerlendirme süresine ve vize süresine müdahale edemez.

Ticari faaliyetler, konferanslar, iş toplantıları, fuar katılımı ve sektörel fuar faaliyetlerine katılım için vize başvuruları İtalyan iş vizesi kapsamına dahildir. İtalya ticari vize sürecinde, İtalya ile etkileşimde bulunan bir İtalyan şirket acentesinden vize daveti alınmalıdır. İtalyan ticari vize belgeleri, İtalyan konsolosluğunun belirlediği standartlar dahilinde hazırlanmalıdır.

İtalya VIP Vize Başvurusu Nedir ve Nasıl Yapılır ?

İtalya VIP Vize Başvurusu Nedir ve Nasıl Yapılır ?İtalya’da hızlı vize başvurusu yapmak 48-72 saat aralığında sürmekte olup, ayrıca iş amacıyla hızlı vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İş dolayısıyla acilen İtalya’ya gitmesi gereken şirket sahipleri ya da çalışanlar vize işlem süresini VIP başvurusu ile hızlandırabilirler.

Son beş yıl içinde diğer Schengen vize işlemlerinde parmak izlerini ibraz eden yolcular, yalnızca İtalyan vizesi için gerekli olan güncel belgeleri Vize Başvuru Merkezine parmak izi olmadan gönderebilirler. Ancak İtalyan vize prosedüründe İtalyan konsolosluğu tarafından tanınan vize başvuru merkezi, nakliye belgelerini kabul etmemektedir. Lütfen yetkililerimizden ekspres vize başvurusu ile ilgili detaylı bilgi almayı unutmayın.

Aynı zamanda İtalya ticari vize başvurunuzda beyan ettiğiniz şirket mektubu ve dilekçede özel durumlarınızı, gelecekteki seyahatlerinizi ve transfer uçuşlarınızı bildirmeniz gerekmektedir.

İtalyan vize prosedürü, İtalyan Büyükelçiliği ve bağlı konsolosluklarından yasal olarak sorumludur. Tüm kanunlar, yönetmelikler ve karara dayalı inceleme prosedürleri elçilik tarafından yetkilendirilir.

Diğer kategorilerde olduğu gibi, İtalyan ticari vize süreci İtalyan vize başvuru formunun doldurulmasıyla başlar ve ardından doldurduğunuz bilgileri onaylamak için belgenin girilmesiyle başlar.

İtalya vize başvuruları için gerekli bilgilere ve evraklara geçmeden önce bir seyahat planına sahip olmanız ve doğru vize katagorisinden başvuru yapmalısın. Sıradan olarak belirlenmiş bir pasaportunuz varsa, İtalya işletme vizesine başvurmanız gerekmektedir. 90 günden az olan diğer pasaport hamilleri bu zorunluluktan muaf tutulabilir.

İtalya Ticari Vize Başvuruları İçin Gerekli Belgeler

İtalya Ticari Vize Başvuruları İçin Gerekli BelgelerEğer çalışansanız veya şirket sahibiyseniz, İtalya ticari vize için gerekli belgeler şunlardır:

 • Şirket Belgesi – İşveren belgesi, şirketin antetli kağıdına işveren kişinin yazması, işverenin bu yazıya imza ve kaşe atması gereklidir. İşverenin mektubunun içeriği; kişinin çalışma tarihi, pozisyonu, net maaşı, kimlik ve pasaport numarası ve seyahat sırasındaki tatil tarihleri.
 • Davet mektubunun aslı – Davet mektubu, İtalyan kimliği ve davet edenin pasaportunun bir kopyasını içermelidir. İtalyan iş davetiyesi örnekleri için lütfen danışmanlarımızdan bilgi alın.
 • Pasaport-Seyahat süreniz sona erdikten sonra pasaportunuzun 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Lütfen pasaportunuzda en az iki boş sayfa olduğunu ve doldurulmuş sayfaların kopyalarını almanız gerektiğini unutmayın. Belgelerinizin arasına eski pasaportunuzu da koyamayı unutmayınız.
 • Biyometrik fotoğraflar-Fotoğraflarınızın 2 nüshası sunulmalıdır. Daha önce kullanılmamış fotoğraflar olduğundan emin olun. Fotoğrafın standardı 35×45 mm olmalı ve mevcut versiyonunuzu temsil etmeli ve tarih atmalıdır.
 • Davet Mektubu-İtalya’daki firmanızın gönderdiği imzalı ve onaylı davet mektubu, başvuru için firmanın antetli kağıdına yazılmalıdır. Daveti gönderen İtalyan firmanın Ticaret Odası kaydı (Visura Camerale) arşivlenmelidir. İtalya ticari vize daveti örneği için lütfen danışmanımızdan bilgi alın.
 • Tarihli şirket belgeleri – bu belgeler; etkinliğin asılları, tescil gazeteleri, vergi levhaları, imzalı sirküler fotokopileri.
 • En az 5.000 TL’ye sahip olan şirketinizin banka hesabına ait belgeler bulundurulması şarttır. Banka hesabınıza ait hareketler son 3 ayı barındırmalıdır. Banka personeli, bir bildiri imzalamalı, kaşeli ve imzalamalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve kimlik kayıt-adresi ve aile bilgilerinin eksiksiz bir kopyası eklenmelidir.
 • SGK İstihdam Beyanı ve 4A Hizmet Belgeleri-Bu belgelere elektronik bir devlet şifresi kullanarak erişebilirsiniz.
 • Maaş – Maaşınız son 3 aylık faaliyeti göstermelidir. İmzaladığınızdan ve damgaladığınızdan emin olun.
 • Vize başvuru mektubu-dilekçe konsolosluğa gönderilmelidir. Şirket antetli kağıdına ıslak imza ve kaşe ile yazılmalıdır. İtalya ticari vize başvurusunun bir örneği için burayı tıklayın.
 • Schengen ülkelerine ait Vize Ücreti Dekontu seyahat sürenize ve özel durumlarınıza (varsa) göre ödenen vize ücretinin dekontu dosyanıza eklenmelidir. ATM işlem makbuzu geçersiz sayılır.

Ek olarak sunulması gereken diğer belgelerde ise:

 • Başvuruda bulunacak olan şahıs emeklilik durumunun olup olmadığnı İtalya ticari dilekçe örneği yardımı alarak yazacağı kendi dilekçesinde konu hakkında uygun içerikle bildirmelidir. Ayrıca İtalya ticari dilekçe örneği İngilizce olmalıdır ve size kendi yazacağınız hakkında rehberlik etmelidir.
 • Vize başvuru sahibi bir devlet dairesinin çalışanı ise; ticari vize talep dilekçesi resmi kuruluşun antetli kağıdına ıslak imza ve damga ile yapılmalıdır.

İtalya Ticari Vize Başvuru Ücretleri Hakkında Bilgilendirme

İtalya Ticari Vize Başvuru Ücretleri Hakkında Bilgilendirmeİtalya ticari vize başvurusu, ülkedeki kalış sürenize göre değişmektedir. İtalya ticari vize ücretleri, konsolosluk ücretleri, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acente hizmet ücretleri ve vize hizmet ücretlerimizi içerir. İtalyan vize ücreti başvuruyu işleme koymak için talep edilemez ancak vize reddedilirse ücret geri ödenmememektedir.

İtalya Vizesi Sonuçlanma Süreci Ne Kadar Sürer;

Konsolosluğun tatil veya resmi tatil günlerine denk gelmemeniz için vize başvurunuzu 3 hafta ile 1 ay öncesinden yapmanızda fayda vardır. Duruma bağlı olarak değeişkenlik gösterebilecek olan vize sonuçlanma süresi genellikle 3-15 gün arasında olduğu bilinmektedir.

İtalya Ticari Vize Reddinde Ne Olur;

İtalya için vize reddi olasılığı her kategoride mevcuttur. Dünya çapındaki başvuruların% 10’u reddedilir. Bu retlerin çoğu, hedef ülke / bölge tarafından belirlenen vize prosedürlerine uygun olarak sunulmayan belgelerdir.

İtalyan vize gereksinimleri aynı ilkeleri takip eder. Kendinizi yazılı olarak vize kurumuna en iyi şekilde açıklamalısınız. Tüm bilgileriniz açık, okunaklı ve doğrulanabilir özelliklere sahip olmalıdır.

Aynı zamanda İtalyan vize fiyat aralığı dahilinde, doğru pasaportta doğru saat (güncelleme) girilmelidir. İtalya vize belgeleriniz güncel, açık ve doğru olmalıdır. Başvuru formunda doldurmadığınız bireysel sorular sebei ile de reddedilebilmektedir.

İtalya Ticari Vize Önemli Detaylar 2023

İtalya Ticari Vize Önemli DetaylarTicari faaliyetlere katılmak amacıyla İtalya’ya gitmek istediğinizde İtalya ticari vize başvurusunu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Ticari amaçlarla konferanslara katılımlarda, iş görüşmelerinde, toplantılarda, fuar veya sektörünüze ait fuar etkinliklerinde seyahatlerinizi planladıktan sonra vize başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 

İtalya ticari vize kısa sürelidir. Bunun için 180 gün içerisinde 9 gün konaklama şartı ile İtalya’ da ticari faaliyetler amacı ile bulunulması mümkündür. İsteğe bağlı olarak uzatılabilmektedir.

İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere göre hazırlanacak olan İtalya vize evrakları içerisinde İtalya’da bulunan firma yetkilileri tarafından hazırlanmış vize davetiyenizin olması gerekmektedir.

Şirket yetkilisinin hazırlayarak imzalı, kaşeli ve eksiksiz bir şekilde ulaştıracağı davetiye ile birlikte şirkete ait olan ticaret sicil belgesinin de evraklar içinde bulunması gerekmektedir.

Bu belgeleri temin ettiğinizde İtalyan şirket ve şahsınızla ilgili akreditasyon anlaşmalarına ve faturalara dair suretlerini ilave etmeniz zorunludur.

Tüm belgeleri tamamladıktan sonra İtalyan Konsolosluğunun yetkilendirdiği merkezlerden randevu almanız gerekecektir. Eğer son 5 yıla dönük olarak Schengen vizelerinizde VIS ibaresi yoksa, randevularınızı şahsen almak üzere konsolosluğa gitmeniz ve parmak izinizi ibraz etmeniz gerekmektedir.

Son 5 yıl içerisinde Schengen vize türlerine başvurup, parmak izini ibraz etmiş olan kişiler ise doğrudan başvurmak yerine vize başvurularında yetki yazısı verilen kurumlar aracılığıyla da gerçekleştirebilmektedir.

Başvuracağınız konsolosluklardaki yoğunluğa göre kimi zaman 4-5 gün içerisinde, bazı durumlarda ise 5 ile 7 gün içerisinde eksik olmayan evraklarla yapılan vize başvurularının sonuçlandığı görülmektedir.

Dilerseniz daha kısa sürede sonuçları alabilmek için VIP başvuru yaparak 2-3 gün arasında tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Danışmanlık firmamız sayesinde dilerseniz evraklarınızın tesliminin ve takibinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

İtalya Ticari Vize için gerekli evraklar açıklamaları

İtalya Ticari Vize için gerekli evraklar açıklamalarıTicari vize davetiyesi alan vatandaşlar, İtalya Ticari Vize için gerekli evraklar ile birlikte İtalya Konsolosluğuna ya da yetkili firmalara başvurarak ticari vize alabiliyor.

Ticari vize başvurusu yapmak isteyen bir vatandaşın, öncelikle İtalya’da bir işletme ya da firmadan ticari vize davetiyesi alması gereklidir. Ticari vize davetiyesi almadan ticari vize başvurusu yapan kişilerin başvuruları da İtalya Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir.

Ticari vize başvurusu almayan vatandaşlar, İtalya seyahati için Schengen vizesi ya da aile ziyaret vizesi gibi diğer vizelere başvurabilseler de amacı dışında yapılan davranışlar vizenin iptal edilmesine neden olabiliyor.

Ticari vize başvurusu yapabilmek için kişinin öncelikle İtalya’da faaliyet gösteren bir şirke ya da firmadan davetiye almaları gerekiyor. Davetiye alan şirketin sahibi ya da çalışanları ise davetiye aldıktan sonra İtalya ticari vize başvurusu yapabiliyor. Yapılan vize başvurularında kişilerden Schengen vizesi gibi 90 günden kısa süreli ve seyahat amaçlı vizelerde istenen evraklara ek birkaç evrak daha isteniyor.

İtalya ticari vize için gerekli evraklar İtalya Konsolosluğu tarafından belirtilmektedir. Kişilerin, İtalya’da faaliyet gösteren bir şirketten aldıkları davetiyeleri, başvuru evraklarının arasına kesinlikle eklemesi gerekiyor.

Özel durumlara bağlı olarak İtalya Konsolosluğu başvuru yapan kişilerden, davet eden ve davet edilen şirketler arasındaki bağları ispatlayan belge ve evraklar da talep edebiliyor.

Ticari vize başvurusu yapan kişilerin, İtalya’da ne kadar kalacağı ya da ne kadar sıklıkla İtalya’ya seyahat edeceği belli değilse, şirketler arasındaki bağları ve iş anlaşmalarını evrak olarak dosyalarına eklemeleri halinde 90 günden daha uzun süreli ya da çok girişli vize hakkı alması da mümkündür.

Ancak bu gibi durumlarda evraklar eksiksiz olarak teslim edilse de onaylayan tek kurum İtalya Konsolosluğudur.

Kişinin yaptığı başvuruda İtalya ticari vize için gerekli evraklar arasında herhangi bir eksik yoksa, yapılan başvuru 3 ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak yoğun dönemlerde randevu fazlalığı ve resmi tatil günleri gibi konsolosluğun kapalı olduğu zamanlarda başvurunun sonuçlanma süresi de uzamaktadır. Konsolosluğun gerekli gördüğü durumlarda ek evrak ya da mülakat talebi de İtalya ticari vize başvuru süresini uzatmaktadır.

İtalya Aile Ziyareti için doğrudan bir şekilde konsolosluktan İtalya vizesine başvurmanız mümkün olmasa da, bir başvuru merkezi veya onaylı bir seyahat acentesi aracılığı ile başvuru hizmetlerini alabilirsiniz. Yazımızın devamında gerekli evrakları ve bilgileri sizlere aktaracağız.

İtalya Aile Ziyareti İçin Yapılacak Olan Vize Başvuruları

İtalya Aile Ziyareti İçin Yapılacak Olan Vize Başvurularıİtalya, yine diğer İtalya’ya yapılacak olan ziyaret türleri gibi, ziyaret vizesi prosedüründe de önce başvuru formunuzu doldurmak ve ardından belirlenen belgeleri sisteme sunmaktır.

Süreç uzun süreli gibi olsa da ayrıntılı koşullar (doğru evrakların sağlanması, İtalya vize ücretinin vize süresine bağlı olarak belirlenmesi gibi) ve belgelerin eksiksiz olduğunun kontrol edilmesi zorunluluğu ne yazık ki başvuran bireyi zorlayabilmektedir.

İtalya vize sürecindeki tek karar alma organı büyükelçilikler ve yetkili konsolosluklardır. Konsolosluk merkezlerinin yoğunluğunu minimumda tutmak amacı ile başvuru merkezi olarak belirlenen firmalar sistemin istikrarı esas alınarak vize noktaları imzalanır. “İtalyan ziyaretçi vize belgenizi” alacak, içeriğini kontrol etmeden sisteme giriş yapacak ve tarihiniz için bir randevu ayarlayacaktır. Bu ağır hizmet şirketleri, her başvuranın dosyasını kontrol etme ve ayrıntılı bilgi arama fırsatına sahip değildi. Karar verme veya inceleme sırasında fikirlerini ifade edemezler veya rehberlik sağlayamazlar.

İtalya vize başvuru formunuzdan aldığınız belgelerden siz sorumlu olmaktasınız. Doğru, açık, doğrulanabilir ve birbiriyle örtüşen belgeleri doğru sıra ve formatta sağlamalısınız.

Bu belgeler, İtalya aile ziyaret vizesi için gerekli belgeler adına sizin tarafınızdan istenir, güncel olmalıdır ve vize şartlarında belirtilen tüm formlara ve uygunluk şartlarına sahip olmalıdır.

Akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek için İtalya’ya ziyaret edecek olan kişilerin, İtalya’da bulunan akrabaları veya arkadaşları tarafından davet edilmeleri gerekir.

Vize almak için bu davetiye önemlidir. Davet mektubu hazır Sizi davet eden kişinin (aile ve arkadaşlarından Türkiye’yi ziyaret etmek için başvuran kişi) İtalya’da kalacak kişiye İtalya’da ne kadar kalacağını bildirmelidir.

Davet eden TC ise, vatandaşı ise oturma izni belgesinin bir nüshası, vatandaş ise kimlik belgesinin bir nüshası İtalyan aile dostu ziyaret vizesi belgesinde bulunmalıdır.

Davet edenin bulunduğu şehrin belediyesi tarafından imzalanmış veya yabancının İtalya’daki şubesi tarafından imzalanmış ve onaylanmıştır. E-posta aracılığıyla davetiyelerinizi alabilirsiniz.

İtalya’daki Akraba ve Arkadaşlar İçin Vize İçin Gerekli Belgeler

 • İtalya'daki Akraba ve Arkadaşlar İçin Vize İçin Gerekli BelgelerKişisel belgeler: pasaportlar, kimlik fotokopileri, biyometrik fotoğraflar, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bileti belgeleri veya rezervasyonları, İtalya vize başvuru formları, pasaporttaki vize sayfalarının kopyaları vb.
 • Mali belgeler: banka hesap özetleri, tapu belgeleri, araç plakaları vb.
 • Profesyonel belgeler: Belgeler, çalışanlar, işverenler, çiftçiler, serbest meslek sahipleri, sürücüler ve devlet memurları gibi farklı meslek gruplarına göre sağlanmalıdır.
 • Diğer belgeler: Seçkin yolcularımıza Schengen vize başvurusu için zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak vermekteyiz. Otel rezervasyonu, uçak bileti, tren bileti, vize başvurusunun ne kadar sürdüğü gibi merak ettiğiniz tüm soruları çağrı merkezimizi arayarak detaylı olarak vize acentemize sorabilirsiniz.
 • Tam kimlik belgesi ve kimlik belgesinin kopyası – kimliğiniz pasaportunuzla aynı bilgileri içermeli ve kızlık soyadınızı değiştirmek veya adınızı değiştirmek gibi ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Aile üyeleriniz ve ikamet ettiğiniz yer, nüfus kayıt örneğinde açıkça görülmelidir. Davetiyeyi yollayan kişinin dosyada görünür olması zorunludur.
 • Pasaport-Pasaportunuz varsa eski pasaportunuzla birlikte ibraz edilmeli ve pasaport yaşı 10 yılı geçmemelidir. Aynı zamanda seyahatten sonraki 3 ay içinde de geçerli olmalı ve iki sayfa boş bırakılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraflar – Ayrılan iki fotoğrafın biyometrik ölçümleri ve koşulları olmalıdır.
 • Vize başvuru formu-lütfen İtalyan konsolosluğunun ünvanını, ziyaret edilecek tarihin açıkça belirtilmesi, ziyaret edilecek kişi, amaç ve seyahat masrafları hakkında detaylı bilgi eklenmelidir. Adınıza ithafen İtalyan Konsolosluğuna yazmanız gerekmektedir. Seyahat tarihleri, sponsorlar ve amaç hakkında bilgi içermelidir. Bir İtalyan aile ziyaret vizesi için örnek başvurunun detaylarını danışmanımızdan açıkça anlayabilirsiniz.
 • Davet – İtalya’da yaşayan bir akraba veya arkadaş tarafından gönderilmelidir. Davet İtalyan belediyesinden veya yabancının ofisinden alınmalıdır. İtalyan vatandaşı yakınlarınızın kimlik, pasaport ve ikamet belgesinin fotokopisi sunulmalıdır. Ücretlerinizi ödeyebiliyorsanız, banka hesap özeti ve maaş makbuzu da İtalyan vize başvuru belgelerinize eklenmelidir. Danışmanlarımızdan İtalya’dan davetli numune alabilirsiniz.
 • Schengen Vize Başvuru Formu – İtalyan Konsolosluğu, vizeniz için orijinal belgedir. Eksiksiz doldurulmalı ve diğer gerekli belgeler de doldurduğunuz bilgileri onaylamalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası-Seyahat sağlık sigortası, İtalya vize başvurusunun şartlarından biridir, 30.000 Euro hesabınızda sigortalı bir şekilde bulunmak zorundadır. İtalya’ya ziyaretçi vizesi seyahat tarihi dikkate alınarak hazırlanmalıdır. İtalyan vize danışmanımız size en uygun ve etkili politikaları sağlayacaktır.
 • İtalya aile ziyareti vizesi ücreti makbuzu – İtalya vize belgeniz, İtalyan vize kategoriniz ve vize süreniz için bir ödeme makbuzu içermelidir.
 • Biyometrik veri kaydı – Daha önce Schengen veri sistemine kaydedilmiş bir parmak iziniz yoksa, İtalyan vizenizin randevu gününde bölgenize uyan konsolosluğun vize merkezinde parmak izinizi sağlamanız gerekir. İşbirliğimiz altında başvurursanız, operatörlerimiz size eşlik edecek.
 • Kişi işveren ise; yukarıdaki dilekçenin içeriği dikkate alınarak şirketin müracaatı,
 • Emekli olup olmadığı; dilekçenin içeriğini beyan ederek kendisi yazabilir.
 • Kişi bir devlet dairesinin çalışanı ise; yan kuruluşun antetli kağıdına ıslak imza ve damga ile yapılmalıdır.

İtalya Aile Ziyareti İçin Başvurulacak Olan Vize Ücretleri

İtalya Aile Ziyareti İçin Başvurulacak Olan Vize Ücretleriİtalya aile ziyareti vizesi ücreti başvurudan vazgeçme ya da ret alma durumunda iade edilmemektedir. Tabii ki ek olarak ödediğiniz ücretler aile mensubu olsa dahi geri verilemez. Doğru zamanda ve seçeceğiniz doğru vize kategorisinde vize başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz dekont ve evraklar bu yüzden önemlidir. Almak istediğiniz kategorideki İtalya Vizesi için yapacağınız ücret ödemesini sahip olduğunuz pasaport aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz. Eski pasaportunuzun aracılığıyla yaptığınız ödeme geçerli sayılmamaktadır.

Covid-19 ‘dan Dolayı Bilgilendirme Yapılması Gereken Durumlar

Covid-19 ‘dan Dolayı Bilgilendirme Yapılması Gereken DurumlarAvrupa Birliği’ne mensup üçüncü ülke bireylerinin Schengen ülkelerine girmesini yasaklayan kararlar yenilendi ve Mart 2020’deki Covid-19 salgını nedeniyle karar kısıtlandı. Bundan ötürü Temmuz 2020 yılından  itibaren, Türkiye’nin İtalya bölgesine girişi yasaklanmıştır. İtalya ziyaretinizde kısıtlama yapılmayacak olan özel durumlar;

 • Schengen ülkelerine üye olan ülkelerin bireyleri ve İngiliz bireyler ve onların aile mensupları
 • Önceden bir Schengen ülkesinde yaşama hakkına sahip olan üçüncü ülke bireyleri (eğitim, çalışma vb. durumlar gibi)
 • Sağlık çalışanları
 • Tır vb. şoförler (uluslar arası çalışan)
 • Diplomatik görevliler, askerler, sosyal yardım kuruluşu personeli,
 • Transit yolcular
 • Zorunlu ailevi nedenlerle (hastalık, ölüm gibi sebepler) İtalya’ya gelmesinin gerektirdiği bir zorunluluk barındıran bireyler.

Ziyaret edeceğiniz aile fertlerinin bulunduğu İtalya ülkesine gitmek için vize başvuru belgeleriniz yeni tarihli olmalıdır. Eksik evraklı vize başvuruları geçerli sayılmayacaktır. Vize geçerlilik şartlarını tam olarak doldurmanızı tavsiye ederiz. Başvuru sürecinin başarıyla onaylanması, vizeyi alacağınızı garanti etmemektedir.

İtalya vize başvurusunda verilecek karar, İtalyan konsolosluğunun iznine bağlıdır. Başvuru yapılan ajanslar vize başvurularının değerlendirme sürecine ve vize sürecine ilişkin müdahalelerde bulunamamaktadır.

Özellikle bu tür İtalya vizelerinde bulunan başvurularda bölgesel kısıtlamalar mevcuttur. Başvuru yapan bireylerin, ikamet ettikleri şehirde  bulunan İtalyan Vize Başvuru Merkezine başvuru yapmaları zorunludur.

İtalya Aile Ziyareti Vize Başvuru Onaylanma Süresi

İtalya Aile Ziyareti Vize Başvuru Onaylanma Süresiİtalya aile ziyareti vizesi başvuru süreci 7-15 gün arası sonuçlanmaktadır. Ancak 1 ay öncesinden başvuru yapmanızı öneririz.

Kısa bir İtalya tatili herkes için iyi gelecek bir moladır. İtalya’da kısa bir gezi yapmak  isteyen kişilerin turizm, ticaret ya da aile ziyareti gibi amaçları olabilir. Her amaca yönelik vize başvuru dilekçesi vardır. Hangi amaçla hangi dilekçenin kullanılacağına gelin beraber bakalım.

İtalya Vize Çeşitleri

İtalya Vize Çeşitleriİtalya Cumhuriyeti resmî adıyla İtalya, Güney Avrupa taraflarında yer alır. Bulunduğu yarımada da kendi adıyla anılır. Dünyada çok sayıda turist misafir eden ülkeler arasında başta gelir.

Durum böyle olunca İtalya vize çeşitleri de sıklıkla başvuru alır. İtalya’ya seyahat etmek için vize alınması şartı vardır. Sadece yeşil ve gri renkli pasaportu olan kişilerin hangi sebeple olduğu fark etmeden kısa süreli ziyaretlerde vize almasına gerek yoktur.

İtalya’ya yapılan ziyaretle için başvurulan beş temel vize çeşidi bulunur. Bunlar:

 • İtalya turistik vizesi: İtalya sokaklarında turist olacaksanız gerekir.
 • İtalya ticari vize: İtalya’ya iş adamı olarak gitmek için gerekir.
 • İtalya aile ziyareti vizesi: Aile bireylerinizi ve arkadaşlarınızı görmeniz için gereklidir.
 • İtalya oturma vizesi: Uzun süre İtalya’da kalmak için gerekir.
 • İtalya çalışma vizesi: Para kazanmak maksatlı gittiğinizde gerekir.

İtalya’ya hangi sebeple olursa olsun bu vizelerden birisi olmadan girmek mümkün değildir. Turizm, eğitim, staj, ticaret, sağlık, arkadaş ziyareti gibi sebeplerle gerçekleşecek yolculuklarda vizenizin daima yanınızda olması gerekir. Üç aydan fazla kalmak istediğinizde ise İtalyan Ulusal Vize Merkezi ile iletişime geçmeniz gerekir.

İtalya Vize Dilekçesi ve ekinde olması gerekenler

İtalya Vize Dilekçesi ve ekinde olması gerekenlerİtalya vizesi almak için bazı evrakların konsolosluğa sunulması gerekir. Vize başvurusunda hazır olarak bulundurulması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar:

 • Pasaport: Son on yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır. İtalya’dan dönüş tarihini takip eden altı üç içerisinde de geçerliliğini koruması gerekir.
 • Yetkili kişilerin sunacağı vize başvuru formu: Tam ve yalansız bilgilerden oluşmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: TC kimlik numarası bulunan kimliğinizin ön ve arka yüzü taranarak fotokopisi alınmış olmalıdır.
 • Fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: e develet aracılığı ile bu belgeye ulaşmanız mümkündür.

İtalya vize başvurusu yapacak kişilerden istenilen standart belgeler bunlardır. Ancak İtalya’ya gitme sebebinize göre vize başvurunuzda talep edilen evraklar değişir. Eğer turist olarak gidecekseniz bu belgelere ek olarak İtalya turistik vize dilekçesi doldurmanız gerekir. Ayrıca bu dilekçeye ek olarak;

-İtalya gidiş dönüş biletleriniz,

-Orada konaklayacağınız otel rezervasyon bilgisi,

-Bu tatili karşılamaya maddi gücünüzün yeterli olduğunu kanıtlamalısınız. Bunun için hesap cüzdanı sunun.

İtalya’ya gitme sebebiniz ticaret ise İtalya vize gerekli evraklar yanında şunlar da olmalıdır:

-Ticari ilişkiniz olan firmanın davet mektubu,

-Ticaret ile ilgilendiğinizi gösteren resmî belge,

-Gidiş dönüş tarihleriniz,

İtalya ticari vize dilekçesi ve tam doldurulmuş başvuru formu.

İtalya’da çok sevdiğiniz aileniz yaşıyor olabilir. Arkadaşlarınızın da İtalya’da ikamet etmesi muhtemeldir. Onları görmek için almanız gereken vize, ziyaret vizesidir. Sizden İtalya ziyaret vize dilekçesi doldurmanız istenir. Eğer gitmeniz için masrafınızı karşılayan bir kişi olacaksa bunu belgelendirmeniz gerekir. Böyle bir kişi yoksa çalışma hayatınızı göstermeniz gerekir. Eğer çalışmayan bir kişi olarak İtalya’ya vize istiyorsanız da maddi olarak iyi durumda olduğunuzu gösterecek bir hesap cüzdanı sunmanız gerekir.

Konsolosluk tarafından bunlara ek evrak isteği yapılabilir. Örneğin Seyahat ve Sağlık Sigortası talep etmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

İtalya vize başvurusu için bedelsiz bir şekilde sunulan vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/italya-vize-dilekcesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

İtalya Vize İçin Kullanılacak Fotoğraf Ebatları

İtalya Vize İçin Kullanılacak Fotoğraf EbatlarıHangi vize türüne başvurduğunuz fark etmeden sizden biyometrik fotoğraf istenir. Resmî evraklarla beraber teslim edilen fotoğraf, belge yerine geçer.

Bu nedenle İtalya vize fotoğraf ebatları resmî kurumlar tarafından belirlenmiştir. Şu özelliklere dikkat edilmezse vize başvurunuz olay alamaz:

 • Fotoğrafın boyutu 3,5 x 4,5 mm olarak belirlenmiştir. Bahsedilenin dışında kullanılan fotoğraf boyutları doğru olmaz.
 • Başvuruda teslim edilecek fotoğrafın fonunda beyaz renk kullanılır. Desenli ya da başka renkte fon kullanılmış fotoğraflar kabul edilmez.
 • Son 90 gün içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Yüz net bir şekilde belli olmalıdır.
 • Gözlüklü bir kişi tarafından vize başvurusu yapılıyorsa şeffaf cam kullanılarak fotoğraf çekilmelidir. Renkli camlı ya da siyah gözlükle çekilen fotoğraflar kabul edilmez.

Kullanılan fotoğrafta bütün bu maddelere dikkat etmelisiniz. Fotoğrafın da resmî belge olarak geçtiğini unutmamalısınız.

İtalya Vizesi Onay Süresi

İtalya Vizesi Onay SüresiBütün belgelerin eksiksiz verilmesinin ardından İtalya vizesi kaç günde çıkar sorusu zihinlerde dolaşır. Eğer eksiksiz evrak teslimi yaptıysanız vizeniz bir hafta ila on gün içerisinde çıkacaktır.

Vize işlemleri ile uğraşmak kimi zaman karışık bir hal alır. Bu karışıklığı gidermek için tecrübeli çalışma arkadaşlarımızla birlikte daima yanınızda olmaya çalışıyoruz.

İtalya vize ücretleri ödemesi yaparken bütçenizi biraz daha arttırarak size sunduğumuz hizmetleri satın alabilirsiniz. Vize sahibi olurken hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Gerekli bilgilendirmeler ve yönlendirmelerimiz sayesinde kolaylıkla İtalya vize dilekçesi doldurup vize alabilirsiniz.

Yurt dışı gezileri ülkemizde pahalı olarak kabul görür. Örneğin İtalya’ya gitmek isteyen kişi ilk olarak vize ücretini araştırmaya başlar. Bu konu hakkında yeterli bilgi yazımızda yer alıyor.

İtalya Vize Ücretleri Pahalı Mıdır?

İtalya Vize Ücretleri Pahalı MıdırVize, bir ülkeye giriş yapabilmek için gerekli olan izin belgesi anlamına gelir. İtalya vize ücreti ödenerek alınacak vize ile giriş yapılabilen ülkeler arasında yer alır. Ancak gri ve yeşil renkte pasaportu olanlar vize almadan da İtalya’ya gidebilir.

İtalya’ya gitmek için çeşitli vize başvurusu yapmak mümkündür. Vize türleri farklıdır. Bu sebeple ödenecek vize ücreti de farklı olur. Güncel olarak İtalya vize ücreti 2020 verilerine bakıldığında İtalya vize ücreti 2019 ile aralarında çok büyük farkların olmadığı görülür. Hatta İtalya vize ücretleri 2018 yılından beri çok değişikliğe uğramamıştır diyebiliriz.

Vize ücretlerine bakıldığında;

 • Turistik vize 110 Eurodur.
 • Ticari Vize 110 Eurodur.
 • Ziyaret vizesi 110 Eurodur.
 • Eğitim ve kültürel amaçlı yapılan ziyaretlerin vizeleri de yine 110 eurodur.
 • Altı yaşından daha küçük bireylerden ise vize ücreti olarak 30 Euro talep edilir.
 • Altı ila on iki yaş arasındaki bireyler için İtalya vize başvurusu 70 Euro olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde eğitim hayatına devam eden öğrenciler çeşitli değişim programları ile İtalya’ya eğitim maksatlı gitmektedir. İtalya vize ücreti öğrenci için de belirlenmiştir. Diğer kişilere göre daha düşük ücrete öğrencilere vize verilmektedir.

İtalya Vize Ücreti Hazır Olduktan Sonra Nereye Ödenir?

İtalya Vize Ücreti Hazır Olduktan Sonra Nereye Ödenir?Vize başvurusunun yapılmasının ardından İtalya vize ücreti nereye yatırılır sorusu akıllara gelir. Vize ücretinin Türk lirası dışında yabancı bir para birimiyle ödenmesi yasaktır. Bu ücreti kabul eden yer İtalya konsolosluğudur.

Ödemenin kart veya çekle yapılması kabul edilmez. Nakit para olarak tahsil edilir. Konsolosluk dışında herhangi bir özel ya da kamu bankasına vize ücreti yatırılamaz.

Vize ücretinden ayrı olarak 149 lira gibi bir fiyata sahip İtalya vize ücreti vfs yatırılmalıdır.

Gençlerin yoğun olarak kullandığı sosyal forumlarda da vize ücretleri araştırılır. İtalya vize ücreti ekşi gibi yerlerde bilgisi ve tecrübesi olan kişiler diğerleri ile bunu paylaşır.

Ancak her zaman en güncel ve doğru bilginin bizim gibi kurumsal firmalarda olduğunu belirtmekte fayda vardır. Konsolosluk güncellemelerinden ilk bizim haberimiz olur. Yenilenen her bilgiyi vize almak isteyen sizlerle paylamaktan mutlu oluruz.

İtalya vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için >> schengenvize.net/italya-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

İtalya Vizesi Önemli Detaylar 2023

İtalya Vizesi Önemli Detaylarİtalya’da bulunan aile, arkadaş veya akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken İtalya aile ziyareti vizesi için evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

İtalyan Konsolosluğunun görev bölgelerine göre en doğru şekilde nasıl başvuru yapabileceğinizi merak ediyorsanız, sitelerimiz üzerinden tüm bilgilere ulaşabilir ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kısa süreli vize tiplerinden olan İtalya Aile ziyareti vizesi sayesinde İtalya’da ikamet etmekte olan eşi, aileyi, ebeveynleri veya yakınları ziyaret etme imkanını vermektedir.

Bu vize türünü alabilmek için ikamet eden yakın kişinin davet yazısını Konsolosluğa hitaben ıslak imzalı olarak yazması gerekmektedir.

İtalya’da hangi bölgede yaşanıyor ise o bölgedeki yetkili kurum tarafından onaylanacak olan davet yazısı orijinal olarak vize talebinde bulunacak kişiye gönderilecektir.

Kişinin İtalya’da bulunan yakınlarını ziyaret etmek amacıyla gerçekleştireceği seyahat amacını destekleyecek tarihleri ve konaklama yerine ait bilgileri sunması gerekmektedir. İtalya Aile ziyareti vizesine başvuracak kişi eğitim amacıyla gidiyorsa eğitim alınacak olan okula ödenecek olan miktarın belgesi, sağlık nedeni ile gidiyorsa tedavinin gerçekleşeceği kurumdan alınan kabul belgesi ile heyet raporunun orijinali bulunmalıdır.

18 yaşından küçük olan kişilerin ebeveynlerinden birisi ile seyahatlerini gerçekleştirecek olması durumunda veya tek başına gidecek olsa dahi noter onaylı orijinal muvafakatname belgesinin ibrazı zorunludur.

Kişinin diğer Schengen ülkelerine seyahat edecek olması durumunda üçüncü bir ülkede konaklayacağı yere ait bilgileri ve ulaşım bilgileri yer almalıdır.

İtalya’da yaşayan akraba ve aile bireylerini ziyaret etmek için alınması gereken İtalya Aile Ziyaret vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Vize başvurusu yaparken kişinin teslim etmesi gereken evraklar, yapılan başvuru ve seyahat türüne göre değişiyor. İtalya Schengen vizesi gibi vizelere tatil ve gezi amaçlı kısa seyahatler için yapılan başvurularda,

İtalya Konsolosluğu tarafından doldurulması istenilen formlara ek pasaport ve birkaç evrak yeterli olurken daha kapsamlı başvurularda kişilerden ek evraklar da isteniyor.

İtalya aile ziyaret vizesi almak isteyen vatandaşların ise ziyaret etmek istediği akraba ya da aile bireyinin davetiyesini İtalya Konsolosluğuna gerekli evrakların yanına eklemesi gerekiyor. İtalya aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve özel durumlarda kişilerden ek evraklar da istenmektedir.

İtalya aile ziyaret vizesi için başvuru yapan vatandaşların, öncelikle İtalya Konsolosluğu tarafından kendisinden istenilen evrak ve başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin, başvuruda kullanacağı pasaportun en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması ve üzerindeki bilgilerin okunmayacağı derecede yıpranmış ya da hasar görmüş olmaması gerekiyor. Kullanılan pasaporta İtalya vizesi basılabilmesi için ise pasaportta en az 2 boş sayfa olmalı.

Vize başvuru formu üzerinde kişiden istenilen bilgilerin birbiri ile çelişmesi durumunda, kişinin başvurusu da İtalya Konsolosluğu tarafından reddediliyor. Reddedilen başvuruların ödemesi ise geri yapılmadığı için tekrar yapılan başvurularda kişinin başvuru ve vize ücretlerini tekrar ödemesi gerekiyor. Yapılan başvurularda profesyonel firmalardan destek alınması, başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırıyor.

Seyahat edecek kişilerden Schengen vizesi ya da yeşil pasaport gibi resmi pasaportu olan kişiler varsa, başvuru sırasında bunu belirten evrakların da dosyaya eklenmesi gerekiyor.

Aile ile birlikte yapılan seyahatlerde, seyahat edecek tüm bireyler adına yeni dosya hazırlanmalı, 18 yaşından küçük çocuklar için hazırlanan evraklara ise imza ebeveynleri tarafından atılmalıdır.

Ebeveynlerden sadece biri ile seyahat edecek çocuklar için ise seyahat etmeyen ebeveyn tarafından muvafakatname vermesi gerekiyor. Kişilerin hazırladıkları evraklar arasına seyahat süresi boyunca nerede konaklayacakları, seyahat süresi ve masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgiler hakkında da detaylar vermesi, başvurunun onaylanma sürecini hızlandırmaktadır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi Nasıl Alınırİtalya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, seyahat türüne göre çeşitli İtalya vize işlemleri için farklı evraklar hazırlaması ve İtalya Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekiyor.

İtalya’ya farklı amaçlar için seyahat etmek isteyen vatandaşların, hangi amaçla seyahat edeceklerine göre uygun evrakları hazırlayıp, İtalya Konsolosluğu tarafından verilen başvuru formu ile birlikte konsolosluklara başvuru yapması gerekiyor.

Yapılan başvurularda, başvuru formunda yer alan bilgilerin birbiri ile çelişmesi halinde kişinin başvurusu da konsolosluk tarafından reddediliyor. Reddedilen başvurular için kişilere herhangi bir para iadesi de yapılmıyor.

İtalya vize işlemleri için vatandaşlara profesyonel hizmet sunan firmalar aracılığı ile başvuru yaparak, vize başvurusunun olumsuz sonuçlanma ihtimalini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Yapılacak seyahat, 90 günden daha kısa ise kişinin İtalya Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesi alan bir kişi, başlangıç ülkesi İtalya olmak üzere 90 gün içerisinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme hakkına sahip oluyor.

Schengen vizesine başvurmak için kişinin son 10 yıl içerisinde yenilenmiş, hasarlı ve okunmayan bölgesi bulunmayan bir pasaport ve İtalya Konsolosluğu tarafından verilen başvuru formunu hem İtalyanca hem de İngilizce olarak doldurup konsolosluğa başvuruda bulunması gerekiyor. Bu belgelerin yanında kişinin seyahat amacı, konaklama bilgileri ve seyahatin bütçesinin nereden karşılanacağı gibi bilgileri de vermesi gerekiyor.

Aile ziyareti için İtalya’ya yapılacak seyahatlerde ise kişinin İtalya aile ziyareti vizesi için başvuru yapması gerekiyor.

Aile ziyareti vizesi için başvuru yapacak kişinin başvuru formuna ek olarak İtalya’da ziyaret edeceği akraba ya da aile bireyinin iletişim ve adres bilgilerini ve varsa bu kişiden alınan ziyaret davetini de paylaşması gerekiyor.

Aile ile birlikte yapılan seyahatlerde, 18 yaşından küçük çocuklar ebeveynlerin sadece birisi ile yolculuk yapıyorsa, yolculuk yapmayacak olan ebeveynin vereceği muvafakatnamenin de evraklar arasına eklenmesi gereklidir.

İtalya vize işlemleri için kullanılacak biyometrik fotoğrafların, daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması, dikkat edilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor.

İtalya vize başvurusu yapacak kişilerin İtalya Konsoloslukları ya da İtalya Başkonsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor. Ülkemizde hizmet veren İtalya fahri konsoloslukları, sadece ülkemizde bulunan İtalyan vatandaşlarının vize, pasaport ve evrak işlerine yardımcı olma hakkına sahiptir.

İtalya Schengen Vize İşlemleri

İtalya Schengen Vize İşlemleriİtalya ülkesinin sınırları içerisine seyahat etmek isteyen tüm başvuru sahipleri, İtalya Schengen vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.

İtalya Schengen vize işlemleri ise diğer pek çok ülkenin vize işlemlerine nazaran daha az karmaşıktır. Bu nedenle İtalya ülkesinin sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişiler, talep edilenler doğrultusunda bir başvuru sürecine dahil olur ise işlemlerde zorluk yaşanmadan ilerleyecektir.

İtalya Schengen vize başvurusunda bulunacak olan her bir başvuru sahibinin ilk adım olarak kesinlikle İtalya ülkesinin sınırları içerisine yapacak oldukları ziyaret nedenini belirlemesi gerekmektedir.

Bu nedenden dolayı başvuru sahipleri işlemlere başlamadan önce muhakkak vize başvuru merkezinin uzman ülke temsilcileri ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Başvuruda bulunacak olan kişi vize başvuru şubesinin uzman temsilcileri ile iletişime geçtikten daha sonra, seyahat amacını belirtilerek gerekli olan tüm vize başvuru evraklarının güncel listesini talep etmesi gerekmektedir.

Vize başvuru merkezi içerisindeki görevli çağrı merkezi temsilcileri ise başvuruda bulunan kişinin aktif bir şekilde kullanmış olduğu e-mail adresine belgeler ile ilgili gerekli güncel olan tüm listeyi ve beraberinde de bir bilgilendirme metninin vize başvuru sahibi ile paylaşmaktadır.

Başvuruda bulunacak olan kişi e-mail adresine gelen seyahat amacı doğrultusunda hazırlaması gerekeli olan güncel evrak listesini ve beraberinde de gönderilen bilgilendirme metinin okuyarak, hazırlama aşamasına geçmesi gerekmektedir.

Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta ise; başvuruda bulunacak olan kişinin muhakkak dosya teslimi yapmadan önce İtalya ülkesi için belirlenen ücreti ödemesi gerekmektedir.

İtalya ülkesi için vize ücreti tahsil edilmeden önce vize başvuru merkezi içerisinde kişinin vize başvurusu yapılamamaktadır.

Bu nedenden dolayı başvuruda bulunacak olan kişiler Schengen prosedürü gereğince ince ayrıntılara oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Başvuru sahibi gerekli olan tüm işlemleri adımları ile yerine getirdikten daha sonra da evrak dosyasını teslim etmek üzere vize başvuru merkezinde olması gerekmektedir.

Vize başvuru merkezine kişinin Schengen prosedürü gereğince VIS sitemi için şahsen gitmesi gerekmektedir. Vize başvuru sahibi parmak izi beyanında bulunarak tüm gerekli olan işlemlerini başarı ile tamamlaması gerekmektedir.

İtalya Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak

Vize başvuruları konsolosluk bünyesinde yürütülür ve T.C. vatandaşlarının hafta içi randevu almaları istenir. İtalya vize başvuruları ne zaman başlayacak sorgulayanlara dair hali hazırda müracaatın gerçekleştiği belirtilir. Bunun için vatandaşların seyahat amacına uygun olan belgeler ile başvurularını iletmeleri beklenir.

Vize başvuruları ne zaman açılacak öğrenenler seyahatten en az 15 gün öncesinden müracaat ediyor. Çünkü başvuru süreci vize türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Turistik, ticari ya da öğrenci vizelerinde maksimum süre 15 iş günü olarak belirtilir. Söz konusu uzun dönem vize olduğu zaman bu süreç artış gösterir.

Duyurulara karşı vize başvuruları ne zaman başlayacak öğrenenler İtalya Konsolosluğu üzerinden randevu talebinde bulunur. Öncesinde ise vize başvuru formunu doldurmaları ve belgeleri hazırlamaları gerekir. Nitekim randevu gününe kadar her birini hazırlamak ve konsolosluk yetkililerine ibraz etmek önemli.

Pandemiden kaynaklı olarak vize başvuruları ne zaman açılacak 2021 yılına dair sık sık sorgulanmıştır. Gerek ülkemiz gerekse İtalya Konsolosluğu sınırlandırmalara karşı başvuruları ele almıştır. Özellikle de randevular ele alınmış ve bunun üzerine vatandaşların başvurulara geçmeleri esas alınmıştır. Öyle ki randevu olmayanların konsolosluk işlemlerine geçmelerine izin verilmez.

Merak edilen bir diğer husus Schengen vize başvuruları ne zaman açılacak oluyor. Schengen bünyesinde olan ülkelere seyahat etmek isteyenlerin önceliği evraklarını hazırlamak oluyor. Nitekim belgelerin hazır olması üzerine randevu alınır ve başvuru sürecine geçilir.

İtalya vize veriyor mu soranlar için Umuma Mahsus Pasaport şartları belirtilir. Şöyle ki bu pasaport türünde muafiyet anlaşması bulunmaz ve T.C. vatandaşlarının başvurularda bulunması istenir. İtalya Konsolosluğu tarafından pasaport değerlendirilir ve ardından gelen seyahate özel belgelerin her biri incelenir.

Vize almak isteyenlerin başvurduğu minimum süre 15 iş günü şeklindedir. İtalya vizesi kaç günde çıkar 2020 yılında soranlara da en fazla 15 iş günü belirtilir. En az ise 3 iş gününe kadar sonucu öğrenerek seyahate geçebilirsiniz. Bu şekilde turistik seyahatlere yer verilebilir. Ardından ticari, kültürel, öğrenci ve aile ziyareti gibi ayrı vize türlerine de başvurulabilir.

İtalya Vize Ücreti

2020 yılı zam oranları netlik kazanmış ve bunun üzerine İtalya vize ücreti belirlenmiştir. Konsolosluk tarafından hem ilgili belgelere yer verilmiş hem de harç ücretlerinin üzerinde durulmuştur. Son olarak bu tutar 80 Euro olacak şekilde ele alınmış ve belgelerin ardından tahsis edilmesi istenmiştir.

İtalya vize ücreti 2021 yılında 80 Euro olacak şekilde ödenir ve makbuz almanız istenir. Diğer vize evraklarının arasına eklenen makbuz ile başvurulara yer verilir. Nitekim başvuru sürecinde ibraz edilen belgeler ve harç ödemeleri önemli bir yere sahiptir.

Sadece turistik ve ticari olan vizeye ilişkin harç tutarına yer verilmiyor. Ardından ulusal vize başvuruları için ödenmesi gereken tutar 216 Euro olarak belirlenmiştir. İtalya vize ücreti 2020 yılının ardından zamlanmış ve her bir vize türüne özel güncel tarifelerin üzerinde durulmuştur.

İsteyenler Schengen vize ücreti 2021 üzerinden de ülke seyahatine geçebilir. Schengen turistik ile ticari vizeye dair netlik kazanan tutar 80 Euro şeklindedir. Harç delinin ardından başvuru merkezi için de 30 Euro olarak ödeme yapılması istenir. Belgelerin ardından yapılan ödemelere karşı başvurularınız değerlendirmeye alınır.

Schengen vize ücreti 2020 yılında 60 Euro iken 2021 yılına dair zam uygulamalarına geçilmiştir. Bunun üzerine 80 Euro olacak şekilde ödemenizi yapmanız esas alınmıştır. 6 – 12 yaş aralığı için de bu tutar 40 Euro şeklinde değerlendirilir. Nitekim vize türüne ve de yaş aralığına göre ayrı fiyat tarifelerinin üzerinde durulur.

İtalya yerine Schengen vizesi ücreti ile belgelerini dikkate alarak harekete geçebilirsiniz. Daha çok turistik amaçla bu yönde tercihte bulunulur. Ancak aile ziyareti ile ticari vizede de Schengen prosedürlerinin dikkate alınması söz konusudur.

Tüm bu hususlar üzerine İtalya vize veriyor mu öğrenenler belge hazırlıklarında bulunabilir. Umuma Mahsus pasaport sahibi olanlar biyometrik fotoğrafları ve özlük evrakları dahilinde müracaat eder. Maaş bordrosu, 4A hizmet dökümü ve rezervasyon belgelerinin de üzerinde durulur. Konaklama ile uçak rezervasyonları vize başvurularında önemli bir yere sahip. Tüm bu belgeler kadar harç ile başvuru ödemeleri de dikkate alınmakta.

 ✅İtalya Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅İtalya Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅İtalya Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

İtalya Vize Veriyor Mu?

İtalya Türkiye’den yapılan başvuru işlemlerinde, turistik, iş, eğitim, kültürel gezi ve ziyaret amaçlı vizeleri kabul etmektedir.

İtalya Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya vizesi için hesabınızda en az 8000 bin TL ile 11.000 bin TL bakiye bulunması ve son 3 aylık doküman ile teslim edilmesi gerekmektedir.

İtalya Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

İtalya vize ücreti konsolosluğun verdiği banka hesabına yatırılarak, hesap üzerinden dekont alınarak evraklarla birlikte teslim edilmelidir.

İtalya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×