İtalya vizesi Adana

İtalya vizesi Adana

Adana İtalya Konsolosluğu, Adana ve çevre iller için hizmet vermekte ve yetkileri kısıtlı olsa da Türk vatandaşlarına özellikle Schengen vizesi gibi konularda yardımcı oluyor.

İtalya vizesi çıkartacak vatandaşların öncesinde yapacakları seyahatin amacını ve süresini belirlemesi gerekiyor. İtalya vizesi Adana ve çevre şehirlerden alınacaksa, kişinin Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesi alan kişilerin seyahati ise 90 gün ile sınırlıdır ve seyahat eğitim, turistik ve ticari gibi farklı amaçlarla yapılabilir. Schengen vizesi alan kişiler, seyahatine vizesini aldığı ülkeden başlamak şartıyla, üye diğer ülkelere de bu süre içerisinde seyahat edebilir.

Adana İtalya Konsolosluğu ülkemizde fahri konsolosluk olarak hizmet vermektedir. Bu yüzden burada yapılabilecek işlemler de sınırlıdır. İtalyan vatandaşlarının vize, pasaport ve evrak işlerini rahatlıkla halledebildiği fahri konsolosluklardan Türk vatandaşları da Schengen vizesi ve çeşitli evrak işlerini gerçekleştirebiliyor. Ancak 90 günden daha uzun süreli seyahatler için gerekli olan Ulusal vize başvurusu için kişinin Ankara İtalya Büyükelçiliği ya da İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na başvurması gerekiyor.

Bazı ülkeler için ise yapılacak vize başvurularında online vize başvurusu yapılması hem işlem süresini kısaltmakta hem de olumlu sonuç alma ihtimalini arttırmaktadır. İtalya online vize başvurusu kişinin tercihine göre başkonsolosluktan ya da büyükelçiliklerden yapılabilir. Bununla birlikte İtalya Konsolosluğu Adana ve diğer illerde hizmet veren fahri konsolosluklardan da online başvuru yapılabilir. Online vize başvurusu yapan kişinin, başvurunun kabul edilmesi için profesyonel firmalardan destek alması da işlemleri kolaylaştırmaktadır.  

İtalya vize başvurularında vatandaşların dikkat etmesi gereken en önemli nokta, doldurulacak formun büyük harflerle hem Türkçe hem de İtalyanca olarak doldurulmasıdır. Ayrıca yapılan başvuru ile kişilerin İtalya’da geçirecekleri süre ile ilgili planlarını, seyahat ve konaklama masraflarının nasıl karşılanacağını ve geri dönüş bilgilerini de detaylı şekilde bildirmesi gerekiyor. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için verilen tüm bilgilerin eksiksiz olması ve birbiri ile çelişmemesi gerekiyor. Yapılacak seyahatin türüne ve uzunluğuna göre de kişilerin teslim etmesi gereken evraklar değişebiliyor. İtalya vizesi için başvurular İtalyan konsolosluğuna kişinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi daha profesyonel ve kabul ihtimali yüksek başvurular için çeşitli firmalardan destek almak gerekiyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye