İtalya Aile Birleşimi Vize İşlemleri - Schengenvize.net
İtalya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İtalya Aile Birleşimi Vize İşlemleri

İtalya Aile Birleşimi Vize Başvurusu

Aile birleşimi vizesi, aile birliğinin korunması amacıyla ortaya çıkan bir vize türüdür. Evlilik gerçekleştiren fakat  başka ülkelerde yaşayan kişilerin bir araya gelebilmesi için gereklidir. Konunun detaylarına yazımızda yer vereceğiz.

Litvanya Vizesi Şanlıurfa Vize Merkezi

İtalya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya Aile Birleşimi VizesiVizeler, uzun süreli ve kısa süreli olarak iki ana başlığa ayrılır. İtalya aile birleşimi için kullanılan vize de uzun süreli vizeler kategorisinde yer alır.

Italya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya aile birleşimi işlemleri koşulların ayarlanması, mülakat ve sınav işlemlerinden sonra 1 ay ile 3 aya kadar sonuçlanmaktadır.

Nulla OSTA Ne Demek?

İtalya için geçerli olan belge, Nulla OSTA olarak Ofis belgeleri kontrol edildikten sonra çalışma izni biçimi olarak verilmektedir. Bir çeşit İtalya vizesidir.

Italya Ulusal Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya ulusal vize 5 iş günü ile 14 iş gününe kadar çıkmaktadır. Resmi tatillerde süreç uzayabilir.
Oturum izni, d tipi ya da ulusal vize gibi isimlerle de bilinir. Üç aydan daha uzun süreli konaklama hakkı içerir. Aile, akraba veya arkadaş ziyareti için Schengen vizesi yeterlidir. Ancak evlilik yapılan kişinin olduğu ülkeye gidip uzun süreli kalabilmek için İtalya aile birleşimi vizesi gerekir. 90 günden daha uzun geçerliliği bulunan bir vizedir.

Kadın ya da erkek olması fark etmeden bir İtalyan kişiye gönlünüzü kaptırmış olabilirsiniz. Evlendiğiniz kişinin ailesi, akrabaları ve çevresi orada olabilir.

İtalya Aile Birleşimi Vize İşlemleri
İtalya Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Siz de bu aileye dahil olmak isteyebilirsiniz. Bu durumda İtalya devletinden izin almanız gerekir. Uzun süreli İtalya’da yaşayabilmeniz için hayatınızı birleştirdiğiniz kişinin yanında olmak istediğinizi beyan etmeniz gerekir.

Avrupa birliği üyeliği bulunan ülke vatandaşlarının İtalya aile birleşimi için oturum izni alması şartı mevcuttur. İsviçre ve diğer ülke vatandaşları için böyle bir zorunluluk yer almaz.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar

Aile birleşim vizesi, dünya çapında kutsal kabul edilen evlilik müessesesinin devamı için verilir. Ancak bu vizenin verilmesi için bazı şartlar bulunur. Bu şartlar konsolosluklar tarafından belirlenir. Şartları şu şekilde sıralamamız mümkündür:
 • Evliliğinizin gerçek olduğu kanıtlanmalıdır. Bu işlem için İtalya büyük elçiliği, İtalya konsolosluğu ya da yetkili temsilciliklere başvurularak yapılabilir.
 • Evlilik kanıtınız için geçerli belgelere sahip olmanız gerekir.
 • Yasalar karşısında kabul gören bir şekilde nikah işleminin yapılmış olması şarttır.
 • Evlilik gerçekleştirdiğiniz bireyin İtalya sınırları içerisinde yaşadığını ve oturumunun olduğunu belgelerle göstermelisiniz.
 • Evlilik yaptığınız kişinin şahsi maddi gelir kaynağı iyi olmalıdır. Konsolosluklar İtalya aile birleşimi başvurusu esnasında sizden de maddi durumunuzu değerlendirebilecekleri belgeleri istenilir.

Bu şarlar aile birleşimi açısından gerekli görülen esas şartlardır.

Gerekli görüldüğünde ek şartlar da sunulabilir. Aile birleştirme vizeniz onaylandığı taktirde sizin için de çalışma izni çıkacaktır. Ancak bu iznin çıkması evlendiğiniz bireyin çalışma koşullarına göre değişiklik gösterir.

Bütün meslek çeşitleri için çalışma izni almak gibi genele bir kural yoktur. Oturma izni de denilen aile birleştirme vizesi aldıktan sonra bulunduğunuz yerdeki yetkili kuruma başvurarak hangi iş alanlarının çalışma iznine tabii olduğunuzu öğrenebilirsiniz.  

İtalya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?İtalya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hayalleriniz gerçek oldu. Aşık olduğunuz kişi ile hayatınızı birleştirdiniz. Eğer bu kişi İtalya’da ikamet ediyorsa sizin bir an önce aile birleştirme vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Böyle bir durumda da İtalya aile birleşimi için gerekli evraklar konusuna hakim olmanız gerekir. Bu belgeleri sizler için bir araya getirdik. Yazımızı okuyarak yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. Evrakları şu şekilde maddelemek mümkündür:

 • İtalya ikamet izni başvuru belgesi ilk doldurulması gereken evraktır.
 • İkamet için gerekli onay belgesini doldururken özenli olmak gerekir. Diğer belgelerde yer alan bilgilerle çelişme söz konusu olmamalıdır.
 • Son on yıl içerisinde alınmış pasaportunuzun olması gerekir.
 • Pasaport içerisinde bir sayfa boşluk bulunmak zorundadır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de İtalya aile birleşimi belgeleri içerisinde yer alır.
 • Uluslararası özelliğe sahip olan evlenme kayıt örneğiniz aile birleşimi vizesi için en önemli belgeler arasında yer alır.
 • İtalya aile birleşim vizesi alabilmeniz için gerekli evraklardan bir diğeri de evlilik yaptığınız kişinin İtalyan vatandaşı olduğunu gösteren belgedir.
 • Nikah yaptığınız kişi İtalyan vatandaşı olmayabilir. Başka bir ülke vatandaşı olup uzun süredir İtalya’da ikamet eden bir kişi ile de evlenmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda o kişinin oturum iznini kanıtlayan belgeyi kullanmanız gerekir.

Bütün bu belgeleri eksiksiz olarak bir araya getirmek gerekir. Ancak unutmamak gereki ki İtalya konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda ilave belge talep etme hakkına sahiptir. Ayrıca hazırlanan bu evrakların tercümesini de istemesi mümkündür. Bütün belgeler en az bir fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.

İtalya vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/italya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Çıkması Uzun Sürer Mi?

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Çıkması Uzun Sürer Mi?Herhangi bir vizeye başvuru gerçekleştirdikten sonra sonuç alabilme süreci başlar. Evrakları teslim edip İtalya aile birleşimi başvuru formu doldurulup başvuru tamamlandığında geriye onay almak kalır. Vize elinize ulaşana kadar aklınızda hep aynı soru dolaşır. İtalya aile Birleşimi vizesi kaç günde çıkar diye sorup durursunuz.

Beklerim yaşanan merak ve belirsizliğin yok olmasını istemeniz oldukça olağan bir durumdur.

Başvurunuzu tamamlamanızı takip eden 180 gün içerisinde aile birleşimi vizeniz çıkar. Çıkarılan vize göçmenlik ofisine iletilir.

Göçmenlik ofisi de İtalya konsolosluğuna gönderir. Sizin bu vizeyi alıp kullanmak için altı ay süreniz olur. Bu süre içerisinde kullanmazsanız İtalya aile birleşimi vizesi iptal olur. İptal edilmesi durumunda ise yeniden başvuru yapmanız gerekir.

Yenilen başvuru, bir öncekine göre daha meşakkatli olacaktır.

Aile birleşimi vizeniz hızlı çıkması için dikkat etmeniz gereken bazı huşular vardır. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İtalya bilginizi yasal olarak kabul gören belgeler kullanarak ispat etmelisiniz.
 • Evlilik maksatınızın samimi duygulara dayandığını kanıtlamanız gerekir. Formalite olarak yapılan evlilikler anlaşıldığı taktirde aile birleşimi vizeniz onaylanmaz.
 • Maddi olarak belirli bir zenginliğe sahip olmanız vize onay süresini hızlandırır. İtalya’ya gittiğinizde kendi geçimizi sağlayacak güçte olmanız sizin için büyük avantajdır. Bu avantajı kullanmak için içerisinde belirli miktarda para bulunan hesap numaranızı sunmalısınız.
 • Aile birleşimi için başvuru yaptığınız kişinin, evraklarda belirteceğiniz adreste ikamet etmesi de sizin vize alma sürenizi hızlandırır.

Kısaca vize alabilmenizin yolu her şeyi belgelere dayandırmanızdan geçer. Bu vizenin daha hızlı alınabilmesi için de çok daha fazla evrak sunmalısınız. Herhangi bir çelişki, yanlış beyan ya da eksik evrak durumunda vize başvuru sonucunuz olumsuz dönecektir.

İtalya Aile Birleşimi Başvuru Adımları

İtalya Aile Birleşimi Başvuru Adımlarıİtalya’ya giderek yeni kurduğunuz ailenizle bir yaşam planlarsınız. Bu planı gerçekleştirmenin ilk aşamasında aile birleşimi vizesi almak vardır. Bu vizeye sahip olmak için şu adımları takip etmelisiniz:

 • İtalya’da ikamet eden eş tarafından İtalya içişleri bakanlığının sitesine girerek başvuru formunu doldurması gerekir.
 • Doldurulan form, yetkili makamlara iletilir.
 • Formu doldururken sunulan yazı dili İtalyanca olduğu için cevaplarken de aynı dil kullanılmalıdır.
 • Göçmenlik bürosu tarafından mülakata çağırılır.
 • Evrakların tam ve mülakatın olumlu olması sonucunda vize onayı çıkar.
 • Vize onayını takip eden 8 gün içerisinde de aile birleşimi için başvuruda bulunmak gerekir.

Unutmayınız ki aile birleşimi ile aile birleşimi vizesi aynı değildir. Vize onayından sonra yeni bir başvuru gerekir. Bu başvuru, vize onayının ardından kolaylıkla yapılabilir.

Bütün bu bilgilere ek olarak zama zaman İtalya konsolosluğu gerekli evraklarda ve takip edilecek prosedürde çeşitli değişikler yapabilir.

Bu değişiklikleri sizin adınıza firmamız takip etmektedir. İtalya aile birleşimi için bilgi edinmek isterseniz daima bize ulaşabilirsiniz. Aile kurumunun devamlılığını sağlamakta küçük de olsa katkıda bulunmak bizi mutlu eder. Huzurlu bir aile yaşamı diliyoruz.

 İtalya Aile Birleşimi vizesi D tipi oturum izni ulusal vize tipine dahildir ve uzun süreli olarak verilmektedir.

İtalya’nın vatandaşı olan bir kişi ile hayatınızı birleştirmek istediğinizde veya İtalya’da ikamet etmekte olan akrabalarınızın yanında yaşayabilmek adına bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz.

Eğer AB üyesi bir ülkenin vatandaşı değilseniz veya İsviçre vatandaşlığına dahil değilseniz bu vize türünü almanız ve aile birleşim uygulamasından yararlanabilmek için oturum iznini almanız gerekmektedir.

Aile birleşim talebi için gerekli evrakları sunarak ülkeye gittikten sonra 1 haftalık süreçte oturum iznini almak üzere Göçmenlik İçin Tek Gişe (Sportello Unico Immigrazione) ofisine talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Bu yetkili kurumdan alacağınız Nulla Osta isimli belge ile İtalya’da oturum ve çalışma iznini hak etmiş olursunuz.

Eğer evliyseniz, evli olduğunuzu kanıtlayacak belgeleri, akrabalarınızın yanına gidecekseniz ülkede oturum izinlerinin olduğuna dair belgeleri sunmanız büyük önem arz etmektedir.

Bunun dışında dil yeterliliği sınavından başarıyla geçtiğinizi kanıtlayacak olan belgeleri ve eşinizin veya akrabalarınızın maddi durumlarını gösterecek olan belgeleri de sunmanız istenmektedir. Aile birleşim talebinizin onaylanması halinde eşinizin hangi mesleğe dahil olduğuna göre değişebilen onaysız çalışma şartlarını da elde etmiş olacaksınız.

İtalyan makamları tarafından istenecek olan belgeleri eksiksiz ve doğruyu yansıtacak şekilde sunmanız gerekmektedir. Herhangi bir kuşkulu durumda sizlerden ek belge talep edebilmektedirler. Evrakları orijinal ve fotokopi olarak sunmalı, istemeleri halinde tercümelerini sunmalısınız.

İtalya Turistik vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/italya-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İtalya Aile Birleşimi

Aile birleşimine dair işlemlerde ulusal vize türü değerlendirmeye alınır. 90 günden fazla kalma süresine karşı İtalya aile birleşimi vize talepleriniz değerlendirmeye alınır. Bunun için İtalya vatandaşı olan birini ile evlilik yoluna geçilebilir. İtalya’da yaşayan akrabalar üzerinden de birleşim için başvurularınızı iletebilirsiniz.

İtalya evlilik yoluyla vatandaşlık adına belirli bir süre zarfı ele alınır. Şöyle ki evlilik üzerine en az 2 yıllık sürece yer verilir. Hatta bu şekilde çifte vatandaşlık hakkından dahi faydalanmanıza izin verilir. Uzun dönem aile birleşimi vizesi yerine vatandaşlık prosedürlerine göre başvurunuzu iletebilirsiniz.

Aile birleşimi denilince ilk akla gelen İtalya’da evlenmek olabilir. Bunun için kişilerin İtalya yerel makamları üzerinden taleplerini iletmeleri beklenir. Reşit olan vatandaşlar özgür iradelerine karşı evlilik kararını alır. Beraberinde yerel makamlardan alınan evlilik belgesi üzerine aile birleşimi için başvurulara geçilebilir.

İtalya’da evlilik için gerekli belgeler aile birleşimi vizesinde değerlendirmeye alınır. Evlenme kayıt örneği, D vize başvuru formu ve pasaportlar öncelikli olarak talep edilir. Biometrik fotoğraflar ile özlük belgeleri üzerine liste uzar. Her bir evrak konsolosluk bünyesinde birkaç iş gününe kadar değerlendirilir ve sonuca geçilir.

90 günden fazla konaklama için İtalya D tipi vize gerekli belgeler nelerdir öğrenerek harekete geçmek önemli. Bunun için de pasaportlara ihtiyaç duyulur ve ardından başvuru formu gelir. Her ikisi de tüm vize türlerine dair zorunludur. Bunlara ek evlilik belgelerine ihtiyaç duyulabilir. Nitekim aile birleşiminde yaygın olarak evlilik şartı öne sürülür.

İtalya vatandaşı ile Türkiye’de evlilik için de benzer belgeler üzerinden başvurulara geçilir. Fotoğraflı kimlik örneğin ve evlenme beyannamesi gibi çeşitli evraklara karşı yetkili makamlara başvurulması isteniyor.

Belgeler kadar İtalya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar sorgulayanlar da fazla. Çünkü süreye bağlı olarak başvurulara geçilmesine özen gösterilir. Bunun için yasal sürenin 180 gün olarak belirlendiği görülüyor. Göçmen Ofisi ile İtalya Konsolosluğu yoğunluğuna göre süre 180 günü aşabilir. Tam tersi daha kısa sürede de sonuçlanabilir. Geriye vatandaşların elektronik ortamdan vize sonucunu öğrenmeleri kalır.

İtalya Aile Birleşimi Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×