İtalya Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
İtalya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İtalya Çalışma İzni Vize İşlemleri

İtalya Çalışma İzni Vize Başvurusu

İtalya’da çalışmak isteyenlerin çalışma izni alması gereklidir. Bu çalışma izni doğrultusunda ülkemiz vatandaşları rahat bir şekilde çalışma hayatı yürütmektedir. Eğer İtalya’da çalışacaksanız öncelikle iş veren kişinin sizin için başvuru yapması gerekiyor. İşvereniniz öncelikle göçmen merkezine giderek başvuru yapmalıdır. Eğer başvuru olumlu çıkar ise işverenin bazı prosedürleri uygulaması gereklidir.

İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Gerekli olan evrakları düzenledikten sonra işveren İtalya iç işleri başkanlığına gerekli evrakları vermesi gereklidir. Bu belgelerden sonra ise işveren ile işçi arasında yapılan kontratın örneğinin iletilmesi gerekiyor. Merkez bu belgeleri inceleyerek detaylı bir inceleme sonucunda gerekli olan cevap verilecektir.

Bu aşamaya göre olumlu yanıt alan kişiler ise İtalya vize merkezine başvurarak İtalya vizesi çıkartması gereklidir.

İtalya vizesi çalışma izni çıkartmak için gerekli olan bazı belgeler bulunuyor. Bu belgeler şu şekildedir;

İtalya çalışma izni için gerekli olan en önemli form başvuru formu olmaktadır. Başvuru formu dikkatli olacak şekilde doğru bir biçimde doldurulmalıdır. Doğru bir şekilde doldurulmayan başvuru formları bu sürecin başa dönmesine ve başvurunun reddedilmesine neden olur.
İtalya Çalışma İzni Vize İşlemleri
İtalya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Başvuru formunun yanı sıra çalışma izni için biyometrik fotoğraf ve pasaport, çalışma izni, çalışma kontratı, tüm seyahat bilgileri ve dil öğrenim belgeleri gibi evraklar gereklidir. Türkiye’de bulunan en yakın İtalya konsolosluğuna giderek çalışma izni ve vize başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi ülkemizde yapılması gereken prosedürlerin doğru bir şekilde yapılması ve dikkat edilmesidir.

İtalya çalışma izni için gerekli evraklar

İtalya çalışma izni için gerekli evraklarİtalya’da çalışmak isteyenlerin, hangi vize için başvuru yapması gereklidir? İtalya çalışma izni için gerekli evraklar nelerdir?

İtalya’da çalışmak için vize almak isteyen kişilerin, seyahat süresinin uzunluğuna göre farklı vizeler için başvuru yapması gerekiyor. 90 günden daha kısa süreli çalışmak isteyen kişiler, İtalya Schengen vizesi için başvuru yapması yeterli olurken, 90 günden daha uzun süre İtalya’da kalmak ve çalışmak isteyen vatandaşların uzun süreli vize başvurusu yapması gerekiyor. İtalya çalışma izni vizesi almak için kişinin İtalya oturma vizesi alması gereklidir. Oturma vizesi almış bir kişi, bu süre içerisinde yasal olarak İtalya’da ikamet edebilir ve çalışabilir.

İtalya çalışma izni için gerekli evraklar kişinin başvuru yaptığı vize türüne göre değişmektedir. Çalışma vizesi almak isteyen bir kişinin öncelikle oturma izni için başvuru yapması gereklidir. Oturma izni ise eğitim, evlilik ve çalışma gibi durumlarda verilmektedir. İtalya çalışma vizesi için başvuru yapılması durumunda, konsolosluk öncelikle başvuran kişinin çalışacağı iş kolunda belirlenen yabancı işçi kotalarını ve sektördeki istihdam durumunu kontrol eder. Kişinin uygun bulunması halinde ise kişi oturma izni için başvuru yapabilir.

Çalışma izni başvurusu yapılması için öncelikle İtalya’da çalışılacak şirketin, ilgili İtalyan makamlarına başvuru formu ve dilekçe göndermesi gereklidir. Şirket dilekçeyi gönderdikten sonra çalışma izni almak isteyen kişinin de İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliği’ne oturma vizesi için başvuru yapmalıdır. Oturma izni başvurusu onaylandıktan sonra çalışma izni almak için İçişleri Bakanlığı’ndan sürekli çalışma izni başvurusu yapılmalıdır.

Konsolosluğa teslim edilen belgelerde herhangi bir eksik ya da uyuşmazlık çıkması halinde kişinin başvurusu reddedilir. Çalışma izni başvurusu reddedilen kişilerin ise konsolosluğa tekrar başvuru yapması gereklidir. Reddedilen başvurular için önceden ödenen başvuru ücreti ise geri iade edilmemektedir. Bu yüzden hazırlanan evrakların, teslim edilmeden önce incelenmesi ve eksiksiz olarak teslim edilmesi büyük önem taşıyor. İtalya çalışma izni için vize başvurusu yapacak kişilerin, konu ile ilgili profesyonel hizmet veren firmalardan destek alması, yapılan başvurunun daha kısa süre ve yüksek ihtimalle onaylanmasını sağlamaktadır. Teslim edilen evrakların ise hem İtalyanca hem de Türkçe olarak hazırlanması gereklidir. Konsolosluk, tüm evrakları eksiksiz teslim eden kişileri gerekli gördüğü durumlarda mülakata da çağırabilir.

İtalya vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/italya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Italya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İtalya çalışma izni için D tipi uzun süreli vize alınmalıdır. Daha sonra İtalya’dan göçmenler dairesine başvuru yapılarak, çalışma izni işlemleri başlatılabilir.

Italya'da Oturma Ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İtalya oturma izni ve çalışma izni göçmenler dairesi ve belediyesinden alınmaktadır. Önce uzun süreli vize onayınızla İtalya’ya gitmeniz gerekir.

Italya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çalışma vizesi için süreç konsolosluğun yoğunluğuna göre ilerlemektedir. 10 iş günü içinde çıkacaktır.

İtalya Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×