İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri

İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri

İtalya oturma izni ülkemiz vatandaşlarına verilmekte olan vize tiplerinden birisidir. Bu izin başvurusu şehirde bulunan postane üzerinden yapılmaktadır. Mevcut harçlar ve borçlar tamamlandıktan sonra ise postane görevlisi belgeleri teslim alarak randevu bilgilerini sunuyor.

Randevu gününde oturma izni almak isteyen kişinin emniyete giderek parmak izi okutması ve gerekli olan denetimleri yapması gereklidir. İşlemler yapıldıktan sonra emniyet tarafından tekrar randevu verilmektedir.

İlk olarak oturum izni alacak kişilerin onay almadan randevu ile seyahat etmesi yasaktır. İtalya’da oturum izni almak için evlilik ve eğitim gibi etkenler de etkili olmaktadır.

Kişiler genellikle iş ve eğitim gibi durumlardan dolayı oturum izni almaktadır. İtalya oturma izni belgesi almak için gerekli olan belgeler ise şu şekildedir;

• D tipi vize başvuru formu evrakların düzenlenmesi gereklidir.

• Oturum izni formu

• Islak imzalı iki nüsha

Çalışma ve diğer nedenlerden dolayı oturum izni alan kişilerin bu süreci dilediklerinde uzatma hakları bulunuyor. Oturma iznini uzatmak için ortalama olarak 9 aylık bir süre gerekiyor. Ayrıca oturma izninin gitmesine 90 gün öncesinde bu başvurunun yapılması gereklidir.

Uzatma işleminden 7 ay sonra ise parmak izi için gerekli bir belge yollanmaktadır. Daha sonra ise 60 gün içerisinde oturum kartı verilmektedir. Ancak uzatma süreci bittikten sonra da kişilerin İtalya’dan çıkışlarını yapması gereklidir. Çıkış yapılmaz ise ceza uygulanmaktadır.

İtalya Transit Vize Ülkeleri

İtalya transit vize ülkeleri, İtalya ile hava yolu transferi sağlayan ve başka ülkeler ile İtalya aktarmalı seyahat gerçekleştiren ülkelerdir. Ayrıca 24 saati geçmiş olan vize talep süresi de İtalya’ nın sınır komşusu ülkelerinde geçerli olmaktadır.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye