İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri - Schengenvize.net
İtalya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri

İtalya Vatandaşlık Vize Başvurusu

İtalya oturma izni ülkemiz vatandaşlarına verilmekte olan vize tiplerinden birisidir. Bu izin başvurusu şehirde bulunan postane üzerinden yapılmaktadır. Mevcut harçlar ve borçlar tamamlandıktan sonra ise postane görevlisi belgeleri teslim alarak randevu bilgilerini sunuyor.

İtalya Vizesi Gerekli Belge İşlemleri

Randevu gününde oturma izni almak isteyen kişinin emniyete giderek parmak izi okutması ve gerekli olan denetimleri yapması gereklidir. İşlemler yapıldıktan sonra emniyet tarafından tekrar randevu verilmektedir.

İlk olarak oturum izni alacak kişilerin onay almadan randevu ile seyahat etmesi yasaktır. İtalya’da oturum izni almak için evlilik ve eğitim gibi etkenler de etkili olmaktadır.

Italya Kaç Yılda Vatandaşlık Veriyor?

İtalya Türkiye’den giden göçmenler için 5 yıl kesintisiz kalma şartı koşmuştur. 5 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusu yapılmaktadır.

Italya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalya çalışma vizesi için 3 ay önceden başvuru yapmanız gerekmektedir. 1 ay ile 3 ay içinde çalışma izni başvurunuz sonuçlanacaktır.

Hangi Avrupa Ülkede Vatandaşlık Almak Kolay?

Avrupa ülkelerinde vatandaşlık almak için kültürel yeterlilik, dil yeterliliği ve 10 ile 5 yıl ikamet edilmesi şartları bulunur.

Kişiler genellikle iş ve eğitim gibi durumlardan dolayı oturum izni almaktadır. İtalya oturma izni belgesi almak için gerekli olan belgeler ise şu şekildedir;

İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri
İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri

• D tipi vize başvuru formu evrakların düzenlenmesi gereklidir.

• Oturum izni formu

• Islak imzalı iki nüsha

Çalışma ve diğer nedenlerden dolayı oturum izni alan kişilerin bu süreci dilediklerinde uzatma hakları bulunuyor. Oturma iznini uzatmak için ortalama olarak 9 aylık bir süre gerekiyor. Ayrıca oturma izninin gitmesine 90 gün öncesinde bu başvurunun yapılması gereklidir.

Uzatma işleminden 7 ay sonra ise parmak izi için gerekli bir belge yollanmaktadır. Daha sonra ise 60 gün içerisinde oturum kartı verilmektedir. Ancak uzatma süreci bittikten sonra da kişilerin İtalya’dan çıkışlarını yapması gereklidir. Çıkış yapılmaz ise ceza uygulanmaktadır.

İtalya Transit Vize Ülkeleri

İtalya transit vize ülkeleri, İtalya ile hava yolu transferi sağlayan ve başka ülkeler ile İtalya aktarmalı seyahat gerçekleştiren ülkelerdir. Ayrıca 24 saati geçmiş olan vize talep süresi de İtalya’ nın sınır komşusu ülkelerinde geçerli olmaktadır.

İtalya vatandaşlık hizmetleri

İtalya’ya vatandaşlık almak isteyen kişilerin neler yapması gereklidir? İtalya vatandaşlık hizmetleri için vatandaşlara ne gibi avantajlar sunuyor?

İtalya’ya vatandaşlık başvurusu yapmak isteyenlerin, İtalya Hükumeti tarafından belirlenen birkaç şartı yerine getirmesi gerekiyor. Vatandaşlık almak isteyen kişilerin, en az 10 yıl boyunca İtalya’da yaşamış olması gerekiyor. Ancak İtalya Hükumeti tarafından evlat edinilen çocuklar için bu süre 7 yıla, Avrupa Birliği vatandaşları için 4 yıla ve büyükanne ve büyükbabası İtalyan vatandaşı olanlar için ise 3 yıla düşüyor. Bu şartları sağlayamayan kişiler için İtalya vatandaşlık hizmetleri verilmiyor.

Evlilik ile İtalyan vatandaşlığına geçmek isteyen bireylerin ise evli kaldığı ve İtalya’da yaşadığı süre göz önüne alınıyor. İtalyan vatandaşı ile evlilik yapan ve bu süre içerisinde İtalya’da yaşayan bireyler için en az 2 yıl evlilik şartı aranıyorken, evlilik süresince İtalya dışında yaşayan bireylerin evliliklerinin üzerinden en az 3 yıl geçmesi gerekiyor. İtalyan vatandaşı ile evli olan bireyler, İtalya vatandaşlık hizmetlerinden yararlanabildiği gibi aynı zamanda İtalya çifte vatandaşlık hakkına da sahip oluyor.

İtalya vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişilerin, yetkili kurumlardan alacağı vatandaşlık başvuru formunu doldurması gerekiyor. Verilen evrakların hep İtalyanca hem de İngilizce olarak düzenlenmesi gerekiyor.

Başvuru yapan kişi, aile bireyleri İtalya vatandaşı olduğu için vatandaşlık başvurusu yapıyorsa, aile bireylerinin İtalya vatandaşı olduğunu kanıtlayan nüfus dairesinden alınan belgeler ve İtalya pasaportları gibi evrakları başvuru formu ile birlikte iletmesi gerekiyor. İtalya vatandaşlık başvurusu yapan kişinin ikinci derece akrabalarının kimlik, iletişim ve vatandaşlık bilgilerini başvuru evraklarına ekleyerek, başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırabilir.

İtalya vatandaşlığı için yapılacak başvuruların direkt olarak İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliği’ne yapılması gerekiyor. Başvuru sürecinde kişilerden istenilen evraklarda uyuşmazlıklar olması halinde başvurunun reddedilmesi ya da ek evrak istenmesi durumları yaşanabiliyor. Konsolosluklar, uygun gördükleri durumlarda başvuru sahiplerinden ek evraklar isteme ya da kişiyi mülakata çağırma hakkına da sahiptir. İtalya vatandaşlık hizmetleri için profesyonel şirketlerden destek alarak, vatandaşlık başvurusunun kabul edilme ihtimalini arttırabilir, süresini kısaltabilirsiniz.

İtalya oturum izni için gerekli evraklar

İtalya oturum izni için gerekli evraklar nelerdir? İtalya’da yaşamak isteyen vatandaşların hangi evrakları hazırlaması gereklidir?

İtalya’ya kısa süreli seyahat düzenlemek isteyen kişilerin, Schengen vizesi gibi 90 gün sınırı olan vizelere başvurması yeterli olurken, daha uzun süreli seyahatler ya da tamamen İtalya’da yaşamak isteyen kişilerin oturma vizesi ya da ticari vize gibi diğer vizeler için başvurması gerekiyor. İtalya oturum izni için gerekli evraklar yapılacak seyahat çok daha uzun süreli olduğu için daha kapsamlıdır. Yapılan vize başvurusu ne olursa olsun, temelde birbirinden bağımsız olmadıkları için teslim edilmesi gereken evrakların çoğu da benzerlik göstermektedir.

İtalya oturum izni başvurusu yapacak kişilerin, İtalya Büyükelçiliği ya da İtalya konsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesinden farklı olarak İtalya oturum izni için kişilerin uzun süreli vize başvuru formu doldurması gerekiyor. Form üzerindeki bilgilerin eksiksiz ve birbiri ile çelişmemesi de oldukça önemli. Uzun süreli vize başvuru formunun yanında kişilerin vize talep dilekçesi de hazırlaması gerekiyor. Vize alacak kişinin pasaportunun 10 yıl içerisinde yenilenmiş, yıpranmamış ve 2’den az olmayacak şekilde boş sayfasının olmaması gerekiyor. Kişinin başvuru evrakları ile birlikte teslim edeceği vesikalık fotoğrafı, biyometrik çekilmiş ve daha önce hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır. Başvuru evraklarına Emniyet Müdürlüğü’nde alınan parmak izi de eklenmelidir.

Başvuru evraklarını eksiksiz olarak dolduran kişilerin, başvurunun onaylanmasını garantiye almak için ek evraklar ile başvurusunu desteklemesi gerekmektedir. İtalya oturum izni almak isteyen kişinin en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının olması gerekmekle birlikte, üzerine kayıtlı varlıklar için mal varlığı belgeleri, maaş bordosu ve yapılacak harcamalar için teminat da göstermesi gerekiyor.

İtalya’da oturum izni almak isteyen vatandaşların, İtalya Konsolosluğu’na hangi amaçla oturum izni istediğini belirtmesi gereklidir. Oturma izni genellikle çalışma, eğitim ve aile birleşimi gibi sebepler için verilmektedir. Eğitim için İtalya’ya gitmek isteyen bir kişiye 90 gün yetmiyorsa, oturum izni için başvuru yapması gereklidir.

Oturum iznini uzatmak isteyen kişilerin ise aldıkları oturum iznine göre önceden uzatma için başvuru yapması gerekiyor. 1 yıllık oturum izni alan kişiler, vizesi dolmadan en geç 60 gün önce, 2 yıllık oturum izni alan kişiler ise en geç 90 gün içerisinde vizenin uzatılması için başvuru yapmalıdır.

İtalya vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/italya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İtalya Vatandaşlık Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×