İtalya Konsoloslukları

İtalya Konsoloslukları

İtalya’ya seyahat düzenlemek isteyen bireylerin, İtalya Konsoloslukları ve İtalya Büyükelçiliklerine müracaat ederek, seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor.

Konsolosluklar, ülkelerin diğer ülke sınırları içerisinde genellikle yoğun nüfusa sahip şehirlerde kurulan ve ülkenin idari birimleri ile yakın ilişkiler kurmak, vatandaşların vize, pasaport ve vatandaşlık işlemleri gibi ilgilenen merkezlerdir. Ülkemizdeki konsolosluklar, o ülkenin vatandaşlarının ülkemizde yaşadığı sorunlara çözüm üretmek ve ülkemizde herhangi bir sorunla karşılaşmalarını sağlamakla birlikte, ülkemiz vatandaşlarının da diğer ülkelere seyahat işlemlerini gerçekleştirmektedir.

İtalya Konsoloslukları ülkemizdeki İtalyan vatandaşlarının vize, pasaport gibi resmi işlerinin yanı sıra eğitim ve sağlık gibi işlemleri için de yardımcı oluyor. Ülkemiz vatandaşları ise İtalya Konsolosluklarına ya da İtalya Başkonsolosluklarına başvurarak, İtalya seyahatleri için vize ve vatandaşlık gibi işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Fahri konsolosluklardan ise sadece vize ve çeşitli işlemlerin başvuru süreci hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Fahri konsoloslukların vize ve pasaport gibi işlemleri gerçekleştirme yetkisi bulunmuyor.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, öncelikle İtalya Konsoloslukları ile iletişime geçerek vize başvuru formu alması gerekiyor. Vize başvuru formu eksiksiz şekilde İtalyanca, İngilizce ve Türkçe doldurulduktan sonra vize almak isteyen kişi pasaportu ile başvuru yapabiliyor. Yapılan başvurularda kişinin seyahat planını, otel rezervasyonlarını ve uçak bileti gibi ulaşım planlarını da vize evraklarına eklemesi, başvurunun onaylanma sürecini hızlandırıyor. Konsoloslukların uygun gördükleri durumlarda kişilerden ek evrak isteme ya da kişiyi direkt olarak mülakata çağırma hakları da bulunuyor.

İtalya Konsoloslukları ülkemizde hizmet veren resmi kurumlar arasında yer almasına karşın, konsolosluk çalışanlarının herhangi bir diplomatik yetkisi bulunmuyor. Ülkemiz vatandaşlarına vize ve ticari işlemlerde yardımcı olmalarına karşın konsoloslukların asıl amacı, bulundukları ülkeler ile kendi ülkeleri arasındaki iletişimi sağlamak ve ticari çıkarlarını korumaktır. Ayrıca ülkemizde bulunan İtalya Konsoloslukları, ülkemize seyahat düzenleyen ya da yaşayan İtalya vatandaşlarının sigorta, vize, pasaport, eğitim ve sağlık gibi işlemlerinin daha kısa sürede halledilmesine destek oluyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye