İtalya Konsoloslukları - Schengenvize.net
İtalya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İtalya Konsoloslukları

İtalya Konsolosluk Bilgileri

İtalya’ya seyahat düzenlemek isteyen bireylerin, İtalya Konsoloslukları ve İtalya Büyükelçiliklerine müracaat ederek, seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor.

İsviçre vizesi Adana

Konsolosluklar, ülkelerin diğer ülke sınırları içerisinde genellikle yoğun nüfusa sahip şehirlerde kurulan ve ülkenin idari birimleri ile yakın ilişkiler kurmak, vatandaşların vize, pasaport ve vatandaşlık işlemleri gibi ilgilenen merkezlerdir. Ülkemizdeki konsolosluklar, o ülkenin vatandaşlarının ülkemizde yaşadığı sorunlara çözüm üretmek ve ülkemizde herhangi bir sorunla karşılaşmalarını sağlamakla birlikte, ülkemiz vatandaşlarının da diğer ülkelere seyahat işlemlerini gerçekleştirmektedir.

İtalya Konsoloslukları ülkemizdeki İtalyan vatandaşlarının vize, pasaport gibi resmi işlerinin yanı sıra eğitim ve sağlık gibi işlemleri için de yardımcı oluyor. Ülkemiz vatandaşları ise İtalya Konsolosluklarına ya da İtalya Başkonsolosluklarına başvurarak, İtalya seyahatleri için vize ve vatandaşlık gibi işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Fahri konsolosluklardan ise sadece vize ve çeşitli işlemlerin başvuru süreci hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Fahri konsoloslukların vize ve pasaport gibi işlemleri gerçekleştirme yetkisi bulunmuyor.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, öncelikle İtalya Konsoloslukları ile iletişime geçerek vize başvuru formu alması gerekiyor. Vize başvuru formu eksiksiz şekilde İtalyanca, İngilizce ve Türkçe doldurulduktan sonra vize almak isteyen kişi pasaportu ile başvuru yapabiliyor. Yapılan başvurularda kişinin seyahat planını, otel rezervasyonlarını ve uçak bileti gibi ulaşım planlarını da vize evraklarına eklemesi, başvurunun onaylanma sürecini hızlandırıyor. Konsoloslukların uygun gördükleri durumlarda kişilerden ek evrak isteme ya da kişiyi direkt olarak mülakata çağırma hakları da bulunuyor.

İtalya Konsoloslukları
İtalya Konsoloslukları

İtalya Konsoloslukları ülkemizde hizmet veren resmi kurumlar arasında yer almasına karşın, konsolosluk çalışanlarının herhangi bir diplomatik yetkisi bulunmuyor. Ülkemiz vatandaşlarına vize ve ticari işlemlerde yardımcı olmalarına karşın konsoloslukların asıl amacı, bulundukları ülkeler ile kendi ülkeleri arasındaki iletişimi sağlamak ve ticari çıkarlarını korumaktır.

Ayrıca ülkemizde bulunan İtalya Konsoloslukları, ülkemize seyahat düzenleyen ya da yaşayan İtalya vatandaşlarının sigorta, vize, pasaport, eğitim ve sağlık gibi işlemlerinin daha kısa sürede halledilmesine destek oluyor.

İtalya Konsolosluk Bilgileri

Ülkelerin, diğer devletlerin büyük ve ticari yerlerinde, mevcut bulunan ülkenin mülki amirleri ile temasını kurması, vize prosedür işlemleri, pasaportları yenileme, temsil edilen ülkenin vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlar içerisinde çözüm üretmek amacı ile kurdukları merkezlere/kurumlara ‘’Konsolosluk’’ adı verilmektedir.

Uluslararası bir hukuk devletinin diğer bir devletlerde konsolosluk makamını oluşturmasının mecburi olmadığı da ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra devletler diğer devletler karşısında çıkarlarını ve diğer bir ülkelerde oturan kişilerin haklarını korumak nedeni ile konsolosluk açılmaktadır. Konsolosluk makamlarının açılması bulunan ülke devletinin izni ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda da bu alınan izin, devletin isteği doğrultusunda da kaldırılabilmektedir.

İtalya ülkesinin dış işleri bakanlığı tarafından seyahat edilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirlikleri ile temas içerisinde bulunarak kendisi için ön görülen bir görevleri yerine getirmek amacı ile atanan kişilere de ‘’konsolos’’ denilmektedir. Konsoloslar ise bulundukları şehrin büyüklüğü ve beraberinde de ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve beraberinde de tekrar konsolos yardımcısı olarak hizmet sağlamaktadır.

İtalya ilgili ülkenin konsolosluğu ise konsolosluk çalışanları diplomatik görevli vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik bir görevlere atanan kişiler dışında kalanlara diplomatik ayrıcalıklar tanımamaktadır. Bunun yanı sıra görevlerini yerine getirdikleri sırada bürokratik konularda ve beraberinde de adli kovuşturmalarda belli başlı olan ayrıcalıklara sahip olmaktadırlar.

İtalya Konsolosluğu’nun Görevleri

İtalya ülkesinin konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının beraberinde de diplomatik yetkiye sahip değildir. Türkiye ülkesinin sınırları içerisinde menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri de idame ettiren resmi bir kurum niteliği taşımaktadır. İtalya ülkesinin konsolosluğunun görevleri ise bazı antlaşmalar ve de nizamnamelerle tasarlanmıştır.

Tüm bu yukarıda belirtilenlerin yanı sıra İtalya devletinin konsolosluğunun asıl görevi ise, Türkiye sınırları içerisindeki ticari bir menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi durumlar, kanuni konular, eğitim alanı içerisinde yardım sağlayabilme, ulaşım ile bulundukları ülkelerin otoriteleri ile birlikte iletişim kurma, yurt dışında gerçekleşen ölüm, doğum, ayrılık ve beraberinde de dünya evi olayları ile ilgili olan tüm konularda hizmet vermektedir.

İtalya konsolosluğu Hangi İllerde Var?

Türkiye’de İzmir’de, İstanbul’da ve Ankara’da İtalya konsoloslukları bulunmaktadır.

İtalya Konsolosluğu Ne Zaman Açılıyor?

Resmi tatiller dışında, hafta içi saat 9.00 ile 17.00 arasında İtalya konsolosluğu hizmet vermektedir.

İtalya Turistik Vize Veriyor Mu?

Turistik vize D tipi ve C tipi Schengen vize seçeneklerini kullanarak, İtalya’dan vize alabilirsiniz. Vize işlemleri için konsolosluğa form doldurarak teslim etmeniz şartı bulunmaktadır

İtalya Konsoloslukları Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×