İtalya vizesi - İtalya Vizesi | İtalya Schengen Vizesi

İtalya Schengen Vize İşlemleri

italya vizesi

italya schengen vizesi başvurusu

İtalya vizesi başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızın kesin olması gerekmektedir. İtalya schengen vizesi başvuru türüne göre hazırlanması gereken evraklar farklılık göstermektedir. İtalya vizesi başvurusu için maddi kazancınızı nasıl sağladığınızı gösteren belgeleri ve seyahat planınızı gösteren evrakları ibraz etmeniz ve  ayrıca, seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi ve Türkiye’ye geri döneceğinizi konsolosluğa ispat etmeniz gerekmektedir.

Gerektiğinde, Büyükelçilik ya da Başkonsolosluk ek evrak/belge talep etmek hakkına sahiptir. Türkiye dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının bulundukları ülkedeki İtalyan temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir.  Vize harcı ve hizmet bedeli peşin ve Türk Lirası olarak müracaat sırasında ödenir ve vize başvurunuz ret ile sonuçlansa bile ücret iadesi yapılmaz. Bir vize müracaatı ödeme yapılmaksızın işleme alınmaz. Yeşil, kırmızı ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşları turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır. Başvuru esnasında yeni cipli pasaport  ve  varsa eski pasaportların ibraz edilmesi gerekmektedir.

İtalya Vize Veriyor mu?

İtalya; gri, siyah ve yeşil pasaport sahipleri dışında kalan, bordo umuma mahsus pasaport sahiplerine vize veriyor.

İtalya Vize Başvurusunda Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

3 ila 5 günlük turistik seyahatlerde, uçak ve konaklama rezervasyonu da yapılmışsa en az 6bin TL-7bin TL para olmalıdır. Rezervasyon yoksa en az 8bin TL-10bin TL olmalıdır. 7-10 günlük turistik seyahatler için rezervasyon olması durumunda en az 12bin TL-13bin TL ve rezervasyon olmaması durumunda en az 13bin TL ile 15bin TL arasında para olmalıdır.

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat amacı belirlenir. Uygun vize türü evrakları hazırlanarak şahsen ya da aracı kurum rehberliğinde vize başvurusu yapılır.
İtalya Schengen Vize İşlemleri
İtalya Schengen Vize İşlemleri

İtalya vizesi başvuru türleri

 • Turistik ziyaret amaçlı schengen vizesi başvurusu
 • Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı schengen vizesi başvurusu
 • Ticari ziyaret amaçlı schengen vizesi başvurusu
 • Öğrenim veya Avrupa Birliği eğitim, öğrenim veya araştırma programlarına katılma amaçlı schengen vizesi başvurusu
 • Aile Birleşimi için schengen vizesi başvurusu
 • Tırla schengen bölgesine girmek ve/veya schengen bölgesinden geçmek amacıyla yapılan schengen vizesi başvurusu
 • Kültürel, sportif veya konferans etkinliklerine katılım amaçlı schengen vizesi başvurusu
 • Transit geçiş için schengen vizesi başvurusu
 • Denizciler için schengen vizesi başvurusu
 • Eğitim için schengen vizesi başvurusu
 • Çalışma (serbest) için schengen vizesi başvurusu
 • Çalışma (çalışan) için schengen vizesi başvurusu

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’nun Sorumluluk Alanları : Amasya, Artvin, Ardahan, Bayburt,  Bilecik,  Bursa,  Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Iğdır, Kocaeli, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova. 

İzmir İtalya Konsolosluğu Yetki Alanı: Adana, Adıyaman, Afyon,  Ağrı,  Aksaray,  Antalya,  Aydın,  Balıkesir,  Batman,  Bingöl,  Bitlis,  Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep,  Hakkari,  Hatay,  İçel,  Isparta,  İzmir, Kahramanmaraş,  Karaman,  Kayseri,  Kilis,  Konya, Malatya,  Manisa,  Mardin, Muğla,  Muş, Niğde,  Osmaniye,  Siirt,  Şanlıurfa, Şırnak,  Tunceli,  Uşak, Van

Ankara İtalya Konsolosluğu Yetki Alanı: Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, 

İlginizi Çekebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye