İtalya Vizesi: Kesin Kılavuz 2020 - Schengenvize.net

İtalya Vizesi: Kesin Kılavuz 2020

İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Değerli ziyaretçilerimiz,

Vize Ofisi Global Vize Başvuru Hizmetleri ( schengenvize.net) olarak turizm sektörü ve iş dünyasını birleştiren ve her yıl çok sayıda yabancı turist çeken İtalya’ ya vize başvurularının nasıl yapılacağını sizlerle paylaşıyoruz. Yazımızda  İtalya vizesi nasıl alınır? sorusunun yanıtını bulacaksınız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki vize başvuru işlemleri özellikle ilk kez başvuru yapacak olanlar için karşıdan karmaşık görünen bir süreçtir. Karmaşık görünmesinin ötesinde belirli bir zaman dilimini kapsayan İtalya vizesi başvuru işlemleri en küçük hatada kişiyi başa döndüren ve zaman kaybettiren, şansa bırakılarak yapılan başvurularda bazen süreci daha en başından olumsuz sonuçlandıran bir işlem olabilmektedir. İtalya vizesi başvuruları;

İtalya Vize Veriyor mu?

İtalya gri pasaport, siyah ve yeşil pasaport sahiplerine 180 günde 90 günlük vize muafiyeti uygular. Ancak bordo pasaport sahipleri vize almak zorundadır.

İtalya Vizesi Ne Kadar 2021?

İtalya vizesi 2021 yılında 80 Euro olmuştur. 0-12 yaş arası bireyler için vize ücreti bulunmaz. Ancak vize başvuru ofisleri aracılığıyla başvuru yapıldığında, hizmet bedeli de ödenir.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya vize ücreti 80 Euro olurken; ulusal vize 116 Euro, 90 gün üstü eğitim vizesi ücreti ise 50 Euro’dur.
 • hangi vize türünden nereye  başvuru yapacağınıza,
 • zamanı nasıl yöneteceğinize,
 • başvuruları ne zaman başlatacağınıza,
 •  randevuya nasıl bir dosyayla gideceğinize,
 • evraklarınızı nasıl hazırlayacağınıza,
 • sonucu ne zaman öğrenebileceğinize kadar önemli detayları olan bir süreçtir.

Süreçte zaman kontrolünü sağlamak ve hatasız bir başvuru dönemi geçirmek, başvurularınıza olumlu yanıt alabilmek için firmamızın desteğinden faydalanın.

İtalya Vizesi Kesin Kılavuz 2020
İtalya Vizesi Kesin Kılavuz 2020

İtalya vizesi neden alınabilir?

En çok ziyaretçi çeken Avrupa ülkelerinden İtalya Cumhuriyeti bir yarımada ülkesidir. Çizme olarak da tanınan ülke, Roma, Venedik, Milano gibi dünyaca ünlü kentleri, turistik yapısı ile de tanınır. İtalya’ ya seyahat etmek için alacağınız vize kategorisi ziyaret nedeninize göre değişiklik gösterir. İtalya vize kategorilerinden bazıları;

 • Aile yan da arkadaşınızı ziyaret etmek için İtalya aile/arkadaş ziyareti vizesi,
 • Eğitim faaliyetlerinde bulunmak, dil okulu gibi öğrenme faaliyetlerine katılmak için İtalya eğitim vizesi
 • Ticari faaliyetlerde bulunacakların alacağı İtalya ticari vize
 • İtalya oturma vizesi,
 • İtalya aile birleşimi vizesi

İtalya seyahatlerinizde seyahat nedeniniz ne olursa olsun iki tür vizeden birine tabii olursunuz. Hangi tür İtalya vizesi almanız gerektiği, ülkede kalacağınız gün sayısına bağlıdır. Bordo pasaport sahipleri, 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek İtalya seyahatleri için İtalya Schengen vizesi almak zorundadır.  İtalya seyahatleri, gerekçeli biçimde 90 günden daha fazla sürecek olan başvuru sahipleri D tipi denilen uzun dönem vizesi almak durumundadır. İtalya Schengen ve uzun dönem vize başvurularının  kendi içinde ayırıcı noktaları bulunur.

İtalya seyahati için yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri 180 gün içinde en fazla 90 gün için vizesiz ülkeye giriş yapabilmektedirler. İtalya Vizesi almak için danışmanlığımıza başvurun.

İtalya vizesi başvurularında nasıl bir süreç izliyoruz?

İtalya Schengen ya da uzun dönemli İtalya vizesi başvurularınızda danışman desteği, deneyimli personel ve yılların tecrübesi ile yanınızdayız. Vize Ofisi Global Vize Başvuru Hizmetleri ( schengenvize.net) olarak İtalya vize başvurularınızda;

 • Bize ulaşın ve durumunuzu, İtalya seyahatinizin nedenini bildirin. Durum analiziniz danışmanlarımız tarafından yapılır.
 • Durum analizine göre uzman danışmanlarımız vize başvuru sürecinde sunmanız gereken evrakların listesini çıkartarak size bildirir.
 • Evraklarınızı hazırlayarak bize gönderdiğinizde profesyonel kadromuz evraklarınızı inceleyerek başvuru sürecini olumsuz etkileyecek bir durum olup olmadığına bakar. Detaylı bir inceleme ile dosyanız eksiksiz hazırlanır.
 • Talebinize uygun bir güne randevunuz alınır.
 • Danışmanlarımız kayıt formunu doldurarak randevu alma sürecinizde yanınızda destekçidir.
 • Randevu sürecinde uzman danışmanlarımız size eşlik ederler. 5 yıl geçerliliği olan parmak izinizin geçerliliği devam ediyorsa dilediğiniz taktirde başvuru merkezine başvuru evraklarınız uzman danışmanlarımız tarafından bırakılır.
 • Başvuruların sonunda vizeniz takip edilir ve pasaportunuz geldiğinde başvuru merkezinden alınarak size ulaştırılır.

Firmamızla iletişime geçerek durumunuz değerlendirildikten sonra size bildirilen evrakları tamamlayın. Dosyanızı vize başvurularınız için hazır hale getirelim. Randevunuza eksiksiz olarak hazırlanmış dosyanızla gidin ve sonucun takibini bize bırakın.

Yazımızın ilerleyen bölümünde ‘İtalya Schengen vizesi başvuru detayları’ ve ‘İtalya uzun süreli ulusal vize başvuruları hakkında’ ana başlıkları ile İtalya vizesine dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Bu sayfa içerisinde İtalya Schengen vizesi hakkında aradığınız tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

 

İtalya Schengen Vizesi Başvuru Detayları

İtalya’ ya gitmek için Schengen vizesi nasıl alınır? sorusunun yanıtını almak isteyenler  yazımızı incelemeye devam edebilir. İtalya, Schengen ülkelerinden birisidir. Bilindiği gibi Schengen vizesi, mevcut antlaşma gereği tek bir vize ile seyahat edilebilen ve birbirlerine seyahat kapsamında sınırları açık olan 33 ülkeyi kapsar. Schengen ülkesine ziyaret amacıyla 90 günü geçmeyecek ziyaretler için Schengen vizesi  çıkartılmalıdır. Schengen vizesi başvuruları genel olarak aynı hatlara sahip olmakla birlikte ülkeden ülkeye basit farklılıklar da gösterebilmektedir.

İtalya Schengen vizesi nerden alınır?

İtalya Schengen vizeleri için başvuru direk başkonsolosluktan yapılmamaktadır. İtalya Schengen vizesine başvurmak için ülkenin başkonsolosluğunun yetkili kıldığı başvuru merkezi, resmi partner ile iletişime geçilmelidir. İtalya Schengen vize randevuları da bu aracı başvuru merkezi tarafından verilir ve dosyalarınız resmi merkez aracılığıyla konsolosluğa gönderilir.İtalya’ ya en fazla 90 gün seyahat etmek isteyenler resmi başvuru kanalı ile başvurularını yapmalı, bu konuda başkonsolosluk ya da büyükelçiliğe şahsen müracaat edilmemelidir.

İtalya Schengen vizesi başvuruları nasıl yapılır?

Öncelikle belirtelim İtalya vize başvuruları seyahat tarihinize 6 ay kala başlatılabilmektedir. Vize başvuruları ortalama olarak 15 günde sonuçlanmaktadır. Ancak bu kimi zaman 3 haftaya kadar çıkabilir. Bu nedenle firmamız, İtalya başvurularınızı seyahat tarihinden en az 1 ay kala başlatmış olmanızı önermektedir.

İtalya Schengen vizesi başvuruları öncesinde ilk olarak sizinle ilgili detaylı bilgi içeren, maddi kaynaklarınızı ve durumunuzu sunduğunuz bir başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formu, gerçeğe uygun beyanla ve elinizdeki resmi evraklara birebir uygun biçimde doldurulmalıdır. Başvuru formunda seyahat amacını net olarak bildirmelisiniz. Firmamız başvuru sürecinizde profesyonel destekle başvuru formunuzu doldurmaktadır.

Başvuru formunuzun doldurulması ve  evraklarınızın hazırlanmasından sonra  başvuru merkezinden randevu almalısınız. Ancak banka dökümü gibi bazı evrakları size verilen randevu tarihine yakın bir günde, en fazla 15 gün öncesinden almış bulunmalısınız. İtalya Schengen vize randevusunda son 5 yıl içinde geçerliliği süren parmak iziniz yoksa başvuru merkezine parmak izi bırakmanız gerekecektir. Randevu günü eksiksiz hazırlanmış dosyanızı başvuru merkezine bırakmalısınız.

İtalya Vizesi Almanın Kolay Yolu

 

 1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış İtalya vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

 1. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı İtalya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

 1. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden İtalya vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.


Bizimle İletişime Geçin

 

 

İtalya Schengen Vizesi Randevusu

İtalya Schengen vizesi başvurularında en kritik süreç randevudur. Vize başvuru merkezinden talebiniz doğrultusunda oluşturulmuş olan randevuya dosyanızla birlikte parmak izini de vereceğiniz durumlarda şahsen gitmelisiniz.

Geçerli parmak iziniz bulunuyorsa  talep ettiğiniz taktirde firmamız başvuru merkezine dosyanızı teslim edecektir. İtalya Schengen vize randevu gününüzde en az 15 dakika önceden randevu merkezinde hazır bulununuz. Randevuya asla geç kalmayınız.

İtalya vize başvurularınızın istediğiniz gibi olumlu sonuçlanması için konusunda uzman danışmanlarımızdan destek alın. Özellikle evrakların hazırlanması ve randevu süreci gibi kritik aşamalarda, ilk kez vize alacak olanlar İnternet üzerinden ya da çevrelerinden aldıkları bilgilerle hareket etmeye çalışmaktadır. Bu bilgilerden büyük çoğunluğu hatalı olabilmekte, işini profesyonelce yapan vize başvuru firmaları ise doğal olarak yüzyüze ve uzmanca görüşme ile iletilebilecek bilgileri, açıkça vermemektedir. Vize başvurularında hatalı bir yönlendirme size zaman kaybettireceği gibi vizenizi dilediğiniz tarih için alma şansını da en aza indirecek hatta kaybettirecektir. İtalya Schengen Vizesi için Gereken Evraklar

İtalya schengen vizesi  başvurularında kişinin  emekli olup olmaması, çalışma durumu, işveren ya da sigortalı işçi olup olmadığı gibi kişisel bilgiler hazırlanacak evrakları belirlemektedir. Vize kategorinize göre evraklar da değişiklikler de olmaktadır. Ancak tüm Schengen Vizeleri için belirli ve kalıp bazı evraklar bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye fotokopi sayılarında bazı değişiklikler olmakla beraber İtalya Schengen standart evrakları ve dikkat etmeniz gerekenleri ana hatlarıyla sizin için toparladık.İtalya Schengen Vizesi başvuru evrakları nelerdir? Vize başvuru evraklarında nelere dikkat edilmelidir?

 • Pasaport: İtalya Schengen vizesi başvuruları için arkasında en az 2 sayfa boşluk bulunan ve vize seyahat tarihiniz itibariyle 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaport kabul edilir. Başvurularda daha önce İtalya Schengen vizelerinizin kopyaları da eklenmelidir.
 • Kimlik: Güncel bir kimlik vize başvurularında aslı ve fotokopisi ile yanınızda olmalıdır.
 • Başvuru Formu: İtalya Schengen vize başvuru formu, eksiksiz doldurulmuş olmalı, başvuru formunda verdiğiniz bilgiler teslim ettiğiniz evraklarla uyuşmalı, form mutlaka imzalanmış olmalıdır.
 • Seyahat Sigortası: Schengen vizesi kuralları Şubat 2020 tarihinde yenilenmiştir ve bu kurallar gereği seyahat sigortası daha da önem kazanmıştır. Schengen seyahat sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olmalı ve sağlık sigortasını da kapsar nitelik taşımalıdır.
 • Konaklama ve seyahat rezervasyonları: İtalyan Schengen vize başvurularınızda teslim ettiğiniz evraklar, konsolosluğu ülkede kalmayacağınıza ve döneceğinize, gidiş nedenini başvuru formunda belirttiğiniz gibi gerçekçi beyan ettiğinize ikna etmelisiniz. Bu sebeple İtalya Schengen vize başvuruları evrakları arasında uçuş ve konaklama rezervasyonlarınız, eğer tedavi amaçlı gidiyorsanız İtalya’ daki hastaneden alacağınız davet mektubu, tanıdık ziyareti için yanına gittiğiniz kişiden gelecek davet mektubu dosyanızda bulunmalıdır.
 • Mali belgeler: İtalya konsolosluğu gittiğiniz ülkede kalış süreciniz boyunca ihtiyacınız olacak her şey için masrafınızı çıkartabileceğinizi görmek ister. Mali ve finansal açıdan bankanızda belirli bir meblağ bulunmalıdır. İtalya Schengen vize başvurularınızda son altı aylık banka dökümünüz, çalışıyorsanız maaş hesabınıza emekli iseniz emekli maaşını  aldığınız hesaba ait olmalıdır.
 • Bunlara ek olarak eğer seyahati aracınızla gerçekleştirecekseniz aracınıza ait bilgilerle ilgili her tür belge dosyanızda yer almalıdır.
 • Çalışanlar vize başvurularından en çok 7 gün önce SGK işe giriş bildirgesi almış olmalıdır.

Çalışma durumunuz, kişisel durumunuz, bazen özel durumunuz ve özel seyahat nedeniniz gibi konular, başvuru evraklarınızda değişiklikler gösterir.

 

İtalya Uzun Süreli Schengen Vizesi Verir Mi?

 

İtalya Schengen Vizesi Başvurularında Banka Hesabı

İtalya’ ya ziyaret amacıyla gitmek isteyenler, başvurularında banka hesaplarında ülke ziyareti süresince masraflarını karşılayacaklarını kanıtlamak zorundadır. Banka hesabınızda bulunması gereken asgari tutar, çalışıp çalışmama durumunuza, ziyaret sebebinize, davet mektubunuza göre değişiklik gösterir. İtalya Schengen vizesi için bankanızda ne kadar para olmalıdır? sorusunun farklı durumlara göre yanıtları farklılık gösterir.

 • Emekli olanlardan aile ve arkadaş ziyareti için İtalya’ ya gitmek isteyenler, davetiye mektubu tüm masrafları karşılamayı taahhüt ediyorsa banka hesaplarında en az 1000 € gösterebilmelidir. Eğer bu durumdaki başvuru sahipleri, konaklama haricinde masrafları kendileri karşılayacaklarsa gidiş-dönüş ulaşım ücretleri ile İtalya’ da geçirecekleri gün başına en az  50 € parayı hesaplarında göstermelidir. Aynı koşullar altında çalışan ya da işveren durumundaki başvuru sahiplerinin belirtilen asgari tutarlardan biraz daha fazla bir paranın hesaplarında olması beklenir.
 • İtalya’ ya eğitim için gidecek olan başvuru sahipleri, gidiş-dönüş uçak biletleri ile bölgede bulunan otellerin ortalama konaklama fiyatına, günlük en az 80 € olacak şekilde bir hesaplama yapabilirler.
 • İtalya Schengen turistik vizesi için başvuru sahibi İtalya’ da kalacağı gün sayısı için en az 100 € bir meblağı banka hesabında  bulundurmalıdır. Bunun yanında ay her duruma karşı ay sonuna kadar masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayacak bir para da bulunmalıdır. Ayrıca turistik vize başvurularında bunlara ek olarak gidiş-dönüş yol parası ile gidilen bölgedeki otellerin günlük  ortalama ücreti de banka hesabında bulunmalıdır.
 • Ticari vizelerde masrafların şirket tarafından karşılanması, başvuru sahibinin ise İtalya’ da küçük masraflarını karşılayabilecek bir meblağla beraber gidiş-dönüş uçak bileti parasını hesabında  bulundurması beklenir.

İtalya Schengen Uzun dönemli ve çoklu giriş vizesi

İtalya Schengen uzun ve çoklu giriş vizesi almak zorlaşmış durumdadır.  Yenilenen Schengen kurallarına göre bölgeye sık gidip gelen ve daha önceki vize sicili temiz olanlar, uzun dönem için vize alma konusunda avantajlıdır. Daha önceki vizelerinizin %60 ve daha   fazlasını İtalya’ da geçirmişseniz bu durum size İtalya Schengen uzun süreli vize almak için avantaj sağlayacaktır. İtalya, ticari vizelerde uzun süreli vize vermekte ancak özellikle ilk kez İtalya’ yı ziyaret edecek kişilere tek girişli ve en fazla 6 ay gibi kısa süreli vize vermektedir.

İtalya Schengen Vizesi Seyahat Günü Planlama

İtalya ziyaretlerinizde vize başvurunuzda ülkede kaç gün kalacağınız da önemlidir. Vize başvurularında genellikle ülkede 15 günden fazla kalmamanız beklenir.  Emekliler ve ticari faaliyetler için en fazla 90 güne kadar vize daha kolay çıkmaktadır. Ancak çalışanlarda ve turistik vizelerde 15 günden fazla seyahat isteği şüphe uyandırabilir. İtalya Schengen aile ya da arkadaş ziyareti için ülkede kalınacak gün sayısı 15’ den fazla ise davet mektubunda bunun nedeni gerekçesi kanıtlayıcı belgelerle sunulmalıdır. Eğitim vizelerinde en fazla 90 güne kadar vize almak daha kolaydır.

İtalya Vizesi Fotoğraf ve Biyometrik işlemler

İtalya vize başvurularınızda başvuru merkezi randevu günü sizden parmak izi alacaktır. Ayrıca başvurularda bırakacağınız fotoğraflarda şu hususlara dikkat edilir:

 • 35/45 ebatlarındaki fotoğrafta arka fon beyaz olmalıdır
 • Fotoğrafta alın ve kulaklar görünmelidir
 • Fotoğraf en fazla altı ay önce çekinilmiş olmalıdır
 • Gözlük ve diğer tüm aksesuarlar çıkartılmış olmalıdır
 • Fotoğrafta bulanıklık bulunmamalı ayrıca rötuş olmamalıdır.

İtalya Schengen Vize Başvuru Sonuçları

İtalya Schengen başvuru sonuçları genellikle 15  gün içinde çıkmaktadır. Bazen başvurular daha kısa, bazen daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir. İtalya Schengen başvuru sonuçları ancak pasaport geldiğinde öğrenilebilir. Başvuru merkezinden pasaportun gelip gelmediği takip edilebilir ancak bu işlemde vize başvuru sonucu hakkında bilgi alınamamaktadır.

İtalya Ulusal Vize Nasıl Alınır?

İtalya seyahatleri için ülkede 90 günden fazla konaklaması gerekenler, ulusal vizeye tabiidir. D tipi vize olarak da bilinen ulusal vize Schengen ülkelerine 90 günün üzerinde ziyaret hakkı verir. Uzun süreli vizeler, İtalya’ da oturma hakkı ya da çalışma için gereklidir. Bunun yanında aile birleşimi vize türü de ulusal vize kapsamındadır. İtalya’ da çalışmak için bulunacak olanlar, çalışacakları şirketin davet mektubunu belgelemelidir.

İtalya D tipi vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılmaktadır. Vize başvurularında Schengen vizesi standart evraklarının yanısıra ulusal vize talebinizin haklı gerekçelerini belgelendirecek evraklar önemlidir. Bu evraklar, durumunuza ve başvuru nedeninize göre değişikli gösterir. En az 3000 tazminatlı seyahat sigortası, SGK hizmet dökümleri, banka hesap dökümleri, mal varlıkları istenebilecek evraklar arasındadır.

İtalya’ ya uzun dönemli üniversite, dil okulu gibi eğitim için gidecekler, eşinin yanına yerleşmek isteyenler, çalışma için gidecek olanlar ya da şirket kuracaklar oturum izni alabilmek için İtalya ulusal vize başvurusu yapabilirler. İtalya ulusal vize başvuruları direk konsolosluk aracılığı ile şahsen gerçekleştirilir. Ulusal vize başvuruları yalnızca daimi ikamet yeri üzerinden kabul edilmektedir.

Firmamız, eş durumu, çalışma izni, şirket kurma, eğitim alma gibi herhangi bir nedenle İtalya ulusal vize almak istediğinizde öncelikle durum analiziniz yapılarak durumunuza göre başvuruda sunmanız gereken belgeler çıkartılır. Belgeleriniz titiz biçimde incelenerek dosyanız hazırlanır. İtalya ulusal vize başvuru sürecinizin her aşamasında, başvuru formunun doldurulmasından, randevu alınmasına ve randevu işlemlerinizden sonucunuzun takip edilmesine kadar yanınızdadır.


Bizimle İletişime Geçin

 

İtalya Vize Ücreti Tablosu

İtalya Vize ve Koordinasyon Ücretleri

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti Zorunlu Kargo Ücreti Schengen  Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 0 € 45 TL 38,5 € 45 €
6 – 11 Yaş 0 € 27,50 € (TL Karşılığı) 45 TL 41 € 75 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 27,50 € (TL Karşılığı) 45 TL 41 € 155 €

İtalya Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretlendirme Tablosu – Avrupa/Schengen Ülkeleri için

Gün Sayısı Ücretlendirme (0-80 Yaş) Ücretlendirme (81-90 Yaş)
1 – 16 Gün 10,00 € 20,00 €
1 Ay 20,00 € 40,00 €
3 Ay 30,00 € 60,00 €
6 Ay 40,00 € 80,00 €
1 Yıl 50,00 € 100,00 €

Not: Seyahat sağlık sigortası kayak amacıyla yapıldığında %25 ek prim uygulanır.

Vize türünüzü belirleyip bu türe göre evrakları hazırladığınızda ödemeniz gereken ücretler karşınıza çıkacaktır. Başvurunuzun değerlendirilebilir olması için ödemeniz gereken ücretler vize türlerine göre değişkenlik göstermektedir. İtalya vize ücreti ödemesini hem kredi kartı ile hem de havale ya da nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Ödeme yaptıktan sonra dekontu başvuru dosyasına koymanız önemlidir. Başvuru dosyası incelendiğinde de ödeme yapılıp yapılmadığına bakıldıktan sonra diğer kontrollere geçilmektedir. İtalya vize ücreti konusunda her yıl belirlenen tutarları açıklamaktadır.

Bununla ilgili ödenmesi gereken tutarları vize işlemi yapan merkezlerden öğrenebilirsiniz. Ne kadar harcama yapmanız gerektiğine dair ayrıntılı bilgi tarafınıza sunulduktan sonra hata ihtimali de ortadan kalmaktadır. Vize ofisi tüm vize işlemlerinde ve önemle takip edilmesi gereken evraklarda size destek sunacaktır. Bu sayede de başvurunuz kurallara uygun şekilde sunulmuş olacaktır. Başvurular için ödenmesi gereken vize ücretlerine 12 yaş altı tabi değildir.

 

Tarihi ile Avrupa’nın en köklü ülkelerinden bir tanesi olan İtalya her yönü ile merak uyandırmaktadır. Güzellikleri ve farklı yaşam anlayışı ile gözde ülkeye gitmek mümkün. Güzel, eğlenceli ve unutmaz bir seyahat için İtalya vizesi almanız yeterlidir. Amacınıza göre seçeceğiniz vize türü evrak teminlerini de doğrudan etkilemektedir. Kısa süreli vizelerle uzun süreli vizeler arasında evrak farkı söz konusudur.

Ayrıca turistik vize, ticari vize, eğitim vizesi gibi birbirinden farklı amaçlarla vize almak isteyen türüne göre evrak hazırlamalıdır. Başvurularda her evrak titizlikle incelendiği için ayrı ayrı kontrolleri yapmanız gerekir. İtalya vize işlemleri yürütürken hızlı sonuç elde edebilmenin en etkili yönü ise kuşkusuz profesyonel destek almaktır.

İşin uzmanı ile yapılacak olan başvurularda olumlu sonuç alma oranı oldukça fazladır. Hangi evrakın nasıl hazırlanması gerektiği ve eksik bilgi olup olmadığı ile ilgili kontrollerin daha titiz yapılması da bu sayede gerçekleştirilmiş olacaktır.

İtalya Vize Başvurusu

Vizeye dair tüm işlemler belirlenen kurallar dahilinde yürütülmelidir. Her ülkenin kendine ait koymuş olduğu kurallar dışına çıkılması mümkün değildir. İtalya konsolosluğunca yapılan vize başvuruların değerlendirilmesi bu kurallar dahilindedir. İtalya vize başvurusu yaparken uyulması gereken kurallara harfiyen uymanız ve hangi evraklar talep ediliyorsa hatasız sunmanız gerekir.

Değerlendirme komisyonunca yapılan incelemeler sizin vizeyi alabilir olup olmadığınızı tespit içindir. Bu incelemeler esnasında belirtilen dosyalar tek tek araştırılmaktadır. Verilen bilgilerin sorgusu yapıldığı için hatalı bilgiler ortaya çıkacaktır. Bu tür aksilikler ve sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ayrıntılara iyi bakmalısınız.

İtalya vize başvurusu yaparken pasaport kontrolü ve parmak izi prosedürlerini yerine getirmeniz gerekir. 10 yıllık geçerliliğe sahip olan pasaportun süresi dolmuşsa yenilenmesi gerekir. En az 6 ay geçerliliği olması gereken pasaportun içerisinde en az 2 boş sayfa bulunması ve yırtık ya da yıpranmamış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Pasaportunuz uygun ise vize türünüze göre evrakları hazırlamanız başvuruyu başlatmanızı sağlayacaktır. İtalya vize işlemleri evrakların sunulması ile netleşecektir. Başvurunun değerlendirme süresi özel tatil günlerine ve konsolosluğu iş yüküne göre uzayabilir.

Uzamalardan kaynaklı sıkıntının size yansımaması adına 1 ay önceden başvuruda bulunmanız daha makul olacaktır. Değerlendirme aşamasında sizinle bizzat görüşme talepleri ya da yeterli görülmeyen evraklar karşısında ek belge istenmesi süreyi daha da uzatabilir. Riske girmeden İtalya vize başvurusu evraklarını önceden teslim etmeye özen gösterin. Sizi birçok açıdan rahatlatacak olan bu durum seyahat tarihinize uygun şekilde vize almanızı da sağlayacaktır.

İtalya Turistik Vize Başvurusu

Turizm konusunda çok iyi konumda bulunan İtalya özellikle yaz mevsiminde daha fazla tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Sizde ister arkadaşlarınızla ister ailenizle isterseniz de tek başınıza güzel bir İtalya tatili yapabilirsiniz. Bunun için İtalya turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Beraberinizde bulunan her birey için ayrı ayrı başvuruda bulunmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca her birey için evraklarda ayrı temin edilmesi gerekmektedir. Evrakların teminini yaparken titiz olmanız ve hataya yer vermeden çalışmanız gerekir. Seyahat sürenizi ve İtalya’da bulunacağınız süreyi hesaba katarak başvuruları sunmanız gereklidir. İtalya turistik vize ile ilgili en önemli unsurlardan birisi de başvuru formlarını doldurmanızdır.

Bu formlarda sorunsuz şekilde ve belirtilen kriterlere göre hazırlanmalıdır. Form doldururken mutlaka bilen kişilerden destek almanız size fayda sağlayacaktır. Kontrollü şekilde iş yürütme konusunda hizmet veren Vize ofisi taleplerinize hızlı çözümler üretecektir. Başvurunun detayları ile alakalı işlemlerin yürütülmesinde de bizzat yer edinmektedir. Şehir dışından başvurunuz söz konusu olduğunda da bizzat başvuru sahibinin olması gereken haller harici tamamlanmaktadır.

Kısa süreli olarak alacağınız bu vize 90 günü geçmeyecek şekilde olmalıdır. Seyahat sürenizin 90 gün üzerinde olmasını istiyorsanız da oturum, çalışma ve eğitim vizelerine başvurmanız gerekecektir. Tüm vize başvurularında otel ve konaklama rezervasyon evraklarını hazır hale getirmeniz gerekir.

Fakat hiçbir şekilde ön ödemeli işler yapmamaya özen gösterin. Ön ödeme yapıp vizenizde ret olursa maddi zarara uğramanız söz konusu olabilir. Ön ödemeler konusunda ayrıca geri iade yapılmaması durumu ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

İtalya’da yaşayan sevdiklerinizi ziyaret etmeniz ve güzel bir tatili bu seyahatle gerçekleştirmeniz mümkündür. İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile seyahatinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada prosedürlere uygun şekilde evrakları hazırlayıp başvuruda bulunmanız gerekir. Önceliğiniz oraya gidebilmenizi sağlayacak davetiyedir.

Fakat davetiyeniz var diye vize başvurusunda bulunmadan İtalya’ya giderim gibi bir düşünceye girmemelisiniz. Davetiye sadece başvuru evrakları arasında mutlaka olması gereken önemli bir evraktır. Bu evrakın içeriği sizi davet eden kişi tarafından hazırlanmalı ve yaşamış olduğu yerdeki yetkili kurumdan davetiyenin onaylanmış olması gerekir. Orijinal olarak sunmanız gereken davetiye mutlaka kurallara uygun şekilde sunulmalıdır.

Ziyaret amacınıza göre hazırlanması gereken evraklara ek olarak hesap hareketlerini de sunmanız gerekecektir. Ek olarak mesleki durumunuzu ve geri döneceğinize dair kanıt sunmanız gereken diğer etkenleri de hesaba katarak eklemelisiniz. Eksik evrak yüzünden verdiğiniz tüm emekler boşa gitmemesi için kurallara harfiyen uymaya özen gösterin.

İtalya Ticari Vize Başvurusu

Ticari alanlarda çok gelişmiş olan İtalya dış ticaret konusunda iyi durumdadır. İthal ürünlerle harika kazançlar elde edebilmenize imkan sunacak anlaşmaları da imzalayabilirsiniz. Ticari görüşmelerinizi ya da yurt dışına açılmak için fuarlara katılmak isterseniz kısa süreli vize türü olan ticari vizeye başvurmanız gerekmektedir.

İtalya ticari vize sayesinde birçok iş anlaşması yapabilir geniş ticari faaliyetlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca fuarlara da katılımcı olarak katılmanız mümkündür. Vizeyi alabilmeniz için firmaya ait bilgileri başvuru dosyasında sunmanız çok önemlidir. Faaliyet belgesi, vergi levhası, banka hesap dökümleri gibi bilgiler istenmektedir.

Hem fuar katılımlarında hem de ticari anlaşmalar öncesi görüşmelerde vize alabilmek için davetiye başvuru da mutlaka sunulması gereken belgelerdendir. Davetiyesiz gitmeyi hiçbir şekilde düşünmemeli ve gerekli bağlantıları kurarak kriterlere uygun davetiye temin edilmelidir.

İtalya Erasmus Vizesi Başvurusu

Yurt dışı eğitimleri kariyer planlamasında ve çok daha iyi seviyelere gelebilmede çok önemli yere sahiptir. Alınacak eğitimin mahiyetine göre de son derece etkili işlere imza atmak mümkündür. Tabi bu noktada karşılıklı eğitim anlaşmaları söz konusu olacaktır.

Kısa süreli dil eğitimleri için başvurularınızı sunduğunuzda 90 güne kadar vize almanız mümkündür. Fakat birçok eğitim aylarca süreceği için 90 günden fazla ulan ulusal vize başvurusunda bulunulması gerekir. Bu vize için ise eğitim göreceğiniz kurumun sizi kabul ettiğini gösterir belgeye ihtiyacınız vardır. Eğitim konusunda kurumların yaptıkları sınavlarda başarılı olanların eğitimi hak etmeleri söz konusudur.

Başarılı sonuç elde ettikten sonra vize almadan da gitmeniz mümkün değildir. İtalya Erasmus vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Elbette bu başvuruda hiçbir eksik evrak ya da eksik bilgi vermemeniz gerekir. Başvurunuzun uygun olup olmadığı da verdiğiniz evraklar üzerinden değerlendirilecektir. Eğitim konusunda davetiniz olsa da İtalya Erasmus vizesi için yeterli bilgi vermeniz zorunludur. Vizeyi alabilmeniz için gereken şartları yerine getirmeniz elzemdir.

İtalya Vize Başvuru Formu

Vizeye dair işlemlerde başvuru formu başvuru dosyasının en önemli evraklarından bir tanesidir. Form yoksa başvurunun değerlendirmesi de yok demektir. Komisyon tarafından yapılan incelemelerde en fazla dikkat edilen unsur formda yer alan bilgilerdir.

Bunun sebebi ise form başvuru sahibinin kim olduğunu ve ne amaçla seyahat gerçekleştireceğini anlatmaktadır. İtalya vize başvuru formu temini konusunda konsolosluk sitesini ziyaret edip, doldurabilirsiniz. Form temini konusunda başvuru merkezleri de size yardımcı olacaktır. Vize ofisi form temini ve istediğiniz vize türünde form doldurmayı size sağlayacaktır.

Formun büyük harfle ve okunabilir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ayrıca form başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. İmzayı başkası attığında bu durum fark edilirse bir daha vize alamamanız dahi söz konusu olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmama adına tüm ayrıntıları en iyi şekilde uygulamanız gerekecektir.

İtalya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Seyahat amacınıza göre tüm evrakları tamamlayıp gerekli ödemeleri yaptıktan sonra başvuru sunulması gerekir. Başvuru sunulduktan sonra ki süreç değerlendirmeye bağlı şekilde gelişmektedir. Farklı etkenlere göre değişen süreler söz konusu olabilmektedir. İtalya vize başvurusu 3 – 10 gün içerisinde sonuca ulaştırılmaktadır.

Bu süre hiçbir eksik bilgi ve belge olmadığında geçerli olmaktadır. En geç 10 günde sonuç alırım düşüncesi ile de başvuruyu geç yapmamanız önemlidir. İtalya’ya gideceğiniz tarihten en az 1 ay önce başvurunuzu sunarsanız riskleri ortadan kaldırmış olursunuz. Beklentilerinizi tam olarak karşılayabilme adına tarihlere çok dikkat ederek hatasız şekilde dosyayı sunmaya özen gösterin.

Vize onaylarında tatil günleri ve iş yoğunluğu sürenin uzamasına sebep olacağı için risk almamaya özen gösterin. Konsolosluk hem İtalya’da özel günlere göre hem de Türkiye’de ki özel günlere göre kapalı olabilmektedir.

İtalya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Vize işlemleri ile ilgili başvuruları İtalya konsolosluğu direkt olarak kabul etmemektedir. Başvuruları konsolosluğun yetki verdiği vize merkezleri ile irtibatlı şekilde vermeniz gerekmektedir. Vize merkezleri üzerinden yapılmayan İtalya vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Evrak teminleri ve başvurunun sağlıklı şekilde yürütülmesinde sorun yaşanmaması adına yetki verilen kuruluşlar hizmet vermektedir. Bu kuruluşlardan bir tanesi olan Vize ofisi başvurularla ile alakalı işlerinizin takibini yapmaktadır. İşlemelerinizi yürüten vize merkezleri hiçbir şekilde onay makamı değildir. Başvurularınızı değerlendirecek ve son kararı verecek olan tek merci İtalya konsolosluğudur.

Çok sayıda hatalı başvuru olmasından dolayı konsolosluk doğrudan başvurularla uğraşmamaktadır. Vize değerlendirmesi ile alakalı işlemlerde ki yoğunluk çok hatalardan dolayı uzadığı için bu tür bir seçenek söz konusudur. Yapılan düzenleme sayesinde konsolosluğun değerlendirdiği başvurular hatasız sunulabilmektedir. Başvurunun yeterliliği olup olmadığını da yine konsolosluk belirleyecektir.

İtalya Vizesi: Kesin Kılavuz 2020 Video;

İlginizi Çekilebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye