İtalya Vizesi Gerekli Belge İşlemleri

İtalya Vizesi Gerekli Belge İşlemleri

İtalya ülkesinin içerisine seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşı olan kişilerin ilk önce İtalya vizesi gerekli belge işlemleri hakkında detaylı bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı görevlendirilen vize başvuru merkezleri ile seyahat amacı doğrultusunda gerekli olan tüm belgelerin talebinde bulunması gerekmektedir.

İtalya ülkesi Avrupa sınırlarına dahil olmasa da vize uygulaması olarak başvuruda bulunacak olan her bir vatandaş için Schengen vize prosedürü işlemektedir. Bu nedenden dolayı da başvuruda bulunacak olan kişilerin seyahat amaçları doğrultusunda güncel evrak listesinin talebinde bulunması gerekmektedir. Ancak Schengen vizesi (kısa süreli) evrakların ortak bir listesi şu şekilde talep edilmektedir:

1.    Pasaport

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport kategorisine sahip olan vize başvuru sahiplerinin pasaport sürelerinin en fazla 10 yıl olması şarttır. 10 yıldan daha eski olan mevcut pasaportlar adına İtalya Schengen vize başvurularının yapılması mümkün değildir. Bu nedenden dolayı başvuru işlemlerinde bulunmadan önce başvuru sahibinin bu gibi ayrıntılara dikkat etmesi gerekmektedir.

Pasaport içerisinde de en az İtalya Schengen vizesinin işlenebilir olması bakımından 2 sayfanın boş olması gerekmektedir. Mevcut pasaportun içerisinde ya da herhangi bir yerinde de deforme/yırtık/yıpranma gibi durumların olmaması oldukça önemlidir. Bu daha sonra kişi açısından olumsuz durumlara sebebiyet verebilmektedir.

2.    Seyahat Sağlık Sigortası

Başvuruda bulunan kişinin sunacağı belgeler içerisinde muhakkak seyahat sağlık sigorta belgesinin olması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının içerisinde de tüm Schengen ülkelerinin kapsamı içerisinde geçerli olduğuna dair bir ibarenin olması şarttır. Seyahat sağlık sigortası ise 30.000 Euro’luk olması gerekmektedir.

3.    Biyometrik Fotoğraf

Başvuruda bulunan kişinin 2 adet, en son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğrafının başvuru evraklarının içerisinde olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin fotoğraf içerisinde yüzünün net bir şekilde görünmesi ve kesinlikle mimik hareketlerinde de bulunmaması gerekmektedir.

4.    İtalya Vize Başvuru Formu

Başvuru sahibi, İtalya seyahati için başvuru formunu eksiksiz ve tüm bilgileri de doğru olacak bir şekilde tamamlayarak beyanında bulunması gerekmektedir. Form içerisindeki tüm bilgilerin doğru ve tutarlı aynı zamanda da imzalanarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

 

 

 
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye