İngiltere Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İngiltere Vatandaşlık Hizmetleri

İngiltere Vatandaşlık Bilgileri

İngiltere’de yaşamak, çalışmak ya da eğitim almak isteyenler, 4 yıldan daha uzun süredir İngiltere’de bulunmaları halinde İngiltere Vatandaşlık Hizmetleri başvurusu yapabiliyor.

Eğitim, çalışma ya da aile kurma gibi çeşitli nedenlerle İngiltere’de yaşamak isteyen vatandaşların, İngiltere Konsoloslukları ya da Ankara’da bulunan İngiltere Büyükelçiliği ile iletişime geçmesi ve oturma izni vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Türkiye ile İngiltere arasındaki anlaşmaya göre, Türk vatandaşları diğer Schengen ülkelerine kıyasla sunulan İngiltere vatandaşlık hizmetleri sayesinde çok daha kolay vatandaşlık alabiliyor. 

İngiltere vatandaşlığına geçmek ya da çifte vatandaşlık almak isteyen Türk vatandaşlarının, öncelikle İngiltere’de 4 yıl ikamet etmiş olması gerekiyor.İngiltere Vatandaşlık Hizmetleri için başvuru yapacak olan kişinin, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ile iletişime geçerek oturma izni vizesi başvurusunda bulunması gerekiyor. Oturma izni vizesi için hazırlayacakları hem Türkçe hem de İngilizce dilekçe ile konsolosluktan randevu aldıktan sonra vize başvurusu için tarih alınabiliyor. 

İngiltere Konsolosluğundan alınan oturma vizesi başvuru formunu eksiksiz şekilde dolduran vatandaşların, formdaki bilgilere ek olarak İngiltere’ye hangi amaçla gitmek istediğini, seyahati karşılayacak bütçeyi gösterecek banka ve seyahat sigortası bilgilerini de başvuru formu ile birlikte göstermeleri gerekiyor.

Başvurusu kabul edilen vatandaşlar, İngiltere’de oturma hakkı kazanıyor. İngiltere’de toplamda 4 yıl çalışan ya da 5 yıl boyunca ikamet eden kişiler, bu sürenin sonunda İngiltere Vatandaşlık Hizmetleri için İngiltere İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapabiliyor. İngiltere’de çalışmak için oturma izni vizesi alan kişilerin, vatandaşlık başvurularının onaylanması halinde sadece kendi alanlarında çalışma şartı da ortadan kalkıyor.

 Kişinin yaptığı başvurunun reddedilmesi durumunda, ret kağıdı kişinin eline ulaştıktan sonraki 28 gün içerisinde karara itiraz hakkı bulunmaktadır. Ret kararı kişinin teslim ettiği evrakların eksikliğinden ya da yetersizliğinden kaynaklanabileceği gibi istenilen vizenin seyahat amacına uygun olmaması da ret sebebi olabilmektedir.

İngiltere Vatandaşlık hizmetleri için başvuru yapacak kişinin, başvuru formu ile birlikte, son 2 yıl içerisindeki banka hareketlerini belirten evrakları dosyasına eklemesi gerekiyor. Evraklarda yapılan herhangi bir yanlışlık ya da eksik evrak olması durumunda kişiden tekrar evrak isteneceği için başvuru onay süresi de uzamaktadır.

İngiltere aile birleşimi için yeni belirlenen şartlara >> schengenvize.net/ingiltere-aile-birlesimi adresinden ulaşabilmektesiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×