İngiltere Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
İngiltere Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İngiltere Çalışma İzni Vize İşlemleri

İngiltere Çalışma İzni Vize Başvurusu

İngiltere’de çalışmak isteyen kişiler mesleğine ve uzmanlaştıkları alana göre İngiltere çalışma izni başvurusunda bulunabilirler. Yıl içinde İngiltere’de bulunan ve yabancı uyruklu işçi çalıştırma talebinde bulunan firmalarda çalışmanız mümkündür. Ancak çalışılacak pozisyonlarda bir açık olması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Şanlıurfa Vize Merkezi

Başvurularda gerekli olan koşulların yerine getirilmesi durumunda İngiltere’de çalışma ve oturum izni elde edilebilmektedir. Başvuru sahiplerinin mesleğine ve başvurdukları alana göre İngiltere Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler değişmektedir.

Sorunsuz bir şekilde izinlerin onaylanması için başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle başvurulacak olan vize tipi doğru bir şekilde belirlenmelidir. Yanlış bir seçim tüm başvuruyu olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

İngiltere Çalışma İzni Vizesi Çeşitleri

İngiltere Çalışma İzni Vizesi ÇeşitleriBaşvuru sahiplerinin gerçekleştirmek istedikleri mesleklere göre vize tipleri belirlenmektedir. Burada doğru olan vize tipini seçmek oldukça önemlidir.

  1. Tier 1 Vizesi

    Yatırımcı, girişimciler, üniversitede alanında uzmanlık almış olan kişiler ve olağanüstü yetenek sınıfında olan meslek gruplarında olan kişiler Tier 1 Vizesi başvurusunda bulunmalıdır. İngiltere’de bu vize ile sürekli çalışma gerçekleştirme hakkı elde edersiniz.

  2. Tier 2 Vizesi

    Sporcular, şirket içi transferi söz konusu olan kişiler ve genel İngiltere çalışma izni başvurularında Tier 2 Vize tipine başvurular yapılmalıdır. Tier 1 gibi Tier 2 vizesi ile İngiltere’de sürekli çalışma elde edebilirsiniz.

  3. Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

    Din görevlileri ve hayır işlerinde çalışmak isteyenlerin başvuracağı kısa süreli geçici vize türüdür.

İngiltere’de şirket kurmak ya da şirkette çalışmak isteyenlerin başvuru yapması gereken İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar nelerdir?

İngiltere Çalışma İzni Vize İşlemleri
İngiltere Çalışma İzni Vize İşlemleri

İngiltere, Schengen antlaşması yapan ülkeler arasında yer almadığı için ülkede çalışma izni almak isteyen vatandaşların karşılaması gereken yeterlilikler de İngiltere tarafından belirlenmiştir. İngiltere çalışma vizesine başvuran kişiler, şirket içi transferler, çalıştığı alanda uzman kişiler, sporcular ve din adamları olmak üzere 4 ayrı grupta incelenmektedir. İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar ise her grup için ayrı olarak düzenlenmiştir.

İngiltere Genel Çalışma vizesi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ya da İsviçre dışındaki diğer ülke vatandaşları tarafından alınması gereken vizedir.

Çalışma vizesi için başvuran kişiler için öncelikle çalışılacak sektörde ülkedeki çalışan ihtiyacı ve kişinin eğitim/uzmanlık düzeyi incelenmektedir. Başvuru sırasında İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar arasına kişinin eğitimini destekleyen evrakları da eklemesi gereklidir.

Çalışma izni başvuruları, İngiltere tarafından düzenlenen puanlama sistemi ile belirlenmektedir. Kişi nitelikleri ve çalışmak istediği sektörde en az 70 puan alması halinde vize başvurusu kabul edilmekte ve İngiltere’de çalışma hakkı kazanmaktadır.

İngiltere’de kişinin çalışmak istediği sektörde hizmet veren bir şirketten alınan davetiye mektubu ve Yerel işgücü testinde lisanslı şirketin COS belgesi 30 puan niteliğindedir.

Kişinin şirketten alacağı davetiye mektubunda 152 bin İngiliz sterlini ve daha yüksek maaş taahhüdü alması da 30 puan olarak nitelendirilmektedir.

Yıllık maaş miktarının 20 bin İngiliz sterlini olması ise 20 puandır. Kişinin maddi kaynaklarının yeterliliği ve İngilizce düzeyinin en az B1 olması da 10’ar puan olarak hesaplanmaktadır. Başvuru yapan kişinin evraklarında herhangi bir eksiklik olmaması durumunda yapılan başvurular en geç 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Reddedilen başvurularda ise kişinin 1 ay içerisinde ret kararına itiraz hakkı bulunmaktadır. 

Reddedilen başvurular için kişinin itiraz etmemesi durumunda, yeniden İngiltere Çalışma İzni vizesi için başvuru yapılması ve başvuru ücretlerinin tekrar ödenmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak kişiler, vize randevusunu İngiltere Konsoloslukları ya da İngiltere Büyükelçilikleri gibi kurumlara yazacakları dilekçe ile alabilecekleri gibi internet üzerinden online başvuru ile randevu da alabilirler.

İngiltere Turistik vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/ingiltere-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere’de çalışmak için başvurmanız gereken vize türü, çalışma vizesidir. Bu vizeyi almak için mesleki yeterliliğiniz olması, sponsor göstermeniz ve diğer vize şartlarını sağlamanız istenir.

İngiltere Çalışma Vizesi 2021

İngiltere çalışma vizesi için gereken şartlar ve istenen belgeler, yıllara göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle hazırlık aşamasında İngiltere konsolosluğu tarafından yayınlanan güncel şartları dikkate almalısınız.

İngiltere’de Çalışmak İçin Ne Gerekli?

İngiltere’de çalışmak için izleyebileceğiniz farklı yollar vardır. Turistik vize dışında uzun süreli bir vize sahibi olmanız durumunda orada çalışabilirsiniz. İngiltere’de mesleğinize devam etmek yabancı dil bilginiz olması, sponsorunuz olması ve maddi kaynaklarınızın yeterli olduğunu göstermeniz durumunda ise çalışma vizesi alarak orada çalışabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizelerinin çıkma süreleri başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Çalışma vizesi, ortalama 3 hafta içerisinde çıkar. Erken çıkması için ek ücret ödemeniz durumunda 5 iş günü içerisinde çıkar.

İngiltere Vizesi

AB üyesi ülkelerde yaşamayan kişilerin İngiltere’ye gitmek için vize alması gerekir. İngiltere vizesi gitme amacına göre verilir. Eğitim, turistik, çalışma vizesi gibi farklı türleri vardır. İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin uzun süreli vizelerden birine sahip olması gerekir.

İngiltere İşçi Vizesi

İngiltere işçi vizesi, İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin başvurabileceği uzun süreli vize türlerinden biridir. İşçi olarak gitmek için yabancı dil bilgisine sahip olma, kültürel uyum gibi şartların sağlanması halinde işçi vizesi alabilirsiniz.

İngiltere Çalışma Şartları

İngiltere, yabancı ülkelerden gelen kişilerin çalışmalarına imkan tanıyan ülkelerden biridir. Eğitim amacı ile giden ve okulu devam eden kişiler part time çalışma hakkına sahiptir. Uzun süreli vize türlerinden birine sahip olan kişilerin 20 saat çalışma hakkı vardır. Çalışma vizesi ile gidenler ise mesleklerine orada devam eder.

Tier 2 Vizesi

Tier 2 vizesi, AB üyesi ülkeler ve İsveç dışında yaşayan kişilerin, İngiltere’de çalışmak için başvuru yapması gereken vize türüdür. İngiltere çalışma vizeleri, mesleklere göre türlere ayrılmıştır.

İngiltere Çalışma İzni

İngiltere’de çalışma izni, orada bulunan kişinin vize türüne göre verilir. Öğrenciler part time, uzun süreli vize sahibi olan kişiler ise 20 saat çalışma hakkında sahiptir. Turistik vize sahiplerinin çalışmasına izin verilmez.

İngiltere Geçici Çalışma Vizesi

İngiltere’de çalışmak için alabileceğiniz farklı vize türleri vardır. Sadece turistik vize sahipleri ülkede çalışma hakkına sahip değildir. Eğitim vizesi, D tipi vize veya çalışma vizesi ile İngiltere’de çalışabilirsiniz. Çalışma vizesi iş süresine göre verilir.

İngiltere Çalışma Vizesi 2021

İngiltere çalışma vizesi, AB ülkesi üyesi ve İsveç vatandaşları dışındaki kişilerin İngiltere’de çalışmak için alması gereken vize türüdür. Bu vizenin alınması için kişilerin mesleki yeterliliğini kanıtlaması, yabancı dil bilgisine sahip olması ve kültürel uyum sağlaması gerekir.

Tier 3 Vizesi

İngiltere çalışma vizesi türlerini gitme amacı, meslek gibi nitelikleri dikkate alarak birbirinden ayırmıştır. Tier 1, Tier 2, Tier 3, Tier 4 ve Tier 5 vize türleri hakkındaki açıklamalara konsolosluk sayfasında yer verilir. Mesleğiniz ve yapmak istediğiniz işe göre bu vize türlerinden birine başvuru yapabilirsiniz.

İngiltere Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çalışma vizesi başvurusu için gereken belirli evraklar vardır. Bu evraklar yıllara göre değişiklik gösterebileceği için İngiltere konsolosluğu tarafından yayınlanan son güncel listeyi dikkate almanız gerekir. Gerekli evraklardan bazıları; sponsorluk sertifikası, İngilizce yeterlilik belgesi, pasaport, sabıka kaydı, masrafların karşılanacağına dair gelir belgesi.

İngiltere İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere çalışma vizesi 3-4 hafta içerisinde çıkar. Daha hızlı olması için ek ücret ödemeniz halinde 5 iş günü içerisinde çıkar.

İngiltere’de Çalışmak İçin Ne Gerekli?

İngiltere’de çalışmak için mesleki yeterliliğiniz olması ve sponsorunuz olması gerekir. Aynı zamanda yabancı dil bilgisi, sabıka kaydı, sağlık sigortası gibi belirli vize başvuru şartlarının sağlanması gerekir.

İngiltere Oturum İzni

İngiltere’de 3 aydan daha uzun süre kalmak için çalışma vizesi aldıktan sonra oturum izni başvurusunda bulunmanız. Oturum iznini yabancılar dairesine giderek form doldurmanız halinde gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Geçici ve uzun süreli olacak şekilde verilen çalışma iznine dair sponsorluk anlaşmalarından iş sözleşmelerine kadar birkaç belgenin üzerinde durulur. İngiltere çalışma izni nasıl alınır soranlara ilk etapta zorunlu belgeler belirtilir ve başvuru merkezlerinden aşınan randevuya karşı müracaat edilmesi istenir.

İngiltere’de çalışma izni için öncelik online forma verilir ve İngilizce karakterler üzerinden doldurulması istenir. Elektronik ortamdan kolaylıkla ulaşılan forma talep edilen bilgileri girer ve imzanızı atarsınız. Son aşamada verilen onay ile diğer vize belgelerini toplar ve başvurularınızı iletirsiniz.

Tier 2 çalışma izni sahibi olmak isteyen T.C. vatandaşlarının referans numarası talep edilir ve ardından dil yeterliliği ele alınır. İngiltere’de çalışma izni nasıl alınır sorgulayanlara en az B1 seviyesi belirtilir ve belgeler üzerinden ispatlanması istenir. Aynı zamanda banka hesap dökümü ile finansal durumun da değerlendirilmesine dikkate edilir.

İngiltere’de çalışmak için gerekenler sadece bu belgeler ile belirtilmez. Geçerli pasaport ve nüfus kayıt örneği gibi diğer evrakların da eksiksiz olacak şekilde ibrazına geçilir. Sabıka ile sicil kaydı ve seyahat belgelerinin eksiksiz olarak paylaşılması istenir. Nitekim eksik olan evraklar üzerine vizeden ret yanıtı alır ve çalışmak için ülkeye gitmeniz mümkün olmaz.

Yaşam giderleri için paylaşılan her bir belge de vize müracaatı sırasında ibraz edilmelidir. İngiltere’de çalışmak için ne gerekli sorgulayanlara mevcut ise ipotek sözleşmelerinden kiraya kadar tüm kriterler de belirtilir. Banka dekontları ile vergiler de yine yaşam giderlerine dahi ele alınır. Yine varsa işletmeye dair tüm belgelerin paylaşılması önem arz ediyor. Nüfus kayıt örneği ile adli sicil kaydı gibi olmazsa olmaz belgelerin ardından tüm bu evrakları sıralamanız beklenir.

İngiltere içi vizesi kaç günde çıkar soranlara ise ortalama 3 haftalık süreç işaret edilir. 3-4 hafta içerisinde sonuçlandığı için seyahatten en az 1 ay öncesinde başvuruların iletilmesi en doğrusu olacaktır. Çünkü bazı dönemler süre 1 ayı da geçebiliyor. Özellikle de İngiltere Konsolosluğu yoğun ise ya da belgelerde eksiksiz varsa sürenin uzaması kaçınılmaz hale gelecektir.

Ingiltere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

B1 seviyesinde dil yeterliliğinizi kanıtlayan belgeniz, COS referans numaranız, maddi yeterliliğinize ilişkin belgeler, çalıştığınıza ilişkin belgeler ve pasaportunuz ile çalışma vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Tier 2 Vizesi Nedir?

Tier 2 vizesi İsviçre vatandaşı ya da AB ülkesi vatandaşı olmayan kişilere verilen çalışma vizesi türüdür.

Ingiltere İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Normal bir başvuru ile değerlendirme süresi 21 gündür. Ancak Express vize hizmetinden yararlanarak 5 gün içerisinde sonucunuzu alabilirsiniz.

İngiltere Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp



0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×