İngiltere Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengen Vize
İngiltere Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İngiltere Çalışma İzni Vize İşlemleri

İngiltere’de çalışmak isteyen kişiler mesleğine ve uzmanlaştıkları alana göre İngiltere çalışma izni başvurusunda bulunabilirler. Yıl içinde İngiltere’de bulunan ve yabancı uyruklu işçi çalıştırma talebinde bulunan firmalarda çalışmanız mümkündür. Ancak çalışılacak pozisyonlarda bir açık olması gerekmektedir. 

Başvurularda gerekli olan koşulların yerine getirilmesi durumunda İngiltere’de çalışma ve oturum izni elde edilebilmektedir. Başvuru sahiplerinin mesleğine ve başvurdukları alana göre İngiltere Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler değişmektedir. Sorunsuz bir şekilde izinlerin onaylanması için başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle başvurulacak olan vize tipi doğru bir şekilde belirlenmelidir. Yanlış bir seçim tüm başvuruyu olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

İngiltere Çalışma İzni Vizesi Çeşitleri

Başvuru sahiplerinin gerçekleştirmek istedikleri mesleklere göre vize tipleri belirlenmektedir. Burada doğru olan vize tipini seçmek oldukça önemlidir.

  1. Tier 1 Vizesi

    Yatırımcı, girişimciler, üniversitede alanında uzmanlık almış olan kişiler ve olağanüstü yetenek sınıfında olan meslek gruplarında olan kişiler Tier 1 Vizesi başvurusunda bulunmalıdır. İngiltere’de bu vize ile sürekli çalışma gerçekleştirme hakkı elde edersiniz.

  2. Tier 2 Vizesi

    Sporcular, şirket içi transferi söz konusu olan kişiler ve genel İngiltere çalışma izni başvurularında Tier 2 Vize tipine başvurular yapılmalıdır. Tier 1 gibi Tier 2 vizesi ile İngiltere’de sürekli çalışma elde edebilirsiniz.

  3. Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

    Din görevlileri ve hayır işlerinde çalışmak isteyenlerin başvuracağı kısa süreli geçici vize türüdür.

İngiltere’de şirket kurmak ya da şirkette çalışmak isteyenlerin başvuru yapması gereken İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar nelerdir?

İngiltere, Schengen antlaşması yapan ülkeler arasında yer almadığı için ülkede çalışma izni almak isteyen vatandaşların karşılaması gereken yeterlilikler de İngiltere tarafından belirlenmiştir. İngiltere çalışma vizesine başvuran kişiler, şirket içi transferler, çalıştığı alanda uzman kişiler, sporcular ve din adamları olmak üzere 4 ayrı grupta incelenmektedir. İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar ise her grup için ayrı olarak düzenlenmiştir.

İngiltere Genel Çalışma vizesi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ya da İsviçre dışındaki diğer ülke vatandaşları tarafından alınması gereken vizedir. Çalışma vizesi için başvuran kişiler için öncelikle çalışılacak sektörde ülkedeki çalışan ihtiyacı ve kişinin eğitim/uzmanlık düzeyi incelenmektedir. Başvuru sırasında İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar arasına kişinin eğitimini destekleyen evrakları da eklemesi gereklidir.

Çalışma izni başvuruları, İngiltere tarafından düzenlenen puanlama sistemi ile belirlenmektedir. Kişi nitelikleri ve çalışmak istediği sektörde en az 70 puan alması halinde vize başvurusu kabul edilmekte ve İngiltere’de çalışma hakkı kazanmaktadır.

İngiltere’de kişinin çalışmak istediği sektörde hizmet veren bir şirketten alınan davetiye mektubu ve Yerel işgücü testinde lisanslı şirketin COS belgesi 30 puan niteliğindedir. Kişinin şirketten alacağı davetiye mektubunda 152 bin İngiliz sterlini ve daha yüksek maaş taahhüdü alması da 30 puan olarak nitelendirilmektedir. 

Yıllık maaş miktarının 20 bin İngiliz sterlini olması ise 20 puandır. Kişinin maddi kaynaklarının yeterliliği ve İngilizce düzeyinin en az B1 olması da 10’ar puan olarak hesaplanmaktadır.Başvuru yapan kişinin evraklarında herhangi bir eksiklik olmaması durumunda yapılan başvurular en geç 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Reddedilen başvurularda ise kişinin 1 ay içerisinde ret kararına itiraz hakkı bulunmaktadır. 

Reddedilen başvurular için kişinin itiraz etmemesi durumunda, yeniden İngiltere Çalışma İzni vizesi için başvuru yapılması ve başvuru ücretlerinin tekrar ödenmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak kişiler, vize randevusunu İngiltere Konsoloslukları ya da İngiltere Büyükelçilikleri gibi kurumlara yazacakları dilekçe ile alabilecekleri gibi internet üzerinden online başvuru ile randevu da alabilirler.

İngiltere vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/ingiltere-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×