İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları 2023 - Schengenvize.net
İngiltere Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları 2023

İngiliz Hükümeti’nin AB üyeliğinden ayrılmasıyla birlikte, ülkede baş gösteren ağır vasıta sürücüleri eksiği; hükümetin 3 ay süre ile geçici vize uygulamasını başlatmasına olanak tanıdı.

İngiltere tır şoförü alım şartları, İngiltere Büyükelçiliği tarafından henüz ilan edilmese de İngiltere’de tır şoförlüğü ve ağır vasıta şoförlüğü yapmak için bazı şart ve koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Uzman ekibimiz ile iletişime geçerek; her türlü vize başvuru işlemleriniz için gerekli çalışmaları başlatarak, başvurularınızın prosedüre uygun ve doğru şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusuİngiltere Tır Şoförü Başvurusu

İngiltere tır şoförü başvurusu için İngiltere Büyükelçiliği’ne başvuru yapılır. Gerekli vize belgelerinin yanında, ağır vasıta sürücüsü olmak için, ihtiyacınız olacak belgelerin de hazırlanması gerekir.

Tır şoförü başvurusu yapmak için;

 • İngiltere’de geçerli ehliyet (başvuru sahipleri ehliyetlerini, İngiltere’de ehliyetiyle değiştirebilir)
 • Seyahat edilecek ülkeler için uluslararası sürüş izni alınması gerekir.
 • Sürücü mesleki yeterlilik sertifikası (CPC) kartı alınmalıdır.
 • Güncelliği olan pasaport belgesi
 • Sağlık belgesi
 • Tıbbi test (tıbbi muayeneden geçildiğine dair belgeler). Bunun için DVLA formu doldurulması gerekir.
 • Teori testi (teori eğitimi ve testi için, çalışılacak firmadan kaynaklar temin edilir)

Tüm bunların yanında uygulamalı eğitim alınması gerekir. CPC sürücü sınavına girerek başarılı olduğunuzda, her 5 yılda bir 35 saatlik tazeleme kursu da yapılmalıdır. Ağır vasıta pratik eğitimleri; 5 gün sürer. Ancak tüm süreçte ruhsat sahibi olmak için 8 ila 10 haftalık bir eğitim süreci vardır.

Ağır vasıta ehliyeti alırken; farklı araç ağırlıkları vardır ve ehliyet türleri de buna göre değişkenlik gösterir. Bunun yanında römorkörle ve römorkör olmadan araç sürmek için seçenekler de bulunuyor.

İngiltere Tır Şoförü Arıyorİngiltere Tır Şoförü Arıyor

Pandemi sürecinin yanında, İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmasıyla birlikte İngiliz Hükümeti, büyük oranda ağır vasıta şoförlerinde kaos yaşamaya başladı. Bu yüzden tedarik zincirinin kırılmaması için İngiltere Büyükelçiliği tarafından, İngiltere tır şoförü arıyor açıklaması yapıldı.

Geçici vize uygulamasıyla 10bin 500 kişiye geçici vize vereceğini duyan Türk vatandaşları, İngiltere tır şoförü alım şartları konusunu da araştırmaya başladı. AB vatandaşlarının İngiltere’de çalışma hakkını kaybetmesiyle birlikte, İngiltere’de binin üzerinde ağır vasıta sürücüsü açığı ortaya çıktı.

Ağır vasıta kullanabilmek için, 18 yaşından büyük olmak ve İngiltere’de geçerli olacak ehliyetin olması gerekiyor. Bu yüzden Türk vatandaşları da gerekli koşulları yerine getirebilmek için, İngiliz ehliyetine geçiş yaparak, 18 yaş sınırını doldurmuş olmaları gerekiyor.

İngiltere Tır Şoförü Başvuru Formuİngiltere Tır Şoförü Başvuru Formu

İngiltere’de ağır vasıta ve tır şoförlüğü için başvuru yapacak Türk vatandaşları, gerekli vize başvuru belgeleri yanında İngiltere tır şoförü başvuru formu hazırlaması gerekir.

Başvuru formunun dikkatli ve doğru bilgilerle doldurulması, vizenin onaylanması için önemlidir. Tüm soruların eksiksiz doldurulması, gerekli testlerin yapılmış, eğitimlerin başarılı olması gerekir. Bu belgeler de vize başvurusunda, büyükelçiliğe sunulur.

Vize başvurusu yapacak olanlar;

 • Tır şoförü başvuru formu
 • Biyometrik olarak hazırlanmış 2 adet fotoğraf
 • Varsa eski vizelerin kopyaları ve güncel pasaportta 2 yan yana boş sayfanın fotokopisi
 • İngiltere’ye seyahat amacını belirten dilekçe
 • İngiltere’de ne kadar kalınacağına dair konaklama bilgileri

İngiltere’de konaklanacak süre içinde, kendini idame ettirecek kadar, bankada olması gereken yeterli miktarda para, hesap dökümleri de başvuru sırasında verilir. Tüm belgelerin eksiksiz olarak sunulması, başvurunun onaylanması için önem arz eder.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere’nin ağır vasıta şoför açığını kapatmak için, 3 ay süreyle vereceği geçici şoför vizesi için, araştırma yapan Türk vatandaşları, İngiltere tır şoförü başvurusu nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmaya çalışır.

İngiltere için Schengen vizesi almaya gerek yoktur. İngiltere tır şoförü alım şartları, eksiksiz ve doğru şekilde belgelerin temini ve doğru bilgi beyanıyla mümkündür.

Tır şoförü başvurusu yapılırken;

 • Evrakların birbiriyle tutarlı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Vize başvuru formu dikkatli ve eksiksiz doldurulur.
 • Vize harç ücreti ödenir ve belgesi vize başvuru dosyasına konur.

İngiltere için geçici tır şoförü vizesi alırken; normal vize belgelerinin yanında, ağır vasıta şoförlüğü için gerekli olan tüm test, eğitim sürüşleri ve sınav sonuç belgeleri de yine vize başvuru dosyasına konulmalıdır.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere tır şoförü başvurusu nereden yapılır konusu da büyükelçiliğin yaptığı geçici vize açıklamasıyla birlikte, birçok Türk vatandaşı tarafından da merak konusu oldu.

Tüm standart vize evraklarının yanında, ağır vasıta şoförü başvurusu için belgelerin hazır edilmesiyle birlikte tüm başvurular, İngiltere Büyükelçiliği ya da İngiltere Başkonsolosluğu’na yapılır.

Başvuru sırasında vize ücretinin ödenmesi ve dekontunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekir. Yapılan başvurular büyükelçilik ya da konsolosluk tarafından titizlikle incelenerek, uygun olanların vize başvurusu onaylanır.

Başvuruların kabul edilmesindeki tek yetkili makam İngiltere Büyükelçilik ya da Konsolosluğudur. Vize başvurularının incelenerek onaylanması ortalama 15 ila 20 gün arasında değişir.

Değerlendirme süreci; belgelerin tam olmasına, konsolosluğun yoğun iş günlerine, tatil günlerine göre değişkenlik gösterebilir. Vize başvurusu onaylandığında; onay damgası pasaporta işlenir ve PTT aracılığıyla, ilgili kişinin adresine gönderilir.

İngiltere Kamyon Şoförü Başvurusuİngiltere Kamyon Şoförü Başvurusu

İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmasıyla birlikte, ülkede ağır vasıta şoförü açığı çıkmış ve İngiliz Hükümeti; geçici vize yoluyla, bu sorunu aşmak için, 3 aylık şoför vizesi verme işlemini başlattı.

Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları, İngiltere kamyon şoförü başvurusu için gerekli olan tüm şart ve koşulları yerine getirmek zorundadır. 3 aylık süre için yapılacak İngiltere tır şoförü alım şartları, İngiltere Büyükelçiliği tarafından duyurulacaktır.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada;

 • 5bin akaryakıt tankeri ve gıda kamyonu sürücüsü için, aralık ayı sonuna kadar geçici vize verilecektir.
 • Standart vize evraklarının yanında ağır vasıta, kamyon ve tır sürücü belgesine ihtiyaç vardır.
 • Gerekli eğitimler, İngiliz Hükümeti tarafından istenen testler de yine başvuru dosyasına konmalıdır.

Kamyon şoförü başvurusu yaparken; verilen bilgilerin kendi içinde tutarlı olması, tüm bilgilerin doğru beyan edilmesi, hazırlanacak evrakların güncel tarihli ve eksiksiz olması, başvuruların kabul edilmesindeki en önemli etkendir.

İngiltere Kamyon Şoförü Maaşıİngiltere Kamyon Şoförü Maaşı

İngiltere tır şoförü alım şartları konusunda araştırma yapan Türk vatandaşları, ağır vasıta ve kamyon sürücülerinin ne kadar aldığı konusunda da araştırma yapar. Ticari sürüş düzenlemesi, bölge yollarına ilişkin bilgileri uygulayan şoförler; malzemeleri varış noktalarına taşımak için, 3 tondan fazla kapasite ve çoğunlukla altıdan fazla tekerlekli kamyon kullanır.

İngiltere kamyon şoförü maaşı, belli özelliklere göre farklılık gösterir. Buna göre;

 • 3 yıldan az deneyime sahip kamyon sürücüleri, yılda ortalama 24bin Euro kazanır.
 • 4 ila 9 yıllık deneyime sahip orta kariyerli kamyon şoförleri, ortalama 29bin 400 Euro kazanç sağlar.
 • 10 ila 20 yıllık kamyon şoförleri, ortalama 48bin 700 Euro kazanır.
 • 20 yıldan fazla deneyimi olan kamyon şoförleri ise, ortalama 52bin 300 Euro kazanç sağlar.

Bunun yanında ulaşım ve diğer yardımlar da dahil olmak üzere, yıllık ortalama maaşlar; ağır vasıta sürücülerinin deneyimine, becerilerine, cinsiyetine, konumuna göre değişkenlik gösterir. İngiltere’de sadece erkek ağır vasıta şoförü değil, kadın ağır vasıta şoförü de bulunur.

İngiltere’de kamyon şoförleri ne kadar kazanıyor?

İngiltere’de yıllık 28bin 288 Euro yıllık maaş alınırken; en yüksek maaş yıllık 34bin 953 Euro ve en düşük yıllık maaş 22bin 796 Euro’dur.

Hangi ağır vasıta ehliyeti almam doğru olur?

C1+E lisansı 750 kg üzerinde römorkör ile sürüşler içindir. C1 römork olmadan 750kg’a kadar olan sürüşlerde geçerlidir. C 750kg’a kadar römorkla çekimlere izin verirken; C+E ehliyeti ile 750kg’dan fazla römork ile sürüş yapma olanağı tanır.

Ağır vasıta eğitimi almak zorunlu mudur?

Ağır vasıta eğitimi almak sadece İngiltere’de değil, Avrupa ülkelerinde de size iş istihdamı sağlar ve nakliye şirketleri için daha değerli eleman haline getirir.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. ingilterede soforluk yapmak ve ingilte vatandasi olmak ve ailemle yerlesmek istiyorum,e,g,vinc,belgelerim vardir,2009,yilindan

 2. Merhaba ben 15 03 1969 doğumluyum 1998 den itibaren C1 C D 15 Sürücü belgesi sahibiyim. 2011 den itibaren kamu da su Tanker şoförü olarak çalışıyorum. Eğer kriterlerim uygun olursa ingiltere de kamyon şoförü lüğü yapmak istiyorum.

 3. Merhaba lar isim Hasan güvenç yaş 43 10yil Uzunyol tır soferim srclerim piskoteknik dijital ehliyet bütün belgelerim mevcut tur 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×