Hollanda Vizesi Hakkında

Hollanda Vize Ücreti 2021

Hollanda Vize Ücretleri

Hollanda gezisi planlıyorsanız kısa süreli vize türü olan turist vizesi alabilirsiniz. Vize almak için Konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri ibraz etmelisiniz. Bu belgelerin yanı sıra vize ücreti ödemelisiniz.

Hollanda vize ücreti ödemeden vize sahibi olamazsınız. Vize ücretini randevu aldıktan ve belgelerin ibraz işlemi bittikten sonra ödemelisiniz.

Vize ücretlerini yanı sıra ek hizmet özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Ek hizmet alarak vize almak işlemini daha kolay hale getirebilirsiniz. Fakat ek hizmetler için ödemeniz gereken belli ücret bulunmaktadır.

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda vize ücretini Ankara Büyükelçiliğine yapabilirsiniz. İstanbul Başkonsolosluğu`nun banka ve kredi kartlarına da ödeme yapabilirsiniz.

2021 İtibariyle Hollanda vize ücretlendirmesi aşağıdaki şekildedir.

  • 6 Yaş altı çocuklar – Ücretsiz
  • 6 ila 11 Yaş arası çocuklar – 40 Euro
  • Normal Schengen vize ücreti – 80 Euro
  • Düşük oranlı Schengen vize ücreti – 35 Euro
  • 6 Yaş altı çocuklar için Karayip vizesi – Ücretsiz
  • 6 ila 11 Yaş arası çocuklar Karayip vizesi – 40 Euro
  • Karayip vizesi – 80 Euro

Hollanda vize ücretlendirmesi yukarıdaki şekildedir. Ancak bu ücretler zaman zaman kur değişiminden etkilenerek daha farklı olabilir.

Vize şirketlerinden ek hizmet almak imkanına sahipsiniz. Ek hizmet ücreti ise 21 Euro şeklindedir. Bu ücrete KDV`de dahil edilmektedir. Ekstra hizmet ücretini Euro ve nakit olarak ödemeniz gerekmektedir.

NOT: Vize ücretini yalnızca nakit ve Türk Lirası olarak ödeyebilirsiniz.

Vize ücretini ödedikten sonra başvurunuz incelemeye alınacaktır. Bu inceleme süreci bittikten sonra olumlu veya olumsuz cevap verilecektir. Olumsuz cevap verilmesi durumunda vize ücretini geri almanız mümkün olmayacaktır. Yeniden başvuru yapmanız ve tekrar vize ücreti ödemeli olacaksanız. Bu nedenle başvuru esnasında oldukça dikkatli olmalısınız.

Hollanda vizesi almak için önemli noktar https://schengenvize.net/hollanda-vizesi-evraklari-ucreti/ sayfasını ziyaret ediniz.

Hollanda vize ücreti, başvuru yapmadan önce vize başvuru sahibi tarafından ilgili yerlere tahsil edilmesi gerekmektedir. 2020 yılı itibari ile de Hollanda vize ücreti 105 Euro olarak başvuru sahibi tarafından tahsil edilmektedir. Hollanda vize ücretini ödemek isteyen başvuru sahibi ise direkt olarak ilgili bankalara giderek ücreti tahsil etmesi gerekmektedir.

Hollanda Schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişi, ilk önce seyahat nedenini belirlemesi ardında da vize başvuru merkezinin uzman görevlilerini belirtmesi gerekmektedir. Hollanda Schengen vize başvuru merkezinin uzman görevlileri tarafından başvuruda bulunan kişinin güncel ve aktifliği bulunan e-mail adresine gerekli olan (seyahat amacına uygun) bir güncel evrak listesi akabinde de bir bilgilendirme metni gönderilmektedir.

Hollanda Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler ise e-mail adresine gelen güncel evrak listesini hazırlar iken muhakkak Hollanda vize ücretinin de dekont bilgilerini başvuru evraklarının arasında bulundurarak bir dosya haline getirmesi gerekmektedir. Hollanda Schengen vize ücretini ödemeyen kişilerin vize başvuruları merkez yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir.

Hollanda kısa süreli bir Schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin müracaat işlemlerini konsolosluk ya da büyükelçilik kabul etmediğinden dolayı direkt olarak aracı olarak yetkilendirilen vize başvuru merkezlerine yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra C tipi (kısa süreli) Hollanda Schengen vize ücreti ise 2020 yılı itibari ile başvuru sahiplerinden 80 Euro olarak tahsil edilmektedir.

Ancak D tipi (uzun süreli) vize başvurusunda bulunmak isteyen başvuru sahipleri, müracaat işlemleri için direkt olarak ya konsolosluk ya da büyükelçilik resmi makamına başvuruda bulunması gerekmektedir. D tipi Hollanda Schengen vize başvurularının ücretleri ise C tipi başvurusuna göre daha yüksek ücretlendirilmektedir.

Hollanda vize ücretleri ise ilgili konsolosluk makamları tarafından yer yıl düzenli olarak belirlenmektedir. Hollanda vize ücretleri ilgili bankaya ödenerek ödendiğine dair de banka tarafından ıslak imzalı olacak bir şekilde imzalanması gerekmektedir. Ancak belirtilmesi gereken en önemli husus ise başvuru sahibinin vize başvurusuna ret cevabının gelmesinin akabinde başvuru sahibi kişinin ödemiş olduğu Hollanda vize ücreti başvuru sahibinin tarafına tahsil edilmemektedir.

Konsolosluk harçlarına yapılan yeni zam ile birlikte Hollanda vize ücreti de arttı. Peki Hollanda Vize başvurusu için ne kadar ödenmesi gerekiyor?

Hollanda’ya seyahat planı olanların, öncelikle Hollanda Konsoloslukları ya da Hollanda Büyükelçiliğine başvuru yaparak vize randevusu alması gerekiyor. Vize randevusu alan kişilerin ise konsolosluk tarafından verilen evrakları randevu süresine kadar doldurması ve başvurularını bu tarihte gerçekleştirmeleri gerekiyor. Başvuru sırasında istenilen evraklarda herhangi bir eksik olması durumunda ise kişinin başvurusu konsolosluk tarafından reddediliyor ve Hollanda vize ücreti kişiye geri ödenmiyor.

Başvurunun reddedilmesi gibi durumlarda Hollanda vize ücreti kişiye geri ödenmediği için, başvuru formu ve yanında istenilen evrakların iyi incelenmesi gerekiyor. Ayrıca teslim edilen evrakların Türkçe, İngilizce ve Felemenkçe olarak düzenlenmesi de kabul edilme ihtimalini arttırıyor. Başvurunun reddedilme ihtimalini azaltmak ve onaylanma sürecini hızlandırmak için konu üzerine profesyonel hizmet veren firmalardan da destek alınabiliyor.

3 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen yeni yasa ile konsolosluk harçlarında da zamma gidildi. Yeni düzenleme ile birlikte konsolosluk harç ücretlerine de 20 Euro zam yapıldı. Hollanda turistik, aile ve akraba ziyareti, ticari, gemici ve şoför vizeleri için ödenmesi gereken Hollanda Vize ücreti de böylelikle 80 Euro’dan 100 Euro’ya çıkartıldı. Başvuru sürecini hızlandırmak için çeşitli şirketlerden hizmet alan kişilerin ise başvuru ücretlerine ek, danışmanlık hizmet ücreti de ödemesi gerekiyor. 6-12 yaş arası çocukların vize ücreti ise 40 Euro’dan 60 Euro’ya çıkartıldı.

Eğitim için Hollanda’ya gitmek isteyenlerin ise konsolosluklara müracaat edip Hollanda vize ücreti hakkında detaylı bilgi alması gerekiyor. Yapılan vize başvurularının kabul edilmesi için kişinin en az 30 bin Euro değerinde seyahat sağlık sigortasına sahip olması gerekiyor. Seyahat sağlık sigortasını, sigorta kuruluşlarından yapabileceğiniz gibi vize ve pasaport işlemlerinde hizmet veren firmalar ile iletişime geçerek de seyahat sigortası yaptırılabiliyor. 

Vize başvurusunun reddedilmesi gibi durumlarda ise kişinin ret kararına itiraz etme hakkı bulunuyor. İtiraz için verilen 28 günlük süre içerisinde ret kararına itiraz etmeyen kişilerin ise vize almak için tekrar başvuru yapması gerekiyor. Ancak reddedilen vize başvuruları için başvuru ücreti kişiye geri ödenmiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×