Hollanda Vizesi Hakkında

Hollanda Çalışma İzni Vize İşlemleri

Hollanda Çalışma İzni-Çalışma Vizesi

Hollanda’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının alması gereken izindir. Ancak Hollanda çalışma izni başvurusu yapmaları için kişilerin öncelikle Hollanda oturum izni sahibi olmaları gerekmektedir. İki başvuru aynı zamanlarda da yapılabilir. Oturum izni alamamış olan şahısların çalışma izni alması da mümkün değildir. Çalışma izni başvurusunda gerekli olan evraklar, kısa süreli seyahat için gerekli olan evraklardan farklıdır. Her durum ve şartta talep edilen evraklar farklılık gösterebilir.  

Hollanda Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Hollanda çalışma izni başvurusu yapılmadan önce Hollanda oturum iznine sahip olmanız gerekmektedir. Öncelikle oturum izni için başvurularınızı gerçekleştirebilir ya da oturum izni ile beraber çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Oturum iznine sahip olmayan kişilerin çalışma izni başvuruları direkt olarak reddedilmektedir.

Hollanda Çalışma İzni Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Başvuru sahibi Hollanda Konsolosluğu tarafından talep edilen evraklar ile beraber başvurusunu Hollanda Konsolosluğu’na yapmalıdır. Hali hazırda zaten Hollanda’da yaşamakta olan kişiler ise başvurularını Hollanda’da bulunan kurumlara iletmelidir. Oturum iznine sahip olmaları nedeniyle Hollanda’da yaşayan vatandaşların, çalışmak için izin almaları daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Hollanda Çalışma İzni Evrakları

Hollanda’da çalışma isteyen kişilerin durumuna göre, mesleğine göre de detaylar doğrultusunda ibraz etmeleri gereken evraklar farklılık göstermektedir. Özellikle çalışmak için başvurulan bu izin belgesinde detaylı olarak çalışan kişinin mesleği, meslek detayı, mesleğin Hollanda’da kabul görmesi ve Hollanda’nın bu meslekte olan kişilere ihtiyacı olması gerekmektedir. Hollanda çalışma izni başvurusunda gerekli olan belgeler Hollanda oturum izni için gerekli olan belgelerle uyuşmaktadır.

 • Pasaport

  Hollanda oturum izni sahibi olmak isteyen kişilerin 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Hollanda Konsolosluğu, yırtılmış, deforme olmuş olan pasaportları kabul etmemektedir. Hollanda için başvuru yapılmadan önce pasaport yıpranmış ise yenilenmelidir. Pasaportun MVV vizesi tarihinden sonra da en az 3 ay devam etmesi gerekmektedir.

 • Vize Başvuru Formu

Oluşturulacak olan vize başvuru formunda verilecek her detay, oturum ya da çalışma izni başvurularının sürecini büyük ölçüde etkilemektedir. Bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde verilmelidir.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf
 • Kişiler Evli İse; Uluslararası Evlilik Belgesi ve Evlilik Cüzdanı
 • Kişiler Boşanmış İse; Boşanma Detayı İçeren Belgeler
 • Dil Yeterlilik Belgesi

  Hollanda içinde oturum iznine sahip olacak olan kişilerden talep edilen dil yeterliliği söz konusudur. Kişilerin ülke içindeki sosyal hayata uyum sağlaması için dil sınavından yeterli puanı almasına önem verilmektedir.

 • Oturum İzni Var İse; Oturum Kartı
 • Serbest İş Detayı

  Hollanda çalışma izni başvurusunda bulunacak kişi, Hollanda’da serbest bir iş yapacak ise bu işi detaylı bir şekilde belgelendirmelidir.

 • Ticaret Odası Kaydı
 • Maddi Durum Kanıtlayıcı Belgeler
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

  Aile bilgileri ve iletişim için gerekli olan adres bilgileri içermelidir. Alınacak olan kurumdan ıslak imzalı bir şekilde alınmalıdır.

 • Başvuru Sahibi Eğitimi ve Meslek Detayı

  Başvuruda bulunacak kişilerin meslek detayı, pozisyonları, çalıştıkları kurumla alakalı yetkililerden aldıkları belgeler ve aldığı eğitimler ile alakalı belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

 • Hollanda’da İş Sözleşmesi

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Hollanda’da bir şirket ya da kurum ile çalışmak isteyen kişilerden talep edilmektedir. Hollanda’da bulunan şirket ile Türkiye’de yaşayan kişi arasında resmi bir iş sözleşmesi olmalıdır. Başvuru evrakları arasında bu iş sözleşmesi de yer almalıdır. Aynı zamanda şirket yetkilisi tarafından Hollanda’da bulunan makamlara bu sözleşme iletilmelidir. Hollanda çalışma izni başvuruları için tüm şartları tamamlamış olmanın yanı sıra mesleğinizin Hollanda içerisinde kabul görmesi de oldukça önemlidir.

 • Hollanda’da faaliyet gösteren bir şirkette çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen vatandaşların başvurması gereken Hollanda Çalışma İzni Vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

  Hollanda’ya mevcut bir şirkette çalışmak ya da kendi şirketini kurmak için seyahat etmek isteyen vatandaşların, Hollanda Konsoloslukları ile iletişime geçerek Hollanda çalışma izni başvurusu için randevu alması gerekiyor. Başvuru randevusu alacak kişilerin, konsolosluğa yazacakları dilekçede hangi şirkette çalışacağı ya da açacağı şirketin hangi sektörde hizmet vereceğini ve şirket detaylarının yer alması gereklidir.

   Kişinin yazacağı dilekçenin açıklayıcı olmaması halinde, randevu alma işlemi de zorlaşacaktır. Hollanda Çalışma izni için gerekli evraklar ise Konsolosluklar tarafından belirlenmekle birlikte, uygun görülen bazı durumlarda da kişilerden ek evraklar istenebilmektedir.Başvuru yapan kişi, mevcut bir şirkette çalışmak istiyorsa başvuru evraklarına kişinin şirketten aldığı davetiye mektubunun da eklenmesi gereklidir. Hollanda’da çalışan şirketin yetkilileri tarafından Hollanda İçişleri Bakanlığı’na da bu davetiye mektubunun iletilmesi gerekiyor.

   Hollanda çalışma izni için başvuracak kişi, mevcut bir şirketten davetiye almamış ancak Hollanda’da bir şirkette çalışmak istiyorsa eğitim durumu ve mesleki yeterliliklerini belirten evrakları başvuru dosyasına eklemelidir. Hollanda Çalışma izni için gerekli evraklar arasına bu gibi durumlarda kişinin çalışmak istediği sektörü tanımlayan evraklar da eklenmelidir. Başvurunun onaylanması sürecinde kişinin başvurusu üzerine çalışmak istediği sektör incelenmekte ve iş ihtiyacı bir alan olması halinde kişinin başvurusu kabul edilmektedir.

  Başvuru yapan kişi kendi şirketini kurmak istiyorsa, yeni kurulacak şirketin maddi ihtiyaçlarını karşılayabileceğini gösteren evrakları da başvuru formuna eklemelidir. Kişinin maddi gelirlerini belirten son 12 aya dair maaş bordrosu ve banka hesap bilgilerini paylaşması, başvurunun olumlu sonuçlanmasını etkileyecektir. Kişinin maaş bordosunda yer alan bilgiler ile banka hesabındaki bakiye arasında fazla fark olması gibi durumlarda da başvurunun reddedilme ihtimali bulunuyor.

  Hollanda çalışma izni için gerekli evraklar arasında kişinin adli sicil kaydı, doğum belgesi ve biyometrik parmak izi gibi bilgiler de yer alıyor. Başvuru sırasında kullanılan pasaportun ise en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş ve üzerinde yer alan bilgilerin okunmasını engelleyici düzeyde yıpranmaların olmaması gerekiyor.

Hollanda vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/hollanda-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×