Hollanda Konsoloslukları

Hollanda Konsoloslukları

Hollanda seyahati planlayan vatandaşların, Hollanda Konsoloslukları ya da Hollanda Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek vize başvurusu yapması gerekiyor.

Ülkemizde hizmet veren konsolosluklar, iki devlet arasındaki ilişkileri korumak ve farklı ülkelerde yaşayan kendi vatandaşlarının işlemlerini kolaylaştırmak için çalışmaktadır. Ülkemiz vatandaşları da Hollanda Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri ile iletişime geçerek çeşitli vize ve evrak işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Fahri konsolosluklar ise sadece ülkemizdeki yaşayan diğer ülke vatandaşlarına hizmet vermektedir. Vize başvuruları gibi konularda fahri konsoloslukların yetkisi bulunmuyor.

Ülkemiz vatandaşlarının Hollanda’ya seyahat etmek için öncelikle pasaportlarıyla birlikte Hollanda Konsoloslukları ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Yapılan başvuruda istenilen evraklardan hiçbirinde eksiklik ya da birbiri ile çakışma durumu yoksa, kişiye konsolosluk tarafından vize veriliyor. Vize başvurusu yapan kişinin işlemleri kolaylaştırmak için doğru vize türüne başvuru yapması gerekiyor. Amacına uygun yapılmayan vize başvuruları konsolosluk tarafından reddediliyor.

Başvuru sırasında istenilen evraklara ek Hollanda Konsoloslukları uygun gördükleri durumlarda kişilerden ek evraklar isteme ya da kişiyi direkt olarak mülakata çağırma hakkına sahiptir. Kişinin verdiği evraklarda yetersizlik ya da şüphe uyandırıcı durumlar olması halinde kişiler mülakata çağrılabiliyor. Başvuru sırasında kişinin onaylanma ihtimalini arttırmak için maaş bordrosu, kredi kartı ve banka hesabı bilgileri ile birlikte seyahat etmek istediği süre boyunca çalıştığı şirketten aldığı ve izinli olduğunu belirten evrakları da başvuru formu ile birlikte teslim etmesi gerekiyor.

90 günden daha kısa süreli Hollanda seyahati planlayan vatandaşlara Hollanda Konsoloslukları tarafından Hollanda Schengen vizesi verilmektedir. Schengen vizesi alan bir kişi, 90 gün içerisinde seyahati Hollanda’dan başlamak üzere diğer Schengen üyesi ülkelere de seyahat etme hakkı kazanıyor. Ancak 90 günden daha uzun süreli vize başvurularında kişinin seyahat amacını belirterek buna uygun vize türünü alması gerekiyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye