Hollanda Vatandaşlık işlemleri - Schengen Vize
Hollanda Vizesi Hakkında

Hollanda Vatandaşlık işlemleri

18 yaşını geçmiş Türkiye Vatandaşları Hollanda Vatandaşlık Hizmetleri ile Hollanda’dan çifte vatandaşlık alma hakkına sahip oluyor.

Hollanda Vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin Hollanda Konsolosluklarına ya da Hollanda Büyükelçiliği’ne başvuru yapması gerekiyor. Hollanda Vatandaşlık işlemleri başvuran kişinin sağladığı kriterlere göre iki şekilde gerçekleşmektedir.

Seçenekli Prosedür ile Hollanda Vatandaşlığına geçmek isteyen vatandaşların, eşlerinin en az 15 yıldır Hollanda’da yaşayan Hollanda vatandaşı olması gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişinin herhangi bir sabıka kaydının bulunması halinde vatandaşlık başvurusu da reddedilmektedir.

Başvuruda bulunan kişinin en az 3 yıldır evli olması ve 3 yıldan daha uzun süre Hollanda’da çalışmış olması şartı da aranmaktadır. Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin 65 yaşından büyük ya da 18 yaşından küçük olması durumunda ise kişiye özel şartlar sunulmaktadır. 18 yaşından küçük çocukların, en az 4 yaşından beri Hollanda’da yaşıyor olması gerekmekte, 65 yaş üstü kişilerin ise en az 15 yıl Hollanda’da yaşamış olması gerekmektedir.

Hollanda Vatandaşlık İşlemleri için kişilere sunulan diğer bir seçenek de Normal Prosedürdür. Normal Prosedürden faydalanmak isteyen kişilerin, en az 3 yıldır Hollanda Vatandaşı ile evli olması şartı aranmaktadır. Ancak Normal Prosedür ile Hollanda Vatandaşlık başvurusu yapan kişiler, kendi ülkesindeki vatandaşlık hakkını kaybetmektedir.

Bu prosedür ile Hollanda Vatandaşlık İşlemleri sadece 18 yaşından büyükler için geçerlidir. Başvuru yapacak kişinin en az 5 yıl boyunca Hollanda’da yaşamış olması ve en az 3 yıldır Hollanda vatandaşı ile evli olması gereklidir. Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin sınırsız ya da süreli Hollanda oturum izni vizesine de sahip olması şartı aranmaktadır. Kişinin vatandaşlık başvurusu sırasında dil yeterliliğini kanıtlayarak en az A2 düzeyinde Felemenkçe bilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlık başvurusu yapan kişi, başvuru formu ve evraklarla birlikte son 12 aya dair maaş bordrosunu da dosyasına eklemelidir. Kişinin çalıştığı mesleğe ve eğitim seviyesine göre farklı gelir düzeyi beklenebilir. Hollanda Vatandaşlık başvuruları Hollanda Konsolosluklarına yapılacağı gibi, Hollanda’da yaşayan vatandaşlar için belediyelere ya da Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesi’ne de yapılabiliyor.

Hollanda Oturum İzni için gerekli evraklar

Hollanda’da çalışmak ya da yaşamak isteyen vatandaşların başvurması gereken Hollanda Oturum İzni için gerekli evraklar nelerdir?

Hollanda’da çalışmak ya da oturmak için kişinin Hollanda Konsolosluklarına oturum izni vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Hollanda Oturum izni için gerekli evraklar da kişinin çalışmak istediği sektöre ya da Hollanda’da hizmet veren bir şirketten davetiye alıp almadığına göre değişmektedir. Başvuru yapan kişi Hollanda’da hizmet veren bir şirketten davetiye almışsa, kişinin Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesi’ne başvuru yapması ve aldığı davetiye mektubunu da iletmesi gerekmektedir.

Göçmen ve Vatandaşlık dairesi, kişinin davetiye mektubunu inceleyerek eksiklik ya da başvuran kişinin işe olan uygunluğunu denetlemekle yükümlüdür. Davetiye mektubunun incelenmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmamışsa, kişi Hollanda Konsolosluklarına oturum izni vizesi için başvuru yapabilir.Hollanda oturum izni için başvuran kişi, herhangi bir şirketten davetiye almadan başvuru yapıyorsa vize başvurusu direkt olarak Hollanda Konsolosluklarına yapılmalıdır. Başvuru yapan kişi Hollanda oturum izni için gereken evraklar ile birlikte çalışmak istediği sektör ve eğitim düzeyini belirten evrakları ve bunların Felemenkçe tercümesini de konsolosluğa iletmelidir.

Konsolosluk, kişinin vize başvurusunu Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesine iletir ve onaylanması halinde kişiye geri dönüş yapılır. Onaylanma süreci yoğunluğa bağlı olarak 15 gün ile 3 ay arasında değişmektedir.Hollanda oturum izni için gereken evraklar arasında başvuru formunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken birkaç evrak da bulunuyor. Evraklarda eksikler bulunması halinde kişi vize reddi gibi durumlarla da karşılaşabiliyor. Başvurusu reddedilen kişinin yeniden başvuru yaparken, başvuru ücretini de yeniden ödemesi gerekiyor.

Başvuruda kullanılacak pasaportun, istenilen vizenin geçerlilik tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerliliği olması gereklidir. Başvuru formu ve diğer teslim edilen evrakların ise hem Türkçe hem de Felemenkçeye tercümesi ile birlikte teslim edilmesi gerekiyor. Evli olan kişilerin, evlilik cüzdanı ile başvuru yapması gerekirken, boşanmış kişilerin ise boşanma kararının orijinali ve tercümesi ile başvuru yapması gereklidir.

Yaşamlarında Hollanda’da devam etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hollanda oturum izni almakla yükümlüdür. Oturum izni olmadan ülke içerisinde yaşamaları mümkün değildir. Oturum için başvurular Hollanda ve Türkiye’den yapılabilir. Oturum izni verilirken, başvuru sahiplerinin sunduğu evraklar oldukça büyük önem taşımaktadır. Evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması da önemlidir. Eksik ve hata olan evraklar ile başvuru yapıldığında, başvurular direkt olarak reddedilmektedir.

Hollanda Oturum İzni İçin Gerekli Olan Evraklar

  • PasaportHollanda oturum izni başvurularında pasaportların 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan güncel pasaportlar olması gerekmektedir.
  • Vize Başvuru FormuVize başvuru formunda yer verilecek olan bilgiler büyük önem taşımaktadır. Form dikkatli bir şekilde, başvuru sahipleri tarafından doldurulmalıdır. Son olarak imza atılmadan önce form kontrol edilmelidir. Teslim işlemi olduktan sonra form üzerinde herhangi bir oynama yapılamamaktadır.
  • Biometrik Fotoğraf3,5×4,5 ölçülerine sahip, beyaz fonda çekilmiş olan güncel fotoğraflar kullanılmalıdır.
  • Uluslararası Doğum Kayıt Belgesi
  • Eş Pasaport FotokopisiFotokopisine yer verilen belgelerde fotokopilerin netliği oldukça önemlidir.
  • Evlilik Cüzdanı / Boşanma BelgesiBaşvuruda bulunacak kişiler arasında bir evlilik var ise; uluslararası evlilik cüzdanı vize başvurusunda ibraz edilmelidir. Eğer eşlerden bir tanesinin geçmişte bir evliliği olmuş ise; boşanmaya dair belgeler de vize başvurusunda yer almalıdır.
  • Dil Yeterlilik SınavıHollanda’da yaşayacak olan kişiler, Dil Yeterlilik Sınavına girmekle yükümlüdür. Oturum izni almak isteyenlerin, Hollanda resmi diline hakim olmaları gerekmektedir. Özellikle Hollanda içerisinde yaşamaya başladıktan sonra ülke içinde sosyal hayata uyum sağlayabilmesi adına dil sınavından geçerli not almak önemlidir. Geçerli not alınmadığı durumlarda ise tekrar sınava girme hakkı bulunmaktadır.

Hollanda vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/hollanda-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×