Hollanda Vatandaşlık işlemleri

Hollanda Vatandaşlık işlemleri

18 yaşını geçmiş Türkiye Vatandaşları Hollanda Vatandaşlık Hizmetleri ile Hollanda’dan çifte vatandaşlık alma hakkına sahip oluyor.

Hollanda Vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin Hollanda Konsolosluklarına ya da Hollanda Büyükelçiliği’ne başvuru yapması gerekiyor. Hollanda Vatandaşlık işlemleri başvuran kişinin sağladığı kriterlere göre iki şekilde gerçekleşmektedir.

Seçenekli Prosedür ile Hollanda Vatandaşlığına geçmek isteyen vatandaşların, eşlerinin en az 15 yıldır Hollanda’da yaşayan Hollanda vatandaşı olması gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişinin herhangi bir sabıka kaydının bulunması halinde vatandaşlık başvurusu da reddedilmektedir. Başvuruda bulunan kişinin en az 3 yıldır evli olması ve 3 yıldan daha uzun süre Hollanda’da çalışmış olması şartı da aranmaktadır. Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin 65 yaşından büyük ya da 18 yaşından küçük olması durumunda ise kişiye özel şartlar sunulmaktadır. 18 yaşından küçük çocukların, en az 4 yaşından beri Hollanda’da yaşıyor olması gerekmekte, 65 yaş üstü kişilerin ise en az 15 yıl Hollanda’da yaşamış olması gerekmektedir.

Hollanda Vatandaşlık İşlemleri için kişilere sunulan diğer bir seçenek de Normal Prosedürdür. Normal Prosedürden faydalanmak isteyen kişilerin, en az 3 yıldır Hollanda Vatandaşı ile evli olması şartı aranmaktadır. Ancak Normal Prosedür ile Hollanda Vatandaşlık başvurusu yapan kişiler, kendi ülkesindeki vatandaşlık hakkını kaybetmektedir. Bu prosedür ile Hollanda Vatandaşlık İşlemleri sadece 18 yaşından büyükler için geçerlidir. Başvuru yapacak kişinin en az 5 yıl boyunca Hollanda’da yaşamış olması ve en az 3 yıldır Hollanda vatandaşı ile evli olması gereklidir. Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin sınırsız ya da süreli Hollanda oturum izni vizesine de sahip olması şartı aranmaktadır. Kişinin vatandaşlık başvurusu sırasında dil yeterliliğini kanıtlayarak en az A2 düzeyinde Felemenkçe bilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlık başvurusu yapan kişi, başvuru formu ve evraklarla birlikte son 12 aya dair maaş bordrosunu da dosyasına eklemelidir. Kişinin çalıştığı mesleğe ve eğitim seviyesine göre farklı gelir düzeyi beklenebilir. Hollanda Vatandaşlık başvuruları Hollanda Konsolosluklarına yapılacağı gibi, Hollanda’da yaşayan vatandaşlar için belediyelere ya da Hollanda Göçmen ve Vatandaşlık Dairesi’ne de yapılabiliyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye