Hollanda Turistik Vize İşlemleri

Hollanda Turistik Vize İşlemleri

Hollanda Turistik Vize-Schengen Vize

Hollanda’ya turistik nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler Hollanda turistik vize sahibi olmak zorundadırlar.  Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri 90 günlük Hollanda vizelerinden muaftırlar. Bu turistik amaçlarla vize başvurusunu yapmadan Hollanda’ya giriş yapabilirler. Ancak Bordo sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurusu yapmalı ve başvuru olumlu bir sonuç almalıdır. Aksi takdirde Hollanda’ya giriş yapamayacaklardır. Hollanda için alınan vizeler, Schengen vizesi kategorisinde olması nedeniyle vize süresinde farklı Schengen ülkelerine geçiş yapılabilir. Ancak bu durumda ziyaretin Hollanda’dan başlaması gerekmektedir. Yine de her ülke için ayrı bir başvuru yaparak vize alınması tavsiye edilmektedir. Oluşabilecek sorun ve aksaklık nedeniyle bir sonraki vize işlemlerini zora sokabilirsiniz.

Hollanda Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

90 günü aşmayan Hollanda seyahatleri için alınacak vize başvuruları; Hollanda Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş olan merkezlere yapılmalıdır. Hollanda Konsolosluğu, 90 günden fazla seyahatler için başvuruları direkt olarak kabul etmektedir. Ancak evraklar merkezlere teslim edildikten sonra randevu işlemi için başvuru sahipleri Hollanda Konsolosluğu ile irtibata geçmelidir. Parmak izi uygulaması nedeniyle randevu alınması zorunludur. Son 5 yıl içinde Schengen vizesi başvurularında parmak izi vermiş olan kişilerin, Hollanda turistik vize başvurularında parmak izine gerek kalmayabilir. Ancak bu durumu belirleyen tamamen Hollanda Konsolosluğu olmaktadır. Parmak izi talep ettiği sürece, başvuru sahipleri parmak izini vermekle yükümlüdür.

Hollanda Turistik Vize Süresi Ne Kadardır?

C tipi Schengen vizesi kapsamında olan turistik vizelerin süresi 90 gün ile sınırlıdır. Hollanda turistik vize başvuruları 90 günü aşmayacak olan kısa süreli vizelerdir. Seyahat amacı ve tarihine göre vize süreleri belirlenmektedir. 180 gün içinde ayrı ayrı seyahatler ile de 90 günlük Hollanda seyahati tamamlanabilir. Daha uzun süre seyahat etmek isteyen kişiler, D tipi olan uzun süreli vize başvuruları yapmalıdır.

Hollanda Turistik Vize Başvuru Ne Kadar Sürede Onaylanmaktadır?

Vize başvurularında tüm işlemler halledildikten sonra Hollanda Konsolosluğu, 7 ve 15 iş günü içerisinde başvuruları onaylamaktadır. Ancak Hollanda resmi tatil dönemleri, yoğunluk dönemleri ve konsolosluğun ek belge talep etmesi gibi nedenlerle bu sürelerde değişiklik olabilir.

Hollanda Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hollanda turistik vize başvurularında seyahat tarihi baz alınmalıdır. Seyahat tarihinde bir aksaklık yaşamamak adına bu adım önemlidir. Seyahat tarihine 90 gün kala şahıslar Hollanda vize başvurularını başlatabilir.

Hollanda Turistik Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport

  Hollanda için yapılacak olan turistik seyahatlerde pasaportların güncel olması, seyahat sonrasında en az 3 ay daha geçerli olması ve seyahat öncesinde en az 2adet boş sayfası olmalıdır. Eski, yırtılmış ya da deforme olmuş olan pasaportların Hollanda seyahati öncesinde yenilenmesi gereklidir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Hollanda vizesi başvurusundan en az 3 ay önce çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.

 • Hollanda Vize Başvuru Formu ( Schengen)

  Hollanda’ya gerçekleştirilecek olan seyahatlerde vize başvuru formu doldurulması zorunludur. Eksiksiz bir şekilde ve Hollanda vize başvurusunda ibraz edilecek evraklar doğrultusunda form oluşturulmalıdır.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda vize başvurularında Nüfus Müdürlüklerinden aldıkları ıslak imzalı Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi ibraz etmelidirler.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

  Başvuru sahipleri vize başvurusunda bulunmadan önce, çalıştıklarına dair belgeler sunmalıdır. Bu belgeler, kişilerin tekrar ülkelerine döneceklerini kanıtlamaktadır. Aynı zamanda Banka Hesap Dökümü bilgileri de kişinin seyahatinin masraflarını karışılacağını göstermektedir. Bu belgelerin her biri güncel ve kurum tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır.

 • Vize Talep Dilekçesi

  Hollanda seyahatinde bulunacak kişiler Hollanda Konsolosluğu’na hitaben bir dilekçe oluşturmalıdır. Seyahatin amacı ve Hollanda seyahat detayları dilekçede olmalıdır.

 • Konaklama ve Ulaşım Rezervasyon Belgeleri

  Konaklamanın yapılacağı otel ya da pansiyon rezervasyon belgeleri ile uçak bileti rezervasyonları Hollanda turistik vize başvurularında ibraz edilmelidir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye