Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur 2023 - Schengenvize.net
Schengen Blog

Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur 2023

Fransa’ya seyahat etmek dışında Fransa vatandaşı nasıl olunur konusunu merak eden Türk vatandaşları, evlilik ya da doğum yoluyla vatandaşlık alabilir. Bunun yanında vatandaşlığa geçildiğinde; daha önceki vatandaşlığınızdan vazgeçmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda çifte vatandaş olabilirsiniz.

Fransa Vatandaşı Olmak İçin Şartlar

Fransa vatandaşı olmak için gerekenler ve koşulların hazırlanması önemlidir.

  • Fransızca konuşmak, Fransız kültür ve toplumu ile bütünlük oluşturmak
  • Fransa’da sürekli 5 yıl boyunca yaşıyor olmak
  • Fransız üniversitesinde 2 yıl eğitim görmek, bilime, kültüre, ekonomiye katkıda bulunmak
  • Spor ya da kültür alanında 2 yıl gibi bir süreyle katkı sağlamak gerekir.

Fransız vatandaşlığına evlilik yoluyla kabul edilmeniz için, kabul ve entegrasyon sözleşmesi CAI formunun imzalanması gerekir. Bu form 1 yıl boyunca geçerlidir. Bu süre içinde gerekli kriterlerin sağlandığı, yetkinliğin alındığı gibi konular değerlendirilir.

Fransa Vatandaşıyla Evlilik

Evlilik yoluyla Fransa vatandaşlığına geçmek için başvuru ücreti 55 Euro’dur. Fransız biriyle evlenmek, vatandaşlık üzerinde otomatik olarak etki etmez. Fransa vatandaşıyla Türkiye’de evlenmek için, vatandaşlık almadan önce, Fransız nüfus siciline kayıt yaptırılması gerekir.

Fransız vatandaşı ile evlenerek, vatandaşlık alırken;

  • Tarafların birbiriyle hala evli olup olmadığı
  • Eşinizin Fransız vatandaşlığını elinde bulundurması
  • İyi derecede Fransızca bilgisine sahip olması

Evlilik sürecinde bu üç madde önemlidir. Bazı durumlarda 4 yıllık evlilik süresi, 5 yıl olarak da belirlenebilir. Eğer evliliğinden bu yana 3 yıl boyunca, Fransa’da sürekli birlikte yaşandığını kanıtlayamamak, bu süreyi 5 yıla çıkaracaktır.

Fransa Vatandaşlığı Kaç Para?

Fransa’da vatandaşlık almak başvuru yapılması gerekir. Bunun için gerekli evrakların hazırlanması ve kabul ve entegrasyon sözleşmesi olan CAI formu imzalanır. Vatandaşlık için idari masraflar 55 Euro’dur. Ancak bu miktar 60 Euro’ya kadar çıkabilir.

Fransa Vatandaşı Olmak İçin Yatırım

Fransa vatandaşı nasıl olunur konusunda araştırma yapan Türk vatandaşları, Golden Visa yani Altın Vize koşullarını da öğrenmek isteyebilir. Golden Visa yoluyla vatandaşlık almak için, belirli bir süre harcanması gerekiyor.

Yatırım yoluyla vatandaşlık için gerekli şartlar arasında, başvuru sahibinin ortalama 10 yıl süreyle ikamet etmesi geliyor. Altın vize almak için;

  • Yatırım amaçlı paraya sahip olunduğu
  • Paranın yasal yollardan kazanıldığı
  • Adli sicil kaydının temiz olduğu

Başvuru sahibinin; Fransa’da yaşanacak süre boyunca hem kendinizi hem de ailenizi idame ettirileceğinin kanıtlanması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×