Bulgaristan Başkenti - Schengenvize.net
Schengen Blog

Bulgaristan Başkenti

Bulgaristan başkenti Sofya’dır. Bulgaristan başkenti Sofya’nın tarihi ve kültürel dokusu incelendiği zaman Türk etkisinin ne derece net şekilde görüldüğü bir kere daha fark edilmektedir. Kişilerin tüm Balkan ülkelerinde ufak bir inceleme yaptıkları zaman bu etkiyi görmeye haiz olacakları açıktır. Kişilerin sadece başkentler üzerinde değil ülkelerin genelinde yapılan mimari eserlerden başlayarak kültürel dokuya kadar Türk etkisini görmeleri mümkün kılınacaktır.

Bulgaristan Başkenti Neresidir?

Bulgaristan başkenti Sofya olarak belirlenmiştir. Sofya’nın tarihi ve kültürel merkez olmasının yanı sıra ülkenin ekonomik merkezi olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Sofya konumu sebebi ile birçok ülkenin uğrak noktası olmuştur. Ülkede Bulgarca resmi dil olarak konuşulmaktadır. Sofya’da da yer alan azınlıkların durumu dikkate alındığı zaman Bulgarcanın dışında yerel diller de geçerliliğini korumaktadır.

Bulgaristan başkenti ve para birimi, Sofya ve Bulgar Levası şeklinde sıralanmaktadır. Bulgar levasının son senelerde değer kaybeden konumda olması da dikkat çekmektedir. Bu ekonomik sorunun sadece Bulgaristan’a özel olmadığı ve pandemi döneminde tüm coğrafyanın ekonomik yapısının olumsuz yönde etkilendiği fark edilmektedir.

Bulgaristan Başkenti ve Dili

Bulgaristan başkenti olan Sofya’da ve tüm ülkede resmi dil Bulgarca olarak belirlenmiştir. Bulgarcanın resmi dil olarak belirlenmesinin sonrasında kişilerin yerel dilleri de gözden kaçırmaması gerekmektedir. Yerel diller ülkedeki azınlıklar tarafından hala konuşulmaya devam etmektedir. Bu noktada azınlıkların konuştukları dillere karşı Bulgaristan’da oldukça sert bir tutumun takınıldığının da ayrıca eklenmesi gerekmektedir. Bu dillerin etkisinin azaltılması için farklı dillerden olan isimlerin değiştirilmesinin zorunlu hale gelmesine dair de kanunlar geçirilmiştir. Bu baskıdan kaçan birçok soydaşımızın Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldığının da unutulmaması gerekir. Hali hazırda göç etmek isteyen topluluklar da mevcuttur.

Bulgaristan Başkenti Havalimanı

Bulgaristan başkenti ne; başkent Sofya olarak belirlenmiş birçok farklı siyasi ve kültürel misyonu da kendinde toplamıştır. Ülkenin özellikle eğitim ve ekonomi manasında en ileri merkezlerinin başında Sofya gelmektedir.

Bulgaristan başkenti olan Sofya’da yer alan havalimanının uçuş kodu SOF olarak tanımlanmaktadır. Her sene birçok kişinin kullandığı bu havalimanın olanaklar bakımından memnuniyet uyandıran bir seviyede olduğunun da eklenmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×