Fransa Vizesi Hakkında

Fransa Çalışma İzni Vize İşlemleri

Fransa çalışma izni vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’da çalışma istediklerinde almak için başvurduğu vize türüdür. Oturum izni başvurusundan önce şahısların Fransa’da çalışma izni onayı almış olmaları gerekmektedir. Fransa’da çalışmak isteyenler için farklı şartlar ve yerine getirilmesi gereken koşullar bulunmaktadır. 

Burada sadece başvuruda bulunan kişi değil aynı zamanda Fransa’da iş veren konumunda olan kişi ya da kurumlar da evrak sunmakla yükümlüdür. Fransa’da bulunan şirket ve Türkiye’de başvuru yapan kişi arasında resmi bir iş sözleşmesi olmalıdır. Bu kişiler bu sözleşme doğrultusunda çalışma için izin vizesine başvurabilirler. Çalışma izni başvuruları, uzun süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Ancak 90 günden az bir süre içinde çalışma için başvuruda bulunabilirsiniz.

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

90 günden az bir çalışma için Fransa çalışma izni almak isteyen kişiler, Fransa Çalışma Bakanlığı onaylı izin belgesi almalıdırlar. Uzun süreli çalışma düşünenler ise Fransa uzun süreli vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvurunun onaylanması için Fransa’da çalışmak istediğiniz kurum ya da şirket ile aranızda bir iş sözleşmesi bulunmalıdır. İş veren bu belgeyi Fransa Çalışma Bakanlığı’na ibraz etmelidir. 

Başvuru sahibi ailesini de yanında götürecek ise talep edilen belgeler de farklılık söz konusu olmaktadır. Çalışma Bakanlığı iş sözleşmesi ve evrak sunumundan sonra bir onay süreci geçirmektedir. Onay geldikten sonra Türkiye’de bulunan Fransa Konsoloslukları tarafından uzun süreli vize işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Fransa Çalışma İzni Süresi Nedir?

Fransa çalışma izni için sürenin belirleyici olmasında önemli rolü olan başvuru sahiplerinin çalışma durumudur. 90 günlük kısa bir çalışma izni çıkarabilirsiniz ya da dönemsel olarak çalışmak istiyorsanız bu dönemler için belirtilen süreleri içeren başvurular yapabilirsiniz. 3 aylık bir çalışma için vize alan kişiler, bu süreyi uzatabilir ancak Fransa’da geçirdiği süre ve iş verenden ek belge talep edilmektedir.

Fransa Çalışma İzni Evrakları

 • Pasaport

  Fransa’da çalışmak isteyen ve bu nedenle başvuruda bulunan kişilerin pasaportları, 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan güncel pasaportlar olmalıdır. Vizenin onaylanmasından sonra verilen sürenin bitişinden 3 ay sonrasına kadar pasaportların geçerliliği devam etmelidir. Eğer bu şartlara uymuyor ise; Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişiler, pasaportlarını yenilemelidir.

 • 3,5×4,5 Ölçülerinde 2 Adet Biometrik Fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu

  Çalışma detayları, tarihi ve kişisel bilgiler doğrultusunda vize başvuru formu doldurulmalıdır. Herhangi bir hata ve eksik olmaması adına imza atılmadan kontrol edilmelidir. Evrak teslimi gerçekleştikten sonra hataları düzeltme fırsatı verilmemektedir.

 • Fransa’da Çalışılacak olan Şirket ve Pozisyon Bilgileri

  Fransa’da kabul edilen şirket ya da kurumda yapılacak olan işin detaylandırılması gereklidir. Bu belge şirket yetkilileri tarafından da alınabilir. Kurumlardan alınacak belgeler, Fransa Konsolosluğu’na imzalı ve kaşeli olarak iletilmelidir.

 • Detaylı Bir Özgeçmiş

  Bir diğer adıyla CV olan özgeçmiş oluşturulmalıdır. Burada da hatadan kaçınılmalıdır.

 • Fransa Çalışma Bakanlığı Onaylı İş Sözleşmesi

  Fransa çalışma izni alacak kişiler, Fransa’ya gitmeden önce şirket ile aralarında bir sözleşme imzalamalıdır. Bu iş sözleşmesi, vize başvuru dosyasında yer almalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×