Fransa Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Fransa Vizesi Hakkında

Fransa Çalışma İzni Vize İşlemleri

Fransa Çalışma İzni Vize Başvurusu

Fransa çalışma izni vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’da çalışma istediklerinde almak için başvurduğu vize türüdür. Oturum izni başvurusundan önce şahısların Fransa’da çalışma izni onayı almış olmaları gerekmektedir. Fransa’da çalışmak isteyenler için farklı şartlar ve yerine getirilmesi gereken koşullar bulunmaktadır. 

Fransa Vatandaşlık Vize İşlemleri

Burada sadece başvuruda bulunan kişi değil aynı zamanda Fransa’da iş veren konumunda olan kişi ya da kurumlar da evrak sunmakla yükümlüdür. Fransa’da bulunan şirket ve Türkiye’de başvuru yapan kişi arasında resmi bir iş sözleşmesi olmalıdır.

Bu kişiler bu sözleşme doğrultusunda çalışma için izin vizesine başvurabilirler. Çalışma izni başvuruları, uzun süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Ancak 90 günden az bir süre içinde çalışma için başvuruda bulunabilirsiniz.

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır90 günden az bir çalışma için Fransa çalışma izni almak isteyen kişiler, Fransa Çalışma Bakanlığı onaylı izin belgesi almalıdırlar. Uzun süreli çalışma düşünenler ise Fransa uzun süreli vize başvurusunda bulunmalıdır.

Başvurunun onaylanması için Fransa’da çalışmak istediğiniz kurum ya da şirket ile aranızda bir iş sözleşmesi bulunmalıdır. İş veren bu belgeyi Fransa Çalışma Bakanlığı’na ibraz etmelidir. 

Fransa Çalışma İzni Vize İşlemleri
Fransa Çalışma İzni Vize İşlemleri

Başvuru sahibi ailesini de yanında götürecek ise talep edilen belgeler de farklılık söz konusu olmaktadır. Çalışma Bakanlığı iş sözleşmesi ve evrak sunumundan sonra bir onay süreci geçirmektedir. Onay geldikten sonra Türkiye’de bulunan Fransa Konsoloslukları tarafından uzun süreli vize işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Fransa Çalışma İzni Süresi Nedir?

Fransa Çalışma İzni Süresi Nedir?Fransa çalışma izni için sürenin belirleyici olmasında önemli rolü olan başvuru sahiplerinin çalışma durumudur.

90 günlük kısa bir çalışma izni çıkarabilirsiniz ya da dönemsel olarak çalışmak istiyorsanız bu dönemler için belirtilen süreleri içeren başvurular yapabilirsiniz.

3 aylık bir çalışma için vize alan kişiler, bu süreyi uzatabilir ancak Fransa’da geçirdiği süre ve iş verenden ek belge talep edilmektedir.

Fransa Çalışma İzni Evrakları

 • Fransa Çalışma İzni EvraklarıPasaport

  Fransa’da çalışmak isteyen ve bu nedenle başvuruda bulunan kişilerin pasaportları, 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan güncel pasaportlar olmalıdır. Vizenin onaylanmasından sonra verilen sürenin bitişinden 3 ay sonrasına kadar pasaportların geçerliliği devam etmelidir. Eğer bu şartlara uymuyor ise; Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişiler, pasaportlarını yenilemelidir.

 • 3,5×4,5 Ölçülerinde 2 Adet Biometrik Fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu

  Çalışma detayları, tarihi ve kişisel bilgiler doğrultusunda vize başvuru formu doldurulmalıdır. Herhangi bir hata ve eksik olmaması adına imza atılmadan kontrol edilmelidir. Evrak teslimi gerçekleştikten sonra hataları düzeltme fırsatı verilmemektedir.

 • Fransa’da Çalışılacak olan Şirket ve Pozisyon Bilgileri

  Fransa’da kabul edilen şirket ya da kurumda yapılacak olan işin detaylandırılması gereklidir. Bu belge şirket yetkilileri tarafından da alınabilir. Kurumlardan alınacak belgeler, Fransa Konsolosluğu’na imzalı ve kaşeli olarak iletilmelidir.

 • Detaylı Bir Özgeçmiş

  Bir diğer adıyla CV olan özgeçmiş oluşturulmalıdır. Burada da hatadan kaçınılmalıdır.

 • Fransa Çalışma Bakanlığı Onaylı İş Sözleşmesi

  Fransa çalışma izni alacak kişiler, Fransa’ya gitmeden önce şirket ile aralarında bir sözleşme imzalamalıdır. Bu iş sözleşmesi, vize başvuru dosyasında yer almalıdır.

Fransa'da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Dönemli ya da uzun süreli vize işlemlerine dair yetkili makamlara başvurmak gerekir. Fransa’da çalışma izni nasıl alınır sorgulayanlara bunun için Fransa Konsolosluğu ile Büyükelçilik paylaşılır ve ilgili belgeler üzerinden çalışma iznine dair harekete geçmeniz beklenir.

Uzun dönem olarak ele alınan çalışma izninde süre 1 yıl olarak belirlenmiş ve Fransa Göçmen Bürosu onayına karşı seyahate geçmenize izin verilmektedir. Fransa’da çalışma isteyenlerin önceliği de işveren ile yapılmış olan onaylı bir sözleşmeyi Göçmen Bürosu üzerinden ibraz etmek olmalıdır. Bunun yanı sıra oturum iznine dair Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi üzerinden taleplerin karşılandığını da unutmamak gerekir.

Fransa’da kaçak çalışmak beraberinde ciddi cezaları getireceği için önceliğiniz çalışma ve oturma iznine dair şartları değerlendirmek olmalıdır. Şöyle ki T.C. vatandaşlarının zorunlu evrakları hazırlamaları ve yetkili mercilere ibraz etmeleri istenir. Bunlar arasında pasaport ile nüfus cüzdanı fotokopileri başı çeker. Ardından nüfus kayıt örneği ile sağlık raporları da gelir. Aynı zamanda başvurularınızı Fransızca çeviri üzerinden yapmanız istenir.

Adli sicil belgesi ve işveren davetiyelerine karşı çalışa vizesi için başvuruya geçilir. Fransa’ya çalışmaya gitmek isteyenlerin işveren tarafından hazırlanan belgeleri de yetkili makamlara sunmaları önem arz eder. Bunun için konsolosluk bünyesinde e-randevu sistemi devreye girer ve randevunuzun olduğu gün içerisinde tüm belgelerinizi paylaşmanız beklenir. Gerek özlük gerekse işveren belgelerinin her biri güncel tarihli olacak şekilde sergilenmelidir.

Fransa’ya işçi olarak nasıl gidilir sorgulayanlara hem uzun dönemli hem de oturum iznine dair prosedürler belirtilir. Şöyle ki onaylı sözleşmeye yer verilir ve bunun üzerine oturum izni için başvuruya geçilebilir. Aynı şekilde kimlik belgelerinin eksiksiz olacak şekilde ibraz edilmesi istenir. Fransa’da çalışma izni nasıl alınır sorgulayanlar tüm belgeleri Fransa Konsolosluğu ya da Büyükelçilik kapsamında paylaşmalıdır. Nitekim bu yetkili mercilerden alınan onaya karşı izniniz ile harekete geçebilirsiniz. Böylece belirli bir dönem işçi sıfatında çalışmaya geçilebilir. İsteyenler daha uzun süreli olan çalışma süresine ilişkin oturum iznine de başvurabilir ve sonuca karşı seyahat programlarını hayata geçirebilir.

Fransa'da Oturum Nasıl Alınır

Oturum izni almak isteyen T.C. vatandaşlarının önceliği belgelerini hazırlamak ve yetkili mercilerden randevu almak olmalıdır. Fransa’da oturum nasıl alınır sorgulayanlara öncelikle onaylı işveren sözleşmesi paylaşılır ve çalışma olanakları üzerine uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz.

Fransa’da 10 yıllık oturum nasıl alınır merak edenlere de öncelikle şartlar belirtilir ve uygun olan vatandaşların izni çıkar. İlk etapta yasal olarak 3 yıl kadar Fransa’da kalınması önem arz ediyor. Bunun ardından vatandaşların bulundukları bölgenin valiliği üzerinden başvurmaları istenir. Valilik yerine kaymakamlık dahilinde de oturum kartına dair başvurulara geçilebilir. Hatta oturum kartına sahip olan ve 3 yıldır Fransa’da yaşayan vatandaşların süreyi uzatmak adına başvurularını iletmeleri beklenir.

Çalışma ve uzun süreli kalma durumuna dair Avrupa Birliği mavi kart uygulamaları da ele alınabilir. Fransa oturum kartı ile seyahat adına 1 – 3 yıllık sürece işaret edilir. Bu süreç içerisinde belli başlı şartlara uygun olanlar ülkede kalabilir. İlk etapta 5 yıllık iş deneyimine sahip olup olmadıkları değerlendirilir ve adından iyi bir diplomaya sahip olmakta ele alınır. Gerek eğitime gerekse mesleğe dair ibraz edilen tüm diplomalar oturum iznini almanızı mümkün kılar.

Belli başlı şartlara karşı Fransa’da vatandaşlık nasıl alınır öğrenir ve başvurulara geçebilirsiniz. Şöyle ki Fransa’da minimum 5 yıl kadar ikamet etme şartı öne sürülür. Evlilik yolu ile ülkede kalanlar için 5 yıldan kısa bir süre ele alınır ve vatandaşlık başvurularınızı iletmeniz beklenir.

90 günden uzun olan kalma durumuna karşı Fransa’da oturum ve çalışma izni prosedürlerine yer verilir. Eğitim, araştırma veya evlilik gibi çeşitli durumlara karşı ele alınan bu izne karşı Fransa Göçmen Bürosu tarafından onayın verilmesi gerekmekte.

Oturum önce 1 yıllık olarak temin edildiği için Fransa oturum kartı yenileme 2021 yılında da sıklıkla sorgulananlar arasına katılmıştır. Yenileme işlemlerinin oturma izni bitmeden önce gerçekleşmesi istenir. Bunun için randevu alınır ve Fransız Göç ve Entegrasyon Ofisi üzerinden başvuruya geçilir. Başvurular birkaç iş günü içerisinde netlik kazanır ve buna göre ülkede kalabilir ya da dönüşe geçebilirsiniz.

 ✅Fransa Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Fransa Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Fransa Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

 

Fransa'da Çalışmak İçin Ne Gerekiyor?

Fransa’da çalışmak isteyen kişilerin öncelikle Fransa’da bulunan bir şirket ile daha Türkiye’de iken sözleşme imzalaması gerekir. Daha sonra çalışma izni ve çalışma vizesi alınmalıdır.

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Fransa çalışma izni için gerekli evrakların Fransa Çalışma Bakanlığı DIRECCTE’ye gönderilmesi gerekir.

Fransa Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa çalışma izni başvurunuz yaklaşık 7 iş günü içerisinde tamamlanır. Aldığınız için 1 yıl için geçerli olacaktır.

Fransa Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Fransa çalışma vizesi için eski pasaportumda önceden gittiğim avrupa ülkelerinin(Almanya,Bulgaristan) damgası bulunmakta onların fotokobisini çekip dosyalara koymamda fayda olur mu?

  1. Fransa’da çalışma vizesi başvurusu sürecinde genellikle eski pasaportlardaki damgaların veya vize kayıtlarının fotokopilerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak, bu durum ülkeler ve vize türleri arasında değişiklik gösterebilir.

   Fransa’nın kendi vize başvuru prosedürlerini belirleyen resmi internet sitesi veya konsolosluğunun web sitesi üzerinden güncel bilgileri kontrol etmenizi öneririm. Ayrıca, başvuru formunda veya kılavuzunda belirtilen belgeleri dikkatlice incelemelisiniz.

   Eğer başvuru belgeleri arasında eski pasaport damgalarının fotokopileri gibi belgelerin istendiği belirtilmiyorsa, bu tür belgeleri eklemenizin gerekli olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak, belgeler konusunda bir belirsizlik yaşıyorsanız veya emin değilseniz, başvurunuzdan önce Fransa Konsolosluğu ile iletişime geçmek en doğrusu olacaktır. Böylece, başvuru sürecinizde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×