Avusturya Başkenti - Schengenvize.net
Schengen Blog

Avusturya Başkenti

Avusturya başkenti Viyana’dır. Viyana hem tarihi hem de kültürel anlamda önemini bir kere daha yansıtmış bulunmaktadır. Avusturya başkenti olan Viyana’nın özellikle sanat alanında vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunun da altının çizilmesi gerekmektedir. Başkentin bir diğer önemli özelliği de Osmanlı İmparatorluğu’nun kuşatmalarına maruz kalmış olmasıdır.

Avusturya Başkenti Neresidir?

Avusturya’nın başkenti olan Viyana tarihi güzelliklerinin yanı sıra bozulmamış mimari yapısı ile memnuniyet uyandırmaktadır. Özellikle tarihi bağlamda yetkin bir arka plana sahip olan şehirlerin modern çap ile beraber ne derece korunabildiği soru işaretleri ile dolu olan bir konudur. Bu konuda takdir toplayan ülkelerin başında Avusturya gelmektedir. Avusturya tarihi alanda yapıların korunması ve diğer yapıların da bu tarihi arka plana uygun şekilde inşa edilmesi konusunda lider olan ülkelerden bir tanesidir.

Özellikle Gotik mimari denildiği zaman akla gelen en temel merkezlerden biridir. Avrupa’nın mimari bakımdan aynası olarak da tabir edilmektedir. Bu derece önemli ve seçkinliği yansıtıcı bir bakış açısının olması da verimliliği aynı şekilde artırmaktadır. Ülkeye yapılan gezilerde büyük bir çoğunluk ile tarihi arka plan üzerine kurulu olan turların ön planda olduğu görülmektedir.

Avusturya Başkenti Almanca

Avusturya Macaristan başkenti olan Viyana’da yaygın şekilde Almanca konuşulmaktadır. Almancanın neden bu ülkenin resmi dili olduğu konusunda da akıllarda soru işaretleri bulunabilmektedir. Almancanın bu ülkede yaygın şekilde kullanılmasının temel sebebi bölgenin Germen hakimiyetinde olmasıdır. Sadece resmi dil değil aynı zamanda eğitim dili olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ülkede eğitim almak için başvuruda bulunacak olan kişilerin kesinlikle Almancaya hakim olması istenmektedir.

Viyana’nın Almancadaki karşılığı Wien şeklinde yazılmaktadır. Bu noktada hem kültürel hem de sosyolojik bakımdan Germen imparatorluğunun Avusturya üzerinde ne derece net bir etkisi olduğu bir kere daha fark edilmektedir. Kültürel yapının ne derece benzer olduğunu kısa bir Avusturya ziyaretinde dahi anlayacaksınız.

Avusturya Başkenti ve Para Birimi

Avusturya başkenti olan Wien’de ve tüm AB ülkelerinde bölgelerinde para birimi Euro olarak belirlenmiştir. Euro Avrupa Birliği’nin yaygın para birimi olarak kendini göstermektedir. TL karşısında her geçen gün değer kazandığı da eklenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×