Bulgaristan Sınır Kapısı 2023 - Schengenvize.net
Schengen Blog

Bulgaristan Sınır Kapısı 2023

Bulgaristan sınır kapısı Kapıkule olarak adlandırılmaktadır. Kovid önlemleri sebebi ile giriş çıkışlar belirli bir süre sekteye uğramış olsa da sınır kapısının özellikle tedbirlerin gevşetilmesi ile eski aktif halini aldığı görülmektedir. Sınır kapıları sadece ülkeler arasında giriş çıkışların yapıldığı alanlar değil ekonomik akışın sağlandığı alanlar olarak da tanımlanmaktadır.

Bulgaristan Sınır Kapısı Adı

Bulgaristan sınır kapılarımızın ilki Kapıkule bir diğeri ise Hamzabey olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapıkule sınır kapısının hem Bulgaristan’dan Türkiye’ye hem de Türkiye’den Bulgaristan’a giriş çıkışların yapıldığı alan olarak tanımlandığı görülmektedir. Özellikle bayram dönemlerinde ve tatil süreçlerinde bu sınır kapısının çok yoğun olduğu fark edilmektedir.

Bulgaristan Sınır Kapısı Yoğunluk

Bulgaristan sınır kapısı trafik durumu bayram süreçlerinde oldukça sıkıntılı ve yoğun bir hal almaktadır. Bu konuda bir kıyaslama yapıldığı zaman Hamzabey’in yoğunluk bakımından çok daha düşük bir seviyede olduğu görülmektedir. Hamzabey’in tır geçişlerine de açık olduğunu belirtmek gerekir. Tır geçişlerine gerekli olan onayların verilmesinin hemen öncesinde gümrük güvenlik kontrolleri de yapılmaktadır.

Sınır kapısında bu derece yoğunluk olmasının en temel sebeplerinin başında Bulgaristan’da hala ikamet eden soydaşlarımızın bulunmasıdır. Bir kısmı ülkemize göç etmiş olsa da hali, hazırda Bulgaristan’da ikamet eden soydaşlarımız da sayıca oldukça yüksektir. Bu nedenle özel dönemlerde giriş çıkış konusunda yoğunluk yaşanabilmektedir.

Bulgaristan Sınır Kapısı Açık Mı?

Bulgaristan sınır kapısı duty free kısmından alışveriş yapılarak vergiden muaf olan ürünleri satın alabilirsiniz. Duty free kavramı genel olarak havalimanlarında rastladığımız unsurlardır. Genel olarak vergiden muaf olarak satışa sunulan ürünleri temsil etmektedir. Bu şekilde çok daha uygun fiyatlara satın alım adımını gerçekleştirmeniz mümkün kılınacaktır. Parfümden kozmetik ürünlere kadar birçok yabancı menşeli ürüne çok daha uygun fiyata erişim sağlayabilirsiniz.

Bulgaristan sınır kapısı kovid önlemleri ile belirli bir süre iki yönlü olarak kapatılmasına rağmen tedbirlerin gevşetilmesi ile beraber aktif olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu noktada kovid önlemleri kapsamında PCR test zorunluluğu olduğunu da unutmamalısınız. Bu konuya dair ilerleyen aylarda giriş çıkışlarda nasıl bir aşı zorunluluğu getirileceği konusunda bilgilendirme de yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×